چرا نباید سریال «مردم معمولی» را ببینیم؟

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۰ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
سریال مردم معمولی

با گسترش تولیدات شبکه‌ی نمایش خانگی و رشد بی‌رویه‌ی سریال‌های مختلف که فارغ از سطح کیفی و ارزش هنری مانند قارچ رشد کرده و یکی پس از دیگری ساخته می‌شوند، دو غول مشهور تلویزیون هم بی‌کار ننشسته‌اند. مهران مدیری و رامبد جوان کمتر از یک دهه ا‌ست که با تولید «دورهمی» و «خندوانه» رسانه را در اختیار گرفته‌اند و با تاک‌شوها و برنامه‌های سرگرم‌کننده‌اشان، حالا بیشتر از گذشته به‌چشم می‌آیند. در این مطلب قصدمان پرداختن به سیت‌کام جدید رامبد جوان یعنی «مردم معمولی» است.

بردیا برازنده (رامبد جوان) صاحب کلینیکی به‌نام «مرکز تناسب طلایی» است. بردیا در این کلینیک به جراحی پلاستیک و عمل‌های زیبایی می‌پردازد و با خواهرش باربارا (شبنم مقدمی) و دخترخاله‌هایش که در آژانس هواپیمایی این مرکز فعالیت دارند، کار می‌کند. پسرخاله‌اش هم در بخش دیگری از این مرکز مشغول است و به‌عنوان مربی بدن‌سازی یک تیم فوتبال به‌ بیننده معرفی می‌شود.

خلاصه‌ی داستان مردم معمولی قاعدتا باید مخاطب را به ‌یاد سیت‌کام‌های موفق خارجی بیندازد زیرا با تعدد شخصیت مواجهیم و با توجه به لوکیشن ثابت و تمرکز روی دیالوگ‌نویسی، باید انتظار اثر جذاب و خنده‌داری را داشته باشیم. آیا ساخته‌ی جدید رامبد جوان در مقام تهیه‌کننده و کارگردان چنین انتظاری را برآورده می‌کند یا خیر؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

دلایلی برای ندیدن سریال مردم معمولی

سریال مردم معمولی

دخترخاله‌ها از فرط کلیشه‌ای بودن غیرقابل تحمل هستند.

اگر در ابتدا بخواهیم جدی‌ترین ضعف سریال یعنی نبود یک فیلم‌نامه‌ی حساب‌شده و اصولی را بررسی کنیم باید به یک نکته‌ی مهم اشاره‌ای مختصر داشته باشیم. در زمانه‌ای که برادران قاسم‌خانی افت کرده‌اند و دیگر از متن‌های سرحال و نیش‌دار امیرمهدی ژوله و خشایار الوند فقید هم خبری نیست، باید به جوان‌ترها و قلم‌زنان امروزی میدان داد.

متأسفانه اغلب به‌جای اینکه چیدمانی قابل تحسین از شوخی‌های جان‌دار و اثرگذار در این اثر صورت گیرد، ملغمه‌ای شلوغ و همه‌رنگ مانند میدان تره‌باری آشفته به‌وقوع می‌پیوندد. رامبد جوان اصولا از اعتماد به نسل جوان خوشش می‌آید و نگارش مردم معمولی را هم به دو تن از نویسندگان کمتر شناخته‌شده سپرده است. اتفاقی که به پاشنه آشیل اصلی سریال تبدیل شده زیرا فیلم‌نامه از اساس نابود است و به‌حدی فقر ایده و کمبود سوژه در متن وجود دارد که رامبد جوان تمام آن لوس‌بازی‌های خندوانه را با کمی تغییر و دوز بالاتری از لودگی وارد مجموعه‌اش کرده است.

شاید اگر کمی کاریکاتورهای تیپیکال سریال به شخصیت نزدیک می‌شدند و شوخی‌ها مقداری جان‌دار بودند، تحمل این مجموعه ساده‌تر می‌شد اما در طول این سه قسمت که هر کدام کمتر از چهل دقیقه زمان می‌برد، لبخند زدن هم کار دشواری ا‌ست چه برسد به خندیدن. دیالوگ‌ها قصد دارند طنزی کلامی را خلق کنند که با دارا بودن رگه‌های سیاسی‌-اجتماعی توان خنداندن و در عین حال نیش‌دار بودن را توأمان داشته باشد. از آن‌طرف کارگردان با استفاده از کلیشه‌های ژانری، وابستگی به کمدی موقعیت و تکرار ناشیانه‌ی برخی مولفه‌های کمدی‌های بزن-بکوب، تلاش می‌کند جذاب به‌نظر برسد اما درصدی در این امر موفق نیست.

شخصیت‌ها در یک کلام فاجعه‌اند و روابطشان با یک‌دیگر مانند بعضی از آیتم‌های مجموعه‌ی «خنده‌بازار» است و چه بسا چند پله هم عقب‌تر باشد.

بردیا یک جراح پلاستیک میان‌سال و ثروتمند است که با برون‌گرایی‌های بی‌دلیل و اگزجره‌اش به‌نوعی نمادی از آدم‌های خودشیفته و پرمدعاست که حس می‌کنند خیلی بامزه و مهم هستند.

از آن ‌طرف زوج باربارا و ایرج (آتیلا پسیانی) هم از شدت کلیشه بودن غیرقابل تحمل‌اند. طبق معمول با زنی مواجهیم که با صدای بلند حرف می‌زند و به‌واسطه‌ی وضع مالی خوب و چرب‌زبانی‌اش، از نفوذ بالایی میان اطرافیان برخوردار است. در نقطه‌ی مقابل مردی توسری‌خور و مظلوم قرار دارد که مدام حرف‌های همسرش را تأیید می‌کند و در اوج انفعال به‌سر می‌برد.

اوج کلیشه بودن متعلق به دخترخاله‌های بردیاست. یکی‌ به‌طرز افراطی‌ آویزان است و تمام آمال و تفکراتش در مغازله با مردان و عشوه‌های بی‌دلیل خلاصه می‌شود. دیگری کمی عاقله‌مندتر به‌نظر می‌رسد اما چیز قابل ارائه‌ای ندارد و فقط برای دیگران فال می‌گیرد. کم‌سن‌ترینشان از آن دخترهای گیج و منگ است که منتظر جملات عاشقانه‌اند تا قند در دلشان آب شود و اوج شاهکار شخصیت‌پردازی مربوط به ستاره (خاطره اسدی) است که با ژست مردستیزانه و فمینیستی‌اش حال مخاطب را بد می‌کند.

نیازی به صحبت درباره‌ی نفرات دیگر نیست و اگر یک قسمت از سریال را دیده باشید قطعا می‌دانید با چه چیزی طرف هستید. تمام این توضیحات و شرح حال‌ها به‌دلیل واکاوی فیلم‌نامه صورت گرفت تا این موضوع روشن شود که تیم نویسندگان هیچ چیزی به اسم شخصیت خلق نکرده‌ و تنها به ساخت تیپ‌های گوناگون آن هم به بدترین شکل ممکن اکتفا کرده‌اند. شاید خیلی‌ها تیتراژ سریال را خلاقانه بدانند، از تم نوآرگونه‌اش لذت ببرند و حس کنند با اثری پارودیک مواجه‌اند اما این تیتراژ به‌صورت مجزا چیز خاصی ندارد و جلوه‌فروشانه به‌نظر می‌رسد.

مردم معمولی هیچ نکته‌ی مثبتی ندارد و شاید بتوان موسیقی بامداد افشار را بهترین بخش آن دانست. قطعاتی که به‌واسطه‌ی کاربلدی آهنگ‌ساز خوب از آب درآمده‌اند و با فضای شلخته و باسمه‌ای سریال تناسب دارند.

دلایلی برای دیدن سریال مردم معمولی

بعد از همه‌ی دلایلی که گفتیم هنوز دلتان می‌خواهد این سریال را ببینید؟ احتمالا بعد از یک قسمت پشیمان خواهید شد.

جمع‌بندی

مردم معمولی سریال به‌شدت ضعیف و حفره‌داری‌ است. در زمینه‌ی فیلم‌نامه با فاجعه‌ای تاریخی مواجه‌ایم که از فرط ناشی‌گری و بی‌مزگی مخاطب را پس می‌زند. شخصیت‌پردازی و فضاسازی برای این سریال یک شوخی بزرگ است و حتی لحظه‌ای هم نمی‌توان به حرکات و رفتار آدم‌های مشغول در مرکز تناسب طلایی خندید.

سیت‌کام رامبد جوان نه کمدی موقعیت است و نه کمدی سیاه آغشته به طنز کلامی. نه حرف مهم و جدی می‌زند و نه می‌تواند خنده‌دار باشد. این سریال در لوپی بزرگ گیر افتاده و تنها خودش را دست می‌اندازد و هربار بیشتر از قبل بازیچه‌ی این روند می‌شود. پیشنهاد می‌کنم اگر دلتان برای رامبد جوان تنگ شد و تمایل داشتید به تماشای اثری از این کارگردان بنشینید، همان سریال قدیمی «مسافران» را ببینید و وقت ارزشمندتان را پای چنین افتضاحی هدر ندهید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۲ دیدگاه
 1. Avatar سجاد

  زباله دانی نمایش خانگی

 2. Avatar سجاد

  تلویزیون و نمایش خانگی به جای تولید کم اما باکیفیت، زیاد تولید میکنه با کیفیت کم
  سالانه کمتر از ده تا سریال خوب داریم
  زمانی هزاردستان، امام علی، کمدی های عطاران و مدیری، مختارنامه و …… تولیدات ایران بود، اما الان……….

  1. Avatar محمد

   جنابعالی همونی نیستی که زنگ میزنی شبکه آی فیلم میگی مختارنامه رو یبار دیگه پخش کنید????????????????

   1. Avatar محمد

    شمام همونی نیستی زیر پلتفرمای پخش برا دل کامنت گذاشتی بهترین سریال تاریخ

 3. Avatar حسین

  اگزجره دیگه چیه؟
  یعنی ما انقدر فقر واژه داریم که باید یک واژه انگلیسی (exaggerate) رو با تلفظ اشتباه وارد زبان مون کنیم تا بتونیم یه مفهوم رو برسونیم؟
  یه سر به لغتنامه بزنید تا بتونید هم معنی این واژه ی انگلیسی رو پیدا کنید.

  1. Avatar ایرانی

   درود بر شما.باید از چند تن چون شما برای رها کردن زبان و فرهنگ توانمند ایران از این همه بیگانه پرستی گروهی بی سر و پای کانا که نه تنها در برگردوندن درست چهار تا واژه ی بیگانه(ترکی، تازی،فرانسوی، انگلیسی و…) به پارسی سره،نژاده و ناب موندن بلکه خودشون رو نماد آگاهی،دانش و پیشرفتگی می دونن، کمک گرفت.به امید روز های بهتر و سپاس از دیدگاه سنجیده تون

 4. Avatar علی ض

  هرجایی که این مردک نون به نرخ روز خور توش ایفای هر نقشی داشته باشه میشه بی محتوا عین جوان

 5. Avatar علی

  دقیقا آشغال به تمام معنا حتی ارزش نداره با اینترنت رایگان بصورت رایگان وقت بزاری نگاهش کنی

 6. Avatar amirrezapourhossein38@gmail.com

  ادم باید قبول کنه این سریال سریال خوبیه بد نیست ولی مثل سریال های مهران مدیری یا رضا عطاران نیست فیلم های رضا عطاران و مهران مدیری همین الان هم در تلویزیون نقش زیادی دارند بعدش هم بازیگر های خوبی داخل سریال نیست بازیگر یعنی بهنام تشکر هومن برقنورد یا مهران احمدی خبری هم از مهران غفوریان نیست چون لاغر کرده از ریخت افتاده

 7. Avatar فری

  منم چندقسمت و دیدم واقعا بی محتوا هست درسته وقتمون پراز کارو تلاش نیست ولی واقعا حیفه برای این فیلم مسخره هدر برود

 8. Avatar سعید

  نقدی بسیار کامل و بی نقص بود

 9. Avatar سعید

  حسین آقا انقدرحرف زدی خب یه کلمه میگفتی اغراق آمیز قربونت

 10. Avatar S

  به نظر من سریال فانتزی و بامزه ایه همش که نباید عشق و عاشقی و غم و درد فراق و اینجور چیزها باشه! اصولا ما انگار به شادی اعتقاد نداریم هرچی سریال غمگین تر، تعریف و تمجیدهای بیشتر!

 11. Avatar مطلبت مضخرفه

  مشکلت با رامبد و مدیری چیه????

 12. Avatar یک دوست

  سریال خوبی نیست قبول دارم . اما در این زمان کرونا چه میشه کرد . حتی همین چند دقیقا ای که یک سریال مسخره نگاه کنیم و از اتفاقاتی که در جامعه می افتد دور باشیم خوب است .

 13. Avatar امیرحسین

  کاملا با تک تک کلماتتون موافقم . پیروز باشید

 14. Avatar کهنه سرباز

  یکی نیست به این مرد ناگرام جناب #رامبدجوان بگه آخه تورو چه به مردم معمولی..!؟ شما با رانت عموجان سردار که از ما بهترون هستید بفرمایید کانادا زایمان و پاسپورت…

 15. Avatar Sara

  به نظر من با تنفر زیادی که شما نسبت به آقای جوان دارید اگه با گفتن این کلمات و تخریب فاجعه وار این سریال که هنوز ۵ قسمت آن پخش نشده تخلیه روحی و روانی نمیشید من به شخصه آقای جوان رو پیدا کنم تحویل شما بدم تا یک تنه ایشون رو ببلعید .
  ( شاید بعضی ها تو این شرایط بد با این سریال ها شاد باشن)
  واقعا باعث تاسف که بخاطر راه دادن به جوان های تازه کار یه شخصیت بره زیر سئوال.

 16. Avatar س

  ببخشید ولی اگه تو دوست نداری نبین
  اصلا کی هستی بخوای انتقاد کنی؟
  من و خونوادم داریم میبینیم و لذت میبریم
  ناراحتی نبین خب مگه مجبوری????

 17. Avatar ایرانی نگران فرهنگ

  دریغ از این همه بی فرهنگی.چه کسی به شمایی که نمی تونی چند تا واژه ی بیگانه رو به فارسی برگردونی، گفته بیای بنویسی؟هنر اینه که کسی به درستی واژگان برابر رو در زبان دیگه ای پیدا و جایگزین کنه؛نه چون شما که همون واژه ها رو میاری در پایان هم چهار تا است و بود و شد می ذاری و می گی من نویسنده ام.خوبه که نمی خواستی با این اندازه از دانش و توانایی زبانی،کتاب و چهار تا چیز ارزشمند رو به فارسی برگردونی و گرنه خواننده بیچاره می شد تا بتونه
  به چم یا به گفته ی تازیان معنی یه خط دست پیدا کنه.شما که یه زبون رو هم درست بلد نیستی، نیازی نیست،بنویسی و به گمان نادرست خودت مردم رو با جهان دانش و آگاهی آشنا کنی.کسی که می خواد پر بار بنویسه باید دست کم با همه ی بخش های یک زبان (واژگان ، دستور و…) آشنایی داشته باشه و اگر بخواد از یک زبون به زبون دیگه ای برگردونه باید کمینه با دو زبان به خوبی آشنا باشه نه اینکه دست و پا شکسته چیزایی بدونه.یک نوشته بر پایه ی زبان استواره پس نمی شه چند و چون به کارگیری زبان رو نادیده گرفت و با واژگان دست و پا شکسته، پیامی رو رسوند و تنها خود پیام رو ارجمند دونست و ابزار رسوندنش رو که همون زبانه کوچک انگاشت چرا که تا ابزار پیام رسانی خوب نباشه خود پیام هم به درستی و خوبی و اون جوری که نویسنده و فرستنده می خواد به دست خواننده نمی رسه. باز هم می پرسم چرا شما که از پس به کارگیری درست یه زبون (فارسی )بر نمیای می خوای به زور بگی من زبونای دیگه هم بلدم؟بزرگوار هیچ کس همه چیز رو نمی دونه ولی با این اندازه دانش زبانی و شناخت کم واژگان برابر، که نشانه ی کم کاری و سرسری گرفتنه خیلی رو داری و گستاخی که در اینجور جایی می نویسی و خودت رو نویسنده می دونی.این اندازه دانش زبانی و این همه پافشاری برای نوشتن دوباره ،باهم سازگار نیست.مردم گیر چها تا است و بود و شد نوشته ی شما نیستند
  شما باید برای واژگان سنگین هم به درستی برابر یابی کنید چون کسی که واژگان سنگین شما رو درنیافت از دریافت واژگان ساده هم به دیدگاه نویسنده نمی رسه و کسی هم که با واژگان سنگین و ناشناخته ی شما آشناست به دنبال اون واژگان ساده رو هم در می یابد.پس در این میان کار شما در جایگاه نویسنده چیه؟تنها خامه فرسایی؟خودت داوری کن و ببین چی درسته و چی کار باید بکنی؟ اگر دل نوشته بود کسی به شما کاری نداشت ولی اکنون که داری در چارچوبی بزرگتر و برای گروهی از مردم می نویسی باید خودت رو هم بزرگتر و تواناییت رو بیشتر کنی تا دیگه با سرزنش دیگران رو به رو نشی و پیشرفت کنی ؛اگر هم می خوای با همین فرمون بری جلو، دست از این کار بردار و نویسندگان رو بدنام و زبان رو بیش از این بازیچه ی دست خودت نکن،چرا که حافظ می فرماید: ای مگس حضرت سیمرغ نه جولانگه توست/عرض خود می بری و زحمت ما می داری.پیروز و پاینده باشید.بدرود

 18. Avatar حسبن امیدبخش

  سلام با احترام سریال مردم معمولی نه تناه مناسب مردم معملوی عادی نیست بازخورد ان برای مردم غیر معملوی که حتا به سریال فوق افتضاع اقسانه جونک میکفتند سریال خوب حتا از نظر انها هم این کار فوق ضعیف هست توهین اشکار به شعور حتا مردم غیر معملوی وای به حال کسانی که کمی سینما ظنز رو شتاخت دارند ولی یک سوال دهن من رو درکیر کرده فیلم نکار ساخت رامبد جوان بود که همسرش بازیکر اصلی بود که یک فیلمنامه متافوت داشت بازی های درخشان هم فرم عالی داشت هم محتوا فیلم نکار جکونه ممکن هست کارکردان بین دو اثر انقدر متافوت بشه تنزل کنه حتا سریال ضعیف مسافران که 10 سال بیش بخش شد به مراتب خیلی خیلی بهتر از این سریال بود من فکر میکنم فیلم نکار کاکردان او رامبد نبوده برای جدب تماشاکر اسم رامبد روی فیلم بوده غیر ممکن هست کارکردان بین دو اتر محتوای رمین تا اسمان فرق کرده

 19. Avatar حسبن امیدبخش

  با سلام سریال مردم معمولی نه تناه باز خورد بد بین مردم معملولی داشت بازخورد بد حتا مردم غیر معملولی هم که برای انها سریال فوق سطحی افسانه جومنک جداب بود این سریال رو رد کردن یک سوال جکونه ممکن هست کارکردان فیلم نکار که نکار جوهریان همسر رامبد بازی کرد و یک فیلم بسیار خوش ساخت بود و بک داستان متافوت از سینما ایران بود جظور میشه انقدر تنزل شما نکاه کنید شوخی های فیلم قاون مورفی هم خیلی بد بود ولی این سریال فوق افتضاع یادتان هست سریال های که مهران مدبری برای صدا سیما میساخت وقتی مردم عادی بازخورد بد نشان میدان اعتراف میکرد یا روند داستان رو عوض میکرد و اسرر عجیب فیلمو سرمایه کدار سریال شک ندارم یک شکست بود وقتی رقیب او نماوا بهترین سریال تاریخ رو هومن سیدی میسازه قورباقه بعد این اثر مقایسه کنید بعد فرق بین دو رقیب رو متوجه مبشید فیلمو مثال فوتبالی مثل تیم یبروزی هست که همه سیک هودار لمبن داره و نماوا مثل استقلال ایران با هودران خاص همیشه فرق هست بین کفیت کمیت خاص باشیم