مایکروسافت با عبور از اپل، با ارزش‌ترین شرکت جهان شد

۲۳ دی ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
مایکروسافت اپل

ارزش سهام مایکروسافت در پایان معاملات روز جمعه برای اولین بار از سال ۲۰۲۱ بالاتر از اپل قرار گرفت و این شرکت نرم‌افزاری را به باارزش‌ترین شرکت جهان تبدیل کرد. در حالی که سهام اپل روز جمعه ۰.۲ درصد افزایش یافت، سهام مایکروسافت ۱ درصد رشد کرد. با این افزایش، ارزش بازار مایکروسافت به ۲.۸۸۷ تریلیون دلار رسید که بالاترین ارزش تاریخ این شرکت محسوب می‌شود. از طرف دیگر، شرکت اپل حالا ۲.۸۷۵ تریلیون دلار ارزش دارد.

نگرانی‌ها درباره‌ی کاهش تقاضا برای گوشی‌های هوشمند، سهام اپل را در سال ۲۰۲۴ تاکنون ۳ درصد کاهش داده است، در حالی که این شرکت در سال گذشته ۴۸ درصد رشد را تجربه کرده بود. سهام مایکروسافت پس از افزایش ۵۷ درصدی در سال ۲۰۲۳ که تا حدی ناشی از پیشتازی این شرکت در هوش مصنوعی به لطف سرمایه‌گذاری در OpenAI بود، حدود ۳ درصد در سال جاری افزایش یافته است.

مایکروسافت روز‌به‌روز تعداد بیشتری از سرویس‌ها و ابزارهای خود را به هوش مصنوعی مجهز می‌کند. از سوی دیگر هوش مصنوعی به برای مایکروسافت این فرصت را ایجاد کرده که تسلط گوگل بر بازار موتورهای جستجو را به چالش بکشد. در طرف مقابل، کاهش تقاضا برای آیفون یک تهدید جدی برای اپل محسوب می‌شود. به‌خصوص در بازار چین که به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش تقاضا برای گوشی‌های هواوی، آیفون با چالش‌های مهمی روبرو شده است.

مایکروسافت اپل

هدست واقعیت ترکیبی اپل به زودی راهی بازار آمریکا می‌شود ولی به دلیل قیمت ۳۵۰۰ دلاری این محصول، طبیعتا قرار نیست کاربران زیادی آن را بخرند و طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، تاثیر نسبتا ناچیزی روی سهام اپل در سال ۲۰۲۴ خواهد داشت. مایکروسافت از سال ۲۰۱۸ چندین بار برای مدت کوتاهی از اپل پیشی گرفته است، که آخرین مورد آن در سال ۲۰۲۱ بود؛ زمانی که نگرانی‌ها درباره کمبودهای زنجیره تأمین ناشی از همه‌گیری کرونا، قیمت سهام اپل را تحت تأثیر قرار داد.

در هر صورت مایکروسافت به لطف پیشرفت‌های هوش مصنوعی، پتانسیل زیادی برای رشد دارد و باید ببینیم در سال ۲۰۲۴ کدام شرکت‌های فناوری می‌توانند بهتر از این فرصت استفاده کنند.

منبع: The Guardian

راهنمای خرید گوشی موبایل
راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه