AMD شاید اینتل را مجبور کند قیمت پردازنده‌های جدیدش را کاهش دهد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اینتل AMD قیمت

اینطور که به نظر می‌رسد، پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل که با نام Raptor Lake شناخته می‌شوند شاید به خاطر قیمت رقابتی تراشه‌های ذن ۴ AMD، با قیمتی که اینتل در ابتدا برایشان در نظر گرفته بود راهی بازار نشوند.

کانال یوتیوبی Moore’s Law is Dead (قانون مور مرده است) که یکی از معروف‌ترین کانال‌های افشای خبرهای مربوط به سخت‌افزار و کامپیوتر محسوب می‌شود، به‌تازگی اطلاعات جدیدی را در رابطه با پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل (Raptor Lake) منتشر کرده است. آن‌ها بعد از بررسی عملکرد پردازشی تراشه‌ی اینتل Core i9-13900K و مقایسه‌ی آن با رایزن ۹ ۷۹۵۰X به این نتیجه رسیده‌اند که عملکرد این دو تا حد زیادی با هم برابر است. قبلا هم همین کانال یوتیوبی مدعی شده بود که عملکرد این دو پردازنده بسیار بیشتر از آنچه که کاربران فکر می‌کنند، نزدیک به هم خواهد بود.

همین موضوع باعث شده اینتل شرایط سختی را در قیمت‌گذاری محصولاتش داشته باشد. از آن‌جایی که عملکرد دو تراشه‌ی قدرتمند از دو شرکت AMD و اینتل تقریبا با یکدیگر برابر است، کاربران انتظار دارند قیمت آن‌ها هم تا حدودی برابر باشد. در غیر این صورت، طبیعتا این AMD خواهد بود که می‌تواند انتخاب‌های جذاب‌تری را در اختیار کاربران قرار دهد.

اما اینطور که به نظر می‌رسد، هدف ابتدایی اینتل چیز دیگری بوده است. یکی از منابع خبری این کانال یوتیوبی که ظاهرا در داخل شرکت اینتل هم مشغول به فعالیت است گفته که این شرکت در ابتدا قصد داشته قیمت تراشه‌های سری Raptor Lake را ۵ الی ۳۰٪ بیشتر از قیمت سری Alder Lake در نظر بگیرد.

AMD اما تمام معادلات را بر هم زده و اینتل را هم غافلگیر کرده است. این شرکت با پردازنده‌های مبتنی بر معماری ذن ۴ خود، نشان داده که می‌شود پردازنده‌هایی فوق‌العاده قدرتمند و کم‌مصرف را با قیمتی مناسب و رقابتی راهی بازار کرد. از آن‌جایی که این تراشه‌ها اندکی بهتر از رقبای خود از اینتل هستند، قیمت پایین‌شان هم باعث می‌شود کاربران تمایل بیشتری برای خرید آن‌ها پیدا کنند. به همین خاطر حالا اینتل از لحاظ قیمت‌گذاری محصولات جدیدش در وضعیت سختی قرار گرفته است.

اینتل اکنون در شرایطی است که نمی‌تواند قیمت محصولاتش را افزایش دهد چرا که AMD هم با سری ذن ۴ درخشان ظاهر شده و هم اینکه سری ذن ۴ با حافظه‌ی کش سه‌بعدی قرار است با پیشرفت محسوسی در مقایسه با مدل استاندارد، در سه ماه نخست سال ۲۰۲۳ در دسترس قرار بگیرند. این تراشه‌ها با توجه به اطلاعاتی که در اختیار داریم، بهتر از نماینده‌های اینتل خواهند بود و در نتیجه اگر اینتل بخواهد قیمت نسل جدید از تراشه‌های خود را هم افزایش دهد، رقابت با AMD بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

اطلاعات این خبر توسط موثق‌ترین افشاگر فعال در این زمینه منتشر شده و نمی‌توان آن را یک شایعه در نظر گرفت. اما متأسفانه در آن به این موضوع اشاره نشده که در نهایت تصمیم اینتل چه خواهد بود. این شرکت قصد دارد در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) از تراشه‌های جدید خود رونمایی کند و در تاریخ ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) هم آن‌ها را راهی بازار خواهد کرد. بنابراین زمان زیادی هم باقی نمانده تا از قیمت پردازنده‌های جدید این شرکت مطلع شویم. شما همچنین می‌توانید قیمت احتمالی تراشه‌های نسل ۱۳ اینتل (Raptor Lake) را که توسط همین افشاگر منتشر شده در جدول زیر مشاهده کنید.

اینتل AMD قیمت

منبع: NotebookCheckبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما