بهترین شخصیت‌های کارتون‌های هانا باربرا؛ از تام و جری تا اسکوبی‌دو

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
شخصیت‌های کارتون‌های هانا باربرا

ویلیام هانا و جوزف باربرا دو تن از مهم‌ترین چهره‌های دنیای انیمیشن به شمار می‌روند. این دو پس از دهه‌ها کار برای متروگلدوین‌مایر و ساخت کارتون‌های تام و جری، استودیوی خود را با نام «هانا باربرا» تاسیس کردند که محصولاتش به سرعت به کارتون‌های محبوب تلویزیون تبدیل شد. اگرچه استودیوی هانا باربرا به خاطر سبک انیمیشن محدودش مورد انتقاد قرار گرفت اما پیشگام بسیاری از تکنیک‌های ساخت انیمیشن ارزان و کارآمد شد و راه را برای آثار چشمگیرتر در دهه‌های بعد هموار کرد. استودیوی هانا باربرا در طول فعالیت خود صدها شخصیت انیمیشنی خلق کرد اما تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها به چنان محبوبیتی رسیدند که به نمادهایی در فرهنگ عامه تبدیل شدند. این تا حد زیادی به لطف زمان و دقتی است که این زوج پیشگام در نوشتن داستان‌هایشان اختصاص دادند تا به این ترتیب محدودیت‌های انیمیشن‌ها را جبران کنند. از خرس‌های دوست‌داشتنی تا انسان‌های غارنشین محبوب، در ادامه بهترین شخصیت‌های کارتون‌های هانا باربرا را نام بردیم.

۱۰. هاکلبری هاوندهاکلبری هاوند

هاکل‌بری هاوند با صداپیشگی داز باتلر یک شخصیت معمولی خوش‌اخلاق و یک سگ آبی انسان‌نما است. هاکل‌بری را می‌توان هر روز در حال انجام یک کار جدید پیدا کرد آن هم در حالی که با خوشحالی برای خودش ترانه‌ی «آه کلمنتاین عزیزم» (Oh My Darling Clementine) را زمزمه می‌کند. او هر بار در یک دوره تاریخی متفاوت ظاهر می‌شود و کارهای همیشگی‌اش را در زمان‌های خاص تکرار می‌کند. دردسرهای زیادی او را غافلگیر می‌کنند اما هاکل‌بری همیشه راهی برای غلبه بر هر مانعی پیدا می‌کند.

کارتون «هاکل‌بری هاوند» اولین برنامه تلویزیونی انیمیشنی بود که برنده جایزه امی شد که بخش بزرگی از این موفقیت به خاطر شخصیت اصلی آن بود. هاکل‌بری هاوند یک شخصیت عالی و در عین حال معمولی است که با نگرشی خونسرد و خوش‌بینانه با زندگی روبرو می‌شود. قرار دادن او در دوره‌های مختلف تاریخ نیز به برجسته کردن ماهیت بی‌‌زمان هاکل‌بری کمک می‌کند. مهم نیست در چه دوره‌ای قرار بگیرد، او فقط به بهترین شکل ممکن زندگی می‌کند. شخصیت بی‌خیال او یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و به یادماندنی‌ترین شخصیت‌های کلاسیک تلویزیون است.

۹. دیک دستردلی

دیک دستردلی

دسترلی با صداپیشگی پاول وینچل شخصیت همیشه شرور استودیوی هانا باربرا است. او از استعداد و هوش درخشان خود برای ساختن انواع وسایل عجیب و غریب استفاده می‌کند که توسط سگ وفادارش، موتلی (دان مسیک) هدایت می‌شوند. آن‌ها با هم سعی می‌کنند از هر حقه‌ای برای تقلب در راه رسیدن به پیروزی استفاده کنند و اگرچه معمولا نقشه‌هایشان به ضررشان تمام می‌شود، اما دسترلی از آن دسته افرادی نیست که به راحتی تسلیم شود.

دسترلی نمونه کاملی از یک شرور است که مدام سیبیل‌هایش را می‌چرخاند و همه دوست دارند او به مجازات اعمالش برسد. اگرچه او با مهارت قابل توجه خود کاملا توانایی برنده شدن در رقابت‌ها را دارد، اما همیشه باید با نوعی تله برنده شدن خود را تضمین کند که در نهایت به طرز خنده‌داری به ضرر خودش تمام می‌شود. رابطه پویای او با موتلی چنان محبوب شد که آن‌ها به عنوان شخصیت‌های شرور در بسیاری از کارتون‌های هانا باربرا، از جمله فیلم «اسکوب» (Scoob!) در سال ۲۰۲۰ ظاهر شدند. در آن فیلم جیسون آیزاک با صدای فوق‌العاده خود به جای استرلی صحبت می‌کرد.

۸. بارنی رابل

بارنی رابل

بارنی رابل با صداپیشگی مل بلانک ساکن شهر ماقبل تاریخ  بِدراک، با همسرش بتی (بی بنادرت و گری جانسون) و پسرخوانده‌اش بم‌بم (دان مسیک) زندگی می‌کند. او بهترین دوست فرد فلینتستون (آلن رید) است و اغلب با نقشه‌های مختلف او همراه می‌شود. گاهی اوقات این دو با هم بحث و دعوا می‌کنند اما در نهایت آشتی می‌کنند و بارنی هرگز دوستش را تنها نمی‌گذارد.

بارنی مردی ساده، خوش‌اخلاق و در بیشتر موارد از زندگی خود راضی است. طبیعت مهربان و شخصیت ساده‌لوحش گاهی باعث می‌شود دیگران از او سواستفاده کنند اما به طور کلی با مسائل کنار می‌آید. با این حال اگر بیش از حد تحت فشار قرار بگیرد یا متهم به این شود که دوست بدی است کاملا قادر است از خود دفاع کند. بارنی یکی از بهترین شخصیت‌های مکمل در کارتون‌های هانا باربرا، مردی دوست‌داشتنی و مهربان و دوستی فوق‌العاده است.

۷. جورج جتسون

جورج جتسون

جورج جتسون با صداپیشگی جورج اوهانلون با وجود اینکه در آینده‌ای ایده‌آل و آرمان‌شهری با ربات‌های خدمتکار و تکنولوژی پیشرفته زندگی می‌کند، به خوبی نشان می‌دهد که هر چه قدر هم چیزها تغییر کنند باز هم زندگی دردسرهای همیشگی‌اش را دارد. جورج کارمند سخت‌کوشی در کارخانه‌ی چرخ‌دنده‌های فضایی اسپِیسی است و هیچ فرصتی را برای غر زدن از دست نمی‌دهد؛ غر زدن‌هایی که معمولا به کار یا فرزندانش مربوط می‌شود. البته او همچنان یک مرد خانواده‌دوست است و اگرچه فرزندانش گاهی او را گیج می‌کنند، اما همیشه در مواقع نیاز کنارشان است.

جورج جتسون با وجود عجیب و غریب بودن دنیای اتوماتیک جتسون‌ها، سطحی از آشنایی را به آن اضافه می‌کند. با وجود اینکه همه چیز توسط ماشین‌ها اداره می‌شود و تقریبا هرگز نیازی به تکان دادن حتی یک انگشت هم نیست، مشکلات جورج مسائلی هستند که مخاطبان می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند؛ مثل سردرگمی از اتفاقات روزانه و اینکه اجازه دهد احساساتش بر او غلبه کنند. اگرچه جورج از خیلی چیزها شکایت می‌کند، اما به خانواده‌اش وفادار است و گاهی اوقات اگر مایل باشد مسائل را از دیدگاه آن‌ها ببیند، حتی می‌تواند لحنش را هم عوض کند. جورج جتسون که هم بامزه و هم قابل درک است، یک مرد خانواده معمولی است که به یکی از شخصیت‌های نمادین در کارتون‌های هانا باربرا تبدیل شده است.

۶. یوگی خرسه

یوگی خرسه

یوگی خرسه با صداپیشگی داز باتلر در دل پارک ملی جلی‌استون زندگی می‌کند. یوگی که به باهوش‌تر بودن از یک خرس معمولی معروف است، بهترین دوستش بوبو (دان مسیک) را در نقشه‌هایی برای دزدیدن سبدهای پیک‌نیک گردشگران پارک و خوردن خوراکی‌های داخل‌شان رهبری می‌کند. متاسفانه این رفتار بر خلاف قوانین جلی‌استون است و اغلب باعث درگیری یوگی با رنجر اسمیت (دان مسیک) می‌شود.

یوگی خرسه اولین شخصیت برجسته هانا باربرا بود و همچنان یکی از معروف‌ترین خرس‌های انیمیشنی باقی مانده است. اگرچه یوگی سعی در دزدی از مردم دارد اما هرگز بدذات به نظر نمی‌رسد و بیشتر شبیه کودکی است که به نتیجه‌ی اعمال خود فکر نمی‌کند. صداپیشگی داز باتلر برای یوگی از بهترین کارهای درخشان او است و به خوبی به معرفی این شخصت با روحی مهربان که به خاطر گرسنگی گمراه شده می‌پردازد. این صداپیشه پویایی منحصربه‌فردی به یوگی بخشید که باعث شد در همان اولین نمایشش به یک ستاره تبدیل شود.

۵. تام

تام

توماس جاسپر یا همان تام، نیمی از یکی از نمادین‌ترین زوج‌های انیمیشنی تمام دوران است. او در بیشتر مواقع ترجیح می‌دهد سرش به کار خودش باشد؛ کارهایی مثل چرت زدن در گوشه و کنار خانه، دلربایی از یک گربه‌ی ماده یا لذت بردن از غذا. با این حال رقابت او با دشمن‌ترین دوستش جری، همیشه در مرکز توجه قرار می‌گیرد؛ افسوس که تلاش‌های او برای گرفتن جری اغلب با کتک خوردن، منفجر شدن و له شدن به پایان می‌رسد.

شخصیت تام در طول سال‌ها خیلی تغییر کرده است، اما او عموما به عنوان یک گربه‌ی قلدر مغرور و خودخواه به تصویر کشیده می‌شود که گاهی اوقات بدون هیچ دلیل خاصی جری را اذیت می‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تام به یک مکمل عالی در رقابت‌شان تبدیل شود، زیرا این صفات منفی باعث می‌شود شکست‌هایش خنده‌دارتر به نظر برسد. با این حال شخصیت تام هرگز آنقدر منفی نمی‌شود که دیگر دوست‌داشتنی نباشد و از برخی جهات عزم راسخ او برای شکست دادن جری الهام‌بخش است. شخصیت او مترادف با پشتکار و لجبازی است، ویژگی‌هایی که به راحتی می‌توانند منجر به دردسر شوند.

۴. شگی راجرز

 شگی راجرز یکی از شخصیت‌های کارتون‌های هانا باربرا

شگی راجرز با صداپیشگی کیسی کیزم به نظر می‌رسد از همه اعضای گروه اسکوبی‌دو تناسب کم‌تری با کارش داشته باشد. او از هر روح، غول و هیولایی که گروهش با آن‌ها روبرو می‌شود به وحشت می‌افتد و ترجیح می‌دهد وقتش را به غذا خوردن بگذراند. با وجود ترس‌هایش، او هرگز گروه را ترک نمی‌کند و حتی زمانی که فرد (فرانک ولکر) در دسترس نباشد، با موفقیت گروه را رهبری می‌کند.

شگی یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های انیمیشنی تمام دوران است. او به لطف دوستی‌اش با اسکوبی (دان مسیک)، تنها شخصیت انسانی است که در تمام فصل‌های مجموعه «اسکوبی‌دو» حضور دارد. شخصیت شگی به دلیل ترکیب جالب یک موجود ترسوی خنده‌دار و بهترین دوست وفاداری که در مواقع لزوم می‌تواند از خلاقیتش استفاده کند، بیشتر از همه به چشم می‌آید. شگی همچنین به عنوان یکی از میم‌های پرطرفدار در دنیای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بسیاری از این میم‌ها به قدرت نامحدود او اشاره می‌کنند که حتی توسط برادران وارنر به شوخی به آن اشاره شده است.

۳. جری

جری یکی از شخصیت‌های کارتون‌های هانا باربرا

جری، نیمه دیگر زوج نمادین موش و گربه، به خاطر شخصیت معصوم‌تر و بازیگوش‌ترش شناخته می‌شود. او معمولا به عنوان شخصیت اصلی داستان به تصویر کشیده می‌شود، کسی که فقط سعی دارد زنده بماند یا کمی غذا پیدا کند، اما گاهی اوقات می‌تواند کسی باشد که دعوا با تام را شروع می‌کند. با وجود تفاوت آشکار اندازه آن‌ها، جری به راحتی می‌تواند از تام پیشی بگیرد و با استفاده از تله‌ها او را شکست بدهد.

جری به عنوان شخصیت ضعیف‌تری که از پس خودش به خوبی برمی‌آید همیشه مورد تحسین قرار می‌گیرد. او قهرمان کوچکی است که باید با حیله‌گری بر حریفی با برتری آشکار غلبه کند. او در ابداع کردن راه‌هایی برای آسیب رساندن به تام به همان اندازه خلاق است و به نظر می‌رسد هرگز لبخند شیطنت‌آمیز و بازیگوش خود را از دست نمی‌دهد. با این حال حتی در حالی که تام و جری سعی در نابودی یکدیگر دارند، نوعی رفاقت در آن‌ها به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد حتی در بحبوحه درگیری، لحظات زودگذری از درک متقابل بینشان وجود دارد. جری مترادف با زیرکی و انعطاف‌پذیری است، شهرتی که برای یک موش کوچک اصلا بد نیست.

۲. فرد فلینتستون

فرد فلینتستون یکی از شخصیت‌های کارتون‌های هانا باربرا

فردریک فلینتستون رئیس خانواده فلینتستون است که شامل همسرش ویلما (جین وندرپیل) و دخترشان پبلز (جین وندرپیل) می‌شود. عصبانیت زودگذر و لجبازی‌های او اغلب باعث دردسر می‌شود، به خصوص زمانی که سعی می‌کند یکی از نقشه‌های پولدار شدنش را اجرا کند. با این حال در نهایت فرد به خانواده و بهترین دوستش وفادار است و همیشه نیازهای آن‌ها را بر نیازهای خودش مقدم می‌دارد.

فرد فلینتستون به دلایل خوبی یکی از شناخته‌شده‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های کارتونی است. او ترکیبی درست از ویژگی‌های مثبت و منفی دارد که باعث می‌شود برای مخاطبان گسترده‌تری قابل درک باشد و اگرچه ویژگی‌های منفی او گاهی باعث می‌شود او کمی دوست‌داشتنی به نظر نرسد، اما در نهایت او به سزای اعمالش می‌رسد، به گونه‌ای که احساس شود نتیجه کارهای خودش را می‌بیند. علاوه بر این فرد قلبی از طلا دارد که او را به یکی از بهترین و ماندگارترین شخصیت‌های پدرانه در تلویزیون تبدیل می‌کند.

۱. اسکوبی‌دو

اسکوبی دو شخصیت‌های کارتون‌های هانا باربرا

اسکوبی‌دو طلایه‌دار نمادین فرنچایز «اسکوبی‌دو»، به لطف توانایی صحبت کردن، خود را از سایر سگ‌ها متمایز می‌کند. اسکوبی درست مثل بهترین دوستش شگی، معمولا از ارواح و اشباحی که گروه سعی در افشای هویت‌شان دارند می‌ترسد و ترجیح می‌دهد عقب بایستد و از خوردن غذا لذت ببرد. خوشبختانه با وعده‌ی خوراکی مورد علاقه‌اش، یک اسنک اسکوبی، می‌توان او را راضی به همراهی کرد.

فرنچایز «اسکوبی‌دو» به راحتی شناخته‌شده‌ترین و پرسودترین محصول کمپانی هانا باربرا است و اسکوبی‌دو دلیل اصلی موفقیت خیره‌کننده‌ی آن به شمار می‌رود. او با وجود ترسو بودنش در نقش یک قهرمان دست‌و‌پا چلفتی، به یک یار معروف در دنیای انیمیشن تبدیل شده است. اسکوبی و شگی با هم نمادین‌ترین شخصیت‌های کارتون‌های هانا باربرا و یکی از بهترین همکاری‌های تاریخ تلویزیون را شکل می‌دهند. علاوه بر این صدای او که تلاشی دست و پا شکسته برای صحبت کردن به انگلیسی است، برای یک سگ مناسب به نظر می‌رسد و به او شخصیتی معصوم می‌بخشد.

منبع: colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما