چگونه استرس را کنار بگذاریم و برای کلاس‌های آنلاین فرزندمان آماده شویم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
چطور بدون استرس آموزش آنلاین فرزند کلاس اولی خود را شروع کنیم

امسال هم زمزمه‌های غیرحضوری شدن مدارس به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به گوش می‌رسد و کودکان قرار است برای دومین سال متوالی به آموزش آنلاین مشغول شده و به شکل مجازی در کلاس‌ها حضور داشته باشند. این موضوع می‌تواند برای والدین سخت و گاهی استرس‌زا باشد. این استرس و نگرانی می‌تواند بر کیفیت کار شما و همچنین کیفیت ارتباطتان با فرزندان هم تاثیر منفی بگذارد.

با توجه به اینکه تا شروع سال تحصیلی فقط چند هفته باقی مانده است، در تحریریه‌ی دیجی‌کالا مگ تصمیم گرفتیم از روش‌هایی برایتان صحبت کنیم که می‌توانید با کمک آن‌ها استرس و اضطراب شروع کلاس‌های آنلاین را کاهش داده و به راحتی در کنار فرزندتان سال تحصیلی جدید را شروع کنید.

فشار آموزش آنلاین

فشار آموزش آنلاین

بسته ماندن مدرسه‌ها و برگزاری کلاس‌ها به صورت آنلاین می‌تواند ترسناک باشد. چون شما به عنوان والدین باید نقش معلم را هم بازی کرده و به پیشرفت فرزندتان در تحصیلات بیشتر از قبل توجه کنید. قبلا برای خیلی از والدین کمک به انجام تکالیف فرزندان هم سخت بوده و طبیعی است حالا که قرار است تمام مسئولیت آن‌ها را به عهده داشته باشند درگیر استرس بشوند.

بزرگترین نگرانی والدین برای برگزاری کلاس‌های آنلاین این است که چطور وقتی مشغول کار هستم، حواسم به کودکم و کلاس او باشد؟ گاهی با خود فکر می‌کنند که اگر چند هفته دیرتر کلاس‌ها را شروع کنند ایرادی ندارد یا اگر به جای حضور در کلاس‌های درس به فرزندم اجازه دهم مهارت‌هایی را از اینترنت یاد بگیرد شاید بهتر باشد. اما همه‌ی این‌ها نتیجه‌ی استرس و اضطرابی است که شما درگیر آن هستید و کلاس‌های آنلاین آنطور که فکر می‌کنید هم سخت و دردسر آفرین نیستند.

کلاس‌های آنلاین، چیزی فراتر از آموزش

کلاس‌های آنلاین، چیزی فراتر از آموزش

کاترین هایدون، که در گذشته معلم کلاس دوم بوده و در حال حاضر به عنوان استراتژیست مرکز نوآوری sparkivity فعال است، یکی از نکات اصلی آموزش و یادگیری را تدوام در آن و با هدف ایجاد احساس عادی بودن و رشد در میان جمع می‌داند.

هایدون می‌گوید ممکن است والدین فکر کنند در حال حاضر بچه‌ها باید استراحت کنند و نیازی به حضور در کلاس‌های آنلاین ندارند اما باید بدانند که اگر بدون هیچ برنامه‌ریزی و اصول مشخصی به آن‌ها اجازه دهند که تمام روز را به بازی و تماشای تلویزیون بگذرانند، کودکان بعد از مدت کوتاهی خسته می‌شوند. این خستگی خیلی سریع‌تر از آنچه که فکرش را بکنید پیش می‌آید چون با توجه به همه‌گیری کرونا کودکان امکان برقراری ارتباط با دوستانشان را هم ندارند و همین کار را سخت‌تر می‌کند.

هایدون: «هدف آموزش آنلاین نباید صرفا آموزش یک‌سری مفاهیم با هدف عقب نماندن از تحصیل باشد، این فرصتی است که روش‌های مختلف یادگیری زمینه‌ای و ارتباط را هم به آن‌ها آموزش دهیم.»

وندی والش (روانشناس و نویسنده) می‌گوید: «همه‌ی ما امیدواریم این وضعیت موقتی باشد اما هنوز نمی‌توان زمان قطعی آن را بیان کرد.» آموزش در خانه برای کودکان یک ساختار مناسب ایجاد می‌کند و باعث می‌شود از ماندن در خانه و عدم معاشرت با دوستانشان کمتر خسته شوند.

والش توضیح می‌دهد که عدم وجود ساختار و برنامه‌ریزی روزانه باعث ایجاد اختلال شناختی در کودکان و بزرگسالان می‌شود و نتیجه‌ی آن چیزی جز افزایش احساس افسردگی نیست. او معتقد است تکالیف مدرسه و تمرکز بر روی آن‌ها باعث ایجاد ساختار در زندگی کودکان می‌شود و همین امر کمک می‌کند تا آن‌ها درگیر افسردگی نشوند.

تفاوت آموزش آنلاین با آموزش سنتی در خانه

تفاوت آموزش آنلاین با آموزش سنتی در خانه

آموزش سنتی خانگی و آموزش آنلاین در دوران قرنطینه دو موضوع متفاوت است. درست است که قرنطینه به اجبار پیش آمده و در برنامه‌ی زندگی عادی کسی وجود نداشته است اما می‌توانیم از جنبه‌ی مثبت هم به این ماجرا نگاه کنیم. در این مدت اعضای خانواده زمان بیشتری را برای معاشرت با یکدیگر دارند و روی مهارت‌های مختلف زندگی مثل آشپزی، نظافت، تعمیر وسایل، تغییر دکوراسیون و سرگرمی‌های جمعی کار کرده‌اند.

شرایط آموزش آنلاین هیچ شباهتی به آموزش سنتی در خانه ندارد چون کودکان هنوز در قالب گروه دانش‌آموزان در کلاس‌ها حضور پیدا می‌کنند و فعالیت‌های گروهی و حتی بازی‌های آنلاین را با هم انجام می‌دهند. پس به روابط اجتماعی‌شان آسیبی نرسیده و در قالب گروه ولی به صورت آنلاین به فعالیت می‌پردازند.

والش می‌گوید: «تلاش برای تشکیل کلاس اول ابتدایی به صورت جدی در پلتفرم‌های آنلاین تلاشی بیهوده است، همانطور که نمی‌توان از طریق این پلتفرم‌ها کاردستی‌های پیچیده را به کودکان در سن پیش‌دبستانی آموزش داد. اما استفاده از این بستر می‌تواند تعاملات اجتماعی کودکان را گسترده کرده و احساس حضور در جمع را در آن‌ها ایجاد کند.»

چطور هم‌زمان کار کنید و به مدرسه‌ی کودکتان رسیدگی کنید؟

چطور هم‌زمان کار کنید و به مدرسه‌ی کودکتان رسیدگی کنید

آموزش آنلاین موضوعی است که با توجه به شرایط جامعه، تمام کودکان به آن نیاز دارند. این روش می‌تواند ساختاری مناسب در زندگی‌شان ایجاد کند و به آن‌ها کمک کند تا برای روزشان برنامه‌ریزی داشته باشند. همچنین حضور در کلاس‌ها، ارتباط  با هم‌کلاسی‌ها و سرگرم شدن با تکالیف می‌تواند باعث از بین رفتن خستگی و کلافگی آن‌ها شود.

هر ۲ تا ۳ ساعت آموزش آنلاین برابر با ۱ روز معمولی در مدرسه است. البته شرایط برگزاری کلاس بسیار مهم است اما میانگین زمانی که کودکان در مدرسه هم به یادگیری مشغول بودند بین ۱ تا ۳ ساعت بوده است. پس کوتاه‌تر شدن زمان حضور در سر کلاس می‌تواند برای والدینی که از خانه دورکاری می‌کنند کمی مشکل‌ساز باشد.

برای جلوگیری از تداخل برنامه‌ی کاری خودتان و کودکتان می‌توانید یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. مثلا در روز ۲ ساعت را برای کمک به فرزندتان در امور مدرسه اختصاص دهید. البته بهتر است این ۲ ساعت را به سه بخش در روز تقسیم کنید تا هم برای شما هم برای او تنوع ایجاد شود.

در بین زمان‌هایی که برای رسیدگی به امور درسی فرزندتان اختصاص داده‌اید هم می‌توانید به فعالیت‌های کاری خودتان بپردازید. این وقفه‌هایی که در بین کار می‌اندازید می‌تواند در سلامتی شما هم موثر باشد. هربار که از جلوی مانیتور کنار می‌روید چشمان شما استراحت کرده و بدنتان هم فعالیتی سبک را تجربه می‌کند.

برای تعامل با کودک کلاس اولی‌تان که اولین تجربه‌ی حضور در مدرسه را به صورت آنلاین می‌گذراند باید صبور باشید، اگر نیاز به استراحت دارید حتما استراحت کنید و محدودیت‌هایی که خود یا کودکتان برای انجام کارها دارید را درک کنید. اگر انجام یک‌سری از فعالیت‌ها ناامیدتان کرده است می‌توانید آن‌ها را متوقف کنید.

اگر به صورت فریلنس و پروژه‌ای کار می‌کنید هیچ اشکالی ندارد کارتان را در ۶ بعدازظهر به پایان برسانید یا ۸ صبح به جای شروع به کار به خانواده‌تان رسیدگی کنید. حتی می‌توانید برای تمرکز بیشتر بر روی کارهایتان اتاق یا مکانی مشخص را برای کار انتخاب کنید و محلی دیگر را به کودکتان اختصاص دهید تا کلاس‌های خود را در آنجا بگذراند.

می‌توانید برنامه‌ی کارهای روزانه را به چند بخش تقسیم کنید و از کودکتان بخواهید در بعضی از کارها به شما کمک کند. مثلا اگر قرار است لباس‌های شسته شده را در کمد بچینید می‌توانید از او کمک بگیرید. همچنین اگر در بین روز امکان رسیدگی به فعالیت‌های مدرسه‌ی فرزندتان را ندارید هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. شما می‌توانید بعد از پایان ساعت کاری خود، به سراغ کارهای مدرسه‌ی او بروید.

چطور بر روند آموزش کلاس‌های آنلاین نظارت کنید؟

چطور بر روند آموزش کلاس‌های آنلاین نظارت کنید

وقتی کلاس‌های آنلاین شروع شوند متوجه می‌شوید که استرس‌تان بی‌دلیل بوده و برعکس، حالا زمان زیادی از روز را می‌توانید به کارهایی غیر از کارهای کودکتان برسید. همچنین از زمان‌هایی که با هم می‌گذرانید بیشتر لذت خواهید برد چون در خانه بودن دیگر برایشان یکنواخت نخواهد بود. تکالیف هر روزه‌ای که باید انجام دهد به او هدف می‌دهد و به ما هم کمک می‌کند که بتوانیم برای تمام روز یک برنامه‌ی مشخص تنظیم کنیم.

معلم‌ها هم به اندازه‌ی شما درباره‌ی کلاس‌های آنلاین درگیر استرس و نگرانی هستند. گاهی آن‌ها فقط چند روز فرصت دارند تا خود را با پلتفرم و سیستم جدید آموزش وفق دهند و این اصلا کار آسانی نیست. با این حال اگر احساس کردید معلم فرزندتان وقت زیادی را به آموزش اختصاص نمی‌دهد یا در انجام وظایفش کوتاهی می‌کند می‌توانید با کادر مدرسه در ارتباط باشید تا مشکل را برطرف کنند.

شما می‌توانید در قدم اول با معلم به صورت دوستانه صحبت کنید تا دلیل این اتفاق را بفهمید. برای مطرح کردن مشکل در عین حال که از کلمات و جملات محکم و قوی استفاده می‌کنید باید مهربان باشید تا مکالمه به خوبی پیش رفته و بتوانید مشکل را حل کنید. اما گر برای رفع آن کاری از دستتان بر نمی‌آمد حتما موضوع را با مسئولین مدرسه مطرح کنید.

به کودکتان یاد بدهید برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کند

به کودکتان یاد بدهید برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کند

برای کودکتان یک زمان‌سنج یا ساعت مناسب بخرید تا بتوانند برای پیروی از برنامه‌ی روزانه‌شان از آن استفاده کنند. شما می‌توانید به آن‌ها یاد بدهید چطور برای هر بخش از برنامه ساعت را کوک کنند تا بتوانند از زمانشان به بهترین شکل استفاده کنند.

همچنین لازم است به آن‌ها کمک کنید تا برنامه‌ی روزانه بنویسند. یک تخته‌ی بزرگ یا یک مقوای بزرگ تهیه کنید و از او بخواهید برنامه‌ی روزانه‌ی خود را روی آن بنویسد. سپس آن را در مکانی که مخصوص حضور در کلاس و انجام تکالیف است قرار دهید تا بتواند به راحتی از آن استفاده کند.

هدف از انجام تمام این کارها ایجاد یک ساختار مناسب توسط کودک است. ساختاری که خودش آن را سازماندهی کند و در آن احساس امنیت داشته باشد. فراموش نکنید که حضور شما به عنوان کمک و پشتیبان می‌تواند به او احساس امنیت بیشتری دهد.

یادتان باشد که هیچ وقت نباید بر فرزندتان غلبه کرده و او را مجبور به انجام کاری یا ایجاد تغییری در برنامه‌ی روزانه‌اش کنید. سختگیر نباشید و از عقب ماندن کارها و درس‌هایش نگران نباشید. این اتفاق تقریبا برای همه‌ی کودکان می‌افتد. مغز و ذهن آن‌ها جوان است و می‌توانند به راحتی در زمان مشخص خود را به امتحانات برسانند.

سخن آخر

امسال هم کودکان کلاس اولی بدون هیچ تجربه‌ای از فضای مدرسه باید به صورت آنلاین کلاس‌ها را بگذرانند و این می‌تواند برای شما نگران کننده باشد. علاوه بر اینکه کودکان امکان معاشرت با همسن و سال‌های خود را ندارند ممکن است حضور در کلاس‌های آنلاین بدون نظارت شما برایشان مشکل باشد. البته این نگرانی‌ها بعد از چند روز اول مدرسه برطرف می‌شود و می‌بینید که شروع کلاس‌ها یکنواختی روزها را از بین برده و کودک شادتری دارید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: healthlineبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما