چرا «دزدان دریایی کارائیب» نمی‌تواند شخصیت جک اسپارو با بازی جانی دپ را اصلاح کند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
دزدان دریایی کارائیب

سازندگان فرانچایز «دزدان دریایی کارائیب» انتقاداتی را مبنی بر حذف شخصیت جک اسپارو با بازی جانی دپ دریافت کردند اما این تمام ماجرا نیست و در واقع حتی بازگشت اسپارو با بازی دپ نیز برای نجات «دزدان دریایی کارائیب ۶» کافی نیست.

آثار اخیر فرانچایز دزدان دریایی کارائیب توجه کم‌تری را به خود جلب کردند و آخرین فیلم، «دزدان دریایی کارائیب: مردگان حکایت نمی‌کنند» امتیاز ۳۰ را در سایت راتن تومیتوز دریافت کرد. بنابراین به طور کلی، یک اجماع انتقادی وجود دارد که ادعا می‌کند این فیلم‌ها قوی شروع شدند اما با ادامه فرانچایز از نظر کیفی افت کردند.

علاوه بر این، بحث‌های زیادی مبنی بر یک موضوع در نقدهای فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب دیده می‌شود و آن موضوع این است که شخصیت اصلی جانی دپ، جک اسپارو، با ادامه این فرانچایز، کم‌کم قدرت طنازی، کاریزما و جذابیت خود را از دست داده است. ادعای برایان کاکس به عنوان یک سینماگر کهنه‌کار مبنی بر این که اسپارو با بازی دپ همیشه بیش از حد مورد توجه قرار گرفته، جای بحث دارد اما حتی مدافعان سرسخت این مجموعه فیلم نیز به سختی می‌توانند ضعیف‌تر شدن کاراکتر جک به مرور زمان را انکار کنند.

اگرچه بر اساس بسیاری از نظرات در شبکه‌های اجتماعی، جک اسپارو در سرتاسر مجموعه دزدان دریایی کارائیب مورد پسند مخاطبان بوده است. مخاطبان و طرفداران اعتقاد دارند که در حقیقت، شخصیت جک اسپارو در طول پنج فیلم دزدان دریایی کارائیب به طور قابل‌توجهی ثابت و استوار بود اما ساختار داستانی فرانچایز تغییر کرد و در نهایت این سری از نظر روایی افت نمود. در اصل، فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب، حتی اگر جانی دپ در «دزدان دریایی کارائیب ۶» در نقش جک اسپارو ظاهر شود، نمی‌توانند به روال رو به رشد خود برگردند و مشکلات خود را برطرف کنند، زیرا جک خودش هم از افت فرانچایز آسیب دیده و در واقع، منبع مشکلات این فیلم‌ها نبوده است.

افت فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب

دزدان دریایی کارائیب

تمرکز و لحن فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب، پس از سه‌گانه اصلی و در دنباله‌های آن‌ تغییر کرد. در ادامه، فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب در تضاد با سه‌گانه اصلی تاریک، ترسناک و گاها تراژیک قبلی، به فیلم‌هایی ماجراجویانه و سطحی تبدیل شدند. چهارمین و پنجمین فیلم دزدان دریایی کارائیب در طرح داستان خود، تقریبا به قیمت نادیده گرفتن همبازی‌های جدید دپ، بیش از اندازه بر روی جک اسپارو تمرکز کردند و روایت‌هایی درهم و برهم را ارائه دادند. در مقابل، سه گانه اصلی تقریبا شخصیت‌های زیادی دارد و داستان عشق الیزابت و ویل، خدمه جک، باربوسا، اربابان دزدان دریایی، فرمانده نورینگتون، دیوی جونز، کراکن و شرکت بازرگانی هند شرقی همگی توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کنند.

بماند که در این فهرست گسترده از شخصیت‌ها، اشاره‌ای به کالیپسو یا تیا دالما نمی‌کنیم که شخصیت شروری بود که به دلیل طرح داستانی خاص سه‌گانه دزدان دریایی کارائیب به نوعی نادیده گرفته شد. سه فیلم اول دزدان دریایی کارائیب با مشکلاتی روبه‌رو بودند اما داستان‌های آن‌ها کاملا بر شخصیت دپ متمرکز نبود و اما دنباله‌های بعدی این روند را به اشتباه عوض کردند.

شخصیت جک اسپارو اصلا تغییر نکرده است

دزدان دریایی کارائیب

نمی‌توان انکار کرد که با ادامه سری دزدان دریایی کارائیب، شرایط برای اسپارو با بازی دپ تغییر یافت. با این حال، مشکلات پیرامون این کاراکتر هرگز موجب بروز هیچ تغییری در شخصیت جک اسپارو و حتی نحوه بازی دپ نشده است. در واقع شخصیت‌ اسپارو با بازی دپ بین سه‌گانه اصلی دزدان دریایی کارائیب و دنباله‌های بعدی تغییر چندانی نمی کند.

او زمان بیشتری را در فیلم‌ها به خود اختصاص می‌دهد و بنابراین تازگی و جذابیت خود را از دست می‌دهد (روندی که از اولین دنباله دزدان دریایی کارائیب در سال ۲۰۰۶، «صندوقچه مرد مرده» شروع شد) اما با این وجود، جک اسپاروی دوست‌داشتنی و فرصت‌طلب هم‌چنان یک شخصیت ثابت باقی می‌ماند. در کل، ثبات این شخصیت خبر خوبی برای این فرانچایز نیست.

چرا دزدان «دریایی کارائیب ۶» نمی‌تواند کاراکتر جک اسپارو را اصلاح کند؟

دزدان دریایی کارائیب

یکی از پرسش‌های تکراری در گفتمان‌های آنلاین پیرامون «دزدان دریایی کارائیب ۶» این است که آیا سازندگان دزدان دریایی کارائیب می‌توانند اسپارو را به عنوان یک شخصیت اصلاح کنند. این بحث اساسا از تفاوت آشکار بین نحوه دیده شدن او در اولین فیلمش در سال ۲۰۰۳ و تجسم فعلی‌اش ریشه می‌گیرد. برای تاکید بر این موضوع باید بدانیم که دپ برای بازی در نقش اسپارو در اولین فیلم دزدان دریایی کارائیب در سال ۲۰۰۳ نامزد اسکار شد، در حالی که این بازیگر برای بازی در پنجمین فیلم دزدان دریایی کارائیب در سال ۲۰۱۷، نامزد تمشک طلایی شد. با این حال و علی‌رغم واکنش‌های تماشاگران نسبت به جک اسپارو با بازی دپ در طول سال‌های گذشته، اصلاح و ترمیم این کاراکتر غیرممکن است، چرا که او اساسا ایرادی نداشته است.

تولید و اکران «دزدان دریایی کارائیب ۶» که در آن، فرد دیگری جایگزین دپ می‌شود به خاطر بازگرداندن جانی دپ یا اصلاح شخصیت اصلی داستان به تعویق نیافتاده و دلیل اصلی این است که اسپارو عنصری غیرقابل جایگزین برای مجموعه محسوب می‌شود. فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب با تکیه بر جک اسپارو به عنوان تنها منبع درام جذاب داستان خود، رشد کردند و این اتکای بیش از حد باعث شد که به طور پیوسته زمان بیشتری به این کاراکتر اختصاص دهند. این امر جذابیت اسپارو را از بین برد اما این شخصیت تغییر معناداری نداشت، بلکه به همان شکل باقی ماند. جک اسپارو که توجه همه را در اولین فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب به خود جلب کرد، به عنوان یک نقش مکمل طراحی شده بود و نه نقش اول فرانچایز.

آینده دزدان دریایی کارائیب

دزدان دریایی کارائیب

با توجه به این که فرانچایز دزدان دریایی کارائیب در طول سال‌های گذشته بیشتر به جک اسپارو با بازی دپ متکی شده، این شخصیت به عنصری ضروری‌تر تبدیل گردیده و در عین حال کم‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد. شخصیت دپ هسته اصلی دنباله‌های سوم و چهارم دزدان دریایی کارائیب است و حضور او به تنهایی عامل اصلی جذابیت این آثار برای بسیاری از طرفداران به حساب می‌آید اما این مسئله باعث می‌شود تا مخاطبان او را کم‌تر از همیشه دوست داشته باشند. به این ترتیب، جذابیت او با دیده شدن بیش از حد از بین رفته است و شخصیتی که به عنوان کاراکتری ثانویه طراحی شده بود، به دلیل عدم رشد و تغییر ظرفیت‌های خود نادیده گرفته می‌شود.

اکنون سری دزدان دریایی کارائیب، حتی در صورت نادیده گرفتن مشکلات شخصی مداوم دپ که کاملا رسانه‌ای شده، در موقعیتی ناخوشایند قرار گرفته است. فرانچایز دزدان دریایی کارائیب به اسپارو نیاز دارد اما باید مانند «جیغ ۲۰۲۲» عمل کند که به سیدنی پرسکات نیاز نداشت یا مثل «سریع و خشمگین» باشد که پس از مرگ نابهنگام پل واکر، روایت خود را بازسازی کرد. شخصیت تغییرناپذیر جک نقطه عطف فیلم‌ها است، چرا که او در اصل از تغییر کردن متنفر است و در عین حال پیشرفت شخصیتی خود و تبدیل شدن به چهره‌ای پیچیده‌تر یا بالغ‌تر را دوست ندارد. به این ترتیب، فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب موفق نخواهند شد، مگر این که سازندگان یا راهی برای متوقف کردن تمرکز سری روی جک اسپارو با بازی دپ بیابند یا راهی برای تغییر موجه و قابل قبول این شخصیت.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. یک فرد ناشناس

  من دزدان دریایی کارائیپ را به خاطر جک اسپارو میدیدم

 2. مژگان

  من که بی صبرانه منتظر قسمت بعدی دزدان دریایی کارائیب بودم ولی بدون جانی دپ اصلا حاضر نیستم تماشاش کنم.
  همونطور که قسمت سوم جانوران شگفت انگیز رو نگاه نکردم فقط به خاطر جایگزین کردن جانی با مس میکلسن.

 3. امید

  جانی دپ درفیلم دزدان کارائیب یکی از بهترین بازیگرانی است که فیلم رو به بهترین شکل ممکن دراورده بدون اون فیلم بی معنیه

 4. Matt

  دزدان کارائیب بدون جانی دپ یعنی هیچ. شخصیت اسپارو با بازی دپ شده اسپارو چیزی که کارگردان هم گفت با شخصیت کول و شوخ دپ شکل گرفته جزو فیلم نبوده و کاملا ساخته جانی دپ هست. خودشم گفت حتی اگه دیزنی ۳۰۰ میلیون دلار هم بده باز نمیاد.

 5. Fatemeh.s

  آخه بدون جانی فیلمشونو کسی هم نگاه میکنه؟ بدون جانی دیگه فیلم مزه میده؟😔🥺

 6. سعید

  جانی دپ 😍 دوست داشتنی نباشه کی فیلم رو نگاه می‌کنه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما