آمریکا فروش تراشه‌های پیشرفته به چین و روسیه را تحریم کرد

۱۰ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
چین انویدیا آمریکا

آمریکا بار دیگر علیه دو کشور چین و روسیه تحریم جدیدی وضع کرده است که به موجب آن، شرکت‌های بزرگ تولیدکننده‌ی تراشه نظیر انویدیا و AMD موظف هستند صادرات تراشه‌های پیشرفته‌ی خود را به این دو کشور محدود کنند.

آمریکا به‌تازگی قانون جدیدی علیه چین و روسیه وضع کرده که باعث می‌شود شرکت‌های بزرگ تولیدکننده‌ی تراشه نظیر انویدیا و AMD تا حدودی از لحاظ مالی آسیب ببینند. اینطور که به نظر می‌رسد، دولت آمریکا تصمیم گرفته جلوی ارسال تراشه‌های پیشرفته به چین و روسیه را بگیرد. منظور از تراشه‌های پیشرفته، نمونه‌هایی هستند که از آن‌ها در ابرکامپیوترها و یا هوش مصنوعی استفاده می‌شود.

آمریکا به انویدیا هشدار داده که این دو کشور شاید از تراشه‌های پیشرفته در ساخت سلاح‌های جنگی استفاده کنند. در نتیجه باید جلوی ارسال تراشه به آن‌ها گرفته شود. به نقل از وب‌سایت نیویورک تایمز، از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توان در صنایع مختلف از جمله ساخت سلاح‌های جنگی استفاده کرد. محدودیت جدیدی هم که وضع شده بیشتر روی پردازشگرهای گرافیکی تمرکز دارد و از آن‌جایی هم که AMD و انویدیا در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در این زمینه هستند، موظفند طبق قانون جدید پیش بروند.

آمریکا پیش از این، برخی از شرکت‌ها را از ارسال تراشه‌های پیشرفته با فناوری ۵G به چین منع کرده بود اما حالا می‌بینیم که چین بار دیگر باید با تحریم جدیدی دست و پنجه نرم کند. جنگ اخیر بین روسیه و اوکراین هم در قرار گرفتن روسیه در لیست تحریم تراشه‌ای بی‌تأثیر نبوده است.

انویدیا گفته با این محدودیت جدید، شاید نتواند تولید تراشه گرافیکی H100 را با موفقیت به پایان برساند. انویدیا محصولاتش را در روسیه به فروش نمی‌رساند اما قرار بود از تجارت با شرکت‌های چینی، در سه ماه سوم امسال چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار درآمد کسب کند. انویدیا می‌توانست با استفاده از منابع مالی جدید خود، روی ساخت پروژه‌های آینده‌اش سرمایه‌گذاری کند، اما حالا به نظر می‌رسد در شرایط دشواری قرار گرفته است. رقیب این شرکت یعنی AMD اما به نظر می‌رسد خیلی از این بابت نگران نیست. یکی از سخنگویان AMD در مصاحبه‌ای با رویترز گفته اگرچه قانون جدید باعث می‌شود این شرکت نتواند تراشه‌های M1250 را به چین بفروشد اما این موضوع تأثیر منفی خاصی روی کسب و کار شرکت نخواهد گذاشت.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه