چرا کارت گرافیک‌ها نسل به نسل بزرگ‌تر می‌شوند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
کارت گرافیک

اگرچه کارت گرافیک‌ها روز‌به‌روز توان سخت‌افزاری بیشتری پیدا می‌کنند، اما همین توان بیشتر منجر به افزایش اندازه‌ی آن‌ها می‌شود. این روزها برخی کارت گرافیک‌های قدرتمند مانند RTX 3090 غول‌پیکر هستند و به همین خاطر قبل از اسمبل کیس باید به این موضوع توجه کنید تا کیس موردنظر فضا و قدرت کافی برای بهره‌گیری از چنین کارت گرافیکی داشته باشد. با توجه به روند فعلی، آیا در آینده اندازه‌ی کارت گرافیک‌ها از حد فعلی هم بیشتر خواهد شد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

اصلا چرا کارت گرافیک‌ها باید اندازه‌ی بزرگی داشته باشند؟

اول از همه باید بگوییم که در یک کارت گرافیک چندین قطعه‌ی ریز و درشت تعبیه شده است. به عنوان مثال، هیت‌سینک بخش مهمی از کارت گرافیک محسوب می‌شود که در زمینه‌ی کاهش حرارت قطعات نقش مهمی را ایفا می‌کند. زیرا بدون هیت‌سینک‌های بزرگ، فن‌ها به تنهایی نمی‌توانند دمای کارت گرافیک را به اندازه‌ی کافی پایین بیاورند.

کارت گرافیک

طبیعتا هرچقدر کارت گرافیک قدرت بیشتری داشته باشد، گرمای بیشتری تولید می‌کند و در نتیجه باید هیت‌سینک بزرگ‌تری مورد استفاده قرار بگیرد. در ضمن باید به اهمیت ظاهر کارت گرافیک هم اشاره کنیم. شرکت‌های سازنده با افزودن نورهای RGB و دیگر المان‌ها، جذابیت این قطعات را دوچندان می‌کنند. بسیاری از کیس‌های جدید از پنجره‌ی شیشه‌ای بهره می‌برند و بنابراین کاربران دوست دارند درون کیس آن‌ها جذابیت بصری زیادی داشته باشد.

چرا اندازه‌ی کارت گرافیک‌ها ثابت نمی‌ماند؟

توان سخت‌افزاری کارت گرافیک‌ها روز‌به‌روز در حال افزایش است. به عنوان مثال کارت گرافیک RTX 3080 Ti حدود ۳۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند ولی نسل قبلی آن یعنی RTX 2080 Ti حدود ۲۵۰ وات انرژی مصرف می‌کرد. مدل معمولی RTX 3080 حدود ۳۲۰ وات انرژی مصرف می‌کند و مصرف مدل معمولی RTX 2080 حدود ۲۱۵ وات است. با خرید RTX 3090 Ti هم باید به فکر مصرف ۴۵۰ واتی آن باشید.

کارت گرافیک

بنابراین این کارت گرافیک‌ها برای تامین انرژی خود به پاور بسیار قدرتمندی نیاز دارند و بخش قابل توجهی از همین مقدار برق ورودی در نهایت به گرما تبدیل می‌شود. در نتیجه طبیعتا چنین قطعاتی نمی‌توانند اندازه‌ی کوچکی داشته باشند.

آیا اندازه‌ی این قطعات در آینده هم بیشتر می‌شود؟

کارت گرافیک

هنوز در این زمینه با قاطعیت نمی‌توانیم صحبت کنیم. بر اساس شایعات منتشر شده، کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 که قرار است طی چند ماه آینده معرفی شوند، انرژی بیشتری را نسبت به نسل قبلی مصرف می‌کنند. ظاهرا حداکثر مصرف RTX 4080 و ۴۰۹۰ به حدود ۸۰۰ وات می‌رسد و RTX 4070 هم تا حدود ۴۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند. بنابراین اگر به دنبال خرید کارت گرافیک RTX 4090 هستید، احتمالا باید پاور ۱۰۰۰ یا حتی ۱۲۰۰ واتی خریداری کنید. در نتیجه احتمالا اندازه‌ی آن‌ها تا حدی بزرگ‌تر از نسل قبلی خواهد بود.

آیا امکان بهره‌گیری از کارت گرافیک‌های کوچک ولی قدرتمند وجود دارد؟

افرادی که فنی هستند، با باز کردن کارت گرافیک‌های بزرگی مانند RTX 3090 و قرار دادن سیستم خنک‌کننده‌ی مایع روی آن، می‌توانند اندازه‌ی آن‌ها را کاهش دهند. اما چنین کاری اصلا راحت نیست و بسیاری از کاربران هم علاقه‌ای به انجام این اقدامات ندارند. از سوی دیگر شرکت‌هایی مانند ایسوس، مدل‌های خاصی از کارت گرافیک‌ها را با سیستم خنک‌کننده‌ی مایع به فروش می‌رسانند.

البته اگر پردازنده هم از سیستم خنک‌کننده مایع استفاده می‌کند، کیس شما در کنار رادیاتور پردازنده باید جای کافی برای قرار دادن رادیاتور کارت گرافیک هم بهره ببرد. این نوع مدل‌ها بسیار گران‌تر هستند و نسبت به مدل‌های معمولی باید حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار مبلغ اضافی بپردازید. در انتها برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم به مطلب جامع راهنمای خرید کارت گرافیک دیجی‌کالا مگ مراجعه کنید.

منبع: MakeUseOfبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما