مریخ‌نورد پشتکار پس از گرفتن عکس خداحافظی نخستین کارزار علمی را آغاز کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
بخشی از عکس 360 درجه‌ی پشتکار از چشم‌انداز ون زیل

مریخ‌نورد پشتکار ناسا در حالی گام در نخستین کارزار علمی خود برای پیشبرد همه‌ی اهداف علمی برنامه‌ریزی شده می‌گذارد که در هفته‌های گذشته یک عکس پانوراما هم از منطقه‌ی فعلی حضور خود ثبت کرده است.

مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) ناسا در هنگام توقف در «چشم‌انداز ون زیل» (Van Zyl Overlook) در دهانه‌ی «جزرو» (Jezero) مریخ، منطقه‌ای که طبق بررسی‌ها گمان می‌رود در دوران باستان میزبان یک دریاچه بوده باشد، منظره‌ای تماشایی از محیط اطراف خود به نمایش گذاشته است.

در حالی که این کاوشگر شش چرخ در این منطقه پارک کرده بود بالگرد «نبوغ» (Ingenuity) نخستین پروازهای خود را انجام می‌داد. این ربات پرنده با توجه به عملکرد مطلوب هم‌اکنون در فاز نمایش عملیات به‌سر می‌برد و به‌تازگی هفتمین پرواز خود را با موفقیت انجام داد.

چشم‌انداز باشکوهی که مریخ‌نورد پشتکار یا استقامت به صورت ۳۶۰ درجه به تصویر کشیده، در حقیقت نتیجه‌ی ۹۹۲ عکس جداگانه است که طی روزهای ۱۵ تا ۲۶ آوریل (۲۶ فروردین تا ۶ اردیبهشت) توسط چشم راست سیستم تصویربرداری دوگانه‌ی مست‌کم-زد (Mastcam-Z) گرفته شده است. تصویر سراسرنمای کامل با امکان پیمایش در وب‌سایت کاوش مریخ ناسا دردسترس است.

مناظر مختلف مریخ از نگاه مریخ‌نورد پشتکار

مناظر مختلف مریخ از نگاه مریخ‌نورد پشتکار در چشم‌انداز ون زیل
Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

در این تصویر سراسرنما (پانوراما) از منطقه‌ای که بالگرد نبوغ برای نخستین بار در آن پرواز تاریخی خود را انجام داد، تا بقایای سپر محافظ نبوغ که پیش از قرارگیری روی سطح مریخ از بدنه‌ی پشتکار جدا شد، دیده می‌شود. این عکس در مجموع ۲٫۴ میلیارد پیکسل است که سلامت چشم پشتکار را به‌خوبی نشان می‌دهد.

علاوه بر تهیه‌ی این تصویر پانوراما، این‌طور که ناسا اعلام کرده پشتکار مشغول پیشبرد عملیات علمی خود هم هست و کم‌کم محدوده‌ی «اکتاویا باتلر» (Octavia E. Butler) را که برای نخستین بار ۱۸ فوریه (۱ اسفند) در آن فرود آمده بود، ترک می‌کند.

این سطح‌نورد پیش از این نشان داده که امکان تولید اکسیژن از جو رقیق مریخ وجود دارد، بیش از ۷۵ هزار عکس گرفته و نخستین صدای ضبط شده از پرواز بالگرد در سیاره‌ای دیگر را به زمین فرستاده است.

«جنیفر تروسپر» (Jennifer Trosper) مدیر پروژه‌ی مریخ‌نورد پشتکار در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا گفت: «طی چند ماه آینده، پشتکار مشغول بررسی ۱٫۵ مایل مربع (حدود ۴ کیلومتر مربع) از کف دهانه‌ی جزرو خواهد بود.»

او افزود: «این محدوده نخستین جایی است که اولین نمونه‌های یک سیاره‌ی دیگر یعنی مریخ، جمع‌آوری می‌شود تا در یک مأموریت آینده به زمین آورده شود

نقشه‌ی راه مریخ‌نورد پشتکار در نخستین کاوش علمی

نقشه‌ی نخستین سفر علمی مریخ‌نورد پشتکار در مریخ
Credit: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

پشتکار که پیش از این برای یافتن نشانه‌های حیات باستانی منطقه‌ی اولیه‌ی فرود را کاوش کرده بود، اکنون نخستین کارزار علمی خود را پیش رو دارد. تمام اهداف علمی پشتکار در این مأموریت که صدها روز طول خواهد کشید، دنبال می‌شود و مریخ‌نورد دو واحد ساختاری مریخ را که عمیق‌ترین و باستانی‌ترین لایه‌های سنگ بستر را در خود جای داده‌اند کاوش می‌کند و احتمالا دیگر ویژگی‌های جالب توجه هم طی این تلاش‌ها کشف می‌شود.

در نهایت نخستین کارزار علمی مریخ‌نورد پشتکار با بازگشت به محل فرود کامل خواهد شد که طی آن مریخ‌نورد ۲٫۵ تا ۵ کیلومتر را پیموده و حدود ۸ لوله از ۴۳ لوله‌ی نمونه‌ها را پر کرده است. سپس کمپین علمی دوم را با رفتن به سمت شمال و سپس به غرب آغاز خواهد کرد که منطقه‌ی دلتای رود باستانی دهانه‌ی جزرو است. این منطقه می‌تواند به‌ویژه از نظر کربنات‌ها غنی باشد؛ موادی که روی زمین می‌توانند فسیل‌های حیات باستانی را در خود حفظ کنند و با فعالیت‌های زیستی در ارتباط باشند.

شروع نخستین کارزار علمی پشتکار، با تغییراتی در تیم کنترل مأموریت هم همراه و جنیفر تروسپر به‌عنوان مدیر پروژه‌ی جدید انتخاب شده است. پیش از این «مت والاس» (Matt Wallace) این مسئولیت را بر عهده داشت که از این پس به‌عنوان قائم مقام علوم سیاره‌ای آزمایشگاه پیشرانش جت فعالیت خواهد کرد.

عکس کاور: بخشی از عکس ۳۶۰ درجه‌ی پشتکار از چشم‌انداز ون زیل دهانه‌ی جزرو مریخ که بدنه‌ی مریخ‌نورد هم در آن مشخص است.

Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

منابع: Futurism, Mars Programبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۵ دیدگاه
 1. عبداله رضوی

  بدوست عزیزی در مورد توهماتشون نوشتن. توهمات جالبی بود. قطعا ایشون احتیاج دارن به مدت نامحدود تحت درمان قرار بگیرن..‌

 2. علی

  کاملادرسته زمین به شکل یک دیسک هست ودریک نیمکره یخی بنام قطب جنوب شناورهست بخاطرهمین سفربه قطب جنوب ممنوع است.ضمناحباب محافظ زمین وجودداره ولی قابل عبور هست ومیشه ازش ردشد وبه سیارات دیگه سفرکرد.کره ماه ساختگی ویک کره فلزی توخالی هست.توسط موجودات پیشرفته ساخته شده

 3. بیداری بزرگ Q

  درود بر ادمین.
  میدونم که شما در تلاش هستید که علم نجوم رو به مردم اشتراک بگذارید اما چیزی که در واقعیت وجود داره درست برعکس چیزیه که رسانه ها به ما نشون میدن. سازمان ناسا سازمانی نیست که ادعا میکنه و همه تصاویرش فیک و هیچ فضانوردی به فضا نرفته. کره زمین یک فضای کاملا بسته هست که هیچ موجودی نمیتونه ازش بیرون بره. زمین کروی نیست و هیچ انسانی به ماه نرفته چون اصلا ماه و خورشید سیاره و ستاره نیستن بلکه یک لنز پلاسمایی هستن.
  متاسفانه شیاطین و کابالها و فراماسونها در صد سال اخیر بعد از غرق کردنه کشتی تایتانیک(المپیک) با احداث سیستم مالی جهانی فدرال رزرو و ایجاد دو جنگ جهانی و دست بردن بر فرهنگ و اموزش تمام ملل ذهن مردم دنیا رو به کنترل و تصرف خودشون درآوردن. زمین کاملا تخت و هیچ انحنایی نداره اینو تمام محاسبات ریاضی ثابت میکنن. و هر دانشمندی که قصد افشای این فریب بزرگ رو داشت در صد سال اخیر یا کشته شد و یا در انزوا و حاشیه رفت.به عنوان مثال میگم میگویند ارتفاع کوهها رو از سطح دریا میسنجن زیرا دریاها پست ترین نقاط زمین هستن و در عین حال سطح اب کاملا صاف و تراز.
  اگر زمین کروی میبود یک سوال بزرگ در اینجا مطرح میبود که ارتفاع کوهها را بر اساس کدام دریا میسنجن؟؟؟
  دلیل دوم اینکه جاذبه زمین انقدر قوی نیست که بتونه مانع از بلعیده شدنه ابهای اقیانوس توسط فضای خلا بیرونی بشه. حتی جاذبه ۲۰۰ جی یعنی دویست برابر جاذبه بیشتر هم نمیتونه مانع تبخیر و بلعیده شدنه آبهای اقیانوسها در محیط خلا بیکران بشه.
  دلیل سوم اینکه هیچ خلبانی در هنگام پروازهای بین قاره ای حتی یک درجه هم دماغه هواپیما را به سمت پایین هدایت نمیکنن که در صورت کروی بودنه زمین در هر مایل ۸ اینج باید زاویه انحنا در نظر گرفت که (ریاضیات دروغ نیست) یعنی هر ۱۰۰۰ کیلومتر دو هزار متر باید ارتفاع کم کرد یعنی هر یک ساعت و نیم پرواز قاعدتا باید دو هزار متر کاهش ارتفاع رو تجربه کرد برای اینکه از مدار خارج نشد! . و در اخر اینکه خبرهای واقعی هرگز توسط رسانه ها پخش نمیشن چون تمامیه رسانه های دنیا در دست کابالا و فراماسونهاست. طائفه راتشیلد و راکفلر و ملکه انگلستان که همه ساله در کنفرانس مخفی و سری بیلدربرگ دور هم جمع میشن (کمیته سیصد) برای آینده دنیا و انتخاب رهبران همه کشورها برنامه ریزی میکنن و همه چیز را بر طبق نقشه پیش میبرن. در صد سال اخیر با در دست گرفته تمامیه سازمان های جهانی از جمله یازمان سی دی سی سازمان who یونسکو و سازمان ملل و سازمان دروغین و کنترلگر ذهن ناسا و تمامیه رسانه های جریان اصلی توانستند ذهن مردم جهان رو تسخیر کنن و مانع از بیداری مردم جهان بشن. امیدوارم ادمین محترم اندکی مطالعه در زمینه صد دلیل که زمین یک کره چرخان نیست را در گوگل سرچ کنن و نظر مخالفین خود را هم مطالعه کنن. بدرود

 4. منصور

  باسلام
  آقای امیر نیک‌رو عزیز لطفا اگه امکانش هست یه پیج یا کانال در رابطه با اکتشافات فضایی و نجوم ارائه کنید (یا بسازید) اوایل فکر میکردم فقط من به این زمینه خیلی علاقه مندم اما با دیدن کامنت ها و بازدید کاربرها و تقاضای اونها در این رابطه متوجه شدم افراد خیلی زیادی به این‌مسائل علاقه مند هستن خیلی جالبه برام حتی در نظرسنجی ها و پرسش هایی که از خیلی ها داشتم متوجه شدم افراد زیادی به این موضوع علاقه مند هستن واقعا خیلی ها… لطفا یه پیج و کانال در این زمینه بسازید اسمش رو هم به طور مثال میتونید بزارید دیجی ارث مطمئنا بازدید خوبی میخوره و حتی میتونه درامد خوبی برای دیجی کالا داشته باشه اگه هم امکان این مورد نیست خواهشا یه پیج شخصی یا کانال شخصی در این رابطه اگه دارید لینکش رو بدید

  واقعا ممنونم و از شما و دیجی کالا تشکر و قدردانی میکنم.

  1. سپاس از لطف شما دوست گرامی، حتما با توجه به زمان، پیشنهاد خوب شما را هم بررسی می‌کنیم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما