جهش‌یافته‌ها آماده ورود به دنیای سینمایی مارول می‌شوند؟

۵ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰ ۵ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
جهش یافته‌ها

قسمت پایانی فصل اول سریال «خانم مارول» به طور کامل مفهوم جهش‌یافته‌ها را در دنیای سینمایی مارول تغییر داد و حال این سوال مهم در ذهن بسیاری از مخاطبان شکل گرفته است: این تغییرات برای مردان ایکس چه معنایی دارد و در مرحله‌ی بعدی چه اتفاقی روی خواهد داد؟

خانم مارول با گفتن داستانی در رابطه با منشا کامالا خان، در مقایسه با سایر سریال‌های دیزنی پلاس مارول، بسیار بهتر عمل کرد و شخصیت ایمان ولانی را به ‌عنوان یکی از نوادگان گروهی مخفی‌ معرفی کرد که قدرت درونی منحصربفردی با الگوی مرموز دارد.

هر چند قطعا چنین داستانی برای طرفداران مارول آن‌قدرها هم عجیب و غریب نیست، اما در لحظات پایانی فصل اول «خانم مارول»، برونو اعتراف کرد که خون کامالا حاوی جهشی است که هیچ یک از اجدادش نداشته‌اند و با شنیدن کلمه‌ی جهش، تم انیمیشنی نمادین دهه‌ی ۱۹۹۰ مردان ایکس در پس زمینه پخش شد.

پس معلوم است که سریال قرار است به کدام سمت و سو برود. اگرچه پروفسور ایکسی که در یک جهان دیگر زندگی می‌کند در فیلم «دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی» ظاهر شده، کامالا خان با بازی ایمان ولانی رسما اولین جهش یافته‌ی تایید شده‌ی دنیای سینمایی مارول به حساب می‌آید. یعنی اولین شخصیتی که به احتمال زیاد دارای چیزی به نام ژن ایکس است. قطعا چنین افشاگری به روایت داستان‌های بی‌حد و حصری در دنیای مارول ختم خواهد شد. هر چند کمتر کسی انتظار داشت که سریال «خانم مارول» برنامه‌ای باشد که چنین موضوع مهمی را برملا کند نه فقط به این دلیل که تعداد بینندگان این سریال آن‌قدرها زیاد نبودند، بلکه به این دلیل که کامالا یکی از جهش‌یافته‌های موجود در داستان‌های کمیک نیست.

به نظر نمی‌رسد کامالا زیاد به جهش یافتگی خود علاقه‌مند باشد، اما مخاطبان دنیای سینمایی مارول قطعا به این موضوع علاقه‌مند هستند و از زمان خرید فاکس قرن بیستم توسط دیزنی در سال ۲۰۱۹، صبورانه منتظر بودند که جهش‌یافته‌ها در این دنیای سینمایی پای به میدان بگذارند.

چگونه سریال «خانم مارول» باعث تغییر جایگاه مردان ایکس در دنیای سینمایی مارول می‌شود

جهش یافته‌ها

اینکه کوین فایگی چگونه می‌خواهد داستان‌های مربوط به جهش‌یافته‌ها را با دنیای سینمایی مارول تلفیق کند رایج‌ترین سوالی است که به تازگی برای طرفداران این دنیای سینمایی پیش آمده است. بیش از یک دهه است که استودیوی مارول، جهان تخیلی خود را از زمین گرفته تا ناکجا آباد کاوش کرده و حتی یک بار هم یک جهش یافته در این دنیای پرتلاطم ظاهر نشده است. بنابراین این دنیای سینمایی یا باید جهش‌یافته‌ها را از همان ابتدا در درون خود جای می‌داد و یا الآن باید به این موضوع بپردازد که چرا تاکنون هرگز داستانی را در رابطه با یک جهش یافته روایت نکرده است. بنابراین گویا الآن همان زمانی است که مارول می‌خواهد بالاخره این کار را انجام دهد و با گنجاندن مردان ایکس در داستان‌های خود، تحول عظیمی را در این داستان‌ها به وجود آورد.

با اینکه سریال «خانم مارول» با قاطعیت بیان کرده که کامالا خان یک جهش یافته است اما دقیقا نشان نمی‌دهد که فایگی کدام مسیر را در پیش خواهد گرفت، بنابراین همین اشاره‌ی کوچک باعث می‌شود که دنیای مارول گزینه‌های بسیار زیادی را در رابطه با مردان ایکس در پیش روی خود داشته باشد. به ‌عنوان مثال، علی‌رقم تئوری‌های زیادی که در این زمینه مطرح شده بودند ما شاهد مهاجرت جهش‌یافته‌ها از یک جهان دیگر به زمین-۶۱۶ نخواهیم بود. به‌علاوه مردان ایکس هنوز هم می‌توانند در جهان‌های دیگر حضور داشته باشند، هر چند ویژگی‌های ژنتیکی کامالا ثابت می‌کند که جهش‌‌یافته‌ها به عنوان یکی از گونه‌های خاص در دنیای مارول حضور داشته‌اند و با این حال اکثر آن‌ها از موهبتی که دارند بی‌خبر بوده‌اند.

معمولا، جهش‌یافته‌های دنیای مارول، قدرت‌های خاص خود را در سن خاصی نشان می‌دهند، اما کامالا تنها به واسطه‌ی استفاده از یک النگوی نوری می‌تواند، قدرت‌های خود را نشان دهد و همین امر بیانگر تغییرات بزرگی در کمیک‌های این دنیای سینمایی است. به نظر می‌رسد داشتن ژن ایکس برای استفاده از نیروهای فرا انسانی کافی نیست و برای آزاد کردن آن‌ها به یک محرک خارجی نیاز است. اگر این‌طور باشد ممکن است بسیاری از ابرقهرمانان موجود در دنیای سینمایی مارول که نمی‌توانند بدون بهره‌گیری از ابزارهای خاصی قدرتشان را آزاد کنند، جهش یافته باشند. برای مثال، مونیکا رامبو، ممکن است با عبور از میدان جادویی اسکارلت ویچ که در اطراف وانداویژن وجود داشت، قفل ژن جهش یافته پنهان خود را باز کرده باشد.

به علاوه گویا کامالا خان نه تنها اولین جهش یافته‌ی تایید شده در دنیای سینمایی مارول است، بلکه اولین جهش یافته‌ی این دنیای سینمایی نیز به حساب می‌آید. شاید ترکیب منحصربه‌فرد جهش ژنتیکی و وجود یک دی ان ای مخفی، سبب گردیده که یک النگوی جادویی بتواند قدرت‌های او را آزاد کند؛ بنابراین شاید کامالا بتواند با شکستن این مانع، سایر جهش‌یافته‌های موجود در دنیای مارول را نیز بیدار کند و قدرت‌های آن‌ها را آزاد نماید.

هر چند هنوز دنیای سینمایی مارول اطلاعات دقیقی را در این رابطه ارائه نکرده و لذا برای نتیجه گیری در رابطه با این موضوع زود است، اما می‌توان تئوری‌ها و استنباط‌هایی را مطرح کرد. یکی از استنباط‌های ما این است که قطعا جهش‌یافته‌ها در دنیای مارول حضور دارند. به احتمال زیاد ژن ایکس مدت‌هاست که در میان ژن‌های برخی انسان‌ها مخفی شده و برای آزاد شدن تنها به یک محرک نیاز است و لذا ما در آینده ممکن است شاهد حضور ابرقهرمان‌ها و شرورهای بسیاری باشیم که اصلا نمی‌دانستند قدرت خارق‌العاده‌ای دارند.

مردان ایکس مجددا با کدام داستان، کار خود را آغاز خواهند کرد؟

جهش یافته‌ها

اولین داستان مربوط به جهش یافتگان مارول ممکن است در شبکه‌ی دیزنی پلاس عرضه شود، اما سوال این است که اولین کاراکتر مردان ایکس برای اولین بار در کدام فیلم یا سریال ظاهر خواهد شد؟ اگرچه طبیعتا در نهایت دنیای مارول مجبور خواهد شد که فیلمی را در رابطه با مردان ایکس تهیه کند، اما به نظر می‌رسد که مخاطبان پیش از آن با یکی از افراد گروه خاویر روبرو خواهند شد، حال ممکن است این اتفاق در یک فیلم ابرقهرمانی روی دهد، یا در سکانس پس از تیتراژ نهایی.

بنابراین به لطف سریال «خانم مارول»، یکی از شخصیت‌های شناخته شده‌ی مردان ایکس می‌تواند در کاپیتان مارول ۲ ظاهر شود. کاراکتر ایمان ولانی در طول سال ۲۰۲۳ قرار است در مقابل کارول دانورز با بازی بری لارسون و مونیکا رامبو با بازی تیونا پریس به ایفای نقش بپردازد و از آنجایی که کامالا تنها جهش یافته‌ی تایید شده دنیای سینمایی مارول است، به نظر می‌رسد که او بیشتر از سایر همنوعان خود بر روی پرده‌ی سینما ظاهر شود و به گونه‌ای به یکی از شناخته شده‌ترین کاراکترهای مارول تبدیل گردد.

در صحنه‌ی پس از تیتراژ سریال «خانم مارول»، کاپیتان مارول و کامالا خان به طرز عجیبی جای خود را با هم عوض می‌کنند و به گونه‌ای می‌توان درک کرد که النگوی نوری مسئول این اتفاق است. یکی از تئوری‌هایی که در این خصوص ارائه شده این است که کارول دانورز با بررسی ده حلقه‌ و یافتن نشانه‌هایی که سلاح شانگ چی را به النگوی کامالا مرتبط می‌کند سبب وقوع این رویداد شده است. اگر این تئوری درست باشد، مارول می‌تواند جزئیات بیشتری را در رابطه با اینکه چگونه قدرت‌های ایمان ولانی بیشتر شدند برملا کند، زیرا کارول و مونیکا رامبو در حال تحقیق بر روی این ویژگی‌های عجیب هستند و شاید بتوانند با کمک یک متخصص این راز را کشف کنند.

با این حال، اگر مارول بخواهد فیلمی را در رابطه با گروه ایکس تهیه کند طبیعتا فیلم «مردان ایکس» تنها گزینه‌ی موجود خواهد بود. در واقع کاراکترهای زیادی در مدرسه‌ی استعدادیابی خاویر حضور داشتند که پرداختن به آن‌ها خالی از لطف نیست. هر چند ممکن است هر یک از این شخصیت‌ها به طور جداگانه در برخی فیلم‌ها ظاهر شوند اما اگر مارول بخواهد همه‌ی آن‌ها را در یک فیلم به دور هم جمع کند قطعا نام آن فیلم مردان ایکس خواهد بود.

چه کسی جهش‌یافته بعدی دنیای مارول خواهد بود؟

جهش یافته‌ها

حتی قبل از پایان شوکه‌ کننده‌ی سریال «خانم مارول»، بسیاری از نظریه‌های موجود در رابطه با دنیای سینمایی مارول ادعا می‌کردند که کارول دانورز در تمام طول این مدت یک جهش یافته بوده و ژن ایکس او با قرار گرفتن در معرض یک سنگ بی‌نهایت فعال شده است. بنابراین می‌توان این داستان را به داستان منشا کامالا خان نسبت داد، در حالی که این احتمال نیز وجود دارد که مونیکا رامبو نیز یک جهش ژنتیکی داشته باشد. بنابراین جهش یافته‌های بعدی دنیای مارول می‌توانند کاپیتان مارول و مونیکا رامبو باشند که پس از ملاقات با کامالا خان در فیلم «مارول‌ها» ماهیت واقعی خود را کشف می‌کنند. از سوی دیگر، تعداد این جهش یافته‌ها می‌تواند هر روز در دنیای مارول بیشتر و بیشتر شود.

علاوه‌براین تنوچ هوئرتا در فیلم «پلنگ سیاه واکاندا برای همیشه» محصول ۲۰۲۲ در نقش  نامور ظاهر شد. هر چند هنوز زیست شناسی ژنتیکی او کاملا مشخص نشده اما هر چه که باشد بالاخره او دارای ترکیبی از دی ان ای انسانی و ژن جهش یافته است و از نظر فنی در کمیک‌ها یک جهش یافته به حساب می‌آید. اما حالا که «سریال خانم مارول» با بیان کلمه‌ی ایکس و پخش صحنه‌ی مربوطه تابوها را شکسته، قطعا سایر مجموعه‌های دنیای مارول مانند «پلنگ سیاه ۲» برای معرفی جهش یافته‌ها کار بسیار ساده‌تری را در پیش خواهند داشت.

در کل منطقی است که اولین عضوی از مردان ایکس که در دنیای مارول ظاهر می‌شود، ولورین باشد. در واقع سریال «خانم مارول» توانست خیلی بی‌سر و صدا جهش یافته‌ها را وارد دنیای سینمایی مارول کند. بنابراین، قطعا مردان ایکس در مرحله‌ی بعدی حضور پررنگ‌تری خواهند داشت و هیچ چیز مانند معرفی ولورینی که نقش هیو جکمن را بر عهده بگیرد، نخواهد بود. البته با در نظر گرفتن این فرض که خود جکمن به ایفای این نقش نپردازد. بنابراین اگر بار دیگر شاهد سکانس پس از تیتراژی باشیم که در آن یکی از مردان ایکس حضور داشته باشند قطعا آن فرد کسی نخواهد بود جز ولورین که می‌تواند رقیبی برای کامالا باشد.

آیا خانم مارول به مردان ایکس خواهد پیوست؟

جهش یافته‌ها

افشاگری سریال «خانم مارول» در رابطه با اولین جهش یافته دنیای مارول، این احتمال را به وجود خواهد آورد که او در آینده در کنار مردان ایکس حضور داشته باشد. زیرا ماهیت به هم پیوسته‌ی دنیای مارول در نهایت این امکان را برای کامالا خان فراهم می‌کند که دیر یا زود با همتایان جهش یافته‌ی خود متحد شود و به یکی از مردان ایکس تبدیل گردد.

از آنجایی که کامالا یکی از جهش یافته‌هایی نیست که در کتاب‌های کمیک مارول از او نام برده شده باشد، قطعا جزو کاراکترهای ثابت مردان ایکس نخواهد بود و بیشتر با انتقام جویان و سایر تیم‌ها همکاری خواهد کرد. با وجود افشای دراماتیک لحظه‌ی آخری سریال «خانم مارول»، به نظر می‌رسد که داستان‌ها، بیشتر کامالا را به سمت کارول دانورز و انتقام‌جویان سوق دهند تا مردان ایکس. بنابراین او می‌تواند در میان فهرست رو به رشد انتقام‌جویان جوان که شامل افرادی مانند کیت بیشاپ و آیرون ‌هارت هستند حضور داشته باشد.

قطعا کوین فایگی می‌داند که افشاگری سریال خانم مارول در مورد جهش‌یافته‌ها باعث چه انقلابی در این جهان‌ها خواهد شد

جهش یافته‌ها

کوین فایگی قطعا می‌داند که افشاگری سریال «خانم مارول» در رابطه با جهش یافته‌ها با واکنش‌های ضد و نقیضی در محیط آنلاین رو به رو خواهد شد. در واقع تا زمانی که دنیای مارول، مردان ایکس را به درستی معرفی نکند، مخاطبان در رابطه با ورود آن‌ها به این دنیای سینمایی بدبینی‌های خاص خود را خواهند داشت، اما قطعا اگر کامالا به این جهش یافته‌ها ملحق نشود همه چیز تا حدی تغییر خواهد کرد و بدبینی مخاطبان هم کمتر خواهد شد. خوشبختانه، سریال خانم مارول تا به امروز، کامالا را از هرگونه ارتباطی با جهش یافته‌ها دور کرده و تنها به تحلیل بیولوژیکی او و کشف ژن ایکس پرداخته است.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar محمد

    آخه من دیدم تو وانداویژنم اون جهش یافته سریعه بود