دانشمندان ۱۳ میلیارد سال نوری دورتر از زمین چیزی غیرمنتظره کشف کردند

۱۴ آبان ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۰ ۱۵ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
طرح گرافیکی زوج کهکشان SPT0311-58

در کشفی غیرمنتظره دانشمندان در یک کهکشان دوردست از دوران اولیه‌ی کیهان که حدود ۱۳ میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد، موفق به شناسایی مولکول‌های آب شدند.

دوران آغازین کیهان سرشار از رمز و راز است اما گاهی اخترشناسان با نگاه کردن به کهکشان‌های دوردست و باستانی، اطلاعات شگفت‌انگیزی از گذشته‌ی کیهان به‌دست می‌آورند. اکنون یک کهکشان با نام SPT0311-58 ثابت کرد که آگاهی دانشمندان از دوران اولیه‌ی جهان چقدر کم است.

دانشمندان موفق شدند در این کهکشان دوردست که در فاصله‌ی ۱۲٫۸۸ میلیارد سال نوری از ما قرار دارد، آب کشف کنند. این دورترین تشخیص مولکول H2O در یک کهکشان ستاره‌ساز و جامع‌ترین نگاه به گاز مولکولی در اوایل شکل‌گیری کیهان است.

یافته‌های این تیم پژوهشی به‌تازگی در «استرونومیکال ژورنال» (Astronomical Journal) منتشر شده است. «سریوانی جاروگولا» (Sreevani Jarugula) ستاره‌شناس دانشگاه ایلینوی و نویسنده‌ی اصلی مقاله‌ی جدید، برای نخستین بار کهکشان SPT0311-58 را در سال ۲۰۱۷ مشاهده کرد و از میزان گردوغبار موجود در این کهکشان شگفت‌زده شد. او به همراه تیم پژوهشی تصمیم به شناسایی محتوای مولکولی کهکشان گرفت و بدین ترتیب این تیم هر دو مولکول آب و کربن مونو اکسید را در آن شناسایی کرد.

SPT0311-58 در واقع از یک جفت کهکشان تشکیل شده است که به‌نظر می‌رسد در حال ادغام هستند. جاروگولا گفت: «این کهکشان در واقع یک ساختار بسیار کشیده و توده‌ای است. در این کهکشان توده‌های زیادی وجود دارد و مانند یک کهکشان صاف نیست.»

کهکشان SPT0311-58

تصویر رصدی زوج کهکشان SPT0311-58
Credit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. Dagnello (NRAO)

در تصویر گرفته شده از این جرم کیهانی، کهکشان روشن‌تر در سمت راست قرار دارد و شکلی شبیه به یک کمان دارد. با وجود فاصله‌ی بسیار زیاد، واضح به‌نظر می‌رسد زیرا نور آن از یک عدسی گرانشی گذشته است.

عدسی گرانشی بک اثر کیهانی است که مانند یک عدسی غول‌پیکر عمل بزرگنمایی اجرام کیهانی دیگر را انجام می‌دهد. هنگامی که یک جرم عظیم مانند ستاره یا کهکشان از جلوی یک جرم پس‌زمینه‌ای از دید ناظر می‌گذرد، نور منبع دور را تقویت و دچار اعوجاج می‌کند و آن را درخشان‌تر نشان می‌دهد. بدین ترتیب مولکول‌های موجود در کهکشان توسط این کهکشان دیگر بزرگ می‌شوند و رصد آن‌ها را آسان‌تر می‌کنند.

روش کشف آب

دانشمندان به این دلیل می‌توانند H2O را در این کهکشان دوردست شناسایی کنند که غبار کهکشان، تابش فرابنفش ستارگان را جذب می‌کنند و دوباره آن را به‌صورت فوتون‌های فروسرخ منتشر می‌سازد و باعث تحریک مولکول‌های آب و تابش آن‌ها می‌شود و درنتیجه دانشمندان می‌توانند آن‌ها را ببینند. در رصدها، مولکول‌های آب به رنگ آبی و کربن مونواکسید به رنگ بنفش دیده می‌شود.

هرچند آب سومین مولکول فراوان در کیهان پس از هیدروژن مولکولی و کربن مونواکسید است اما دانشمندان از دیدن مولکول‌های آب در دوران اولیه‌ی کیهان شگفت‌زده شدند.

ترکیبات گوناگون کهکشان SPT0311-58

ترکیبات گوناگون در رصدهای زوج کهکشان SPT0311-58
Credit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. Dagnello (NRAO)

نگاه به گذشته‌ی کیهان

این جفت کهکشان در دوره‌ای به نام عصر بازیونیزه شدن قرار دارند. این دوران پایان دوران تاریکی کیهان محسوب می‌شود و به دوره‌ای در جدول زمانی جهان اشاره دارد که هیدروژن خنثی دوباره یونیزه شد. پیش از این هیدروژن خنثی باعث شده بود تا فضای میان‌ستاره‌ای کدر و مانع از گسترش نور شود. دورانی که نشان‌دهنده‌ی شکل‌گیری نخستین کهکشان‌های بزرگ بود.

این دوره زمانی روی داد که کیهان تقریبا ۷۸۰ میلیون سال سن داشت، یعنی تنها پنج درصد از سن فعلی آن که دانشمندان آن را حدود ۱۳٫۸ میلیارد سال تخمین می‌زنند. اگر نخستین کهکشان‌ها تازه شروع به ظهور کرده بودند آخرین کشف دانشمندان را متحیر کرده است که چگونه این مولکول‌ها توانستند به این سرعت شکل بگیرند.

به گفته‌ی جاروگولا جمع شدن این میزان غبار و گاز در اوایل کیهان عجیب است. این غبار بیشتر از ستاره‌هایی است که در حال تپش هستند و لایه‌ی بیرونی غبار خود را به کهکشان می‌ریزند. او افزود: «بنابراین تولید این همه غبار به وجود شمار زیادی ستاره نیاز دارد.»

ادامه‌ی پژوهش‌ها

دانشمندان درباره‌ی منشأ گردوغبار این کهکشان یا ستاره‌های اولیه‌ای که ممکن است آن را ایجاد کرده باشند، مطمئن نیستند. به گفته‌ی جاروگولا این کهکشان‌های باستانی ستاره‌هایی را با سرعتی هزاران برابر کهکشان راه تشکیل داده‌اند.

بنابراین مطالعه‌ی کهکشان‌های دوردست به دانشمندان نشان می‌دهد که چه تعداد ستاره در حال شکل‌گیری هستند و گاز در کهکشان‌های اولیه با چه سرعتی به ستاره تبدیل شده است. با مشاهده‌ی این کهکشان‌ها دانشمندان می‌توانند مدل‌های خود از جهان اولیه را بهبود ببخشند و خواص آن را دقیق‌تر تعیین کنند.

جاروگولا گفت: «بنابراین یک کهکشان به این پرسش پاسخ نمی‌دهد. مجموعه‌ای از کهکشان‌ها نیاز است که در محدود کردن قیدهای چنین مدل‌هایی و پاسخ دادن به فیزیک شرایط جهان اولیه، سودمند خواهند بود.»

عکس کاور: طرحی گرافیکی از زوج کهکشان دوردست که در آن‌ها آب کشف شده است.
Credit: NRAO/AUI/NSF; D. Berry

منبع: Inverse

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵۴ دیدگاه
 1. Avatar فرهاد

  دین و زندگی مگ میخونی این نوشتت چه ربطی به کهکشان و مولکول اب تو کیهان داره

 2. Avatar نگین

  والا من موندم وقتی اینجوری است پس این

  آسمان هفتم کجاست؟

  با این هنه فاصله هنوز از اولیش خبری نیست

 3. Avatar ابراهیم اعظمی مهراباد

  که چی ؟با با مشکل زمین را حل کنید بعد به کائنات سر بزنید .

 4. Avatar امین حاجی پور

  ما هنوز تو همین مریخش موندیم اینا رفتن چسبیدن به اونور عالم ..!!!
  هنوز معلوم نیست حیات مریخ از چه نوعی بوده و این همه آب چطور از بین رفته
  اگر هم مثلا تمدنهای پیشرفته ای یه زمانی در روی مریخ وجود داشته پس چرا تا الان هیچ اثری ازشون پیدا نشده
  اما یه چیزی که توجه منو زیاد به خودش جلب کرده این مدت آناتومی و مهندسی بدن انسانه
  تمام اجزای بدن طبق یک مهندسی فوق العاده هوشمند درست شده
  از موی سر گرفته تا سبیل و تعداد دنده ها و دماغ و همه چی
  تازه این اجزا بیرونیه دیگه اجزای داخلی بماند
  پس کسی یا چیزی یا نیرویی که یه همچین مهندسی و هوش وحشتناک بالای که داشته بی شک این عالم رو بسیار پیچیده و دقیق خلق کرده که در حد تصور مغز نخود ما نیست

 5. Avatar مظفر

  این موضوعات برای درک ما از جهان زندگیمون مهم.. کوته نظر نباشیم و گنجشک زوزی نباشیم..همین امکانات الان زندگی روزمرمون حاصل تفکر دانشمندا و نوابغ ماست..انسان است و تفکر و گرنه خوردن و ریدن و کردن رو مابقی جانوران بهتر از انسان بلدن..

  و جالبه که هنوزم تخت گرایان وجود دارن و میگن زمین مثل سکه صافه

  خداوند همه جا وجود داره
  خالق همه جهان ها

  از علم فرار نکنیم..و به دنبال رشد باشیم ایران به علم اهمیت نمیده ولی کشورای صاحب علم و صنعت خیلی وقته با فروختن اندکی علم گذشتشون به ما و چپاول انرزی های مفتمون دارن لذت میبرن از زندگی

  امیدوارم سالم باشیم و فکری به حال فرصت زندگیمون کنیم

 6. Avatar کاردو

  پس با این کشف بزرگ مشکل کم آبی زمین حل شد و بزودی از این ابرکهکشان لوله کشی عظیمی به زمین خواهند کرد و آب فراوانی بروی سطح زمین فوران خواهد کرد .خدا را شکر و درود بر این دانشمند آن زحمت‌کش

  1. Avatar عرفان

   😐

 7. Avatar عاصف شهنوازی

  اونواونوقتقت چند دقه فکر کنید، وقتی این کهکشان ها انقد بزرگ هستن، حتی در حدیکه از زیادی بزرگ بودنشون انقد با زمین فاصله دارن، و فقط خدا میدونه چه ستاره هاو چیزهای دیگه ای داخلشون هست. الان وقتش نیست فکر کنیم پس اون خدایی که خالق همه این هاست دیگه چقدر بزرگه😐😐 سبحان ا….

 8. Avatar Rtz

  U دوست عزیز اگر نیاکان و انسانهای گذشته همه مثل شما فکر میکردند الان من و شما هم با تکه سنگی نوک تیز و یا شاخه درختی تیز شده و با تنی عریان ولخت وعور در پی شکار حیوانات وحشی برای سیر کردن شکم خویش در بیابانها و دشت وصحراها سرگردان بودیم و شبها نیز در غارهای تنگ و تاریک و خوفناک بیتوته می کردیم.همچون انسانهای اولیه.

 9. Avatar امین

  عزیزم نیازی نیست از سال نوری سریع تر حرکت کنی تا بتونی کهکشان های دوردست رو ببینی!
  تو شب بیابان که آسمون از کهکشان و ستاره غلغلس می تونی کهکشان آندرومدا رو ببینی که ۲ میلیون و پانصد هزار سال نوری از ما فاصله داره! خب آیا از سال نوری سریع تر حرکت کردیم که تونستیم ببینیمش؟ نه! نور اون کهکشان وقتی که ما می بینیمش در واقع دو میلیون و پانصد هزار سال پیش از اون کهکشان منتشر شده و ما تازه الان می بینیمش.

 10. Avatar الهام

  هیچ کس نگفت ، الله اعظم……

  1. Avatar Hani

   چرت باباااا😐😐

 11. Avatar امیر رضوانی

  چه مزخرفاتیه . ماه رفتن آدما رو همین زمین هم دیگرو میکشن و همش با هم دشمنین دیگ ماه میرن اینا همش فیلمه

  1. Avatar یکی

   به این میگن طبیعت🙂خو خودده بکش وقتی میدانی انسانا بدن برا هم😂😂

 12. Avatar win

  ینی دانشمندان ازسال نوری سریع تر حرکت میکنن؟ چطوری فهمیدن؟ دگ نه دگ نشد نداشتیم
  لابد ذره بین قوی ساختن 😂😂😂
  امریکا هم دلش با همین چیزا خوشه اخرشم کار خودشونو میکنن و تو کتاب ها میخونیم که نصفی از ما یا همه ما موجوداتی هستیم که از ادم فضایی ها متولد شدیم. همونایی که کله گنده دارن و انگلیسی حرف میزنن 😂😂
  این اینجا در تاریخ ماندگار بشه
  برج هشت سال۱۴۰۰

 13. Avatar کز‌کرده

  عینا همین است

 14. Avatar ایرانیار

  چی میگین?دو سه قرن دیگه
  ترمینالهای‌ فضایی فروش بلیط از نوع حسی وجود دارن که مثلا یارو حس میکنه دلش میخواد با همخونه خودش بره تو یک سیاره ازهمین کهکشانی که تازه رصد شده استکانی بزنه یه چند روزی بمونه برگرده همون موقع به میکرو فلاشی که تو مغزش تعبیه شده پیام فرستاده میشه که سوپر موشک ۹۰فایر البزن بریم آماده بردن شما به سیاره انتخاب شده میباشد .چی میگی

  1. Avatar کز‌کرده

   راس میگی ولله

 15. Avatar علی

  سلام
  تو روستای ما یک کتاب خطی هست که مطعلق به بیش از ۱۵۰سال پیشه که کنار صفحاتش اتفاق های مهم یادداشت شده یکی از اتفاقات اینه که پیر مردی به مردم می‌گفت آسمون جاده رفت و آمد مردم میشه و اون روز همه بهش خندیدن اما الان هواپیما و هلی کوپتر یک امر عادیه اینه که میگم کشف امروز دروازه تغییرات فرداست

 16. Avatar م مهدی زاده

  سلام
  امام زمان ارواحنا فداه در هنگام ظهور تکیه بر دیوار کعبه سخنانی رو می فرمایند که صدایشان به همه ی عوالم ( دقت کنید به همه ی عوالم) می رسد ، نه کره ی زمین و نه دنیا…
  خیلی حیرت انگیز ، به امید اینکه آن روز زودتر برسه

  1. Avatar صدرا

   🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  2. Avatar اشی

   حیرت انگیز نیست… با وجود داشتن رسانه وپخش مستقیم دیگه این کجاش حیرت اوره آخه

 17. Avatar M

  الان کدوم یکی از این دانشمندان از اونجا برگشتن،، ویا چ کسی جز خودشون چنین چیزی دیده؟ حالا گیریم که هست، این کشف چ خاصیتی برای بشر داره،، ول کنید این حرفارو، فکر نون باشید خربزه آبه،، هر روزی یکی میاد یک جفنگیات میگه ماهم باید باور کنیم،🤣😂🤣😂

  1. Avatar حسین

   چرا امثال شما به پیشرفت علم حسادت میکنید دانشمندان به شما گوش نمیدن کارشون رو انجام میدن شما برو برس به نون و آب که همینطور بی فایده و پوچ به زندگیت ادامه بدی

   1. Avatar یکی

    منگل فردا پس فردا زمین از بین رفتن نون و غذا ب چ دردت میخوره؟
    تازه با عقیده ی تو بریم جلو واسا
    تو چرا نفس میکشی وقتی میدونی تش میمیری چرا ور میزنی وقتی میدونی قراره بزنن تو دهنت چرا نگا میکنی وقتی میدونی قراره یه روز کلا نبینی…..

  2. Avatar یا علی

   جسارت نباشه اما همین دیدگاه شما ها باعث شد بوعلی کلی رنج بکشه یا تو اروپا گالیله بره زندان. مگر قراره کل کائنات بسیج شوند برای معیشت. هر کس وظیفه خودش دارد. تامین معاش هم وظیفه اون منجم نیست. وظیفه کس دیگه هست. همینگونه که تامین معاش وظیفه نیرو های نظامی هم نیست و غیره. پس بی زحمت ماست ها رو توقیمه ها نریزید

 18. Avatar خداپرست

  آغاز جهان برای کسانی که در عالم خَلسه رفتن و آغاز آفرینش جهان رو دیدن کاملا متفاوت هستش با گفته دانشمندان.سپاس خدایی را که جهان را نظم بخشید و مارو اشرف مخلوقات قرار داد.سپاس فراون از خداوند بزرگ و منان ❤️❤️الهی شکرت

 19. Avatar کاظم بخشی

  الان فکر کن برو تو قرن انسان های اولیه یا قرن هخامنشی فکر الان و بکن بگو چجوری یه تلویزیونو ساختن که ما داریم قشنگ فیلم میبینیم یا یه گوشی که با دورترین نقاط دنیا حرف میزنیم پس این تئوری هم که قابل هضمه خیلی کهکهشان هایی که هنوز کشف نشده و جهان هایی که بشر هنوز از آن آگاه نیست …

 20. Avatar کاظم بخشی

  نظر منه این تئوری خیلی قابل قبوله ،بچه ها دیدین تو فیلم های خارجی یارو از یه جهان موازی میاد تو زمین مثال تو فیلم اونجرز تانوس یا دکتر استرنج با یه حرکتی میره شاید در آینده دانشمندان یه راه حلی ساده پیدا کنن بریم یه جهان دیگه

 21. Avatar علی

  Amir.r.z
  بچه بیا پایین سرمون درد گرفت.
  ولی با توجه به این فاصله شاید تا الان اون کهکشان ها از بین رفته باشن و هنوز نور خاموش شدنش نرسیده باشن..
  دوماً اینکه خدا کمک کنه و علوم فضایی به جایی برسه که راههای سفر به دور دستا پیدا بشه

  1. Avatar یکی

   اگه خیلی باهوشی و با عقل ثابت کو خدا واقعیه

 22. Avatar Amir.r.z

  ینی واقعا نمیفهمم وسط ی بحثی ک خود مطالبش داره هی میگه دانش مندان شما باز میاید خدا خدا میکنه.ی ۵ دیقه ول کنید خدارو
  خودمون ک کاری نمی‌کنیم حداقل الکیم نگیم خدا اینو گفته اونو گفته،پس مغزت برا چیه!!؟؟
  برای اینکه پرسش گر باشی. ما کاری نمی‌کنیم اما آدمای دیگه ای هستن ک دارن برای علم تلاش میکنن.و وقتی انقدر پیشرفت کردن قطعا ب جایی میرسن ک بشه ب اون کهکشان هام سفر کرد

  1. Avatar علی

   Amir.r.z
   بچه بیا پایین سرمون درد گرفت.
   ولی با توجه به این فاصله شاید تا الان اون کهکشان ها از بین رفته باشن و هنوز نور خاموش شدنش نرسیده باشن..
   دوماً اینکه خدا کمک کنه و علوم فضایی به جایی برسه که راههای سفر به دور دستا پیدا بشه

  2. Avatar Kamran

   اگه خدا نمیخواست همینایی رو هم که الان کشف کردیم و فهمیدیم رو نمیفهمیدیم پس بهتره ناسپاس نباشیم

  3. Avatar Hasan

   بیا پایین سرمون درد گرفت

   یه جور میگه مغز انگار مغزش خود به خود

   به وجود اومده

   بدبخت همون مغز و خدا بهت داده

 23. Avatar به بنده خدا

  خب تئوری های زیادی پیش میاد که هیچ کس نمیتونه وجود موجود دیگه ای رو رد یا تایید کنه
  ولی خب ۱۳ میلیارد سال نوری خیلی زیاده یعنی به حدی که از وقتی که اون کهکشان نور حرکت کرده ۱۳ میلیارد سال طول کشیده تا به زمین برسه و ما متوجه بشیم اون وجود داره و این مقدار خیلی زیادیه که هضم کردنش سخته و درضمن به سایت هم نمیشه اعتماد کرد چون از چندین فیلتر خبر رو به دست ماها میرسونن

 24. Avatar علی

  ادم باشنیدن اینا بترکلوولومیشه انسان عمرادستش به اونها نخواهدرسید مگرخدا خودش بخواد که اون دیگه راه وروشش توعقل انسان نمیگنجه فقط خدا خودش بلده

 25. Avatar مسعود

  بله، حیات و آب در سیاره های دیگر وجود دارد، همانطور که در قرآن آمده که گفته جنبندگان دنیا، منظور کل هستی هست نه تنها زمین، و اونجا که میگه آیا گمان می کنید تنها شما را آفریدیم؟

 26. Avatar سلیمان

  اولا هر چیز ابی اب نیست دوما این ۲چیز عجیبی نیست دانشمندان کشف کردن اما ۱۴۰۰ سال وخورده ای پیش پیامبر اسلام گفته
  فاصله طبقه اول اسمان با زمین ۵۰۰ سال راه است واز طبقه اول اسمان زمین مثل سکه ای که در صحرا میندازی دیده میشودوفاصله طبقه دوم اسمان با اول اسمان ۵۰۰ سال راه است واز طبقه دوم اسمان طبقه اول مانند سکه ای که در صحرا است دیده میشود وهمین طور تا طبقه ۷ اسمان وبعداز طبقه ۷ اسمان عرش خداوندکه روی عرشش نشسته

 27. Avatar مهدی

  بعد همه کهکشان ها جهان های دیگر هم وجود داره که با قانون های خودش برا زندگی که بهش میگن جهان های موازی

 28. Avatar حامد حسینی

  هههه آقای پورمحمدی چرا چرت و پرت میگی خدا کی و کجا گفته که هیچ سیاره‌ای بجز زمین وجود نداره که توش بشه زندگی کرد سیاره های بجز سیاره زمین هست و حتی موجود زنده هم توش وجود داره بیشتر مطالعه کنید میفهمی

 29. Avatar امیر

  اتفاقا خداوند در قرآن فرموده در آسمان ها موجودات دیگر نیز وجود دارد

 30. Avatar خودم خودت

  ۴تا ببو گلابی رفتن فضا حزیون میگن ۱۰تا ببوگلابی روی زمین تآیید میکنن ۷میلیارد ببو گلابی باور میکنن منم ببو گلابی میخندم

 31. Avatar سوسک

  ضمنا همون‌طور که قانون تبصره هایی داره نظریه نسبیت هم تبصره‌هایی داره که بوسیله اونها میشه از سرعت نور فراتر رفت..مبارکه آب که داره…میشه کشاورزی هم کرد بچه هامون(منظور بچه های نسل بشر ونه فرزندان اینجانب..چون من بچه ای ندارم…)میتونن برن اونجا یه کسب کاری راه بندازن…البته نه الان هزار سال دیگه..

 32. Avatar غلام

  خدا راه های متفاوتی برای رسیدن به هدف های داره که عقل ناقص ما بهش قد نمیده….

 33. Avatar محمد جواد پورمحمدی

  خدا بزرگ گفته هیچ سیاره ای به جز زمین که بتوان در آن زندگی کرد وجود ندارد

  1. Avatar Setareh

   میشه بفرمایید خدا اینو کجا گفته!؟

 34. Avatar روزبه

  اگر هم اونجا حیات وجود داشته باشه و بخواهیم بریم اونجا باید ۱۳ میلیارد سال با سرعت نور حرکت کنیم. تا بخواهیم بریم اونجا که هزار تا مثل زمین خودمون پیدا تو فاصله نزدیک تر پیدا میشه XD

 35. Avatar افشین

  یعنی شما باور میکنین این دانشمندا میتونن سییییییییزدههه میییییییلللللیارررد ساااااال نووووری اونطرف تر رو ببینن بعد تازه توش مولکول آب رو هم تشخیص بدن؟؟؟
  علم خیلی پیشرفت کرده قبول،ولی یکمم فکر کنین چی میشنوین آخه

  1. Avatar ..

   تو باور نکن و همچنان عقب مانده بمان

  2. Avatar یکی

   نکنه ابو علی سینا یا یچی دیه ای یا تو ناسا کار میکنی ک میخوای بگی باور میکنی هروقت اینا شدی بعد بیا ور ور کو

 36. Avatar NASA World Organization

  بودن آب دلیل بر قابل سکونت بودن نیست، درحال حاظر کهکشانی که سیاره هاش اکسیژن و سطح هموار رو به دنبال داشته باشن در اولویت اول هستن

  1. Avatar Salar

   هر جا که آب هست یعنی اکسیژن هم هست و هر جا که آب هست یعنی سطح سیاره گاز نیست و جامده پس هموار هم هست

  2. Avatar مهدی

   کسی هم نگفته حیات اونجا هست آقای پروفسور
   چرا با مطالب علمی تعصبی برخورد میکنین آخه