مجموعه «هری پاتر» با وجود مخالفت بعضی از بازیگران اصلی بازسازی می‌شود؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
هری پاتر

«هری پاتر» یکی از فرنچایزهای بسیار محبوب هالیوود است؛ گرچه ممکن است بعضی بازیگران مجموعه چندان علاقه‌مند به حضور مجدد در آن نباشند اما این مساله باعث نمی‌شود که سازندگان به فکر راه‌اندازی مجدد مجموعه «هری پاتر» نیفتند.

فرنچایز محبوب «هری پاتر» که ژانویه ۲۰۲۲ وارد بیستمین سالگرد خود شد به‌ خاطر جادویی که روی پرده‌ی سینما به پا کرد شناخته می‌شود. این سری فیلم‌ها داستان پاتر و دوستانش را در هاگوارتز روایت می‌کنند. این مجموعه توانست در کل به فروش ۷.۷ میلیارد دلار دست یابد و به چهارمین فرنچایز پردرآمد تاریخ تبدیل شود. اگرچه آخرین فیلم مجموعه «هری پاتر» سال ۲۰۱۱ اکران شد، این فرنچایز همچنان از طریق فیلم‌هایی مانند «هری پاتر و کودک نفرین شده»، مجموعه‌ی «جانوران شگفت‌انگیز» و سریال جدیدی که قرار است ساخته شود ادامه یافته است.

هم اکنون بسیاری از بازیگران «هری پاتر» در کارهای دیگری در حال ایفای نقش هستند، از جمله دنیل رادکلیف که اخیرا در نقش شرور «شهر گمشده» به ایفای نقش پرداخته و در مقابل ساندرا بولاک وچنینگ تاتوم ظاهر شده و اما واتسون که تاکنون در نقش‌های مختلفی از جمله بل در «دیو و دلبر» و مگ مارچ در زنان کوچک محصول سال ۲۰۱۹ به ایفای نقش پرداخته است. به تازگی گروه بازیگران این فیلم، بیستمین سالگرد فرنچایز پاتر را جشن گرفتند و بسیاری از آن‌ها اعتراف کردند که گرچه حضور در فرنچایز «هری پاتر» برایشان بسیار موفقیت آمیز بوده اما دوست دارند دوباره در این نقش ظاهر شوند.

اگرچه این فرنچایز بسیار محبوب است اما اکثر کسانی که این فیلم را ساخته‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که مجموعه‌ی «پاتر» پایان یافته و داستان آن به آخر رسیده است. هم اکنون مخاطبان و طرفداران فرنچایز «هری پاتر» به فیلم‌های دیگری علاقه‌مند شده‌اند و فرنچایزهای دیگری مانند «جانوران شگفت‌انگیز» را در لیست فیلم‌های مورد علاقه‌ای خود قرار داده‌اند. یعنی همان فرنچایزی که آخرین قسمت آن تحت عنوان «اسرار دامبلدور»، در آوریل ۲۰۲۲ منتشر شد. از آنجایی که هم اکنون بیشتر شخصیت‌ها بزرگ شده‌اند، بسیاری از بازیگران آن بر این عقیده‌اند که دیگر نیازی به بازسازی این فرنچایز نیست. با این حال، نظر و عقیده‌ی آن‌ها سبب نمی‌شود که دست اندرکاران این فرنچایز به فکر بازسازی مجدد آن نیفتند.

چرا بهتر است برادران وارنر، هری پاتر را بازسازی کنند؟

هری پاتر

مانند هر فرنچایز بسیار موفقی، استودیوهای فیلم‌سازی ممکن است به این فکر بیفتند که چه چیزهایی می‌توانست در این فرنچایز تغییر کند و یا حتی کدام بازیگران می‌توانستند بهتر عمل نمایند. با پیشرفت‌هایی که در زمینه‌ی جلوه‌های ویژه و تصویر و صدا دیجیتال شده، همواره دست اندرکاران این فرچایز وسوسه می‌شوند تا نسخه‌ی جدید و بازسازی شده‌ای از این فیلم‌ها را مجددا تولید کنند. زیرا اگر نگاه عمیقی به این فرنچایز بیندازیم خواهیم دید که فرصتی برای خلق ستاره‌های جدید وجود دارد، همان‌طور که «بچه کاراته باز» به جکی چان اجازه داد تا کفش‌های آقای میاگی را مجددا به پا کند. در واقع راه‌اندازی مجدد فیلم «هری پاتر» ممکن است بسیاری از مشکلات فرنچایز اصلی را حل کند و باعث شود که بسیاری از داستان‌های اشتباه از این فرنچایز حذف شوند و داستان‌های بهتری جایگزین گردند.

همان‌طور که فرانچایز «بتمن» دی سی، در چند دهه گذشته بارها و بارها مجددا راه اندازی شده و ما شاهد حضور بتمن‌ها و کارگردانان مختلفی در این فرنچایز بودیم و هر کارگردانی امضای خود را بر آن نهاده، می‌توان این فیلم‌ها را نیز با حضور بازیگران جدید و کارگردانی بهتر مجددا راه اندازی کرد و به واسطه‌ی آن‌ها مخاطبان جدیدی را به سمت سینما کشاند. بنابراین تنها راهی که برای احیای این مجموعه و برطرف کردن مشکلات آن وجود دارد راه اندازی مجدد آن است. با این حال، نکته‌ی اصلی‌ای که دست اندرکاران این فرنچایز باید آن را مد نظر قرار دهند، درآمد حاصل از فیلم و پررونق بودن بازارش است. برای شروع کار برادران وارنر باید تعهد مالی لازم را بپذیرند و زمانی را برای راه‌اندازی مجدد کل مجموعه‌ی هری پاتر در نظر بگیرند، به این امید که مخاطبی پیدا کنند، هر چند این کار ریسک بزرگی برای این کمپانی خواهد بود. در واقع تا زمانی که یک مجموعه مخاطب پسند باشد و داستانش به مذاق مخاطبان خوش بیاید هیچ محدودیتی در تکرار آن وجود ندارد، اما باید دید که آیا راه اندازی مجدد پاتر می‌تواند نسل جدید بینندگان را به سمت خود جذب کند یا خیر.

آنچه که بازیگران اصلی درباره بازسازی هری پاتر گفته‌اند

هری پاتر

در کمال تعجب، اکثر بازیکنان این فرنچایز تمایلی به راه اندازی مجدد آن ندارند. دنیل رادکلیف، بازیگر نقش هری پاتر، در نوامبر ۲۰۲۱ در طی مصاحبه‌ای گفت: من از ایفای این نقش به شدت راضی بودم و حضورم در این فرنچایز باعث افتخارم است اما این کاری نیست که بخواهم دوباره انجام دهم. زندگی حرفه‌ای من به جایی رسیده که احساس می‌کنم از هری پاتر فاصله گرفته‌ام و از جایی که الان در آن هستم واقعا راضیم و بازگشت به عقب زندگی‌ام را دگرگون خواهد کرد و این چیزی نیست که من بخواهم.

تام فلتون که در این فرنچایز نقش شخصیت شروری به نام دراکو مالفوی را بازی می‌کرد، چندین بار نظر مثبت خود را برای بازگشت به این فرنچایز اعلام کرده اما در نهایت بیان داشته که فکر نمی‌کنم رولینگ بخواهد فیلم‌ها، کتاب‌ها و داستان‌هایش به این زودی‌ها مجددا بازسازی شوند، با این حال مطمئنم که در ۲۰ سال آینده این مجموعه مجددا راه اندازی خواهد شد و جلوه‌های ویژه‌ی آن نیز به شدت ارتقا پیدا خواهند کرد. کریس کلمبوس، کارگردان دو فیلم اول این مجموعه، در این خصوص نظر خود را بیان کرده و گفته است که لطفا بیایید به همین فیلم‌ها راضی باشیم و اجازه ندهیم فیلم‌های کلاسیکی مانند «جادوگر شهر اوز» مجددا بازسازی شوند. زیرا هیچ نکته‌ی مثبتی در بازسازی این فیلم‌ها وجود ندارد.

الیور فلپس، بازیگر نقش جورج ویزلی، در صفحات مجازی خود بیان داشته که فرنچایز «پاتر» همواره جایگاه خاص خودش را دارد. در حقیقت این فرنچایز یک فرنچایز نمادین است که به بخشی از خاطرات بسیاری از مخاطبان تبدیل شده و لذا شما به همین سادگی‌ها نمی‌توانید آن را با چیزی جدیدتر جایگزین نمایید. قطعا این ایده از نظر من ایده‌ی بدی خواهد بود زیرا ممکن است تمام خاطرات به جای مانده از فیلم‌های اصلی را خراب کند. هم اکنون فیلم‌های زیادی مانند «جانوران شگفت انگیز» یا «کودک نفرین شده» وجود دارد و می‌توان به همین‌ها اکتفا کرد. بنابراین نیازی نیست که برای رفتن به دل دنیای جادو دوباره به فرنچایز «هری پاتر» متوسل شویم و بخواهیم آن را بازسازی کنیم.

اما واتسون، بازیگر نقش هرماینی گرنجر، در ژانویه ۲۰۲۲ بیان داشت که دوست دارد حالا که تقریبا ۲۰ سال از ساخت اولین فیلم «هری پاتر» گذشته دوباره در آن به ایفای نقش بپردازد اما در خصوص اینکه دوست دارد چه نقشی را بازی کند سخنی به میان نیاورد. اما در کل اکثر بازیگران این فرنچایز اعتراف کرده‌اند که گرچه زمانی این فیلم سبب بروز تحولی در زندگی حرفه ایشان شده و بخش جدایی ناپذیری از زندگی‌شان بوده اما هم اکنون دیگر دوست ندارند دوباره به آن بازگردند زیرا زندگی حرفه ایشان هم اکنون از زمان ساخت فرنچایز هری پاتر کاملا تغییر کرده است. در نتیجه به احتمال زیاد اما واتسون تنها بازیگری است که نظر او با نظر دیگر بازیگران این فیلم تفاوت دارد

تا چه حد این احتمال وجود دارد که فرنچایز هری پاتر مجددا بازسازی شود؟

هری پاتر

برای اینکه یک استودیو بتواند یک فرنچایز حماسی هشت فیلمی را مجددا بازسازی کند، محتوای فیلم‌ها باید بسیار خاص باشد تا دست اندرکاران استودیو را قانع نماید که مجددا فرنچایز را راه اندازی نمایند و قطعا مجموعه‌ی «هری پاتر» تمامی این خصوصیات را داراست. این فیلم که در طول ۱۱ سال توانست تمام رکوردهای باکس آفیس را بشکند، به مجموعه‌ای تبدیل شد که طرفدارانی را در چندین نسل جذب خود کرد و توانسته تاکنون به یکی از پر مخاطب‌ترین مجموعه‌های هالیوود تبدیل گردد و حالا که آمارها و ارقام دیزنی و فرنچایزهای مارول رشد چشمگیری داشته‌اند، تلاش برای راه اندازی مجدد سری هری پاتر، می‌تواند وسوسه انگیز به نظر بیاید.

با این حال، درامد ناامید کننده‌ی «جانوران شگفت انگیز» می‌تواند شک و تردیدهایی را در رابطه با میزان فروش این سری فیلم‌ها به وجود آورد. معمولا زمان زیادی طول می‌کشد تا یک فیلم به فیلمی کلاسیک تبدیل شود و با توجه به جلوه‌های ویژه‌ی به کار رفته در هری پاتر، با قاطعیت می‌توان آن را جزو فرنچایزهای کلاسیک در نظر گرفت. اما با توجه به اینکه داستان این فرنچایز یک داستان تخیلی است که تمامش ساخته‌ی ذهن رولینگ بوده، یافتن عناصری در آن که دیگر منسوخ شده‌اند و جذابیت قبل را ندارند می‌تواند دشوار باشد.

این واقعیت که مجموعه‌ی «هری پاتر» کاملا قدیمی شده و این فیلم‌ها هنوز هم در بین مخاطبان محبوبیت خاصی دارند باعث شده که دست اندرکاران این مجموعه علی رقم آگاهی از عدم تمایل بیشتر بازیگران فیلم برای راه اندازی مجدد آن به این موضوع فکر کنند. قطعا هم اکنون هیچ برنامه‌ای در راستای راه اندازی مجدد فرنچایز «هری پاتر» وجود ندارد اما به این معنی نیست که این اتفاق هرگز روی نخواهد داد. تاکنون فرنچایز «هری پاتر» به طرق مختلف به حیات خود ادامه داده و سبب تولید فیلم‌هایی مانند «جانوران شگفت انگیز» و «کودک نفرین شده» شده است. یعنی فیلم‌هایی که از همان خطوط داستانی فرنچایز «هری پاتر» پیروی می‌کنند،. به‌علاوه بر طبق برخی شایعاتی که به گوش می‌رسد قرار است سریالی نیز در این خصوص تولید گردد. ممکن است این سریال به روایت داستان‌هایی در رابطه با همان دوره‌ی زمانی هری پاتر بپردازد و یا با روایت داستان‌هایی جدید درب را برای ساخت فیلم‌های بیشتر باز کند.

در آینده برای فیلم هری پاتر چه اتفاقی خواهد افتاد؟

هری پاتر

مجموعه‌ی «جانوران شگفت ‌انگیز» که تاکنون سه فیلم آن ساخته شده‌اند و اولین فیلم آن در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، برای علاقه‌مندان فیلم‌های پاتر این امکان را فراهم آورد تا طعم جادو و سکانس‌های تخیلی را مجددا بچشند. به علاوه در سال ۲۰۱۸ دنیای جادوگران با داستان «هری پاتر و کودک نفرین شده» بیشتر و بیشتر گسترش پیدا کرد و مخاطبان بیشتری امیدوارند تا به واسطه‌ی این داستان با دنیای جادویی این مجموعه فیلم‌ها بیشتر آشنا شوند. به‌علاوه با وجود تمام بحث‌هایی که در این رابطه به وجود آمده شایعاتی به گوش می‌رسد که نشان می‌دهد قرار است سریالی بر اساس مجموعه‌ی داستانی رولینگ ساخته شود.

در کل به نظر می‌رسد که مجموعه‌ی «هری پاتر» توانسته مسئولیتی را که بر دوش داشته با موفقیت به اتمام برساند و منتقدین و مخاطبان را از خود راضی نگاه دارد و به فروش چشمگیری هم در باکس آفیس دست یابد. اما با بالا رفتن سن فرنچایز هری پاتر، این مجموعه در زمره فیلم‌های کلاسیک قرار خواهد گرفت و حال همه چیز به دست اندرکاران این فرنچایز بستگی دارد تا بخواهند اجازه دهند که ما از همان فیلم کلاسیک لذت ببریم یا دوباره آن را بازسازی کنند و از مخاطبان انتظار داشته باشند به سینماها بروند و به تماشای راه اندازی مجدد آن بنشینند. بنابراین هیچ چیزی مشخص نیست و معلوم نیست که آیا در آینده «هری پاتر» به عنوان یکی از فرنچایزهای کلاسیک و محبوب هالیوود به صورت دست نخورده باقی خواهد ماند و یا اینکه همه چیز تغییر خواهد کرد.

کتاب هری پاتر اثر ج. ک. رولینگ انتشارات کتابسرای تندیس 13 جلدی

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳ دیدگاه
 1. Roxi

  داستان کتاب های هری پاتر خیلی بهتر از فیلم هاش بود و خب تایم یه فیلم هم نمی تونه بیشتر از ۲ ساعت و خورده ای باش برای همین کتاب ها بهتر بودن پس بنظرم اگه قرار باشه دوباره فیلم های هری پاتر ساخته بشه باید بصورت سریال باشه

 2. سعید

  امکانش هست فونت بولد و عنوان هر قسمت از مقاله رو معرفی کنید؟ ممنون از نگارنده

 3. عارف

  بنظر من کریستوف کلمبوس نباید مجددا ب عنوان کارگردان انتخاب بشه پیتر جکسون انتخاب خیلی بهتره
  برادران وارنر 👌

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما