سریال «شوالیه ماه»؛ ابرقهرمانی با چاشنی خشونت (چی ببینیم؟)

۲ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۵ دقیقه
شوالیه ماه

«شوالیه ماه» یک مینی‌سریال تلویزیونی آمریکایی است که توسط جرمی اسلیتر برای سرویس استریم دیزنی‌پلاس و بر اساس کمیک‌های مارول با شخصیتی به همین نام ساخته شده است. این سریال ششمین مجموعه تلویزیونی در دنیای سینمایی مارول به حساب می‌آید که توسط استودیوی مارول تولید شده است. «شوالیه ماه» درباره مارک اسپکتور و استیون گرانت، دو شخصیت متفاوت از یک مرد مبتلا به اختلال هویت تجزیه‌ای است که پایش به یک ماجراجویی درباره خدایان مصری باز می‌شود.

در این سریال، اسکار آیزاک در نقش مارک اسپکتور/ شوالیه ماه و استیون گرانت/ آقای شب بازی می‌کند. از دیگر بازیگران می‌توان به می کالاماوی، کریم الحکیم، موری آبراهام، ایتان هاوک، آن آکینجیرین، دیوید گانلی، خالد ابدالا، گاسپارد اولیل، آنتونیا سالیب و فرناندا آندرید اشاره کرد. هم‌چنین ری لوکاس، سوفیا دانو و صبا مبارک نیز در این فیلم ایفای نقش می‌کنند. این سریال ماه آگوست سال ۲۰۱۹ معرفی شد و اسلیتر در نوامبر همان سال به عنوان خالق آن، همکاری خود را با پروژه آغاز کرد.

از نکات جالب سریال می‌توان به استفاده آیزاک از لهجه‌های مختلف برای متمایز ساختن هویت‌های متفاوت اسپکتور اشاره کرد. فیلم‌برداری پروژه از آوریل تا اکتبر ۲۰۲۱، عمدتا در بوداپست و هم‌چنین در اردن، اسلوونی، آتلانتا و جورجیا انجام شد. شوالیه ماه برای اولین بار ۳۰ مارس ۲۰۲۲ و در شش قسمت در قالب فاز ۴ دنیای سینمایی مارول پخش شد و ۴ می به پایان رسید. این سریال با نقدهای مثبتی مواجه شد و بسیاری از مخاطبان و منتقدان اجراهای آیزاک، کالاماوی، هاوک، لحن تیره‌تر داستان نسبت به سریال‌های قبلی دنیای سینمایی مارول و استفاده تاثیرگذار از اختلال هویت تجزیه‌ای را پسندیدند.

بازیگران و شخصیت­‌ها

شوالیه ماه

اسکار آیزاک مردی با اختلال هویت تجزیه‌ای است که هویت‌ شخصیت‌هایش متمایز هستند و با نگرش‌های متفاوتشان در فیلم‌نامه تشخیص داده می‌شوند. آیزاک با نسبت دادن لهجه‌های مختلف به آن‌ها سطح بازیگری سریال را یک پله ارتقا داد. او به وضوح از اجرای این نقش واقعا عجیب و غریب و کاوش در ذهن پیچیده اسپکتور لذت می‌برد. به تصویر کشیدن هر یک از شخصیت‌ها یک چالش فنی برای آیزاک بود که نیاز به انرژی زیادی داشت. آیزاک در ابتدا تمام صحنه‌های مرتبط‌ با یک شخصیت را بازی می‌کرد و سپس نقش خود را به شخصیت دیگر تغییر می‌داد.

در ادامه او راحت‌تر شد و روی هر دو شخصیت تسلط پیدا کرد و گاهی اوقات در یک لحظه، به آسانی نقش خود را تغییر می‌داد. برادر آیزاک، مایکل بنجامین هرناندز نقش بدل او را ایفا کرد تا در صحنه‌هایی که مارک و استیون هر دو حضور داشتند کار راحت‌تر پیش برود. آیزاک برای آماده شدن برای این نقش، کتاب «ذهن شکسته» اثر رابرت آکسنام را خواند. او این کتاب را انجیل خود می‌داند.

می کالاماوی یک باستان‌شناس ماجراجو و همسر اسپکتور محسوب می‌شود که می‌داند او همان شوالیه ماه است. کالاماوی شخصیت خود را فردی جستجوگر می‌داند که دوست دارد بیشتر خودش را کنکاش کند و از طریق حمایت از اسپکتور، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کند. او برای این نقش از زنان خاورمیانه الهام گرفت که محجوب و در عین حال بسیار قدرتمند هستند. کالاماوی، لیلا را یک مبارز خیابانی می‌داند که حرکاتش به صورت عکس‌العمل و بداهه هستند و حرفه‌ای محسوب نمی‌شوند.

کانشو، خدای ماه مصری، یک الهه طردشده در میان خدایان به دلیل به راه انداختن جنگی علیه بی‌عدالتی‌های محسوس است. بنابراین او مجبور شد تا آواتار خود، مارک اسپکتور را پیدا و از او کمک بگیرد. اسلیتر او را شخصیتی کج‌خلق می‌داند که مشکلات اخلاقی خودش را دارد اما قادر به انجام هر کاری است. الحکیم بر سر صحنه نقش این شخصیت را بازی کرد و موری آبراهام نیز صداپیشگی او را بر عهده داشت.

ایتان هاوک در نقش آرتور هارو یک متعصب مذهبی و رهبر فرقه‌ای مرتبط با الهه مصری، آمیت و به دنبال عدالت و قضاوت بر اساس جنایات آینده است. هارو آواتار قبلی کانشو قبل از اسپکتور بود. هاوک برای اجرای خود از رهبر یک فرقه به نام دیوید کورش، رئیس جمهور کوبا، فیدل کاسترو، دالایی لاما، جیمی سواگارت، لئو تولستوی، افسر و پزشک نازی، جوزف منگل و کارل یونگ الهام‌ گرفت.

روند توسعه

شوالیه ماه

شخصیت مارک اسپکتور یا شوالیه ماه قرار بود در فصل دوم سریال «بلید»، قبل از لغو آن در سپتامبر ۲۰۰۶ معرفی شود. یک سریال اسپین‌آف نیز برای این شخصیت در حال توسعه بود. در ماه اکتبر همان سال، استودیوی مارول سعی کرد تا یک سریال تلویزیونی جداگانه با حضور شوالیه ماه تولید کند. جان کوکسی به عنوان نویسنده تا سال ۲۰۰۸ برای توسعه سریال استخدام شد اما آن پروژه راه به جایی نبرد.

جیمز گان، نویسنده و کارگردان فیلم‌های «نگهبانان کهکشان» مارول، در ژانویه ۲۰۱۷ گفت که درباره فیلم شوالیه ماه با مارول صحبت کرده اما زمانی برای کار بر روی آن نداشته است. او بعدا اعلام کرد که این ایده را به رئیس استودیوی مارول، کوین فایگی و چندین نفر دیگر منتقل کرده اما علاقه‌ و رغبتی از هیچکدام ندیده است. به هر حال، فایگی در آوریل ۲۰۱۸ تایید کرد که شوالیه ماه در دنیای سینمایی مارول معرفی خواهد شد اما تاریخ دقیق آن را مشخص نکرد.

در آگوست ۲۰۱۹، استودیوی مارول در کنفرانسی اعلام کرد که سریالی بر اساس شوالیه ماه برای سرویس پخش دیزنی‌پلاس در حال توسعه است. در نوامبر همان سال، جرمی اسلیتر به عنوان نویسنده اصلی و تهیه‌کننده اجرایی سریال استخدام شد. مارول برای شوالیه ماه که شامل اساطیر مصری است به کارگردان مصری، محمد دیاب مراجعه کرد. دیاب و همسر نویسنده و تهیه کننده‌اش، سارا گوهر متنی ۲۰۰ صفحه‌ای تهیه و در آن چشم‌انداز خود را برای سریال ترسیم و بیان کردند که قصد آن‌ها به تصویر کشیدن مصر و مردم مصر به شیوه‌ای مثبت‌تر از تولیدات قبلی هالیوود است.

شوالیه ماه

دیاب توضیح داد که فیلم‌ها و سریال‌های آمریکایی در این‌گونه موارد اغلب از کلیشه‌های شرق‌شناسانه استفاده می‌کنند و برای مثال بیشتر صحنه‌‌های بیایانی را به تصویر می‌کشند، در حالی که اهرام جیزه در کنار قاهره، شهری مدرن، قرار دارند. او می‌خواست مصری‌ها را به عنوان انسان‌های عادی و مصر را به‌ عنوان مکانی عادی مانند آمریکای مدرن به تصویر بکشد. دیاب در آن زمان افزود که این سریال مانند بسیاری از فیلم‌های بلند قبلی‌اش سخت، جدی و درباره موضوعات بزرگ خواهد بود. در نوامبر ۲۰۲۰ دو کارگردان دیگر، جاستین بنسون و آرون مورهد نیز به این سریال پیوستند تا دو قسمت دیگر را در ژانویه ۲۰۲۱ کارگردانی کنند.

فایگی در فوریه ۲۰۲۱ گفت که برخی از سریال‌های مارول، از جمله «شوالیه ماه» و «شی‌هالک: وکیل دادگستری» برخلاف سریال‌هایی مانند «وانداویژن» که به صورت کوتاه ساخته شده‌اند، پتانسیل ساخت فصل‌های اضافی را هم دارند. البته وقایع سریال «وانداویژن» و موارد مشابه دیگر در عوض به فیلم‌های بلند منجر می‌شوند. سال بعد، آیزاک از «شوالیه ماه» به عنوان یک سریال کوتاه نام برد و دیاب نیز نمی‌دانست که آیا این سریال ادامه خواهد داشت یا خیر. در حال حاضر نیز چیزی مشخص نیست.

فیلم­‌نامه

شوالیه ماه

فایگی این سریال را به سری ایندیانا جونز تشبیه کرد، چرا که داستانی تاریک و پیچیده را روایت می‌کند که مضمونی بزرگ، سرگرم‌کننده، فراطبیعی و جادویی دارد. اسلیتر قصد داشت مرزها را با تغییر لحن «شوالیه ماه» نسبت به سریال‌های دیگر مارول جابه‌جا کند.

فایگی بیان داشت که بیماری روانی شخصیت اصلی جنبه منحصر به فرد سریال است که در درجه اول بر آسیب روانی او تمرکز دارد. البته   دیاب در قبال داستان احتیاط کرد. سازندگان به اختلال هویت تجزیه‌ای پرداختند اما این سریال باز هم در دنیایی تخیلی و فراطبیعی جریان دارد. او پیشنهاد کرد که از تصاویر آینه‌ای و بازتاب‌ها برای به تصویر کشیدن صحنه‌های گفتگوی گرانت و اسپکتور استفاده شود که به موضوع تکرارشونده سریال تبدیل شد. این مجموعه از تفسیرهای مدرن‌تر شخصیت در کمیک‌ها در رابطه با بیماری او استفاده می‌کند و برای مثال هر هویت در مواقعی که تحت کنترل نیست گذر زمان را متوجه نمی‌شود.

تیتراژ پایانی هر قسمت با پیامی به پایان می‌رسد که بینندگان را تشویق می‌کند تا از سایت اتحادیه بیماری‌های روانی دیدن کنند تا اطلاعات بیشتری درباره این بیماری کسب کنند. کورتیس، تهیه‌کننده اجرایی گفت که این سریال موضوع هویت و پیدا کردن خود واقعی را بررسی می‌کند و افزود که گرانت و اسپکتور به دنبال پیوند دادن بخشی از گذشته، حال و آینده خود هستند. آیزاک معتقد بود که این سریال برای بینندگان تجربه‌ای خواهد بود تا با وحشت روانی ندانستن آن‌چه در حال رخ دادن است و آشکار شدن آهسته حقیقت ارتباط برقرار کنند. اسلیتر اضافه کرد که سازندگان سریال سلامت روان را جدی گرفتند و درباره این اختلال تحقیق کردند و هدفشان این بود که «شوالیه ماه» تصویر و پیام مثبتی از سلامت روان مخابره کند.

شوالیه ماه

اسلیتر اضافه کرد که بررسی سلامت روانی شوالیه ماه به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا این کاراکتر چیزی فراتر از باقی ابرقهرمانان و از بسیاری جهات بزرگ‌ترین دشمن خود باشد. کرتیس اضافه کرد که این شخصیت برای استودیوی مارول ماند استارک است و می‌تواند از پایه ساخته شود. اسلیتر هنگام تحقیق درباره کمیک‌های گذشته این مجموعه متوجه شد که از کاراکتر شوالیه ماه لذت می‌برد اما از اسپکتور خوشش نمی‌آید، زیرا وی چندان دوست‌داشتنی نیست. برعکس او، گرانت مخاطبان را عاشق خودش می‌کرد.

بنابراین اسلیتر سریال را بر رابطه دوستانه آن‌ها متمرکز کرد که در آن، اسپکتور به نوعی از گرانت محافظت می‌کرد‌. وجود سومین هویت، جیک لاکلی نیز در سرتاسر سریال و پیش از حضور او در صحنه پایانی قسمت آخر مورد اشاره قرار گرفته بود. اسلیتر خاطرنشان کرد که همه سازندگان برای جاگذاری نکات آشکار درباره هویت لاکلی تلاش کردند تا تعادلی مناسب برقرار شود. همه کارگردانان سعی کردند صحنه‌‌های خاصی را در هر قسمت پیدا کنند تا تصویری از لاکلی را در آن نشان دهند. برای مثال، زمانی که گرانت در قسمت اول در یک تعقیب و گریز، کامیونی حاوی کیک‌ را می‌راند، تصویری از لاکلی خیلی سریع در یکی از آینه‌ها به نمایش درمی‌آید.

اسلیتر احساس می‌کرد که شخصیت اصلی زن باید یک کاراکتر مانند ماریون ریونوود در «ایندیانا جونز» باشد و بتواند با مردان همراه شود. این احساس منجر به خلق شخصیت لیلا الفاولی شد. دیاب اصرار داشت که این شخصیت مصری باشد. اسلیتر اعتقاد داشت که اگر لیلا یک شخصیت سفیدپوست باشد سوءتفاهماتی راجع به طرح‌های سیاسی، امپریالیسم و ​​استعماری که مشکلاتی هستند که کشورهایی مانند مصر با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند به وجود می‌آید. در طول روند توسعه، تصمیم گرفته شد که به این شخصیت قدرت‌های ابرقهرمانی داده شود و سازندگان نام اولین قهرمان مصری در کمیک‌ها، اسکارلت اسکاراب را برای او در نظر گرفتند.

شوالیه ماه

ضدقهرمانان سریال، آرتور هارو و الهه مصری آمیت، دو شرور کم‌ترشناخته‌شده در تاریخ کمیک شوالیه ماه هستند. اسلیتر گفت که در انتخاب افراد شرور آزمون و خطای زیادی وجود داشته و نویسندگان و اسلیتر تصمیم گرفتند بوشمن، شرور کمیک شوالیه ماه را به دلیل ناهمخوانی‌ با عناصر سریال کنار بگذارند و یک شخصیت شرور جدید به نام هارو بسازند و او را با گذشته اسپکتور و گرانت گره بزنند. البته شخصیتی به همین نام اما با خصوصیاتی متفاوت در کمیک‌ها وجود دارد.

خدایان مختلف مصری جزو عناصر فراطبیعی الهام‌گرفته‌شده از کمیک‌ها هستند و رابطه سمی اسپکتور و کانشو نیز از کمیک‌ها برگرفته شده است. داستان سریال در اوایل سال ۲۰۲۵ روایت می‌شود اما هیچ ارتباط صریحی با سایر بخش‌های دنیای سینمایی مارول ندارد و ​​برخی ارجاعات برنامه‌ریزی‌شده آن، مانند شخصیت گور قصاب خدایان در طول فرآیند فیلم‌نامه‌نویسی حذف شدند. اسلیتر گفت که این موارد به طور طبیعی با سریال سازگار نبودند. به همین دلیل است که جایگاه «شوالیه ماه» در جدول زمانی دنیای سینمایی مارول مبهم باقی مانده است.

هم‌چنین صحبت‌هایی درباره گنجاندن دین ویتمن در کنار استیون گرانت در همان موزه‌ای که او در آن کار می‌کرد وجود داشت اما اسلیتر اظهار کرد که هیچ دلیل منطقی برای حضور او در این سریال وجود ندارد، زیرا باعث پیشرفت خط داستانی شوالیه سیاه نمی‌شود. مک‌کاری و کینگو هم قرار بود در طی یک سکانس فلش‌بک که سقوط آمیت و مرگ اسکندر مقدونی را نشان می‌دهد ظاهر شوند اما سازندگان پیامدهای بودجه اضافه کردن برای حضور ستارگان دیگر در سریال را در نظر گرفتند و تصمیم بر این شد تا هزینه دیگری برای جلوه‌های بصری سریال و سایر زمینه های تولید نشود.

دیاب این داستان را از نظر روان‌شناختی بسیار پیچیده و جذاب می‌داند، به گونه‌ای که نیازی به مراجعه به دیگر خطوط داستانی دنیای سینمایی مارول ندارد. آیزاک عقیده دارد مهم‌ترین ویژگی سریال متمایز بودن آن با دنیای سینمایی مارول است. برای مثال، در قسمت ابتدایی از لندن، به جای نیویورک (لوکیشن همیشگی آثار مارول) استفاده شده است.

انتخاب بازیگران

شوالیه ماه

در اکتبر ۲۰۲۰، اسکار آیزاک برای گرفتن نقش اصلی وارد مذاکره شد و در ژانویه ۲۰۲۱ برای بازی در این سریال انتخاب شد. استودیوی مارول انتخاب او را رسما در ماه می تایید کرد. آیزاک در ابتدا برای پیوستن به سریال مردد بود، زیرا از تجربه قبلی خود، «جنگ ستارگان»، می‌دانست که زمان و تلاش زیادی برای چنین آثاری نیاز است و بنابراین نسبت به حضور در یک فرانچایز دیگر محتاط بود. او پس از تحقیق بیشتر درباره اختلال هویت تجزیه‌ای و علاقه‌مند شدن به شخصیت گرانت، نقش را پذیرفت.

در ژانویه ۲۰۲۱، می کالاماوی برای نقش کلیدی لیلا الفاولی و ایتان هاوک برای نقش آرتور هارو، شخصیت منفی اصلی سریال انتخاب شدند. سارا گوهر در شبکه‌های اجتماعی با کالاماوی ارتباط برقرار کرد تا او را برای حضور در سریال متقاعد کند. آیزاک نیز در ابتدا نزد هاوک رفت تا او را برای حضور در شوالیه ماه راضی کند و دیاب از هاوک خواست که قبل از امضای قرارداد، فیلم‌نامه‌ها را نخواند، زیرا می‌خواست شخصیت او را متناسب با این بازیگر توسعه دهد. دیاب از این که هاوک به اندازه کافی به او و آیزاک اعتماد کرد و بدون دیدن فیلم‌نامه‌ها به آن‌ها ملحق شد، سپاسگزار بود. هاوک نیز گفت که در ۳۵ سال گذشته چنین کاری را انجام نداده است.

طراحی صحنه و لباس

شوالیه ماه

استفانیا سلا به عنوان طراح تولید  با مصرشناسان و یک هنرمند مصری مشورت کرد تا از دقت تاریخی در صحنه ‌ها اطمینان حاصل کند. او با دقت بر روی جزئیات کار کرد تا واقع‌گرایی صحنه‌ها را به بیشترین حد ممکن برساند. برای مثال اتاق خدایان دارای سه طبقه بلند و با خطوط هیروگلیف زرد در رابطه با الوهیت تزیین شده بود. اتاق تدفین دارای هیروگلیف‌ها و آب و سطوح بازتابنده بود تا مضامین دوگانگی و هویت سریال را نشان دهد. عمارت موگارت شامل دو هرم شیشه‌ای الهام‌گرفته از لوور بود که برای فیلم‌برداری ساخته شده بودند. بیمارستان بر اساس ترکیبی از نمادهای بیمارستان‌ها و فضای خصوصی هارو در قسمت دوم طراحی شد.

مگان کسپرلیک نیز طراح صحنه و لباس بود. دیاب از او خواست که لباس‌ها نمادها و شمایل‌نگاری‌های مصری زیادی داشته باشند و کسپرلیک آن‌ها را با ظرافت در لباس‌ها بگنجاند، به گونه‌ای که نشان‌دهنده فرهنگ مصر امروز و هم‌چنین نمادهای مصر باستان از گذشته باشند.

فیلم‌­برداری

شوالیه ماه

انتظار می‌رفت که فرآیند فیلم‌برداری در مارس ۲۰۲۱ آغاز شود و تا پایان آوریل در مجارستان به پایان برسد. نام این سریال در ابتدا قرار بود «حسن نیت» باشد. هر یک از قسمت‌ها به گونه‌ای طراحی شده بودند که لحن خاص خود را داشته باشند. دو قسمت اول کمی به هم متصل و بیشتر به یک‌دیگر نزدیک بودند. گریگوری میدلتون فیلم‌بردار دیاب و اندرو دروز پالرمو فیلم‌بردار بنسون و مورهد بودند. فیلم‌برداری قرار بود در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰ آغاز و در مدت ۲۶ هفته پایان یابد اما به دلیل همه‌گیری کرونا به تعویق افتاد. این فرآیند در موزه هنرهای زیبا در بوداپست در آوریل آغاز گردید که از آن به عنوان نمای بیرونی گالری ملی لندن استفاده‌ می‌شد.

دیاب در رابطه با صحنه‌‌های مصر، اصالت محلی را اصل قرار دارد و کوچک‌ترین جزئیات از جمله متون صحیح بر روی مغازه‌ها را هم در نظر گرفت. او به چشم یک آمریکایی به سریال نگاه نمی‌کرد، بلکه فردی بود که در این کشور بزرگ شده است. سازندگان امیدوار بودند‌ که بتوانند تصاویر مربوط به مصر را در خود مصر فیلم‌برداری کنند اما به دلیل فضای سیاسی این کشور و مسائل مرتبط‌ دیگر، مدتی است که آثار هالیوودی اجازه تصویربرداری در مصر را ندارند.

فیلم‌برداری بخش‌های اضافی تا اواسط نوامبر تکمیل شد و دیاب بعدا گفت که این سری نسبت به دیگر پروژه‌های استودیوی مارول، نیاز به تصویربرداری مجدد بسیار کم‌تری داشته که در طی چهار روز انجام شده است. او، آیزاک و هاوک مباحثات زیادی قبل از فیلم‌برداری هر قسمت انجام می‌دادند. هاوک گفت که این جلسات به شکل‌گیری تخیل جمعی در راستای داستان سریال کمک زیادی کرده است.

موسیقی

شوالیه ماه

آهنگ‌ساز مصری، هشام نزیه موسیقی این سریال را به عنوان اولین پروژه بزرگ انگلیسی‌زبان خود ساخت. او از ارکستری متشکل از ۶۲ نوازنده و ۳۶ خواننده استفاده کرد که کار را در وین ضبط کردند. تکنوازان نیز سازهای محلی مصری مانند ارغول، مزمار و رباب را می‌نواختند و صدای آن‌ها را در قاهره ضبط کردند.

نازیه دوست داشت که سازهای محلی حضور و صدایی برجسته در موسیقی داشته باشند. دیاب نیز با او هم‌عقیده بود و بیان داشت که کار او عناصر اصیل مصری را به شیوه‌ای بسیار معاصر دربر می‌گیرد و این موسیقی به شکستن کلیشه‌های مصری برای مخاطبان بین‌المللی کمک می‌کند. دیاب این موسیقی را به عنوان قطعه‌ای زیبا، مصری و در عین حال بین‌المللی توصیف کرد.

بازاریابی و بازخورد

شوالیه ماه

چندین کد کیوآر در دو قسمت اول و دو قسمت آخر گنجانده شد که بینندگان را به یک وب‌سایت پیوند می‌داد تا به کمیک‌های دیجیتال رایگانی در رابطه با شوالیه ماه دسترسی داشته باشند. هر کدام از این کمیک‌ها ارتباطی با یک شخصیت یا مرجع بصری داشتند که در قسمت آن هفته ظاهر شده بود. با انتشار قسمت پایانی، دیزنی اعلام کرد که این سایت بیش از ۱.۵ میلیون بار بازدید شده و ۵۰۰ هزار کمیک به طور کامل خوانده شده‌اند. ورایتی این ابتکار را روشی هوشمندانه برای گسترش دانش کمیک‌بوکی بین بینندگان و برای شخصیت مبهم‌تر شوالیه ماه دانست.

نشریه پاروت که درباره آمار بینندگان در پخش استریم، دانلودها و رسانه‌های اجتماعی تحقیق می‌کند، گزارش داد که «شوالیه ماه» پرتقاضاترین سریال ایالات متحده در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ بوده است. این سریال ۳۳.۴ برابر میانگین سریال‌های دیگر در ایالات متحده در ۳۰ روز اول پخش متقاضی داشت. این مجموعه دارای امتیاز ۸۶ در سایت راتن تومیتوز و امتیاز ۶۹ در سایت متاکریتیک است و عمده نقدها و نظرات درباره آن مثبت به نظر می‌رسند.

آینده

شوالیه ماه

فایگی در نوامبر ۲۰۱۹ اظهار داشت که شخصیت شوالیه ماه پس از معرفی در سریال خود به فیلم‌های دنیای سینمایی مارول منتقل می‌شود. دیاب در مارس ۲۰۲۲ بیان کرد که احساس می‌کند این شخصیت برای ده سال آینده بخشی از دنیای سینمایی مارول خواهد بود و ابراز امیدواری کرد که این کاراکتر در نهایت در فیلم اختصاصی خود حضور پیدا کند.

آیزاک حداقل تا زمان پخش سریال، برای بازگشت در قالب این شخصیت در پروژه‌های آینده قراردادی امضا نکرده بود و دیاب و کرتیس نیز از آینده او مطمئن نبودند. البته آیزاک آماده و علاقه‌مند به بازگشت بود. او در آگوست ۲۰۲۲ گفت که از این که توانسته این شخصیت را بازی کند و داستان این مجموعه را بدون وابستگی به پروژه‌های آینده پیش ببرد راضی و خشنود است.

شناسنامه‌ی سریال شوالیه ماه

نویسنده و کارگردان: جرمی اسلیتر، محمد دیاب
بازیگران:  اسکار آیزاک، می کالاماوی، کریم الحکیم، موری آبراهام، ایتان هاوک
خلاصه‌ی داستان: در این سریال، اسکار آیزاک در نقش مارک اسپکتور/ شوالیه ماه و استیون گرانت/ آقای شب بازی می‌کند. او تبدیل به آواتار خانشو می‌شود و کارهای او را انجام می‌دهد.
امتیاز IMDB به فیلم: ۷.۴ از ۱۰
امتیاز متاکریتیک به فیلم: ۸۶ از ۱۰۰
سال: ۲۰۲۲

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. K.N

    سریال خوبیه بخصوص قسمتهای ۵،۱و۳
    فقط پایان بندیش آبکی و بد بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه