شوالیه‌های گاتهام قرار نیست شکوه سری بتمن آرکام را تکرار کند؛ آخرین نگاه پیش از عرضه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
Gotham Knights

بازی شوالیه‌های گاتهام (Gotham Knights) را می‌توان یکی از مورد انتظارترین عناوین امسال دانست. این بازی به نوعی ادامه عناوین بتمن شرکت برادران وارنر (Warner Bros) بوده و به همین دلیل طرفداران بتمن به شدت منتظر آن هستند. مانند عناوین دیگر این مجموعه شوالیه‌های گاتهام هم دنیایی باز دارد. از طرفی عناصر نقش آفرینی بیش از پیش در این بازی مشهود بوده و از این رو شوالیه‌های گاتهام با عناوین دیگر بتمن تفاوت دارد.

در همین ابتدا باید گفت که ناشر بازی‌های بتمن با شوالیه‌های گاتهام یکی است. با این حال سازنده آن متفاوت است. به این معنا که سازنده عناوین دیگر بتمن شرکت راکستدی (Rocksteady) بود. این در حالی است که سازنده شوالیه‌های گاتهام شعبه مونترال شرکت برادران وارنر (Warner Bros. Montreal) است. از همینجا شما متوجه تفاوت میان این دو بازی خواهید شد. از طرفی در شوالیه‌های گاتهام بتمن مرده است. به همین دلیل خانواده او در تلاش هستند تا جای خالی او را در گاتهام پر کنند.

ببینید: تریلر عرضه‌ی شوالیه‌های گاتهام گیم‌پلی چهار شخصیت اصلی را نشان می‌دهد

در این مدت نیز اخبار و نظرهای بسیار زیادی در مورد این بازی منتشر شد. اکثر افراد از این نگران هستند که بازی شوالیه‌های گاتهام مانند انتقام جویان مارول (Marvel’s Avengers) نتواند خوب عمل کند. حال چندی پیش یک دموی چند ساعتی در اختیار سایت‌های مختلف گیمینگ قرار گرفت. اکثر آن‌ها هم در یک مورد هم نظر بودند. اینکه انتظار بیشتری از این بازی داشتند. با این حال هنوز مدت زیادی تا عرضه رسمی این بازی باقی مانده است. به همین دلیل نمی‌توان نظر قطعی در مورد بازی شوالیه‌های گاتهام داد. حال در این متن ما یک پیش‌نمایش از این بازی به شما ارائه خواهیم داد.

پیش نمایش شوالیه‌های گاتهام

ماجرای این دمو چیست؟

اول از همه به این موضوع بپردازیم که این دمو چیست. در این این نسخه کوتاه شده برای منتقدین عرضه شد تا بتوانند یک دیدگاه زودرس به این بازی داشته باشند. عنوان شوالیه‌های گاتهام یک بازی بسیار بزرگ و گسترده است. به همین دلیل یک دموی ۳ ساعته مقدار بسیار کمی را از این بازی نشان داده است. دنیای گاتهام در شوالیه‌های گاتهام بسیار خوب طراحی شده و این چیزی است که منتقدان به شدت از آن راضی بودند. در ادامه نیز به آن خواهیم پرداخت. در حال حاضر این دموی ۳ ساعته تنها چیزی است که کاربران به آن دسترسی داشته اند.

از لحاظ داستانی این نسخه از بازی ناقص بوده و جزئیات زیادی را از آن به بیرون عرضه نکرده است. چیزی که ما مطمئن هستیم این است که بتمن مرده است. قرار هم نیست به طور ناگهانی زنده شده و کاری انجام دهد. کرکترهای در دسترس کاربران در نسخه دمو، بتگرل (Batgirl)، نایت وینگ (Knight Wing)، رد هود (Red Hood) و رابین (Robin) هستند. همه این افراد نیز داستان زمینه‌ای خود را داشته و قابل انتخاب هستند. بازیکنان می‌توانند از هر ۴ نفر در مبارزات مختلف استفاده کنند. همینطور اینکه داشتن چند کرکتر به بخش چند نفره و کوآپ (Co-Op) کمک خواهد کرد.

داستان بازی شوالیه‌های گاتهام

همانطور که گفتیم این دموی ۳ ساعت داستان بازی را به طور کامل توضیح نمی‌دهد. با این حال چیزی که منتقدان با آن روبرو بودند چند مرحله جزئی و یک مبارزه با هارلی کوئین (Harley Queen) بود. داستان کلی به این شکل است که بعد از مرگ بتمن گاتهام در جرم و جنایت فرو می‌رود. حال این وظیفه خانواده او است تا جای خالی بتمن را پر کرده و تلاش کنند تا این شهر را نجات دهند. به طور کلی بازی شوالیه‌های گاتهام تمرکز زیادی روی کرکترها دارد. اینجاست که بازی جذاب می‌شود.

هر کرکتر دارای توانایی و قابلیت‌های مخصوص خود است. از طرفی هر کدام از شخصیت‌های داخل بازی نیز دارای داستان مخصوص به خود هستند. همه یک زمینه به خصوص داشته و یک دلیل دارند که به یک قهرمان تبدیل شده‌اند. برای مثال رد هود دارای یک اخلاق تند است. در دمو توضیح داده شد که به چه دلیل او تا این حد بد اخلاق است. از طرفی رابین در تلاش است تا به یک رهبر خوب تبدیل شود. با این حال تلاش‌های او نیز تا حدی بی فایده است. به دلیل اینکه اعضای این تیم همگی نظرات خود را دارند.

پس اینطور که به نظر می‌رسد داستان بازی به شدت وابسته به کرکترهای آن است. از طرفی شما در شوالیه‌های گاتهام با یک دشمن اصلی روبرو نیستید. در دمو شما یک مبارزه سنگین با هارلی کوئین خواهید داشت. با این حال این موضوع نشانگر این نیست که هارلی تنها دشمن اصلی شما در این بازی است. همانطور که گفتیم در شوالیه‌های گاتهام شما با یک سیستم گسترده از جرم و جنایت روبرو هستید و به احتمال زیاد نام‌های آشنای زیادی را مشاهده خواهید کرد.

پیش نمایش بازی شوالیه‌های گاتهام

دنیای بازی شوالیه‌های گاتهام بسیار گسترده‌تر از عناوین قبلی بتمن است.

دنیای گاتهام؛ آشنا ولی بزرگ‌تر

طرفداران بتمن قطعاً با دنیای این بازی آشنایی دارند. به طور کلی شهر گاتهام یک شهر تاریک بوده که پر از جرم و جنایت است. حال به دلیل مرگ بتمن این موارد از قبل هم بیشتر شده‌اند. در این دموی ۳ ساعت مقدار بسیار کمی از گاتهام نمایش داده شد. با این حال منقدان از آن راضی بوده و معتقد بودند که طراحی گاتهام بسیار زیبا است. اینطور که به نظر می‌رسد شعبه مونترئال برادران وارنر به خوبی از پس طراحی دنیای بازی شوالیه‌های گاتهام برآمده است.

نکته اینجاست که دنیای این بازی با آنچه ما در عناوین دیگر بتمن مشاهده کردیم تفاوت دارد. برای مثال آرخام سیتی (Arkham City) و آرخام نایت (Arkham Knight) از لحاظ دنیا شباهت‌های زیادی به یکدیگر داشتند. درست است که آرخام نایت به طور کلی از آرخام سیتی پیشرفته‌تر و بزرگ‌تر بود، با این حال موارد مشترک زیادی داشت. این در صورتی است که بازی شوالیه‌های گاتهام تفاوت زیادی با دو عنوان دیگر دارد. این نکته از این نظر اهمیت دارد که برادران وارنر به شدت در تلاش است تا اثبات کند که شوالیه‌های گاتهام دنباله مجموعه بتمن است. البته اینکه راکستدی این بازی را نساخته هم در موضوع عدم شباهت بی‌تأثیر نیست.

البته در این دموی ۳ ساعت کل نقشه بازی نشان داده نشده است. به همین دلیل امکان دارد پس از عرضه بازی شرکت سازنده تعداد موارد آشنا در آن قرار داده باشد. راه‌های گشت و گذار شما نیز در این بازی بسیار زیاد است. هر کرکتر روش مخصوص خود را برای جابجا شدن در این دنیای گسترده دارد. برای مثال رابین یک توانایی شبیه به تلپورت داشته یا نایت وینگ می‌تواند از گلایدر (Glider) خود استفاده کند.

پیشنمایش بازی شوالیه‌های گاتهام

بلفری مکانی است که شما کرکترهای خود را تغییر داده و آن‌ها را ارتقاء می‌دهید.

بلفری مکانی کلیدی در بازی شوالیه‌های گاتهام

بلفری (Belfry) در اصل مکان اصلی بازی شوالیه‌های گاتهام است. جایی که شما می‌توانید کرکترها را ارتقاء داده، پوشش آن‌ها را تغییر دهید یا اینکه یک شخصیت دیگر را انتخاب کنید. دقت کنید که شما نمی‌توانید به طور ناگهانی در میان راه کرکتر خود را تغییر دهید. بلکه نیاز دارید که به بلفری بازگشته و آنجا شخصیت‌های دیگر را انتخاب کنید. این مورد هم خوب است و هم بد. اول اینکه کمی بازی را واقعی‌تر می‌کند. به این دلیل که شخصیت‌ها به طور ناگهانی ظاهر نشده و بازی حالت گنشین ایمپکت (Genshin Impact) به خود نمی‌گیرد!

نکته منفی ماجرا اینجاست که اگر شما در میان یک مرحله تصمیم به تعویض کاراکتر بگیرید، این کار امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل شما باید به بلفری بازگشته و آنجا این کار را انجام دهید. در نسخه دمو قابلیت سفر سریع (Fast Travel) وجود نداشت. پس بازگشت به بلفری به نظر دشوار می‌رسد. البته امیدواریم که سفر سریع در بازی اصلی وجود داشته باشد به دلیل اینکه دنیای گاتهام بزرگ بوده و نبود آن به شدت آزاردهنده خواهد بود.

در بلفری داستان هر کرکتر و بازی هم توضیح داده می‌شود. اینجاست که کرکترها نقشه حملات خود را طراحی کرده و با یکدیگر گفت و گو دارند. شخصیت‌های داخل بازی هرکدام ویژگی اخلاقی خود را داشته و به همین دلیل همه باهم خوب نیستند. به همین دلیل بحث‌های متعددی در بازی اتفاق افتاده و همه این موارد در توضیح داستان بازی به طرفداران کمک خواهد کرد.

گیم‌پلی بازی شوالیه‌های گاتهام

هسته گیم‌پلی این بازی کاراکترهای آن است. به این معنا که بازی شوالیه‌های گاتهام حول ساخت، تجهیز و شناخت کاراکترها می‌چرخد. از طرفی شما باید تلاش کنید که سبک بازی خود را داشته باشید. اگر شما بخواهید همه کرکترها را تجربه کنید قطعاً نمی‌توانید به این موضوع برسید اما به طور کلی بازی شوالیه‌های گاتهام نیاز دارد تا شما به یک کاراکتر تسلط کافی را پیدا کنید.

ببینید: گیم‌پلی ۱۶ دقیقه‌ی ابتدایی شوالیه‌های گاتهام منتشر شد

اگر شما به این بازی توجه کنید، نکات جالبی را متوجه خواهید شد. اول اینکه شرکت برادران وارنر از راکستدی الگو برداری زیادی کرده است. به همین دلیل مبارزات بازی شباهت زیادی به عناوین قبلی بتمن دارد. از این جهت که شما تعدادی ضربات پایه داشته و بازی به شما اخطار خواهد داد که دشمن در چه زمانی ضربه خواهد زد. به همین دلیل شما می‌توانید به شکل کاملاً کلاسیک و قدیمی بازی را به پیش ببرید.

پیشنمایش بازی شوالیه‌های گاتهام

یکی از نکات مهم در مورد مجموعه بتمن این بود که به دائم فشردن دکمه‌ها پاداش نمی‌داد. بلکه این عناوین نیازمند زمانبندی دقیق و خوب هستند. به همین دلیل گیم‌پلی بازی شوالیه‌های گاتهام پایه و اساس خوبی دارد. از طرفی همانطور که گفتیم این بازی توجه زیادی به توانایی هر کرکترها می‌کند. شخصیت‌های بازی دارای توانایی‌های مخصوص خود هستند. این توانایی‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اعمال جالبی را انجام دهند.

برای مثال قابلیت خاص رابین ایجاد یک وهم برای دشمنان است. یا اینکه رد هود مقدار زیادی گلوله به سمت دشمنان پرتاب می‌کند. نایت وینگ با یک حرکت خود را از دشمنان دور می‌کند. بت گرل نیز تعداد زیادی بترنگ (Batrang) به سمت دشمنان پرتاب کرده تا آسیب زیادی به آن‌ها وارد کند. شما می‌توانید از این قابلیت‌ها زمانی استفاده کنید که خط توانایی پر شود. در این صورت با فشردن یک دکمه می‌توانید از آن استفاده کنید.

شخصیت‌ها خاص هستند اما تفاوت چندانی در کنترل کردن ندارند

به طور کلی کاراکترهای بازی شوالیه‌های گاتهام در عین تفاوت، شباهت‌های زیادی به هم دارند. این پارادوکس باعث می‌شود تا تغییر یک کاراکتر چندان دشوار نباشد. از طرفی هر کدام هم ویژگی‌های مخصوص خود را دارند. برای مثال بتگرل مهارت زیادی در کنترل وسایل الکترونیکی دارد یا اینکه رد هود برای مبارزات از راه دور هم بسیار مناسب است. نایت وینگ به راحتی می‌تواند یک آکروبات حرفه‌ای باشد. این کاراکتر برای افرادی که به مبارزات سرعتی علاقه دارند بسیار مناسب است. در انتها هم رابین می‌تواند به طور کامل یک بتمن باشد. از آنجا که مهارت خاصی در مبارزات بی‌سر و صدا دارد.

ببینید: شوالیه‌های گاتهام حسابی با بازی‌های بتمن فرق می‌کند؛ دموی گیم‌پلی ۱۳ دقیقه‌ای بازی

این توانایی‌های خاص کاراکترها باعث شده تا روند کلی بازی برای هرکدام متفاوت باشد. از طرفی همانطور که گفتیم توانایی‌های هرکدام به داستان پیش زمینه او مربوط است. به همین دلیل استفاده از هر کاراکتر در شوالیه‌های گاتهام نه تنها در گیم‌پلی بلکه در داستان و روند کلی بازی هم تأثیر خواهد گذاشت.

مبارزات امکان دارد خسته کننده شوند

یکی از نکات منفی‌ای که به آن اشاره شد، خسته کننده شدن مبارزات بود. قطعاً در این دموی ۳ ساعته تمامی دشمنان بازی به منتقدان نشان داده نمی‌شود. از طرفی فرصت بسیار خوبی برای شرکت سازنده بود تا تنوع دشمنان را به طرفداران نشان دهد. پس دو حالت دارد. اول اینکه شرکت سازنده قصد داشته تا طرفداران را تا زمان عرضه تشنه نگه دارد و اطلاعات زیادی از این بازی عرضه نکند. دوم اینکه بازی شوالیه‌های گاتهام واقعاً تنوع زیادی در زمینه دشمنان ندارد.

اگر مورد دوم باشد کمی ناامید کننده است. به دلیل اینکه بازی شوالیه‌های گاتهام بسیار خسته کننده می‌شود. همانطور که گفتیم ضربات پایه هم در این بازی وجود دارند. طبق چیزی که منتقدان گفتند استفاده از حرکات متنوع برای پیشرفت در این بازی چندان ضروری نیست. به همین دلیل است که گیم‌پلی و مبارزات پس از مدتی خسته کننده می‌شود.

اینجاست که کمی وضعیت نگران کننده می‌شود. اگر منتقدان در ۳ ساعت این بازی خسته شده باشند، با توجه به میزان محتوای زیادی که در این بازی وجود دارد، امکان دارد که به طور کلی بازی روند کند و حوصله سر بری داشته باشد. البته تعداد زیادی از توانایی‌ها در این دموی ۳ ساعته وجود نداشتند. به همین دلیل هنوز قسمت زیادی از گیم‌پلی در دسترس عموم قرار ندارد. حال امیدواریم که در زمان عرضه تنوع دشمنان بیشتر شود.

پیشنمایش بازی شوالیه‌های گاتهام

کوآپ؛ بخش هیجان انگیز بازی

یکی از نکات مثبت بازی شوالیه‌های گاتهام قابلیت تجربه آن به شکل کوآپ است. شما می‌توانید شوالیه‌های گاتهام را با دوستان خود تجربه کنید. این موضوع باعث خواهد شد تا تجربه بازی بسیار لذت بخش شود. از طرفی کرکترها نیز با یکدیگر هماهنگی خوبی داشته و همین موضوع باعث می‌شود تا تجربه بازی به شکل کوآپ بسیار جالب‌تر شود. شما می‌توانید با دوستان خود بخش داستانی بازی را به راحتی به اتمام برسانید. مبارزات نیز برای شما آسان‌تر خواهد شد.

انتظارات

دیدگاه‌های اولیه نسبت به بازی شوالیه‌های گاتهام چندان مثبت نیست. دلیل این ماجرا هم منطقی است. شرکت سازنده محتوای زیادی را در اختیار منتقدان قرار نداده است. این در صورتی است که بازی شوالیه‌های گاتهام محتوای زیادی برای ارائه دارد. حال باید صبر کرد و دید که شرکت سازنده در زمان عرضه چگونه عمل خواهد کرد. این موضوع به شدت اهمیت دارد که این بازی عرضه خوبی داشته باشد.

یکی از نکات مثبت این دموی ۳ ساعته این بود که مشکل و باگ اساسی نداشت. به همین دلیل می‌توان امید داشت که بازی شوالیه‌های گاتهام در زمان عرضه هم نقص زیادی نخواهد داشت. از طرفی عناوین چند قهرمانه سابقه چندان خوبی در دنیای گیمینگ ندارند. حال فرصت بسیار خوبی است تا برادران وارنر اثبات کند که این موضوع اشتباه بوده و عناوین چند قهرمانه می‌توانند یک تجربه خوب را در اختیار کاربران قرار دهند.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما