۸ فیلم برتر درباره‌ی گرفتار شدن در دریا و جنگ با طبیعت برای بقا

۹ مرداد ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
فیلم دریایی

با نگاهی به تاریخ سینما تعداد زیادی فیلم دریایی پیدا می‌کنید که داستان انسان‌هایی که در دریا و اقیانوس گرفتار شدند و باید برای زنده ماندن با طبیعت بی‌رحم بجنگند را روایت می‌کنند اما چرا این آثار طرفداران زیادی دارند؟ پاسخ این است که هیچ چیزی وحشتناک‌تر از احساس ناامیدی و ترس ناشی از سرگردانی در مکانی کیلومترها دورتر از خشکی نیست، در حالی که شانس زنده ماندن لحظه به لحظه کم‌تر می‌شود. حالا تصور کنید در این اوضاع آشفته با یک کوسه‌ی انسان‌خوار یا ارواح سرگردانی که احتمالا با شما در کشتی گیر افتادند هم مواجه شوید!

اگر بدانید بسیاری از این داستان‌ها تخیلی نیستند و ریشه در واقعیت دارند، هنگام تماشای آثاری از این دست احتمالا بیش‌تر وحشت‌زده شوید. در حقیقت هر کدام از ما می‌توانیم به طور بالقوه‌ یک نجات‌یافته‌ی تنها بر سطح آبی بی‌کران اقیانوس باشیم و برای زنده ماندن دست و پا بزنیم.

یکی دیگر از دلایل علاقه‌ی فیلم‌سازان به ساخت آثاری با محوریت گرفتار شدن در دریا، علاوه بر علاقه‌ی مخاطب، فیلم‌برداری در لوکیشن محدود است که بودجه‌ی ساخت این آثار را به صورت قابل‌توجهی پایین می‌آورد. همین مورد هم باعث می‌شود با تعدادی داستان مشابه سروکار داشته باشیم که در بیش‌تر موارد از کیفیت قابل قبولی هم برخوردار نیستند؛ به همین دلیل به سراغ ۸ مورد از بهترین فیلم‌های دریایی درباره‌ی گیر افتادن در دریا و جنگ با طبیعت بی‌رحم برای بقا، می‌رویم.

۸- سکوت قبرستانی (Dead Calm)

سکوت قبرستانی

 • سال انتشار: ۱۹۸۹
 • کارگردان: فیلیپ نویس
 • بازیگران: سام نیل، نیکول کیدمن، بیلی زین
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۳ از ۱۰۰

اگر قرار باشد فیلمی فقط با سه بازیگر مقابل دوربین برود، یکی از بهترین ترکیب‌های ممکن نیکول کیدمن، سام نیل و بیلی زین است. حالا تصور کنید در یک قایق گیر افتاده باشند و برای بقا و نجات از دست یک قاتل دیوانه تلاش کنند؛ این سناریوی جذابی است که در سکوت قبرستانی که یکی از هیجان‌انگیزترین فیلم‌های دهه‌ی ۸۰ میلادی هم لقب گرفته، به وقوع می‌پیوندد.

ماجرا این فیلم دریایی درباره‌ی زوج جوانی (نیکول کیدمن و سام نیل) است که با از دست دادن نوزادشان، شرایط روحی بدی را تجربه می‌کنند تا این که تصمیم می‌گیرند برای استراحت و تمدد اعصاب با قایق سفر دریایی دونفره‌ای را تجربه کنند. آن‌ها در میانه‌ی سفر، مرد مرموزی (بیلی زین) که ادعا می‌کند تنها نجات‌یافته‌ی یک کشتی است را پناه می‌دهند، فارغ از این که این مورد غریبه آن طور که به نظر می‌رسد، نیست و زوج داستان با ماجرای خطرناکی رو به رو شدند.

سکوت قبرستانی یک تریلر هیجان‌انگیز تمام عیار است و نشان می‌دهد برای ساخت یک فیلم درجه یک و تماشایی نیازی به بودجه‌ی هنگفت نیست و با هزینه‌ی کم هم می‌توان اثر آبرومندی تولید کرد.

۷- آب سنگ (The Reef)

فیلم دریایی آب سنگ

 • سال انتشار: ۲۰۱۰
 • کارگردان: اندرو ترائوکی
 • بازیگران: دیمین والش هاولینگ، زوئی نیلور، گیتون گرانتلی
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۰ از ۱۰۰

این فیلم استرالیایی یکی از مهجورترین گزینه‌های فهرست است که از قضا بسیار هم هیجان‌انگیز است. فیلم ماجرای گروهی دختر و پسر جوان را دنبال می‌کند که تصمیم می‌گیرند با یک قایق بادبانی، سفر تفریحی کوتاهی را آغاز کنند اما از آنجایی که اصلا خوش‌شانس نیستند به یک آب سنگ یا صخره‌ی دریایی برخورد می‌کنند و قایق واژگون می‌شود اما این تازه آغاز بدبختی‌هایشان است و یک کوسه‌ی سفید غول‌پیکر تصمیم می‌گیرد تک‌تک سرنشینان را سر صبر ببلعد!

یکی از نکات جالب آب سنگ این است که برخلاف سایر آثار مبتنی بر کوسه‌های آدم‌خوار که اتفاقا تعدادشان هم کم نیست، در آن از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری استفاده نشده و در عوض از تصاویر واقعی کوسه‌ی سفید بهره برده است؛ به همین دلیل همه چیز کاملا واقعی به نظر می‌رسد و آب سنگ یکی از پرتنش ترین فیلم‌های ساخته شده درباره‌ی کوسه‌ها است.

سطح تنش در این فیلم دریایی هیجان‌انگیز هیچ وقت کاهش پیدا نمی‌کند و ۹۰ دقیقه‌ی تمام به مخاطب فرصت نفس کشیدن نمی‌دهد. آب سنگ شاید داستان تکراری را دنبال کند و یکی از اورجینال ترین فیلم‌های این فهرست نباشد اما مطمئنا از هیجان‌انگیزترین‌ها است.

۶- تایتانیک (Titanic)

فیلم دریایی هیجان انگیز تایتانیک

 • سال انتشار: ۱۹۹۷
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، کیت وینسلت، بیلی زین، کتی بیتس، فرانسیس فیشر
 • امتیاز IMDb فیلم: ۷.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۹ از ۱۰۰

تایتانیک ثابت می‌کند که کشتی‌های بزرگ‌تر همیشه بهترین نیستند. این کشتی غول‌پیکر ۳۳۲۰ سرنشین داشت که پس از برخورد به کوه یخ سرنگون شد و بیش‌تر آن‌ها در اقیانوس غرق شدند. این تراژدی واقعی دردناک در فیلم پرهزینه‌ی جیمز کامرون به تصویر کشیده شده و یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما لقب گرفته است.

فیلم احساساتی از قبیل ترس، وحشت و ناامیدی که مسافران در لحظات پایانی زندگی‌شان تجربه کردند را به خوبی به تصویر می‌کشد. در این که مقیاس وسیع مرگ و ویرانی حادثه‌ی غرق شدن تایتانیک، فیلم کامرون را تاثیرگذارتر کرده است شکی نیست اما یکی از دلایل دیگر این همذات پنداری عمیق، تماشای سه‌ساعته‌ی رابطه‌ی عاشقانه‌ی زوج دوست‌داشتنی به نام جک (لئوناردو دی کاپریو) و رز (کیت وینسلت) است. در حقیقت با دنبال کردن عاشقانه‌های ممنوعه‌ی آن‌ها نزدیکی و صمیمیت بیش‌تری با این زوج احساس می‌کنیم و به همین دلیل هم پایان فیلم دردناک‌تر و ویران‌کننده‌تر از آثار هم‌تراز است.

تایتانیک به عنوان یکی از بهترین آثار جیمز کامرون شناخته می‌شود و در تاریخ سینما برای همیشه ماندگار شد. این فیلم برنده‌ی ۱۱ جایزه‌ی اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین ترانه و بهترین فیلم‌برداری شد.

۵- آب‌های آزاد (Open Water)

آب‌های آزاد از بهترین فیلم های اقیانوسی

 • سال انتشار: ۲۰۰۳
 • کارگردان: کریس کنتیس
 • بازیگران: بلانچارد راین، دانیل تراویز
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۷۱ از ۱۰۰

آب‌های آزاد یکی دیگر از فیلم‌های کم هزینه‌ی این فهرست است که بر اساس داستان واقعی ساخته شده و به اندازه‌ای دلهره‌آور است که کاملا میخکوبتان می‌کند. فیلم ماجرای یک زوج جوان آمریکایی را دنبال می‌کند که تصمیم می‌گیرند در تعطیلات غواصی اسکوبا را امتحان کنند. همه چیز در ایده آل‌ترین حالت ممکن است تا این که کشتی تفریحی، آن‌ها را در دریا جا می‌گذارد و زوج جوان میان لشکر کوسه‌ها سرگردان می‌شوند.

این فیلم دریایی با بودجه‌ی بسیار محدودی ساخته شده که همین عامل هم نوعی حس واقع‌گرایی اعصاب خردکن را به مخاطب منتقل می‌کند؛ به طوری که در مدت ۸۰ دقیقه قلبتان در دهانتان است و فرصت نفس کشیدن ندارید.

۴- طوفان سفید (White Squall)

طوفان سفید از بهترین فیلم های دریایی

 • سال انتشار: ۱۹۹۶
 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: جف بریجز، کارولین گودال، جان سوج، رایان فیلیپ، اسکات ولف
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۵۸ از ۱۰۰

طوفان سفید اصطلاحی است که به طوفان‌های شدید و ناگهانی می‌گویند که در دریا اتفاق می‌افتد و از آنجایی که هیچ علائمی از جمله ابرهای سیاه یا تغییرات آب و هوایی تدریجی را بروز نمی‌دهد، پیش‌بینی آن بسیار سخت است و یکی از خطرات بالقوه‌ی سفرهای دریایی به حساب می‌آید. فیلم هیجان‌انگیز ریدلی اسکات هم این نوع طوفان را هدف قرار گرفته و بر اساس یک داستان واقعی است.

ماجرا درباره‌ی گروهی از پسرهای نوجوان پرشر و شور است که برای یاد گرفتن فنون دریانوردی یا به قول والدینشان درس زندگی، در تعطیلات راهی یک سفر دریایی با قایق بادبانی می‌شوند اما همان طور که از نام فیلم برمی‌آید درگیر طوفان سفید می‌شوند و کاپیتانِ قایق (جف بریجز) باید این گروه نوجوان را از دل دریا نجات دهد.

داستان طوفان سفید بر اساس ماجرای واقعی قایق بادبانی آلباتروس در سال ۱۹۶۱ است که در اثر طوفان سفید به سرنوشت فاجعه‌باری ختم شد. ریدلی اسکات نه تنها بر آسیب‌های جبران ناپذیر این حادثه تمرکز کرده بلکه از آنجایی که زمان زیادی را صرف توسعه‌ی شخصیت‌های در آستانه ی بلوغ کرده، تماشای این تراژدی برای مخاطب دردناک‌تر هم می‌شود.

۳- شناور (Adrift)

فیلم اقیانوسی شناور

 • سال انتشار: ۲۰۱۸
 • کارگردان: بالتاسار کورماکور
 • بازیگران: شین وودلی، سم کلفلین
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۶۹ از ۱۰۰

شناور هم مانند تایتانیک بر اساس یک رویداد واقعی ساخته شده ولی در مقیاس خیلی کوچک‌تر. این فیلم اقیانوسی درباره‌ی زوج جوانی (شین وودلی و سم کلفلین) است که پس از طوفان ریموند در سال ۱۹۸۳، وسط اقیانوس آرام سرگردان می‌شوند و باید با یک قایق آسیب‌دیده و بدون رادیو راهشان را به سمت هاوایی پیدا کنند.

شناور هم همان کاری را انجام می‌دهد که جیمز کامرون با تایتانیک انجام داد؛ فیلم نه تنها بر جنبه‌های فاجعه‌بار و تلاش برای بقا تمرکز دارد بلکه بر پیوند صمیمانه و عاشقانه‌ی میان این زوج هم متمرکز است که باعث می‌شود این تراژدی دردناک‌تر از آثار هم‌ترازش باشد.

شناور ملغمه‌ی کاملی از احساسات عاشقانه، وحشت ناشی از تنها ماندن در دریا، ناامیدی مطلق و در نهایت میل به زندگی است که از هر چیزی قوی تر است و از دختری ظریف و بی دست و پا موجودی می‌سازد که با تمام وجود برای بقا می‌جنگد.

۲- آب‌های کم عمق (The Shallows)

فیلم دریایی ترسناک آب‌های کم عمق

 • سال انتشار: ۲۰۱۶
 • کارگردان: ژاومه کویت-سرا
 • بازیگران: بلیک لایولی، اسکار جاندا، برت کالن
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۷۸ از ۱۰۰

بلیک لایولی با الهام از فیلم مینیمال «مدفون» (Buried) با بازی همسرش رایان رینولدز که تماما در تابوت می‌گذشت، با ژاومه کویت-سرا در فیلم دریایی ترسناک آب‌های کم عمق در ژانر بقا همکاری کرد. داستان درباره‌ی دختر موج‌سواری است که پس از مرگ مادرش به ساحلی سفر می‌کند که او را در آن جا باردار بوده. تا این که در یکی از موج‌سواری هایش در دریا سرگردان می‌شود و در معرض تهدید کوسه ای قرار می‌گیرد که او را احاطه کرده است.

جالب است بدانید بیش‌تر سکانس‌های این فیلم دریایی در آب‌های کم عمق در یک محفظه فیلم‌برداری و از صفحه‌ی آبی برای جلوه‌های ویژه استفاده شده است. همچنین کوسه‌ی سفید تماما به صورت کامپیوتری طراحی شده اما نتیجه با گذشت چند سال همچنان فوق‌العاده واقع‌گرایانه است و به شما این احساس را می‌دهد که انگار به همراه او در دریا گیر افتادید!

۱- زندگی پی (Life of Pi)

فیلم دریایی زندگی پی

 • سال انتشار: ۲۰۱۲
 • کارگردان: انگ لی
 • بازیگران: سورج شارما، عرفان خان، تابو، عادیل حسین، ژرار دوپاردیو
 • امتیاز IMDb فیلم: ۷.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۶ از ۱۰۰

زندگی پی یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های دریایی است که در مجموع نامزد ۱۱ جایزه‌ی اسکار شد که از این میان ۴ جایزه از جمله بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن، بهترین فیلم‌برداری و بهترین جلوه‌های ویژه را از آن خود کرد. ماجرا درباره‌ی پسر هندی ۱۶ ساله ای به نام پی پاتل (سورج شارما) است که پس از غرق شدن یک کشتی اقیانوس‌پیما خودش را به قایق نجات می رساند، فارغ از این که دردسرهایش تازه آغاز و با یک ببر بنگال درنده وسط اقیانوس گرفتار شده است.

فیلم از ابتدا تا انتها مجذوب‌کننده است زیرا این زوج ناهمگون کم کم یاد می‌گیرند که به یکدیگر اعتماد کنند و برای بقا بجنگند. زندگی پی از نظرِ جلوه‌های بصری خیره‌کننده است و یک کلاس تمام عیار به حساب می‌آید. همچنین شیوه ی متفاوت داستان‌گویی فیلم از آن چیزی که فکر می‌کنید جذاب‌تر است.

فهرست پیشنهادی ما با فیلم خیره‌کننده‌ی زندگی پی به پایان رسید اما بدون شک فیلم‌های زیادی در ژانر بقا درباره‌ی گرفتار شدن انسان در دریا وجود دارد. شما دوست دارید چه اثر دیگری را به فهرست اضافه کنید؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه