اولین تراشه‌های گرافیکی مجزای اینتل سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۲۲ از راه می‌رسند

۲ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
تراشه‌ی گرافیکی اینتل

اینطور که به نظر می‌رسد اینتل قصد دارد در سه‌ماهه‌ی دوم امسال اولین تراشه‌های گرافیکی مجزای خود از سری آرک را برای کامپیوترهای رومیزی عرضه کند.

اینتل در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی پردازشگر مرکزی شناخته می‌شود و شاید بتوان گفت در طول این همه سال فعالیت، هنوز ندیده‌ایم این شرکت تراشه‌ی گرافیکی قدرتمندی در حد و اندازه‌های تراشه‌های گرافیکی انویدیا و AMD راهی بازار کند. اما ظاهرا این اتفاق قرار است در سه‌ماهه‌ی نخست و دوم امسال رخ دهد.

طبق برنامه‌ریزی‌های شرکت اینتل اولین تراشه‌های گرافیکی مجزای این شرکت از سری آرک قرار است برای لپ‌تاپ‌ها و در سه ماهه‌ی نخست امسال راهی بازار شوند که گفته می‌شود در کنار پردازنده‌های نسل ۱۲ از سری آلدرلیک H، وظیفه‌ی فعالیت‌های گرافیکی و پردازشی این محصولات را برعهده خواهند داشت. اما تراشه‌های گرافیکی از همین سری آرک قرار است برای کامپیوترهای رومیزی هم عرضه شوند با این تفاوت که این اتفاق در سه ماهه‌ی دوم امسال رخ خواهد داد. بنابراین باید اندکی منتظر بمانیم تا بتوانیم بالاخره به نماینده‌های اینتل دسترسی داشته باشیم. البته وضعیت گرافیک‌های ورک‌استیشن بدتر از این‌هاست چرا که به نظر می‌رسد تا قبل از سه‌ماه سوم، بعید است شاهد رونمایی از آن‌ها باشیم.

اینتل در سکوت خبری، از سرویس جدیدی برای تراشه‌های گرافیکی سری آرک خود رونمایی کرده که البته کاربرد آن دقیقا مشخص نشده اما به نظر می‌رسد اینتل می‌خواهد با استفاده از این سرویس به کاربران این اجازه را بدهد تا از طریق سرویس‌های ابری بتوانند به انجام بازی‌های مختلف بپردازند، چیزی مشابه سرویس Geforce Now انویدیا. این سرویس تحت عنوان Project Endgame شناخته می‌شود اما هنوز نمی‌دانیم دقیقا چه پتانسیل‌ها و قوانینی دارد. مثلا اینکه چه گرافیکی برای کاربران در فضای ابری برای انجام بازی قابل انتخاب است، برای خرید اشتراک آن باید چقدر هزینه کرد، آیا اصلا این سرویس مخصوص بازی است و بسیاری موارد دیگر. البته اینتل می‌گوید اواخر امسال باید شاهد در دسترس قرار گرفتن آن باشیم اما این حقیقت را که شرکت در حال حاضر روی چنین سرویسی مشغول کار است نمی‌توان انکار کرد.

علاوه بر این‌ها، اینتل اعلام کرده که در حال حاضر کار خود را روی تولید نسل سوم تراشه‌ی گرافیکی Arc آغاز کرده که به نام رمز Celestial نیز شناخته می‌شود. جالب است بدانید این شرکت هنوز نسل اول گرافیک‌های خود که با نام رمز Alchemist شناخته می‌شود را راهی بازار نکرده و قرار است در سه ماهه‌ی دوم شاهد رونمایی از آن‌ها باشیم. همچنین نسل دوم از این سری با نام رمز Battlemage هم در دست ساخت قرار دارد.

نکته‌ی حائز اهمیت در رابطه با تراشه‌ی گرافیکی نسل سوم اینتل این است که ظاهرا این شرکت قصد دارد با آن‌ها، بخش بالارده‌ی بازار را هدف قرار دهد. یعنی آن دسته از کاربرانی را که می‌خواهند بهترین تجربه را از کار با کامپیوتر داشته باشند. این احتمال وجود دارد که اینتل بخواهد نماینده‌ای را در حد و اندازه‌های پرچم‌داران کنونی انویدیا و AMD یعنی RTX 3090 Ti یا RX 6900 XT راهی بازار کند. حال باید دید آیا اینتل می‌تواند با بزرگان فعال در این زمینه رقابت کند یا خیر.

البته با توجه به تصویر بالا، حتی می‌توان دید تراشه‌ی گرافیکی نسل چهارم اینتل با چه نام رمزی قرار است راهی بازار شود (Druid). حال چه زمانی شاهد این تراشه خواهیم بود پرسشی است که پاسخ آن هنوز به طور دقیق در اختیارمان قرار ندارد و انتظار هم نمی‌رود خیلی زود و در حالی که سه نسل قبل از آن باید رونمایی شوند، اطلاعاتی را راجع به آن بشنویم.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه