۱۰ شرور دنیای سینمایی مارول که باهوش‌تر از قهرمانان ظاهر شدند

۲۸ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مارول

تریلر مورد انتظار «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» سرانجام در کامیک کان ۲۰۲۲ سن‌دیگو منتشر شد. هنوز جزئیات زیادی درباره این فیلم در دسترس نیست اما این تریلر نشان داد که نیمور شرور بزرگ فیلم خواهد بود. طرفداران چندان با ساب‌مارینر مارول آشنا نیستند اما همه می‌دانند که نیمور از هوش فوق‌العاده‌ای برخوردار است و مطمئنا شکست دادن او امری سخت خواهد بود. موفقیت او در این نبرد اصلا تعجب‌آور نیست، چون در گذشته شروران زیادی در دنیای سینمایی مارول از قهرمانان محبوب ما پیشی گرفته و آن‌ها را مغلوب هوش خود کرده‌اند.

۱۰. اوبادیا استین

مارول

اوبادیا استین در ابتدا دوست و مشاور خوب تونی استارک بود. او حامی بزرگ تونی و تکنولوژی او در اولین فیلم «مرد آهنی» محسوب می‌شد. با این حال، رویکرد او نسبت به تونی (زمانی که تونی تصمیم گرفت تولید سلاح را متوقف کند) خیلی زود تغییر کرد.

اوبادیا استین به عنوان یک خائن شرور، قهرمان داستان را فریب داد تا متوجه اقدامات پشت پرده او نشود. استین با اعمال پنهانی خود (که بعدا برای تونی آشکار شدند) و با دزدیدن غیرمنتظره مبدل انرژی تونی، راه فریب دادن قهرمانان را برای دیگر شروران دنیای سینمایی مارول هموار کرد.

۹. آلدریچ کیلیان

مارول

تونی استارک به عنوان مردی که خود را یک نابغه می‌داند کمی بیش از حد مورد خیانت قرار گرفته و فریب خورده است. آلدریچ کیلیان در فیلم جنجالی «مرد آهنی ۳» با نام دروغین «ماندارین» به کارها و اعمالی پلید می‌پردازد. آلدریچ و تونی از پیشینه این نام که قبلاً متعلق به یک مرد بی‌گناه بوده هیچ اطلاعی ندارند و آلدریچ (حداقل به طور موقت) از آن به نفع خود استفاده می‌کند.

کیلیان، استارک را فریب داد اما این خط داستانی بسیار ضعیف بود و به نظر می‌رسید که نویسندگان صرفا می‌خواستند هر طور که شده شخصیت شرور از قهرمان داستان پیشی بگیرد (به همین دلیل طرفداران آن را یکی از بدترین چرخش‌های پایانی سینما می‌دانند). بسیاری از شروران دنیای سینمایی مارول از هویت‌های جعلی خود به روشی بهتر و جذاب‌تر استفاده می‌کنند اما این خط داستانی باعث می‌شود که استارک احمق‌تر به نظر برسد.

۸. اولتران

مارول

اولتران که توسط بروس بنر و تونی استارک ساخته شد، در ابتدا قرار بود یک پروتکل صلح‌طلب برای کمک به انتقام‌جویان در حفظ امنیت بشریت باشد اما متاسفانه این روبات خودآگاه شد و معتقد بود که انسان‌ها خودشان مشکل اصلی خودشان هستند. اولتران با خودآگاهی و استفاده از نگهبانان خود و هم‌چنین ماکسیموف‌ها، انتقام‌جویان را بسیار اذیت کرد.

او با مقاومت در برابر اراده خالق خود و سواستفاده از ماکسیموف‌ها نشان داد که بسیار هوشمند بوده و در آن واحد افراد زیادی را فریب داد. علاوه بر این، یکی از نکات جالب این شخصیت، بازی هیجان‌انگیز جیمز اسپیدر بود که در واقع نقشه‌های استادانه‌ اولتران را در غفلت انتقام‌جویان به خوبی اجرا کرد.

۷. گرین گابلین

مارول

او چه در فیلم اصلی «مرد عنکبوتی» سم ریمی باشد و چه در آخرین قسمت از سه‌گانه مرد عنکبوتی دنیای سینمایی مارول، یک نیروی مخرب است که به نظر می‌رسد همیشه نسبت به پیتر پارکر برتری دارد. او به عنوان سرسخت‌ترین دشمن مرد عنکبوتی و در یکی از جالب‌ترین خطوط داستانی دنیای سینمایی مارول موفق می‌شود تا مرد عنکبوتی را فریب دهد و او را متقاعد کند که گابلین در تمام این مدت کنترل نورمن را در دست داشته است. پیتر خیلی دیر متوجه این موضوع می‌شود و هرج و مرجی شدید به وجود می‌آید که زندگی وی را برای همیشه تغییر می‌دهد.

این اتفاق مسیر بقیه فیلم را تعیین می‌کند و پیتر با این چالش مواجه می‌شود که آیا باید واقعا کم‌تر به دیگران اعتماد کند و شخصیتی تهاجمی‌تر داشته باشد یا خیر. علاوه بر این و با وجود این که پیتر ظاهرا گابلین را دستگیر کرده بود، این دشمن سرسخت با یک سخنرانی کاریزماتیک بر سایر دشمنان مرد عنکبوتی در اتاق تاثیر می‌گذارد و بدین ترتیب همه را فریب می‌دهد.

۶. آگاتا هارکنس

مارول

همه طرفداران در سراسر جهان با شنیدن این که آگاتا هارکنس در داستان و وقایع سریال «وانداویژن» بر اعمال همه نظارت و بر آن‌ها نفوذ داشته حیرت‌زده شدند. در واقع زنی که واندا و تماشاگران معتقد بودند که فقط یک شخصیت فرعی جالب در اگنس است، جادوگری قدرتمند بود که قصد داشت قدرت واندا را برای خودش تصاحب کند.

بدون شک معرفی آگاتا به عنوان شرور بزرگ «وانداویژن» یکی از بزرگ‌ترین پیچش‌های فاز ۴ است. واندا فکر می‌کرد که همه چیز را تحت کنترل خود دارد اما در واقع این آگاتا بود که در تمام مدت بر همه چیز نظارت و نفوذ داشت و اصلا به همین خاطر به وست‌ویو آمده بود.

۵. الکساندر پیرس

مارول

الکساندر پیرس مردی که به عنوان یکی از اعضای خوش‌نیت شورای امنیت جهانی ظاهر شد، تهدیدی مخفی برای نیک فیوری و از متحدان هایدرا بود. او به عنوان دوست قدیمی نیک از موقعیت والا و توانایی‌های فنی خود برای کمک به این سازمان شرور و نفوذ به شیلد استفاده کرد.

رویکرد مخفیانه و شوم پیرس برای کمک به هایدرا، از جمله نسبت دادن بمب‌گذاری به سایر اعضای شورا، انگیزه‌های واقعی او برای ارتباط طولانی‌ با نیک فیوری را به خوبی نشان می‌دهند. او با مخفی نگه داشتن این نقشه‌ها، تاثیر بسیاری بر مخاطبان گذاشت.

۴. هلموت زیمو

مارول

این شرور برای اجتناب از درگیری مستقیم با قهرمانان و رسیدن به پیروزی، آن‌ها را متقاعد کرد تا با یکدیگر مبارزه کنند. زیمو از هوش خود و باکی بارنز استفاده کرد تا انتقام‌جویان را در برابر یک‌دیگر قرار دهد و تقریبا موفق شد که آن‌ها را وادار کند که یکدیگر را از درون نابود کنند.

اگر زیمو کاملا به موفقیت می‌رسید، احتمالا به بهترین ابرشرور تاریخ دنیای سینمایی مارول تبدیل می‌شد. او با ایجاد نفرت در بین انتقام‌جویان، نزدیک بود که بزرگ‌ترین تیم ابرقهرمانی دنیای سینمایی مارول را نابود کند.

۳. میستریو

مارول

برخی از قهرمانان فقط برای یک بار دشمنان خود را شکست می‌دهند اما میستریو با موفقیت دو بار پیتر پارکر را فریب داد. اولین مورد جایی بود که کوئنتین بک که پیش از این یک تبهکار بود به عنوان یک قهرمان ظاهر شد تا میراث تونی استارک را از بین ببرد و دومین مورد نیز هنگامی بود که میستریو فیلم لحظه مرگ جعلی خود را پخش کرد تا هویت واقعی مرد عنکبوتی را به تمام جهان نشان دهد.

این دو رویداد برای دنیای سینمایی مارول و خط داستانی سه‌گانه مرد عنکبوتی بسیار مهم و مفید بوده‌اند. در واقع «راهی به خانه نیست» (که اولین شکاف‌های چندجهانی را نشان داد) بدون افشای هویت پیتر ساخته نمی‌شد.

۲. لوکی

مارول

لوکی که دائما در یک رابطه دوستانه و در عین حال تنفربرانگیز و البته پیچیده با برادرش ثور است، در هر یک از آثار خود در دنیای سینمایی مارول ثابت می‌کند که یکی از باهوش‌ترین شروران فیلم‌های ابرقهرمانی به حساب می‌آید. لوکی چه مرگی ساختگی برای خود رقم بزند، چه به ذهن دشمنانش وارد شود و چه از جذابیتش برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده کند، واقعا بارها قهرمانان زیادی را مغلوب هوش خود کرده است.

این اتفاقات نه تنها لوکی را به یک شخصیت شرور قدرتمند و تهدیدآمیز، بلکه به کاراکتری پیچیده‌ و جالب‌ در تمام دنیای سینمایی مارول تبدیل می‌کنند. آینده این شخصیت نامشخص است اما مخاطبان منتظر هستند تا ببینند که لوکی در مرحله بعدی چه کسی را فریب می‌دهد.

۱. تانوس

مارول

تایتان دیوانه از زمان حضورش در اولین فیلم انتقام‌جویان، ضدقهرمان اصلی دنیای سینمایی مارول در سه فاز اول بوده است. تانوس چندین بار از قهرمانان سواستفاده کرده و آنان را فریب داده است. برای مثال لوکی و دیگر شروران را مجبور کرد تا سنگ‌های ابدیت را برای او جمع‌آوری کنند و هم‌چنین در «جنگ ابدیت»، زمان را با سنگ زمان به عقب برگرداند تا سنگ ذهن را از سر ویژن بیرون بیاورد.

یک شرور هوشمند می‌داند که برای غلبه بر قهرمانان، یا باید نقشه خود را مخفیانه پیش ببرد یا دیگران را وادار کند که کارش را انجام دهند تا هیچ اثری از دخالتش باقی نماند. تانوس هر دوی این کارها را با هم انجام داد و قدرتمندترین قهرمانان زمین را که همیشه به دلایل اشتباه به دنبال شروران اشتباه بودند، از پای درآورد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه