اشاره‌های فصل دوم سریال «لوکی» به هویت واقعی موبیوس

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
هویت واقعی موربیوس

موبیوس (با بازی اوون ویلسون) یکی از شخصیت‌های ثابت سریال «لوکی» (Loki) است، یکی از مأموران سازمان TVA که خیلی زود به بزرگ‌ترین متحد لوکی تبدیل شد. در قسمت ۳ فصل ۲ سریال یک شوخی به ظاهر بی‌منظور به هویت واقعی موبیوس اشاره کرد.

همان‌طور که در فصل ۱ سریال «لوکی» دریافتیم، مأموران و کارمندان بسیار زیاد سازمان TVA از هوا ظاهر نشده‌اند، بلکه هر یک از آن‌ها نسخه‌ای از خودشان هستند که سرنوشت‌شان برای نجات دادن جدول زمانی مقدس تغییر داده شده. هرچند پس از مرگ کانگ (با بازی جاناتان میجرز) یا آن‌طور که در سریال خطاب می‌شود، اویی که باقی می‌ماند، همه‌چیز تغییر کرد و حالا عده‌ای از آن‌ها تمایل دارند سرنوشت واقعی خود را کشف کرده و آن‌ را دوباره دنبال کنند.

وقتی این اطلاعات مهم در سریال افشا شد همه مخاطبان درباره سرنوشت قبلی مأموران این سازمان کنجکاو شدند، به خصوص درباره هویت و سرنوشت واقعی موبیوس. تا به حال تنها شخصیتی که زندگی گذشته‌اش را در سریال دیده‌ایم، راوونا رن‌اسلیر (با بازی گوگو مباتا-راو) بوده است؛ آن‌طور که سریال به بینندگان نشان داد، راوونا قبل از آنکه به عنوان رئیس سازمان TVA انتخاب شود، تنها یک معلم عادی بود و زندگی کاملاً عادی و روزمره‌ای داشت.

ساختنی مدل لوکی کد 0089

اگر منطقی به این موضوع نگاه کنیم، به احتمال زیاد اکثر کارکنان این سازمان درست مانند راوونا، قبل از آنکه به دست اویی که باقی می‌ماند از جدول‌های زمانی خارج شوند، زندگی‌های معمولی خود را داشته‌اند و هیچ چیز خاصی درباره‌ آن‌ها وجود نداشته، اما از آنجایی که داریم درباره دنیای سینمایی مارول حرف می‌زنیم، و مارول فرنچایزی است که ثابت کرده همیشه در حال وارد کردن شخصیت‌های کمیک و خطوط داستانی آن‌ها به فیلم‌ها و سریال‌های خود است، باید دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم.

اگر کاشف به عمل بیاید که برخی از این شخصیت‌ها در حقیقت نسخه‌ای (واریانت) از قهرمانان یا شروران مشهور دنیای مارول باشند، یا حتی شخصیت‌های فرعی که در داستان‌های آن‌ها حضور کلیدی دارند، هواداران مارول متعجب نخواهند شد. حالا که سریال «لوکی» به یکی از بهترین و محبوب‌ترین سریال‌های دنیای سینمایی مارول تبدیل شده، و از قضا موبیوس نیز میان هواداران جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده، این احتمال که او در حقیقت یکی از شخصیت‌های مهم دنیای مارول است، دو چندان می‌شود.

تئوری پیش رو تا حدودی طولانی است، اما اگر سرنخی که دنبال کرده‌ایم ما را به جای درستی هدایت کرده باشد، به احتمال زیاد پیش از آنکه سریال حقیقت را افشا کند، ما به هویت واقعی موبیوس پی برده‌ایم. در ادامه هویت واقعی این شخصیت محبوب سریال «لوکی» را به شما خواهیم گفت و استدلال‌ها و سرنخ‌های تقویت‌کننده این تئوری را به شما توضیح خواهیم داد.

در فصل ۲ «لوکی» موبیوس از اینکه به هویت گذشته خود فکر کند، می‌ترسد

موربیوس

در آغاز فصل ۱ سریال مأمور موبیوس م. موبیوس دقیقاً مانند باقی کارکنان سازمان TVA بود. او خود را تمام و کمال وقف خدمت کردن به سازمان و حفاظت از یکپارچگی به اصطلاح جدول زمانی مقدس کرده بود، اگرچه بخشی از او همیشه کمی سرکش‌تر و کنجکاوتر از سایر همکارانش بود.

با وجود آن ماهیت سرکش، موبیوس به محض اینکه با نسخه‌ای از لوکی لاوفیسون (یا اودینسون، با بازی تام هیدلستون) همکاری کرد، از سرکشی به شورش کردن روی آورد و در کنار لوکی، هر دو به سرعت متوجه شدند سازمان TVA آن چیزی که به نظر می‌رسد نیست؛ هرگز نبوده.

با دانستن این امر مهم، موبیوس به این فکر کرد که در جدول زمانی مقدس چه کسی بوده و چه سرنوشتی داشته، اما با توجه به وقایع فصل ۱، او فرصت اینکه بیش از حد ذهنش را درگیر این موضوع کند را به دست نیاورد. موبیوس می‌بایست به همکار جدید خود، لوکی، کمک می‌کرد خالق واقعی سازمان را پیدا و سرنگون کند.

لوکی و موبیوس در رسیدن به هدف خود موفق می‌شوند، اما مرگ اویی که باقی می‌ماند به دست سیلوی (با بازی سوفیا دی مارتینو) باعث به وجود آمدن انبوهی از مشکلات جدید می‌شود که حالا رفع و رجوع آن‌ها بیش از هر کسی، به عهده لوکی می‌افتد. در حقیقت با از بین رفتن یکپارچگی جدول زمانی مقدس، بی‌نهایت جدول زمانی مختلف به وجود می‌آید و به دنبالش، بی‌نهایت نسخه متفاوت از تمام مردمان روی زمین. چنین اتفاقی می‌تواند به نابود شدن سازمان TVA ختم شود.

این موضوع حتی کارکنان رده بالای سازمان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و نظرشان درباره جدول زمانی مقدس را دچار تغییر و تحول می‌کند. حتی یکی از شکارچی‌های سازمان، شخصیتی به نام ایکس-۵ (با بازی رافائل کاسال)، تصمیم می‌گیرد دیگر دلش نمی‌خواهد برای سازمان کار کند، برای همین به دنبال سرنوشت خودش در جدول زمانی مقدس می‌رود و وظایفش را به عنوان یک شکارچی رها می‌کند.

کتاب خاستگاه شرارت اثر مکنزی لی نشر باژ

ایکس-۵ تصمیم می‌گیرد زندگی جدیدی را در جدول زمانی مقدس آغاز کند، پس با نام برد ولف تبدیل به یک ستاره سینما می‌شود که به خاطر بازی در فرنچایز «زانیاک» (Zaniac) به شهرت رسیده. لوکی و موبیوس درنهایت او را ردیابی و پیدا می‌کنند تا برای بازجویی به سازمان TVA برگردانند. در طول این مدت، ولف تمام تلاش خود را می‌کند تا ذهن لوکی و موبیوس، بازجویانش، را آشفته کند و از این طریق قسر دربرود. او حتی تا آنجا پیش می‌رود که با طعنه به موبیوس می‌گوید او در جدول زمانی مقدس شخصیت دیگری داشته.

پس از این، در حالی که همیشه این لوکی است که از کوره در می‌رود، موبیوس کنترل خشم خود را از دست می‌دهد و به ولف حمله می‌کند. موبیوس همیشه خودنسردی خود را حفظ می‌کند و حتی در بدترین شرایط رفتار شوخ‌طبعانه‌ای از خود نشان می‌دهد، با این وجود او نمی‌تواند دست از فکر کردن به هویت واقعی خودش بردارد. این موضوع به یکی از حساسیت‌های موبیوس تبدیل شده و سریال دارد مدام این مساله را به مخاطبان نشان می‌دهد.

در فصل ۲ سریال «لوکی» برای نخستین بار به بالدر شجاع اشاره شد؛ آیا موبیوس در حقیقت یکی از واریانت‌های بالدر است؟

بالدر

لوکی و موبیوس به سال ۱۸۹۳ و شهر شیکاگو سفر می‌کنند تا راوونا رن‌اسلیر و خانم دقیقه‌ها (با صداپیشگی تارا استرانگ) را پیدا کنند. آن‌ها به طور تصادفی به یک نمایشگاه جهانی و چندفرهنگی با محوریت تکنولوژی و فناوری برخورد می‌کنند. در آنجا، آن‌ دو غرفه‌هایی را می‌بینند که براساس فرهنگ و اساطیر کشورهای متعددی در سرتاسر جهان ساخته شده‌اند، یکی از این غرفه‌ها، از فرهنگ نوردیک یا اسکاندیناوی الهام گرفته شده بود.

از آنجایی که لوکی خدای شرارت اساطیر نورس است، روبه‌رو شدن با این غرفه باعث می‌شود او احساس کند به خانه خود نزدیک شده. او روبه‌روی مجسمه‌های این غرفه می‌ایستد و از غیرواقع‌گرایانه بودن آن‌ها انتقاد می‌کند. از دید لوکی نه تنها طراحی مجسمه‌های برادرش ثور (با بازی کریس همسورث) و پدرش اودین (با بازی آنتونی هاپکینز) کاملاً غیرمعمول به نظر می‌رسند، بلکه مجسمه لوکی آنجا وجود ندارد، به جای لوکی، مجسمه یکی دیگر از خدایان اساطیر نورس را آنجا قرار داده‌اند: بالدر.

بالدر نیز درست مانند باقی همتایان معروف‌تر خود، یکی از خدایان واقعی اساطیر نورس است که در کمیک‌های مارول نیز حضور پیدا کرده. بالدر پسر اودین و برادر ناتنی ثور است. هم در کمیک‌های مارول و هم در روایت‌های اساطیر نورس، پیش‌بینی شده بود که مرگ بالدر باعث وقوع رگناروک و نابودی ازگارد می‌شود. بنابراین، اودین برای جلوگیری از وقوع این فاجعه آخرالزمانی، دستور می‌دهد بالدر را به طلسمی آغشته کنند که عملاً او را شکست‌ناپذیر می‌کرد و امکان مرگ او را از بین می‌برد.

در نگاه اول ممکن است فکر کنید اشاره به بالدر در قسمت ۳ فصل ۲ سریال «لوکی» صرفاً یک اشاره عادی به یکی از خدایان اساطیر نورس و یکی از شخصیت‌های کمیک‌های مارول است و منظور و مقصود خاصی پشت آن نیست. اما اگر از اشاره به بالدر منظوری داشته باشند چه؟ چه می‌شد اگر موبیوس در زندگی گذشته خود در جدول زمانی مقدس، در حقیقت بالدر بوده باشد؟

تابلو مدل سریال لوکی مارول marvel loki B335

اگر بخواهیم با این دید به وقایع فصل ۱ نگاه کنیم، می‌بینیم که موبیوس در اجتناب‌ از آسیب دیدن خوش‌شانسی‌های بسیاری آورده است. برای نمونه، باید به زمانی اشاره کرد که رن‌اسلیر او را به وسیله سلاح‌های خاص سازمان متلاشی کرد و او همچنان از پایان زمان جان سالم به در برد. اگر منطقی نگاه کنیم، کسی مانند بالدر که فناناپذیر است و نمی‌توان به او آسیب رساند، برای سازمانی مانند TVA بسیار مفید واقع خواهد شد، پس چرا اویی که باقی می‌ماند، سراغ بالدر نرفته باشد و او را به خدمت خود درنیاورده باشد؟

اگرچه ممکن است این ایده که لوکی و ثور در تمام این مدت یک برادر پنهانی داشته‌اند کمی دور از ذهن به نظر برسد، اما این اولین باری نیست که شاهد چنین اتفاقی هستیم، در فیلم «ثور: رگناروک» (Thor: Ragnarok) نیز دیدیم که هلا (با بازی کیت بلانشت) به عنوان خواهر ثور ظاهر شد و همه را غافلگیر کرد (ضمن اینکه در این فیلم، رگناروک بدون کشته شدن بالدر به وقوع پیوست، شاید این هم یکی از سرنخ‌ها باشد).

به احتمال زیاد تکلیف هویت واقعی موبیوس تا انتهای فصل ۲ «لوکی» مشخص می‌شود. شواهد نشان می‌دهند که موبیوس یکی از شخصیت‌های مهم دنیای مارول است که دارند به تدریج او را به هواداران معرفی می‌کنند. به احتمال زیاد این شخصیت، همان بالدر شجاع است. اما هیچ بعید نیست که تئوری ما اشتباه باشد و در حقیقت، موبیوس در جدول زمانی مقدس یک انسان عادی و معمولی باشد. در هر صورت موبیوس شخصیت دوست‌داشتنی و محبوبی است که تا به اینجا در حل کردن مشکلات به لوکی کمک کرده؛ به سادگی سریال «لوکی» بدون موبیوس، به این محبوبیت و موفقیت دست پیدا نمی‌کرد.

منبع: COLLIDER

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما