پردازنده‌های رایزن ۷ ۷۸۰۰X3D و ۹ ۷۹۵۰X3D شاید ۳۰٪ سریع‌تر از مدل‌های استاندارد باشند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
amd رایزن 7 7800X3D

AMD قصد دارد زودتر از برنامه از پردازنده‌های جدید خود با معماری ذن ۴ X3D رونمایی کند. پردازنده‌هایی که دو مدل رایزن ۷ ۷۸۰۰X3D و ۹ ۷۹۵۰X3D از آن‌ها احتمالا تا ۳۰٪ عملکرد بهتری از مدل‌های غیر ۳D خواهند داشت.

بسیاری از کاربران معتقد هستند AMD پردازنده‌ی رایزن ۷ ۵۸۰۰X3D خود را خیلی دیر راهی بازار کرده است. از آن‌جایی که شرکت قصد دارد به‌زودی از پردازنده‌های ذن ۴ از سری رایزن ۷۰۰۰ (رافائل) رونمایی کند، این تراشه‌ی قدرتمند نمی‌تواند برای مدت زمان طولانی، به عنوان بهترین تراشه‌ی گیمینگ در محدوده‌ی قیمتی خودش در صدر باقی بماند.

با این حال AMD قصد دارد شرایط را با عرضه‌ی دو تراشه‌ی دیگر بهبود ببخشد. پردازنده‌های جدیدی که قرار است راهی بازار شوند، رایزن ۷ ۷۸۰۰X3D و ۹ ۷۹۵۰X3D نام دارند که ظاهرا خیلی زودتر از آنچه که خود شرکت برنامه داشته در دسترس قرار می‌گیرند. در همین راستا، یکی از کاربران که با نام کاربری Moore’s Law is Dead (قانون مور مرده است) در یوتیوب شناخته می‌شود، یک سری اطلاعات جدید در رابطه با آن‌ها منتشر کرده که شامل قدرت پردازشی و تاریخ عرضه‌ی آن‌ها می‌شود.

این افشاگر مدعی شده رایزن ۷ ۷۸۰۰X3D و ۹ ۷۹۵۰X3D از نسل دوم حافظه‌ی V-Cach 3D بهره می‌برند که توسط TSMC و با فناوری ۶/۷ نانومتری تولید خواهد شد. به لطف این فناوری جدید، انتظار می‌رود فرکانس هسته‌های این تراشه‌های مورد انتظار اندکی بیشتر از قبل باشد. از آن‌جایی که رایزن ۷ ۵۸۰۰X3D علی‌رغم قدرت پردازشی بالا، امکان اورکلاک شدن را به خاطر محدودیت‌های ولتاژ به کاربران نمی‌دهد، افزایش فرکانس این پردازنده‌ها می‌تواند به نوعی این محدودیت را جبران کند. هرچند باز هم به نظر می‌رسد محدودیت ولتاژ تا حدودی وجود داشته باشد.

پردازنده‌های جدید حافظه‌ی کش سطح ۳ مشابهی در مقایسه با مدل کنونی خواهند داشت اما نتایجی که از بنچمارک‌ها بدست آمده نشان می‌دهد بهره‌مندی از ۹۶ مگابایت حافظه‌ی کش سطح ۳ به اندازه‌ی کافی زیاد هست که پردازنده‌های AMD بتوانند همچنان به عنوان یکی از بهترین تراشه‌های گیمینگ در بازار شناخته شوند.

تست‌های داخلی AMD نشان داده که پردازنده‌های مبتنی بر معماری ذن ۴ ۳D در مقایسه با مدل‌های استاندارد (غیر ۳D) حدودا ۳۰٪ عملکرد سریع‌تری دارند. البته به نظر می‌رسد این تست‌ها روی مدل‌های اولیه‌ی این پردازنده‌ها صورت گرفته که این یعنی در صورت تکمیل شدن فرایند ساخت و انجام بهینه‌سازی‌های مختلف، احتمالا این فاصله در مقایسه با مدل استاندارد بیشتر هم خواهد شد.

شایعات اخیری که در این رابطه وجود داشته حاکی از آن است که AMD می‌خواهد در ماه سپتامبر، یعنی ماه آینده‌ی میلادی که تا آغاز آن کمتر از یک هفته باقی مانده، پردازنده‌های ذن ۴ خود را راهی بازار کند. بسیاری از افشاگران هم روی همین ماه به عنوان تاریخ عرضه‌ی نماینده‌های جدید تیم قرمز اتفاق نظر دارند. اما با این حال یک سری از منابع داخلی مدعی شده‌اند که شاید عرضه‌ی این پردازنده‌ها به تعویق بیفتد.

از سویی دیگر، پردازنده‌های سری ذن ۴ ۳D احتمالا تا قبل از آوریل سال ۲۰۲۳ هم در دسترس قرار نخواهند گرفت. اما رونمایی از آن‌ها شاید خیلی زودتر انجام بگیرد. اگر شایعاتی که در رابطه با توان پردازشی بالای سری ذن ۴ شنیده‌ایم حقیقت داشته باشد، دیگر نیازی نیست که AMD برای عرضه‌ی مدل‌های ۳D خیلی عجله کند. شرکت می‌تواند به‌جای تسریع در فرایند عرضه‌ی پردازنده‌های جدید، از این فرصت استفاده و روی بهینه‌تر کردن آن‌ها کار کند.

منبع: NotebookCheckبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما