پیتر باگدانوویچ، از اولین کارگردان‌های موج نوی هالیوود، درگذشت

۱۷ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پیتر باگدانوویچ

پیتر پاگدانوویچ، سازنده‌ی آثار ماندگاری چون «آخرین نمایش فیلم» و «ماه کاغذی»، درگذشت.

باگدانوویچ که همیشه به‌عنوان یکی از فیلم‌سازان موج نوی هالیوودی در نظر گرفته می‌شد، از همان ابتدا جایگاه خود را به‌عنوان یک کارگردان مؤلف تثبیت کرد. او بیشتر از همه به این مشهور بود که موفق شد به‌عنوان حلقه‌ی اتصالی بین هالیوود قدیم و جدید عمل کند.

باگدانوویچ که بسیار تحت تأثیر نظریه‌های فیلم‌سازان موج نوی فرانسوی، به ویژه نظریه‌ی مؤلف قرار داشت، همچون آن‌ها ابتدا کار خودش را با نقدنویسی آغاز کرد و سپس وارد فیلم‌سازی شد. او با آخرین نمایش فیلم، نخستین فیلم خود، بسیار خوش درخشید و نامزد هشت جایزه‌ی اسکار شد. «اون‌جوری بامزه است»، آخرین اثر سینمایی او بود که در سال ۲۰۱۴ اکران شد.

مرگ باگدانوویچ باعث واکنش گسترده‌ی اهالی سینما در رسانه‌های مجازی شد. فرانسیس فورد کوپولا که از همراهان همیشگی باگدانوویچ در دهه‌ی ۱۹۷۰ بود، درباره‌ی مرگ او نوشته است: «خدای من، عجب شوکی. ویران شدم. او هنرمندی شگفت‌انگیز و فوق‌العاده بود. هیچ‌وقت اولین نمایش آخرین نمایش فیلم را فراموش نمی‌کنم، زمانی که مخاطبان برای پانزده دقیقه ایستاده او را تشویق کردند.»

تام اونیل، ستاره‌ی فیلم ماه کاغذی، در اینستاگرام خود این‌گونه نوشته است: «پیتر زمین و آسمان من بود. یک پدر معنوی. یک دوست… او همیشه به من احساس امنیت می‌داد. دوستت دارم پیتر.»

گیرمو دل‌تورو در توییتر خود این‌گونه نوشته است: «او دوست عزیزی برای من، و قهرمان سینما بود. به‌عنوان کارگردان شاهکارهای زیادی خلق کرد و انسانی فوق‌العاده خوش‌مشرب بود… رفیق صمیمی من شد و تا آخر به همان صورت ماند. داشت روی یک فیلم‌نامه‌ی جدید کار می‌کرد و صحبت درباره ایده‌های مدنظرش خیلی لذت‌بخش بود. یک سینه‌فیل حقیقی بود… این باعث افتخار من بود که با پیتر آشنا شدم و اوقاتی را با او گذراندم. اگر با کارهایش آشنا هستید، لطفا قدردان‌شان باشید. اگر شناختی ندارید، لطفا همین الان به سراغشان بروید.»

راد لوری کارگردان هم در توییتر خود به این صورت از باگدانوویچ یاد کرده است: «او یک کارگردان بی‌نظیر بود. علاوه بر این‌ها، او یک منتقد و مؤلف شگفت‌انگیز هم بود. از هرجهتی که نگاه می‌کنم، او ستاره‌ی قطبی زندگی حرفه‌ای من بود. روحش در آرامش.»

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه