آیا مصرف بیش از حد جو دوسر برای بدن مضر است؟

۳۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۰ ۳۰ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آیا مصرف بیش از حد جو دوسر برای بدن مضر است؟

جو دوسر یکی از سالمترین غذاهایی است که میتوانید در وعدهی صبحانه مصرف کنید. جو دوسر با میزان فیبر بالایی که دارد، برای دستگاه گوارش بسیار مفید است اما مصرف بیش از حد آن میتواند عوارض جانبی مختلفی برای بدن داشته باشد.

امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم از ۵ عارضهی منفی مصرف بیش از حد جو دوسر صحبت کنیم.

۱. جو دوسر باعث افزایش قند خون میشود

جو دوسر - افزایش قند خون

دکتر Gan Eng Cern میگوید: «مردم دوست دارند از جو دوسر شیرین استفاده کنند و هرچه شیرینتر باشد، بیشتر میخورند. حتی ممکن است به صبحانهی خود شکر، چیپس شکلات و مواد غذایی شیرین اضافه کنند تا به طعم دلخواه برسند. این کار ارزش غذایی آن را کاهش میدهد و در عوض میزان چربی، شکر و کربوهیدرات آن را زیاد میکند. همین کار باعث افزایش میزان قند خون و ایجاد مشکلاتی در بدن میشود

به خاطر داشته باشید در زمان اضافه کردن مواد غذایی و طعم دهندهها به جو دوسر، حتما از سلامت و میزان قند و چربی آنها آگاه باشید.

۲. ذائقه را تغییر میدهد

جو دوسر - تغییر ذائقه

مصرف میزان زیادی از جو دوسر در وعدهی صبحانه اشتهای شما را مختل میکند و دیگر نمیتوانید غذاهای سالم و لازم بدن را در طول روز مصرف کنید.

با مصرف بالای این ماده‌ی غذایی همراه با طعمدهندههای مختلف در وعدهی صبحانه، ذائقهی خود را تغییر میدهید و دیگر تمایلی به مصرف غذاهای خوشمزه و سالم را ندارید. همین موضوع باعث از دست دادن انرژی در بدن و عدم جایگزینی آن توسط غذای مناسب میشود.

۳. باعث سوءتغذیه و کاهش بافت عضلانی میشود

جو دوسر - سوتغذیه و کاهش عضله

درست است که مصرف جو دوسر جلوی اشتهای کاذب را میگیرد و به کاهش وزن کمک میکند، اما اگر به میزان زیاد از آن مصرف کنید دچار سوءتغذیه شده و به مرور زمان بافت عضلانی خود را از دست میدهید.

جو دوسر به مدت طولانی شما را سیر نگهمیدارد و شما در طول روز احساس گرسنگی نمیکنید. حالا اگر مصرف آن بیش از حد معمول باشد، عملکرد شناختی شما مختل شده و دیگر سیگنالهای تغذیهای را از مغز دریافت نمیکنید.

سوءتغذیه و دریافت نکردن مواد غذایی مفید در طول روز به مرور زمان بافت عضلانی را کاهش میدهد، عملکردهای شناختی را مختل میکند و هوشیاری را کاهش میدهد.

۴. ایجاد نفخ میکند

جو دوسر - ایجاد نفخ

فیبر زیادی که در جو دوسر وجود دارد در روند هضم غذا اشکال ایجاد کرده و باعث نفخ میشود. اگر به مصرف منظم جو دوسر عادت ندارید با هر بار مصرف آن، با مشکل نفخ روبهرو خواهید شد.

لیزا یانگ، نویسندهی کتاب «سیر باشید و لاغر شوید» میگوید: «اگر بهتازگی شروع به مصرف جو دوسر کردهاید، حتما با مشکل نفخ شکم درگیر هستید. بهتر است مصرف جو دوسر را با مقدار کم شروع کنید و به مرور میزان آن را افزایش دهید

غلات سبوسدار مثل گندم و جو حاوی میزان زیادی از فیبر،گلوکز و نشاسته هستند و تمام این مواد توسط باکتریهای روده مصرف میشود. باکتریها با مصرف این مواد گاز تولید میکنند و همین موضوع باعث ایجاد نفخ در شکم میشود. اگر با میزان کمی جو دوسر شروع کنید و به مرور مقدار آن را افزایش دهید، علاوه بر کنترل میزان نفخ ایجاد شده میتوانید نتایج بهتری از مصرف آن بگیرید.

اگر غیر از وعدهی صبحانه، از این ماده‌ی غذایی در خوراکیهای دیگری مثل کوکی استفاده میکنید، ممکن است مشکلات نفخ برای شما بیشتر باشد. برای کاهش این عارضه میتوانید از میزان جو دوسر صبحانه کم کنید.

۵. باعث افزایش وزن می‌شود

جو دوسر - افزایش وزن

مصرف میزان زیادی از جو دوسر در یک وعدهی غذایی میتواند منجر به افزایش وزن شود. همچنین تمام موادی که برای خوش طعم شدن به آن اضافه میکنید هم در افزایش وزن شما تأثیرگذارند.

اگر از جو دوسر برای کاهش وزن استفاده میکنید، مراقب باشید تا در مصرف آن زیادهروی نکنید.

به‌عنوان مثال اگر به یک کاسه پر از جو دوسر دو قاشق غذاخوری گردو، دانههای کتان، کره و شکر اضافه کنید مطمئن باشید پس از یک ماه مصرف حسابی اضافه وزن پیدا میکنید.

سخن آخر

مصرف بیش از اندازه‌ی هر ماده‌ی غذایی باعث ایجاد عوارض جانبی در بدن می‌شود. جو دوسر هم یکی از همین مواد است که با مصرف بیش از اندازه‌ی آن بدن دچار مشکلاتی مانند چاقی و افزایش قند خون می‌شود.

اگر برای کاهش وزن از این ماده‌ی غذایی استفاده می‌کنید بهتر است به میزان کم و به صورت مداوم استفاده کنید. با این کار علاوه بر کاهش اشتهای کاذب، هیچ آسیبی به بدن خود وارد نمی‌کنید.

منبع: eatthis

برچسب‌ها :
دیدگاه شما