برندگان جوایز گاتهام ۲۰۲۱ اعلام شد؛ «دختر گمشده» پیروز بزرگ

۹ آذر ۱۴۰۰ | ۱۸:۲۲ ۱۰ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
جوایز گاتهام فیلم دختر گمشده

نتایج سی‌و‌یکمین دوره‌ی جوایز گاتهام اعلام شد. این رویداد، یک ایستگاه مهم در ماراتن فصل جوایز و جشنواره‌هاست؛ به‌خصوص برای فیلم‌‌های مستقل‌ کم‌بودجه که به دنبال مسیری برای رهیافت به اسکار هستند. با این‌ حال همه‌ی مدعیان احتمالی اسکار واجد شرایط حضور در گاتهام نبودند و برخی‌ از آن‌ها از این رقابت جا ماندند؛ آثاری مثل «قدرت سگ»، «تیک، تیک… بوم!» و «هرچه سخت‌تر زمین می‌خورند»، به دلیل فراتر رفتن از محدودیت ۳۵ میلیونی بودجه وارد رقابت نشدند.

برای اولین بار، مستندهای بین‌المللی هم در بخش بهترین اثر مستند شرکت داده شدند. همچنین یک عنوان تازه هم برای سریال‌های ناداستان به جوایزی که پیش از این برای سریال‌ها داشتیم (بهترین نقش اصلی و بهترین نقش مکمل و بهترین بازی برای سریال‌های جدید) اضافه شده.

رقابت بر سر عناوین بهترین بازیگر نقش اصلی، بهترین بازیگر نقش برجسته و بهترین بازیگر نقش مکمل همگی بدون تفکیک جنسیتی رخ داد. در مجموع ۸ مرد و ۱۴ زن، در این بخش‌ها کاندیدا شدند.

«دختر گمشده‌» ساخت نتفلیکس با تخصیص دادن بیشترین تعداد جوایز به خود، شب را از آن خود کرد. این فیلم علاوه بر جایزه‌ی بهترین فیلم، عناوین بهترین کارگردان، بهترین بازیگر نقش اصلی و بهترین فیلم‌نامه را هم از هیئت داوران گرفت. نتفلیکس علاوه بر موفقیتی که با دختر گمشده کسب کرد، جایزه‌ی بهترین سریال داستان بلند را با سریال بازی مرکب، به خانه برد. سریال «کودا» از اپل هم با بردن جایزه‌ی بهترین بازیگر مکمل و بهترین بازیگر نقش برجسته، عملکرد خوبی داشت.

همان‌طور که پیش‌تر هم اعلام شده بود، از جین کمپیون با تندیس افتخاری کارگردان قدردانی شد. همین‌طور سردبیر مگنولیا پیکچرز، امیون بالز تندیس افتخاری حوزه‌ی صنعت را از آن خودش کرد. عوامل «هرچه سخت‌تر زمین می‌خورند» تندیس افتخاری بهترین گروه را گرفتند و تندیس بازیگر سال، به کریستن استوارت و پیتر دینکلاگ داده شد.

در ادامه‌ی مطلب، فهرست کامل برندگان و نامزدهای جوایز را ببینید.

جایزه‌ی بهترین فیلم

برنده: دختر گمشده (نتفلیکس)

نامزدها

«شوالیه‌ی سبز» (ای۲۴)
«دختر گمشده» (نتفلیکس)
«گذر» (نتفلیکس)
«خوک» (نئون)
«الگوی آزمایشی» (کینو لوربر)

بهترین فیلم مستند

برنده – فرار کردن (نئون)

نامزدها

«معراج» (MTV)
«فایا دایی» (جانوس)
«فرار کردن» (نئون)
«رییس جمهور» (گرینویچ اینترتیمنت)
«تابستان سول (یا آن‌هنگام که انقلاب پخش زنده نمی‌شد)» (سرچ‌لایت پیکچرز، اونیکس کالکتیو، هولو)

بهترین فیلم بین‌المللی

برنده – ماشینم را بران (جانوس فیلز و اسلایدشو)

نامزد‌ها

«آزور» (موبی)
«ماشینم را بران» (جانوس فیلز و اسلایدشو)
«سوغات(قسمت دوم)» (ای۲۴)
«تیتان» (نئون)
«وقتی به آسمان نگاه می‌کنیم چه می‌بینیم؟» (موبی)
«بدترین فرد جهان» (نئون)

جایزه‌ی بیرمنگهام ری برای بهترین کارگردان

برنده – مگی جیلنهال برای دختر گمشده (نتفلیکس)

نامزد‌ها

مگی جیلنهال برای «دختر گمشده» (نتفلیکس)
ادسون اودا برای «نه روز» (سونی پیکچرز کلاسیک)
ربکا هال برای «گذر» (نتفلیکس)
اما سلیگمان برای «شیوا بیبی» (اتوپیا دیستریبیوشن)
شاتارا میشل فورد برای «الگوی آزمایشی» (کینو لوربر)

بهترین فیلم‌نامه

برنده – «دختر گمشده» مگی جیلنهال

نامزدها

«کارت‌شمار» پاول شردر
«ال پلانتا» آملیا اولمان
«شوالیهٔ سبز» دیوید لوری
«دختر گمشده» مگی جیلنهال
«گذر» ربکا هال
«راکت قرمز» شان بیکر و کریس برگوک

بهترین بازیگر نقش اول

برنده(ها) – فرنکی فزون برای «کشتن کنت چمبرلن» و اولیویا کلمن برای «دختر گمشده»

نامزدها

فرنکی فزون برای «کشتن کنت چمبرلن»
اولیویا کلمن برای «دختر گمشده»
مایکل گری آیز در «سرخپوست وحشی»
بریتنی س. هال در «الگوی آزمایشی»
اسکار آیزاک در «کارت‌شمار»
تیلور پیج در «زولا»
واکین فینیکس در «بدو بدو»
سایمون رکس در «راکت قرمز»
لیلی تیلور در «عنکبوت‌های کاغذی»
تسا تامسپون در «گذر»

بهترین بازیگر نقش مکمل

برنده – تروی کوتسو در کودا

نامزدها

رید برنی در «مس»
جسی باکلی در «دختر گمشده»
کلمن دومینگو در «زولا»
گابی هافمن در «بدو بدو»
تروی کوتسور در «کودا»
مارلی متلین در «کودا»
روث نگگا در «گذر»

بهترین بازیگر تازه‌وارد

برنده – امیلیا جونز در کودا

نامزدها

ناتالی مورالس در «درس‌های زبان»
ریچل سنوت در «شیوا بیبی»
سوزانا سون در «راکت قرمز»
آملیا اولمان در «ال پلانتا»
امیلیا جونز در «کودا»

بهترین بازیگر برای سریال‌های جدید

برنده – اتان هاوک در «ارباب برد خوب» و سوسو امبادو در «راه‌آهن زیرزمینی»

نامزدها

جنیفر کولیج در «نیلوفر سفید»
مایکل گرییز در «رادرفورد سقوط می‌کند»
اتان هاوک در «ارباب برد خوب»
دوری جیکوبز در «سگ‌های ولگرد»
لی یونگ جائه در «بازی مرکب»
سوسو امبادو در «راه‌آهن زیرزمینی»
ژان اسمارت در «هک»
عمر سی در «لوپین»
آنیا تیلور جوی در «گامبی وزیر»
آنجانا واسان در «ما لیدی‌پارت هستیم»

بهترین سریال‌های تازه (بلند)

برنده – «بازی مرکب» (نتفلیکس)

نامزدها:

«ارباب برد خوب» (شوتایم)
«این یک گناه است» (HBO مکس)
«تبر کوچک» (آمازون استودیوز)
«بازی مرکب» (نتفلیکس)
«راه‌آهن زیرزمینی» (آمازون استودیوز)
«نیلوفر سفید» (HBO مکس/ HBO)

بهترین سریال‌های تازه (کوتاه)

برنده – سگ‌های ولگرد

نامزدها

«نقطه کور» (استارز)
«هک» (HBO مکس/ HBO)
«سگ‌های ولگرد» (اف ایکس)
«دنیا را بگردان» (استارز)
«ما لیدی‌پارت هستیم» (پیکاک)

بهترین سریال‌های غیرداستانی

برنده – فیلی دی.ای. (تاپیک / ایندیپندنت لنز/ پی‌بی‌اس)

نامزدها

«شهر خیلی واقعی» (نشنال جئوگرافیک)
«همه‌ی وحشی‌ها را نابود کن» (HBO / HBO مکس)
«چگونه؟ با جان ویلسون» (HBO / HBO مکس)
«فیلی دی.ای.» (تاپیک / ایندیپندنت لنز / BBC)
«غرور» (اف‌ایکس)

جایزه‌ی هیأت داوران برای بهترین گروه بازیگران

برنده – «هرچه سخت‌تر زمین می‌خورند»

منبع: variety

برچسب‌ها :
دیدگاه شما