آیا آیفون ۱۳ بزرگ‌ترین مشکل دوربین آیفون ۱۲ را برطرف می‌کند؟

۱۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۳ ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
دوربین آیفون 12 پرو

با توجه به شایعه‌ها و گزارش‌های منتشر شده تا زمان کنونی، به‌صورت مطمئن می‌توان گفت که اپل در نسل بعدی آیفون هم از طراحی ظاهری مشابه با نسل کنونی این گوشی‌ها استفاده خواهد کرد. با توجه به این موضوع، باید گفت که آیفون ۱۳ مینی و نسخه‌ی استاندارد آیفون ۱۳ از لحاظ طراحی ظاهری مشابه نسل کنونی خود هستند.

در واقع انتظار می‌رود که اپل تغییری را در ابعاد کلی این دو گوشی ایجاد نکند و همانند سری آیفون ۱۲، لبه‌های آیفون‌های ۱۳ هم تخت باشند. در نهایت باید گفت که هر ۴ عضو خانواده‌ی سری آیفون ۱۳ هم با نمایشگر OLED عرضه خواهند شد.

با این وجود، گویا از نظر طراحی ظاهری، آیفون ۱۳ کاملا مشابه آیفون ۱۲ نیست. البته بعضی خبر‌های منتشر شده می‌گویند که نام نسل بعدی آیفون به جای آیفون ۱۳، آیفون ۱۲S است. با این وجود انتظار می‌رود که نسل بعدی آیفون دارای ناچ با اندازه‌ی کوچک‌تری در مقایسه با دیگر آیفون‌های مجهز به سیستم تشخیص چهره‌ی فیس آیدی باشد.

در ضمن شایعه‌های منتشر شده نشان می‌دهند که بالاخره اپل در آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس از نمایشگر با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز استفاده خواهد کرد. همچنین گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده از ماکت‌های آیفون‌های جدید نشان می‌دهند که چینش دوربین‌ها در نسل بعدی آیفون متفاوت با نسل کنونی آن است.

گویا اپل می‌خواهد که تغییراتی را در ماژول دوربین سری آیفون ۱۳ ایجاد کند و انتظار می‌رود که دو گوشی آیفون ۱۳ مینی و نسخه‌ی استاندارد آیفون ۱۳ با قابلیت‌های جدیدی در دورینشان مانند لرزشگیر تصویر با حرکت سنسور و سنسور بهبود‌یافته در دوربین فوق‌عریض عرضه شوند.

علاوه‌ بر این‌، تصاویر منتشر شده از ماکت‌های سری آیفون ۱۳ نشان می‌دهند که اپل تغییراتی را هم در نحوه‌ی چینش دوربین‌ها در ماژول دوربین آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ ایجاد کرده است.

نگاهی به این تصاویر نشان می‌دهد که چینش دوربین‌ها در ماژول دوربین آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ حالتی قطری شکل دارد. همان‌گونه که می‌دانید دو دوربین تشکیل‌دهنده‌ی ماژول دوربین آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ به صورت عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

انجام این کار توسط اپل و چینش دوربین‌ها به صورت قطری در آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ همچنین باعث خواهد شد که فاصله‌ی موجود میان دو لنز تشکیل‌دهنده‌ی ماژول دوربین به مقدار اندکی افزایش پیدا کند.

مشکل لنز فلر در دوربین سری آیفون ۱۲

حال می‌خواهیم دوربین‌های سری آیفون ۱۲ را با هم بررسی کنیم. ممکن است که ندانید ولی تمامی ۴ عضو خانواده‌ی آیفون ۱۲ دارای یک مشکل جدی در دوربین‌های خود هستند که از زمان عرضه‌ی این گوشی‌ها، در این آیفون‌ها وجود دارد. این مشکل لنز فلر یا انعکاس لنز است.

زمانی که با آیفون‌های ۱۲ به ثبت عکس یا به‌ویژه ضبط فیلم در محیط‌هایی با نور متوسط و کم بپردازید و دوربین آیفون را به سمت منبع نور شدیدی که در آن محیط قرار دارد بگیرید، به‌عنوان نمونه نور‌های موجود در خیابان، شما با نقاط بسیار زیاد و بازتاب‌های مختلفی مواجه خواهید شد که ممکن است به طور کامل عکس شما را خراب کنند و آن را از یک عکس خوب به یک عکس غیرقابل استفاده تبدیل کنند.

اگر این سؤال برای شما پیش آمده است که آیا این مشکل جدی است؟ باید بگوییم که بله؛ به‌خصوص زمانی که شاهد به وجود آمدن آن در یک گوشی پرچم‌دار ۱۰۰۰ دلاری هستیم که توسط شرکتی مانند اپل تولید شده است.

البته باید بگوییم که این مشکل به اندازه‌ی انفجار گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۷ یا خم شدن آیفون ۶ بد نیست. با این وجود ممکن است که باعث شود کاربرانی آیفون‌های جدید را خود را به دلیل رخ دادن این مشکل بفروشند یا پس بدهند.

در واقع باید بگوییم که کاربران بسیار زیادی وجود دارند که از وجود این مشکل در سری آیفون‌ ۱۲ شکایت کردند و کاربرانی که نتوانسته‌اند با این مشکل کنار بیایند آیفون‌های تازه خریداری شده را پس داده‌اند.

آیا این مشکل در گوشی‌های دیگر هم وجود دارد؟

با وجود اینکه می‌توان گفت نوعی از این مشکل در دوربین دستگاه‌های دیگر هم وجود دارد، اما به طور معمول این مشکل در گوشی‌های دیگر به شدت سری آیفون ۱۲ نیست. در واقع مشکل لنز فلر یا انعکاس لنز به طور معمول ممکن است که در تمامی دوربین‌های موجود در بازار رخ بدهد.

همان‌گونه که پیش‌تر گفتیم، این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که یک منبع نور شدید در صحنه‌ای که قصد عکاسی از آن را دارید وجود داشته باشد. زمانی که از این منبع شدید نوری وارد لنز شود و به سنسور برخورد کند مشکل لنز فلر به وجود خواهد آمد.

در واقع این یک مشکل عادی است و حتی می‌توان در بعضی حالت‌ها از این مشکل به صورت خلاقانه‌ای برای ثبت عکس‌های زیبا و با نور‌های رویایی استفاده کرد.

البته باید گفت که وجود این مشکل در سری آیفون ۱۲ باعث نشده است که عکس‌های ثبت شده با این آیفون‌ها شکلی زیبا و هنرمندانه‌ای را به خود بگیرند. در واقع مشکل لنز فلر موجود در دوربین آیفون‌های ۱۲ به این صورت است که این مشکل باعث ظاهر شدن نقاط بسیار زیاد و عجیبی در تصویر ثبت شده خواهد شد.

علت رخ دادن این مشکل چیست؟

نمی‌توان پاسخ مشخصی را برای این مشکل پیدا کرد. همان‌گونه که می‌دانید اپل تغییرات زیادی را در دوربین سری آیفون ۱۲ ایجاد کرده است. به عنوان نمونه شاهد اضافه شدن سنسور LiDAR به مدل‌های پرو آیفون ۱۲ هستیم. این شرکت همچنین از سنسوری بزرگ‌تر در آیفون ۱۲ پرو مکس استفاده کرده است. در نتیجه ممکن است رخ دادن برخی از این تغییرات در به وجود آمدن مشکل لنز فلر در آیفون‌های ۱۲ نقش داشته باشند.

با وجود اینکه بیشتر فیلم‌های منتشر شده از این مشکل در سایت یوتوب با آیفون ۱۲ پرو مکس ثبت شده‌اند، اما این مشکل در نسخه‌ی استاندارد آیفون ۱۲ هم وجود دارد. در نتیجه به نظر نمی‌رسد که این مشکل به دلیل اضافه شدن سنسور LiDAR به ماژول دوربین نسخه‌ی پرو آیفون‌های ۱۲ رخ داده باشد، زیرا آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ دارای سنسور LiDAR نیستند.

همچنین اپل از سنسور جدید و با قابلیت حذف لرزش تصاویر با استفاده از حرکت سنسور، تنها در آیفون ۱۲ پرو مکس استفاده کرده است. پس ربط دادن این مشکل به این ویژگی‌ها هم منطقی به نظر نمی‌رسد. حتی به نظر نمی‌رسد که تفاوت در تعداد دوربین‌های استفاده شده در ماژول دوربین هم نقشی را در رخ دادن این مشکل داشته باشد.

در نهایت تنها می‌توان گفت که گویا این مشکل در دوربین اصلی و دوربین تله‌فوتوی سری آیفون‌ ۱۲ به وجود می‌آید و کاربران به ندرت با این مشکل در هنگام استفاده از دوربین فوق‌عریض این آیفون‌ها مواجه شده‌اند.

آیا تغییر رخ داده در چینش دوربین آیفون‌های ۱۳ برای رفع این مشکل است؟

دوربین آیفون 12 در کنار آیفون 13

همان‌طور که گفتیم، نه تنها اپل در آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ از چنیش قطری لنز‌های تشکیل‌دهنده‌ی ماژول دوربین استفاده کرده، بلکه این شرکت فاصله‌ی میان لنز‌های تشکیل‌دهنده‌ی ماژول دوربین را هم اندکی افزایش داده است. البته باید گفت که گویا فاصله‌ی میان لنز‌های دوربین تشکیل‌دهنده‌ی ماژول دوربین آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس هم افزایش یافته است.

با توجه به این موضوع، ممکن است که علت رخ دادن این مشکل و نمایش نقاط عجیب این باشد که نوری که از یک منبع نوری شدید به لنز در حال عکاسی می‌رسد علاوه‌بر نور محیط، شامل نور‌هایی دیگری هم باشد که در اثر برخورد آن نور شدید به دیگر لنز‌ها و بازتاب شدن آن از آن‌ها، ایجاده شده‌‌اند.

همان‌گونه که می‌دانید اپل در سری آیفون ۱۲ از ماژول دوربین با چنیش‌های مختلف دوربین استفاده کرده است. به عنوان نمونه دوربین اصلی در ماژول دوربین آیفون ۱۲ مینی، آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو مکس در قسمت پایینی ماژول دوربین قرار گرفته است و دوربین اصلی ماژول دوربین آیفون ۱۲ پرو در قسمت بالایی ماژول دوربین است.

با اینکه کنجکاور هستیم تا ببینیم که چینش‌ دوربین‌ها در ماژول دوربین سری آیفون‌ ۱۳ به چه شکل خواهد بود، اما بیشتر دوست داریم که اپل بتواند مشکل لنز فلر را در سری آیفون ۱۳ برطرف کند.

از گذشته تا به امروز آیفون‌ها به داشتن یک دوربین بسیار خوب برای ضبط فیلم، با گستره‌ی دینامیکی بالا، رنگ‌های عالی، شارپنس استثنایی و کیفیت بالای تصاویر مشهور بوده‌اند.

متأسفانه تجربه‌ی عالی کاربران در زمان عکاسی و فیلم‌برداری با آیفون‌های جدید به دلیل به وجود آمدن این مشکل اندکی خراب شده است. با وجود اینکه این مشکل در دوربین دیگر گوشی‌های هوشمند امروزی هم وجود دارد ولی شدت آن به بدی سری آیفون ۱۲ نیست. پس در نهایت از اپل در خواست می‌کنیم که لطفا این مشکل را حل کن!

منبع: Phone Arena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما