۱۰ دیالوگ برتر اساتید هاگوارتز در مجموعه‌ «هری پاتر»

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
اساتید هاگوارتز

هری پاتر همزمان با رسیدن به هاگوارتز، تحصیلات جادویی‌اش را آغاز کرد و توسط گروهی از بااستعدادترین افراد جامعه‌ی جادویی آموزش دید. گرچه خود هری برخی از آن‌ها را  (مانند سیبیل تریلانی و سوروس اسنیپ) چندان دوست نداشت، اما نمی‌توان انکار کرد که همه‌ی آن‌ها، حتی گیلدروی لاکهارت، در پیشرفت او و رسیدن به چیزی که در نهایت شد، تأثیر به‌سزایی داشتند.

مجموعه‌ی هری پاتر پر است از سخنانی که تا مدت‌ها در یادها می‌مانند. برخی از این سخنان را معلمان به زبان آورده‌اند. هواداران این مجموعه به خوبی گفته‌های حکیمانه‌ی آلبوس دامبلدور یا اظهارات کنایه‌آمیز مینروا مک‌گونگال را می‌شناسند و این جمله‌ها برای همیشه در ذهن آن‌ها باقی خواهد ماند.

در مطلب پیش‌رو، ۱۰ نمونه از این جمله‌ها را یادآوری می‌کنیم.

۱۰) مادام هوچ

مادام هوچ

«حق ندارید به جاروهاتون دست بزنید. اگر این‌ کار رو بکنید قبل از این‌ که بتونید بگید “کوییدیچ”، از هاگوارتز اخراج می‌شین.»

در جلسه‌ی اول درس پرواز سال‌اولی‌ها ، نویل دچار یک سانحه شد و مچ دستش طی آن آسیب دید. مادام هوچ مجبور شد او را به شفاخانه‌ی هاگوارتز ببرد. او پیش از ترک کلاس، جمله‌ی بالا را خطاب به دانش‌آموزان گفت و آن‌ها را تهدید کرد که اگر به جاروهایشان دست بزنند، تعلیق خواهند شد.

مادام هوچ فقدان نظم و انضباط در کلاسش را بر نمی‌تابد و کسی نمی‌داند که اگر به جای پروفسور مک‌کونگال، خود مادام هوچ هری را در حال پرواز با جارویش می‌دید، چه اتفاقی می‌افتاد. احتمالاً او تهدیدش را بی‌تعارف عملی می‌کرد تا نشان دهد معلمی نیست که بشود دستوراتش را شوخی گرفت.

۹) هوریس اسلاگهورن

پروفسور اسلاگهورن

«برعهده گرفتن مسئولیت در هاگوارتز، این‌روزها به معنی اعلام وفاداری عمومی نسبت به محفل ققنوسه. و با اینکه من مطمئنم اعضای محفل ققنوس بسیار شجاع و تحسین‌برانگیز و این‌چیزها هستند، شخصاً علاقه‌ای به میزان مرگ‌ومیر این گروه ندارم.»

پس از اینکه خوشبختانه دلوروس آمبریج از سمتش به عنوان معلم درس «دفاع در برابر جادوی سیاه» کنار گذاشته‌شد، دامبلدور تدریس این درس را به سوروس اسنیپ سپرد. به همین دلیل، مجبور بود معلم دیگری برای درس «معجون‌سازی» پیدا کند. اولین گزینه‌ی او هوریس اسلاگهورنی بود که چندین سال پیش، سابقه‌ی تدریس در هاگوارتز را داشت.

با این حال، خود اسلاگهورن چندان از این ایده استقبال نکرد. چرا که دنیا به تازگی متوجه بازگشت لرد ولدمورت شده بود و معاشرت و نزدیکی با دامبلدور، به معنای اعلام جنگ با «اسمشو نبر» محسوب می‌شد. هوریس بی‌شک یک معلم معجون‌سازی عالی بود، اما یک سلحشور نترس نبود.

۸)سیبیل تریلانی

سیبیل تریلانی

«کسی که قدرت شکست‌دادن ارباب تاریکی را دارد… زاده‌شده برای کسانی که سه‌بار با او مقابله کرده‌اند، زاده‌شده آن هنگام که هفتمین ماه می‌میرد… ارباب تاریکی او را تبدیل به دوقلوی خود می‌کند… اما او قدرتی خواهد داشت که ارباب تاریکی از آن اطلاعی ندارد… یکی از آن‌ها باید به دست دیگری نابود شود، چرا که آن دو نمی‌توانند در حالی که دیگری زنده است، زنده بمانند»

سیبیل تریلانی به‌خاطر پیش‌گویی‌های پرآب‌وتاب و اشتباهی که درباره‌ی آینده‌ی دانش‌آموزانش می‌کند شهرت دارد. علارغم اینکه تریلانی چندتایی دانش‌آموز وفادار – مانندی پارواتی و لاوندر – دارد، بیشتر اوقات اشتباه می‌کند تا اینکه پیشگویی درستی بکند.

با این وجود، دو دفعه در فیلم، او پیشگویی‌های درستی کرده و خوشبختانه اولین بار، مقابل دامبلدور این کار را انجام داده. نکته‌ی جالب دیگر این است که خود این پیشگو، لحظه‌ای که پیشگویی‌های صحیح می‌کند از خود بی‌خود می‌شود و خاطره‌ای از این اتفاقات ندارد.

۷) پومونا اسپراوت

پروفسور اسپراوت

«تنتاکولا، تله‌ی شیطان و اسنارگالوف پادز… من دوست دارم مرگ‌خواران رو در حال جنگیدن با این گیاه‌ها ببینم.»

زمانی که همه برای مبارزه با مرگ‌خواران در نبرد هاگوارتز آماده می‌شدند، پومونا اسپراوت یکی از اولین کسانی بود که شروع به مهیاکردن موضع خود در نبرد کرد. او بلافاصله شروع به برنامه‌ریزی می‌کند که کدام یک از گیاهانش در برابر مرگ خواران مفیدتر هستند، و خیلی زود معلوم می‌شود که بسیار بیش‌تر از یک گزینه‌ی مرگبار وجود دارد.

دنیای هری پاتر طیف گسترده‌ای از گیاهان جادویی را معرفی می‌کند که اکثرشان بسیار مفید هستند. برای مثال، بدون ترنجبین، جادوگران نمی‌توانستند معجونی بسازند که سنگ‌شدگی را درمان کند. به همین دلیل، گیاه‌شناسی یکی از موضوعات مهم در هاگوارتز است و توسط استاد برجسته، پومونا اسپراوت تدریس می‌شود.

۶) فیلیوسس فلیتویک

فیلتویک

«تلفظ صحیح طلسم‌های جادوگری بسیار مهمه… هرگز باروفیوی جادوگر رو فراموش نکنید که به‌جای «س»، طلسمش رو با «آو» تموم کرد و یک لحظه بعد، پخش زمین شده بود و یه بوفالو نشسته بود روی سینه‌اش.»

هنگامی که پروفسور فلیتویک به دانش‌آموزان سال اول، نحوه‌ی اجرای طلسم «وینگاردیوم له‌ویوسا» را آموزش می‌داد، تأکید زیادی بر تلفظ صحیح و بدون ایراد این طلسم داشت.

ادای صحیح و شیوا از کلمات همیشه مهم است، اما در دنیای جادویی، شیوانبودن می‌تواند جای مرگ و زندگی را تغییر داد. اگر هرمیون روش صحیح تلفظ طلسم را به رون نشان نمی‌داد، رون هرگز نمی‌توانست خودشان را از دست غول دست‌شویی نجات دهد. مسلماً به همین دلایل است که بسیاری از افراد، فلیتویک را حاذف‌ترین معلم هاگوارتز می‌دانستند.

۵) ریموس لوپین

ریموس لوپین

«تو ضعیف نیستی هری. دمنتورها روی تو تأثیر بیشتری دارن، چون تو در گذشته اتفاقات وحشتناک بیشتری تجربه کرده‌ای. و این چیزی نیست که به‌خاطرش شرمنده باشی.»

وقتی که هری به دلیل حضور دمنتورها در محوطه‌ی هاگوارتز در مسابقه‌ی کوییدیچ غش می‌کند، از اینکه تنها کسی‌ستکه تا این حد تحت تأثیر این موجودات است نگران می‌شود و به سراغ پروفسور لوپین می‌رود. لوپین هم عاقلانه و با حوصله پاسخش را می‌دهد.

این جمله‌ی لوپین که به هری یاد می‌دهد بسیار قوی‌تر از تصور خودش است، یکی از ماندگارترین جمله‌های سریال است. گرچه این‌طور به‌نظر می‌رسد که هری نسبت به بقیه در مقابل دمنتورها ضعیف‌تر است، این حقیقت که او چیزهای وحشتناک بسیاری را پشت سر گذاشته و هنوز برای چیزی که فکر می‌کند صحیح است می‌جنگد، او را تبدیل به جادوگری قوی می‌کند.

کتاب هری پاتر اثر ج. ک. رولینگ انتشارات کتابسرای تندیس 13 جلدی

۴) روبیوس هاگرید

روبیوس هاگرید

«تو یه جادوگری، هری!»

بعد از اینکه هری تمام دوران کودکی خود را با اقوام ماگلش گذراند، هاگرید کسی بود که خبر جادوگربودنش را به او داد. از آنجایی که پسری که زنده ماند، بیشتر عمر خود را تا آن لحظه به این فکر می‌کرد که یک پسر معمولی است، این خبر زندگی‌اش را به کلی تغییر داد.

نقش هاگرید در زندگی هری را نمی توان دست کم گرفت. این نیمه‌غول یکی از مهم ترین افراد در سفر قهرمان است. او اولین دوستش در هاگوارتز و یکی از وفادارترین متحدانش بود. حتی با وجود اینکه هاگرید گاهی اوقات دردسر می‌آفرید (مثل ماجرای نوربرت) بدون شک همیشه نیت خیری در پس رفتارهایش داشت.

۳) سوروس اسنیپ

سوروس اسنیپ

«همیشه!»

وقتی که هری خاطرات اسنیپ را در قدح اندیشه می‌بیند، متوجه می‌شود که استاد معجون‌سازی‌اش، عاشق مادرش بوده. در یکی از خاطرات، اسنیپ پاترونوسش را به دامبلدور نشان می‌دهد و در پاسخ به پرسش دامبلدور که می‌گوید: «بعد از این همه مدت!؟» جواب می‌دهد: «همیشه!»

اسنیپ بیشتر عمرش را صرف محافظت از پسر لیلی پاتر کرد. او این کار را نه فقط به‌خاطر عشقی که به لیلی داشت، که برای این انجام داد که مقصر قتل لیلی بود. هواداران شیفته‌ی مسیر رستگاری اسنیپ شدند و این جمله‌ی او، تبدیل به یکی از ماندگارترین دیالوگ‌هایش در تمام مجموعه شد.

۲)مینروا مک‌گونگال

مینروا مک‌گونگال

«نمی‌دونم چه‌طور می‌خواین نحوه‌ی آموزش من رو بررسیی کنید، در حالی که هی می‌پرید وسط تدریسم. من معمولاً اجازه نمی‌دم وقتی دارم حرف می‌زنم، کسی حرفم رو قطع کنه.»

وقتی که دلوروس آمبریج به عنوان بازرس عالی هاگوارتز منصوب می‌شود، شروع به بررسی محتوای تدریسی تمام کلاس‌های هاگوارتز می‌کند تا ببیند با استانداردهای وزارت سحر و جادو هم‌خوانی دارند یا خیر. آمبریج در کلاس مک‌گونگال، مدام صحبت او را قطع می‌کرد و انتظار داشت که مک‌گونگال این را بپذیرد.

اما مک‌گونگال از آمبریج متنفر بود. او تغییراتی که آمبریج در صدد انجامشان بود را نمی‌پذیرفت. علی‌رغم این‌که بسیاری از هواداران دوست داشتند آن را در قالب فیلم هم ببینند، از این دیالوگ در فیلم‌های هری پاتر استفاده نشد.

۱)آلبوس دامبلدور

آلبوس دامبلدور

«خوشبختی می‌تونه حتی در تاریک‌ترین دوران هم پیدا بشه. تنها کافیه یادمون باشه نوری رو روشن کنیم.»

در سومین فیلم هری پاتر، وقتی دامبلدور در مراسم شروع سال تحصیلی از دانش‌آموزان استقبال می‌کند، به آن‌ها درمورد دمنتورهایی که در محوطه‌ی مدرسه مستقر شده‌اند هشدار می‌دهد. از آن‌جایی که این موجودات تاریک از بدترین خاطرات افراد تغذیه می‌کنند، دامبلدور به بچه‌ها یادآوری می‌کند که نور را درون خود روشن نگاه دارند.

این یکی از بهترین توصیه‌های دامبلدور است. نه تنها به این دلیل که طلسم پاترونوس که برای دورکردن دمنتورها استفاده می‌شود از جنس نور است، بلکه به این خاطر که همه‌ی افراد وقتی در زندگی‌شان با دوران تاریک روبرو می‌شوند، نیاز دارند به یاد داشته باشند که روی چیزهای روشن و خوب تمرکز کنند. حتی موفقیت هری در انتهای مجموعه هم منوط به این است که هری افرادی را که دوست دارد، نزدیک خود نگاه دارد.

منبع: ScreenRant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹ دیدگاه
 1. Avatar عسل

  دامبلدور:کلمات بزرگترین جادوی ما هستن

 2. Avatar آکیلا

  هری پاتر شاهکاره هم فیلمش هم کتابش
  ولی به شخصه کتابشو بیشتر دوس داشتم
  تو فیلم شخصیت جینی رو له کرده سازنده

 3. Avatar sshr

  دلت واسه مرده ها نسوزه هری! واسه زنده ها بسوزه به خصوص اونایی که دارن بی عشق زندگی میکنن…

 4. Avatar عارف

  همیشه :))))))

 5. Avatar Parsa

  عالی

 6. Avatar FHN

  دامبلدور خیلی حرف های پر رمز و رازی میزد حتی خود دامبلدور به استاد راز ها معروف بود در فیلم می تونست بیشتر چیز هارو پیش بینی کنه مخصوصا سفر هری پاتر و هرمیون به گذشته،و ولدمرد از قدرت دامبلدور به شدت وحشت داشت و برای همین جرعت نمیکرد با دامبلدور بیشتر مواقع رو در رو مواجه بشه ،یکی از به یاد موندنی ترین حرف های دامبلدور به مادر هری پاتر بود ،که گفت : مهربونی و فداکاری یک محبت و یک جادوی قوی هست که متاسفانه خیلی ها قدرش رو نمی دونن یا ازش بی خبر هستن ، این حرف اشاره به مادر هری پاتر داره که وقتی ولدمرد می خواست هری رو در بچگی بکشه ،لیلی پاتر خودش رو فدا کرد و همون باعث زنده موندن هری پاتر شد.

 7. Avatar مهدی

  عالی
  مخصوصا اینکه منبع کتاب بود،نه فیلم

 8. Avatar a potterhead

  Always 💔

 9. Avatar بی نام

  همیشه از پرفسور مک گاناگال بدم میامد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه