ناسا از فضاپیماهای تجاری متنوع‌تری برای اعزام فضانوردان استفاده خواهد کرد

۱ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
کپسول دراگون متصل به ایستگاه فضایی بین‌المللی

ناسا قصد دارد در کنار فضاپیمای کارآزموده‌ی اسپیس‌ایکس و فضاپیمای در حال توسعه‌ی بوئینگ، از فضاپیماهای تجاری دیگری هم برای اعزام فضانوردان، از جمله به ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده کند.

این آژانس فراخوانی را برای ارائه‌ی طرح‌های گوناگون منتشر کرده که گامی اولیه برای اعطای قرارداد محسوب می‌شود. طی این فراخوان ناسا از شرکت‌های بیشتری در بخش خصوصی می‌خواهد تا فضانوردان را به فضا از جمله به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل کنند.

فراخوان ناسا چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که بوئینگ به‌عنوان یکی از پیمانکاران ناسا در بخش خصوصی، اعلام کرد پرواز آزمایشی بعدی فضاپیمای «استارلاینر» (Starliner) تا سال ۲۰۲۲ به تعویق افتاده است. استارلاینر در ابتدا قرار بود ماه آگوست پرتاب شود اما مشکلی در دریچه‌های فضاپیما باعث بازگشت آن به کارخانه و تعویق برنامه تا زمانی نامشخص در سال آینده شد.

«فیل مک‌آلستر» (Phil McAlister) مدیر پروازهای فضایی تجاری ناسا، گفت: «ناسا افزون بر ۱۲ مأموریتی که طبق قرارداد فعلی به بوئینگ و اسپیس‌ایکس اعطا کرده است، نیاز به پروازهای سرنشین‌دار دیگری هم به ایستگاه فضایی بین‌المللی دارد.»

قراردادهای فعلی از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است؛ زمانی که ناسا پس از بازنشستگی شاتل، طبق «برنامه‌ی سرنشین‌دار تجاری» (Commercial Crew Program) با بوئینگ و اسپیس‌ایکس قراردادهایی برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی منعقد کرد.

فضاپیمای استارلاینر بویینگ

طرحی گرافیکی از فضاپیمای استارلاینر بوئینگ
Credit: Boeing

در پی این قراردادها بوئینگ فضاپیمای استارلاینر را توسعه داد که تاکنون تنها یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین انجام داده است اما در رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی موفق نبود.

در همین حال اسپیس‌ایکس تاکنون ۳ مأموریت سرنشین‌دار (۱ مأموریت آزمایشی و ۲ مأموریت عملیاتی) را به آزمایشگاه مداری زمین انجام داده است و آماده است تا هفته‌ی آینده گروه دیگری شامل ۴ فضانورد را به ایستگاه فضایی اعزام کند.

برنامه‌ی اولیه‌ی ناسا این بود که پروازهای سرنشین‌دار تجاری در سال ۲۰۱۷ آغاز شود اما تأخیر از سوی هر دو شرکت اسپیس‌ایکس و بوئینگ ناسا را مجبور کرد همچنان از فضاپیمای سایوز روسیه برای اعزام فضانوردان استفاده کند. سرانجام در ماه می سال ۲۰۲۰ «باب بنکن» (Bob Behnken) و «داگ هارلی» (Doug Hurley) نخستین فضانوردان بودند که توسط کپسول «دراگون» (Dragon) اسپیس‌ایکس با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفتند و بازگشتند.

اکنون ناسا می‌خواهد فهرست گزینه‌های خود را برای پروازهای تجاری افزایش دهد. این آژانس سال ۲۰۲۷ را به‌عنوان مهلت دریافت گواهینامه برای سامانه‌های پرواز آینده اعلام کرده است. تعداد مأموریت‌های سرنشین‌دار تجاری که ناسا قصد انجام آن‌ها را دارد و همچنین تعداد صندلی‌هایی که آژانس قصد دارد در هر مأموریت از شرکت‌ها خریداری کند، بسته به نیاز مأموریت تعیین خواهد شد.

عکس کاور: فضاپیمای کرو دراگون اسپیس‌ایکس متصل به ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar Mahmoud saneipour،

    با سلام این ابتکار عمل ناسا در مورد کنترل تجارت جهانی ولجیستیک عدالت توزیعی که در تعالیم ۱۴ ۳۳ تا ۳۵ آوردم ، قابل تحسین وتمجید است که بتواند به بازار قرمز وانحصار واحتکار جهانی پایان بدهد البته تئوری ها وابزار ضمنی ناسا در مورد معلوم نیست وهنوز با هدف اصلی وپایدار خیلی فاصله دارد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه