کامبیز درم‌بخش، هنرمند نامدار ایرانی، درگذشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
کامبیز درم‌بخش. تصویر شاخص

کامبیز درم‌بخش از هنرمندان صاحب‌نام معاصر امروز در ۱۵ آبان ۱۴۰۰ بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. او طراح، گرافیست، کارتونیست و کاریاکاتوریست زبردستی بود و چندین جایزه‌ی معتبر‌ جهانی را در کارنامه‌ی خود داشت. تاکنون چندین نمایشگاه مستقل از آثار او در کشور‌های مختلف جهان برگزار شده است.

او متولد ۸ خرداد ۱۳۲۱ در شیراز است و فارغ‌التحصیل هنرستان هنر‌های زیبای تهران بود. او یکی از پیشکسوتان عرصه‌ی هنر‌های تجسمی به شما می‌آید که در طول بیش از ۶۰ سال فعالیت مستمر، با نشریات مختلف ایرانی و خارجی همکاری کرده است و در فضای مجازی و در صفحه‌ی شخصی خود هم حضوری فعال داشت و طرح‌هایی را بسته به رویداد‌های پیرامون خود منتشر می‌‌کرد. او همچنین در زمینه‌ی تصویر‌گری کتاب‌های کودکان، طراحی پوستر، کارت پستال و تقویم هم دستی بر آتش داشت و به همراه پسرش از میانه‌ی دهه‌ی ۸۰ وارد عرصه‌ی انیمیشن‌سازی نیز شده بود.

در سال ۱۳۹۵ مستندی به نام سینمای کاغذی که نگاهی به زندگی و آثار او دارد، به کارگردانی جواد آتشباری منتشر شد.

او تاکنون بیش از ۵۰ نمایشگاه به شکل مستقل در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است و بسیاری از مراکز هنری، گالری‌ها و موزه‌های فرهنگی هنری در داخل و خارج از کشور، آثاری از این هنرمند را در معرض دید عموم گذاشته‌اند؛ موزه‌ی کاریکاتور بازل در سوئیس، خانه‌ی کارتون گابروو در بلغارستان، موزه‌ی هنر‌های معاصر تهران، آکادمی هنر، کتابخانه‌ی ملی، خانه‌ی صبا، سندیکای گرافیک ایرانیان، موزه‌ی آویگنون، موزه‌ی کارتون ورشو، موزه‌ی کاریکاتور استانبول ترکیه، موزه‌ی هیروشیمای ژاپن و شهرداری فرانکفورت از جمله مکان‌هایی هستند که میزبان آثار او هستند.

درم‌بخش کتاب‌هایی را هم در زمینه‌ی تصویر‌سازی، کارتون و کاریکاتور منتشر کرده است که از آن جمله می‌‌توان به بدون شرح، دفتر خاطرات فرشته‌ها، کتاب کامبیز، طنز‌اندیشان امروز ایران، المپیک خنده، سمفونی خطوط، میازار موری که دانه‌کش است، مینیاتور سیاه و اگر داوینچی مرا دیده بود اشاره کرد.

وی از جمله نوابغ و نادره‌کاران هنر‌های تجسمی به شمار می‌آمد که تا قبل از مرگش به طور مستمر فعالیت داشت. آثار درم‌بخش، اغلب حاوی خطوطی ساده و سیاه‌رنگ روی زمینه‌ی کاغذی سفید هستند که برگرفته از رویدادهای خاص و روزمره هستند و داستان‌های متفاوتی را روایت می‌کنند.

چندی پیش قبل از درگذشتش، او کتاب «گربه و پرنده‌ها» را به همت نشر کارنامه منتشر کرده بود که حاوی طراحی‌های او از گربه‌ها و پرنده‌ها در طی چندین سال است.

خرید کتاب گربه‌ها و پرنده‌ها از دیجی‌کالا


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما