جف بزوس با ثروت ۱۹۳ میلیارد دلاری خود چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
جف بزوس

چند روز قبل جف بزوس اعلام کرد که از سمت مدیرعاملی شرکت آمازون کناره‌گیری می‌کند. او در بیانیه‌ی مربوط به این تصمیم نوشته که قصد دارد برای پروژه‌های دیگر وقت صرف کند. با این حال سوال اساسی این است که جف بزوس با ثروت هنگفت خود می‌خواهد چه کارهایی را انجام دهد. طبق جدیدترین گزارش‌ها، ثروت او به حدود ۱۹۳.۲ میلیارد دلار می‌رسد.

در هر صورت با توجه به اینکه آقای بزوس مشغله‌های زیادی دارد، در ادامه ایده‌هایی را برای چگونگی خرج کردن این ثروت هنگفت مطرح می‌کنیم. تمام این تخمین‌ها طوری محاسبه شده‌اند که برای آقای بزوس حدود ۱۰۰ میلیون دلار باقی بماند زیرا بالاخره ما نمی‌خواهیم به او سخت بگذرد.

پرداخت هزینه‌ی سرویس بهداشتی محافظان جرد و ایوانکا (۳۰۰۰ دلار در ماه) به مدت ۵ میلیون سال

جف بزوس

جرد کوشنر و ایوانکا ترامپ طی چهار سال گذشته تحت حفاظت سرویس مخفی ریاست جمهوری آمریکا بودند اما طبق گزارش واشنگتن‌پست، این زوج به مأموران اجازه‌ی استفاده از هیچ‌کدام از ۶ سرویس بهداشتی داخل خانه‌ی خود را نمی‌دادند. به همین خاطر سرویس مخفی برای این مأموران مجبور شده خانه‌ای در نزدیکی با اجاره‌ی ۳۰۰۰ دلار در ماه اجاره کند تا این افراد بتوانند از سرویس بهداشتی آنجا استفاده کنند.

با توجه به اینکه دختر و داماد دونالد ترامپ احتمالا همچنان تحت حفاظت این سرویس مخفی هستند، جف بزوس با استفاده از ثروت خود می‌تواند هزینه‌ی سرویس بهداشتی این مأموران را برای ۵ میلیون سال دیگر تأمین کند تا این هزینه از جیب مالیات‌دهندگان پرداخت نشود.

خریدن ۱۹۳۲ جمجمه‌ی الماس نشان (۱۰۰ میلیون دلار) اثر دیمین هرست

جف بزوس

در سال ۲۰۰۷ آقای دیمین هرست با ساخت یک جمجمه‌ی پلاتینی که بر روی آن ۸۶۰۱ قطعه الماس تعبیه شده، سروصدای زیادی راه انداخت. این اثر هنری با قیمت ۱۰۰ میلیون دلار فروخته شد. حالا آقای جف بزوس با خرید ۱۹۳۲ عدد از این جمجمه می‌تواند با آن‌ها یک جمجمه‌ی بسیار بزرگ دیگر درست کند و از آن به عنوان یک اثر هنری چندین میلیارد دلاری و البته غول‌پیکر لذت ببرد.

خریدن ۶۴۴۰۰ بوگاتی شیرون (۳ میلیون دلار)

جف بزوس

بوگاتی شیرون با قیمت ۳ میلیون دلاریش از جمله‌ی خودروهای بسیار محبوب بین افراد ثروتمند طرفدار اتومبیل‌های سوپر اسپرت محسوب می‌شود. این خودرو در عرض ۲٫۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و حداکثر سرعت آن هم ۴۶۵ کیلومتر در ساعت است. آقای بزوس با خریدن ۶۴۴۰۰ خودروی بوگاتی شیرون می‌تواند مانند فیلم‌های تبدیل‌شوندگان ربات‌های غول‌پیکر پیشرفته‌ای بسازد و تعدادی از آن‌ها را برای تخریب در مهمانی‌ها نگه دارد.

۶۴۴ مرتبه خریدن جزیره‌ی خصوصی لری الیسیون (۳۰۰ میلیون دلار)

جف بزوس

خریدن یک جزیره در بین میلیونرها پدیده‌ی تازه‌ای نیست و مثلا همین حالا با پرداخت فقط ۶۵ هزار دلار ناقابل می‌توانید یک جزیره در شرق کانادا خریداری کنید. اما جزیره‌ی لانائی که ۹۸ درصد آن به لری الیسیون تعلق دارد، از جهات مختلف یک جزیره‌ی بسیار خاص محسوب می‌شود. اول از همه باید بگوییم که این جزیره جزئی از منطقه‌ی هاوایی است و به همین خاطر آب و هوای بسیار بهتری نسبت به شرق کانادا دارد.

در این جزیره مجموعه‌ای از آثار هنری به ارزش میلیون‌ها دلار نگهداری می‌شود، یک هتل بسیار مجلل قرار دارد، مهمانان می‌توانند از زمین گلف بسیار عالی بهره ببرند و روی هم رفته می‌توانیم به چندین ویژگی جذاب اشاره کنیم. اگرچه آقای بزوس می‌تواند این جزیره را صدها مرتبه خریداری کند، ولی در هر صورت فقط یک جزیره‌ی لانائی وجود دارد. در عوض جف بزوس با خرید تمام جزایر خصوصی جهان، می‌تواند سلطان جزیره‌ها شود.

ساختن ۱۹ تلسکوپ فضایی جیمز وب (۱۰ میلیارد دلار)

جف بزوس

تلسکوپ فضایی جیمز وب قرار است جایگزین تلسکوپ هابل شود ولی ساخت آن بسیار بیشتر از حد انتظار طول کشیده و هزینه‌ی ساخت آن هم به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. در این تلسکوپ آینه‌ی طلایی ۲۵ فوتی تعبیه شده ولی بودجه‌ی هنگفت آن فقط محدود به این بخش نیست. بخشی از فناوری‌های لازم، به طور خاص برای این تلسکوپ ایجاد شده‌اند.

به همین خاطر ساخت ۱۸ تلسکوپ دیگر ارزان‌تر تمام می‌شود. جف بزوس با ارسال این همه تلسکوپ فضایی غول‌پیکر می‌تواند تا حد قابل توجهی میزان پیشرفت حوزه‌ی اخترشناسی را افزایش دهد. از آنجایی که جف بزوس هم به حوزه‌ی هوافضا علاقه‌ی زیادی دارد و رقیب ایلان ماسک در این زمینه محسوب می‌شود، احتمالا این پیشنهاد توجه او را جلب می‌کند.

خریدن تقریبا ۲۰ درصد از هواپیماهای F-35 نیروی هوایی آمریکا (۱ تریلیون دلار)

جف بزوس

معمولا افرادی که به حوزه‌ی هوافضا علاقه‌ی زیادی دارند، طرفدار پروپاقرص هواپیماها هم هستند. اگرچه بسیاری از ثروتمندان سیلیکون ولی به انجام کارهای عجیب و غریب علاقه‌ی زیادی دارند، ولی هیچ‌کدام از آن‌ها صاحب چندین جت جنگی نیستند و جف بزوس از ثروت کافی برای راه‌اندازی نیروی هوایی شخصی بهره می‌برد.

البته کل ثروت جف بزوس در برابر بودجه‌ی ارتش آمریکا اصلا به چشم نمی‌آید و به همین خاطر احتمالا جف بزوس به این راحتی‌ها نمی‌تواند نیروی هوایی شخصی راه بیندازد.

خریدن ۲۳ درصد از سهام تسلا (۸۱۸ میلیارد دلار)

جف‌ بزوس‌

همانطور که احتمالا می‌دانید، جف بزوس و ایلان ماسک ارتباط چندان دوستانه‌ای ندارند و مرتبا بین رتبه‌ی اول و دوم ثروتمندترین فرد جهان در رفت‌وآمد هستند. جف بزوس با خریدن بخش بزرگی از سهام تسلا، می‌تواند برای ایلان ماسک دردسرهای مختلفی به وجود بیاورد.

۷ مرتبه پایان دادن به گرسنگی در آمریکا (۲۵ میلیارد دلار)

جف‌ بزوس‌

اگرچه کلیت این مطلب تا حالا طنز بوده، ولی این بخش کاملا جدی است. جف بزوس اگر بخواهد، به‌راحتی می‌تواند به گرسنگی در آمریکا پایان دهد. در سال ۲۰۱۶ جوئل برگ، مدیرعامل یکی از نهادهای خیریه در آمریکا، برآورد کرد که پایان دادن گرسنگی در آمریکا هزینه‌ای حدود ۲۵ میلیارد دلار خواهد داشت. راهکار او برای حل این مشکل افزایش دستمزدها و برنامه‌های مربوط به امنیت اجتماعی است.

اگرچه دولت آمریکا از توان مالی کافی برای عملی کردن این طرح بهره می‌برد، اما با توجه به اینکه فعالان سیلیکون ولی همیشه می‌گویند بخش خصوصی بهتر از دولت عمل می‌کند، جف بزوس می‌تواند در این حوزه چنین ادعایی را عملی کند. با توجه به اینکه هزینه‌ی این طرح فقط یک هفتم ثروت بزوس است، او همچنان ثروت هنگفتی خواهد داشت. با این کار نه‌تنها او همچنان میلیاردر باقی می‌ماند، بلکه به یکی از محبوب‌ترین افراد آمریکا هم تبدیل می‌شود.

خریدن ۹٫۶ میلیارد دوز واکسن فایزر

جف‌ بزوس‌

جف بزوس با ثروتی که در اختیار دارد می‌تواند برای دو سوم جمعیت جهان واکسن فایزر خریداری کند. فرض کنید در حال تماشای یکی از سریال‌های آمازون هستید که ناگهان جف بزوس در تلویزیون ظاهر می‌شود و به شما می‌گوید که برنده‌ی واکسن اهدایی شده‌اید.


همان‌طور که می‌بینید، جف بزوس با ثروت افسانه‌ای خود می‌تواند کارهای مختلفی را انجام دهد که برخی از آن‌ها میلیون‌ها نفر را بهره‌مند خواهد کرد. اما روی هم رفته آقای بزوس به انجام کارهای مربوط به خیریه و عام‌المنفعه علاقه‌ی زیادی ندارد و احتمال خرید ۲۰ درصد از هواپیماهای F-35 آمریکا بیشتر از هزینه کردن برای پایان دادن گرسنگی در این کشور است.

منبع: The Vergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. ایران آباد

  ممنون میشم آقای برای بیایید یکم از فقر اینجا هم کم کنید

 2. امیررضا

  یه حالی به کل جهان بده برای همه آیفون ۱۲ پرو مکس بخره

  1. حامد

   جهان در اندوه نانو شمادر آرزوی آیفون پرو مکس ????

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما