انواع مختلف پنکه و نکاتی که برای خرید آن‌ها باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه
راهنمای خرید پنکه دستی، شارژی، همراه، گیره‌ای و USB

مهم‌ترین سوالی که باید قبل از خرید انواع پنکه‌ی قابل حمل از خود پرسید این است، که دقیقا در کجا قصد استفاده از آن را دارید؟ آیا پنکه را فقط برای چند روز سفر نیاز دارید؟ یا این یک سفر طولانی با سناریوی احتمالی عدم وجود دستگاه سرمایشی پیش روی شما است؟ به دنبال راه ساده‌ای برای ایجاد آرامش در هنگام مطالعه یا کار هستید، یا می‌خواهید در هر موقعیتی پنکه‌ی کوچک خود را بیرون بیاوردی و داخل مترو یا BRT خود را خنک کنید. در کنار موقعیت استفاده از پنکه‌ی قابل حمل سوالاتی در مورد دسترسی به برق برای شارژ دستگاه یا عدم ایجاد سروصدای فراوان در زمان کار سر میز مطالعه هم می‌تواند از جمله فاکتورهای مهم دیگری باشد. بنابراین همانطور که می‌بینید انتخاب یک نوع پنکه‌ی قابل حمل و کوچک با نکات ظریف و مهمی همراه است، که در این راهنمای خرید به شکل کامل آن‌ها را بررسی می‌کنیم. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

آشنایی با انواع پنکه‌ی قابل حمل و مزایای هر کدام

پنکه رومیزی دیجی کالا

قبل از هر چیزی باید بدانید که پنکه‌های قابل‌حمل به نوعی گجت‌هایی سبک به شمار می‌روند، که می‌توانند در فصول گرم سال پیاده‌روی یا فعالیت‌های خارج از خانه را برای شما راحت‌تر کنند. در همین راستا معرفی انواع مدل‌های این محصولات و مزایا و ویژگی‌های هر یک می‌تواند کمک اثربخشی به انتخاب و خرید شما باشد.

۱. پنکه‌ی رومیزی؛ گزینه‌ای مناسب برای میز کار و دانش‌آموزان

تصور کنید که سر جلسه‌ی امتحان نشسته‌اید و محیط حتی با وجود کولر هم خیلی گرم است، چراکه ممکن است موقعیت شما برای استفاده از باد خنک کولر مناسب نباشد. در چنین حالتی قرار دادن پنکه‌ی رومیزی می‌تواند به معنی واقعی کلمه نجات بخش باشد. این دستگاه‌های زیبای جمع و جور ممکن است کوچک باشند، اما شما را خنک و راحت نگه می‌دارند. این دسته از کالاهای خنک کننده دارای طراحی‌ای کلاسیک هستند و برای میز کار و دانش‌آموزان هم گزینه‌ای کاربردی به حساب می‌‌آیند. این نوع از پنکه‌ها معمولا یک جهته و در مواردی چند جهته‌اند و با پورت USB قابل شارژ و کار هستند.

ویژگی‌های کلیدی

  • پنکه‌های رومیزی اغلب در نوع USB و جمع و جور به بازار عرضه می‌شوند و بر روی میز جای زیادی را اشغال نمی‌کنند.
  • قیمت پایینی دارند که معمولا همه از پس خرید آن بر می‌آیند.
  • قدرت خنک کنندگی کافی‌ای را فراهم می‌کنند و به راحتی از خانه به محل کار قابل حمل و نقل است.

۲. پنکه‌ی دستی؛ همراه شما در وسایل نقلیه‌ی عمومی

تصور کنید که اوایل بعد از ظهر را سپری می‌کنید و هوا به شدت گرم است، این گرما با نشستن در خودرو یا مترو و اتوبوس بدتر هم می‌شود. در چنین حالتی اگر پنکه‌ای شارژی و قابل حمل با خود داشته باشید، تحمل گرما برای شما بسیار راحت‌تر خواهد شد. این نوع پنکه یک گجت نوآورانه است، زیرا نیاز اولیه انسان به خنک شدن را در هر محیطی برطرف می‌کند. جالب است بدانید که پنکه‌های دستی آنقدر کوچک‌اند که به راحتی در کیف‌های دستی و جیب‌های معمولی شلوار جای می‌گیرند. بنابراین هنگاهی که در مسیر برگشت به خانه از سر کار، اگر دمای اتوبوس حسابی بالا رفت، می‌توانید پنکه‌ی ریز خود را از جیب خود بیرون بیاورید و خنکی‌ای فوری را برای خود مهیا کنید.

بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید باتری پنکه دستی با شارژ کامل تا ۸ ساعت هم دوام خواهد داشت.

ویژگی‌های کلیدی

  • ایجاد جریان هوا حداکثر تا ۳ متر در اطراف
  • مقاوم در برابر فشار و قابل شارژ با کابل USB
  • بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید باتری پنکه دستی با شارژ کامل تا ۸ ساعت هم دوام خواهد داشت.

۳. پنکه گردنی؛ همراهی مناسب در زمان ورزش

پنکه گردنی دیجی کالا

این دسته از محصولات هم از جمله گزینه‌های خلاقانه در دنیای امروز به شمار می‌رود. یک پنکه‌ی گردنی و قابل حمل وسیله‌ای است که به دور گردن خود می‌بندید، بنابراین می‌توانید آن را هر کجا که هستید حمل کنید. این کالای سبک قابل استفاده برای هر رنج سنی‌ای است و از طریق شکاف‌هایی که دارد باد خنک را در هر جایی از جمله در زمان ورزش به سمت شما سرازیر می‌کند. فن‌های گردن تقریباً شبیه هدفون هستند و با یک طرح نعل اسبی یا U شکل با پره‌هایی در داخل دستگاه (معمولا) عرضه می‌شوند.

پنکه‌های گردنی مانند هدفون به گردن و روی شانه‌های شما آویزان می‌شود. لازم به ذکر است که وزن استاندارد یک پنکه گردنی تقریباً ۹.۱ اونس (حدودا ۲۵۶ گرم) است.

لازم به ذکر است که وزن استاندارد یک پنکه گردنی تقریباً ۹.۱ اونس (حدودا ۲۵۶ گرم) است. پنکه های گردن مانند هدفون به گردن و روی شانه‌های شما آویزان می‌شود. بنابراین با وجود آن شما می توانید تقریباً هر کاری (از جمله پیاده‌روی، دویدن یا خوردن شام) را انجام دهید.

ویژگی‌های کلیدی

  • بسته به برند کالا این نوع از پنکه‌های قابل حمل و گردنی قابلیت تنظیم در حالات کم، متوسط یا زیاد را دارند.
  • این نوع از پنکه‌ها شارژی هستند و باتری این کالاها بین ۴ تا ۱۶ ساعت دوام می‌آورد.
  • اکثر فن‌های گردنی بدون پره هستند، به این معنی که پره‌های آن در داخل فن قرار می‌گیرند.

نکاتی که قبل از خرید پنکه دستی یا شارژی باید به آن‌ها توجه کنید

قیمت پنکه شارژی کوچک

قبل از انتخاب و خرید هر نوع پنکه‌ی قابل حملی از پنکه دستی گرفته تا مدل‌های شارژی، همراه، گیره‌ای و USB باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید، چراکه رضایت از خرید شما را بالا خواهد برد.

امکانات پنکه‌ی قابل حمل و نوع شارژ آن

چراغ LED داخلی، پایه مغناطیسی و بند گردنی از جمله ویژگی‌های مهم در هر پنکه‌ی قابل شارژ و قابل حملی است. همچنین از آنجایی که نیازهای خنک کننده شما بسته به آب و هوا یا مکان تغییر می‌کند. ممکن است در ساعاتی از روز فقط به کمی باد ملایم نیاز داشته باشید یا هدفتان این باشد که عرق خود را خشک کنید. بنابراین انتخاب یک فن قابل‌حمل با قابلیت تنظیم سرعت بسیار بااهمیت است.

همچنین اگر در سفر به برق دسترسی دارید، یک کالا با کابل USB انتخاب خوبی برای خرید است، زیرا می‌توانید آن را از طریق تلفن، لپ‌تاپ یا پاور بانک خود شارژ کنید. اگر در کمپینگ هستید، ممکن است به برق دسترسی نداشته باشید، بنابراین مطمئن شوید که پنکه‌ی انتخابی شما با باتری کار می‌کند. از طرفی یکی از مشخصه‌های مهم در این دسته از کالاها قابلیت نمایش میزان شارژ است، اگرچه ممکن است در وهله‌ی اول چنین امکانی چندان مهم تلقی نشود، اما در زمان استفاده به‌ویژه در خارج از خانه بسیار به کار می‌آید. در همین راستا لازم به تاکید است که اکثر کالاهای شارژی دارای چراغ شارژ هستند که نشان می‌دهد شارژ کامل پنکه است یا خیر.

موتور پنکه یا فن رومیزی

اگر در سفر به برق دسترسی دارید، یک کالا با کابل USB انتخاب خوبی برای خرید است، زیرا می‌توانید آن را از طریق تلفن یا پاور بانک خود شارژ کنید. اگر در کمپینگ هستید، مطمئن شوید که پنکه‌ی انتخابی شما با باتری کار می‌کند.

حتی اگر در زمان خرید قدرت موتور پنکه برای شما مهم نیست، باز هم توصیه می‌کنیم پرقدرت‌ترین مدل را انتخاب کنید. موتور به نوعی قلب هر وسیله‌ای از جمله پنکه‌ی رومیزی است و اگر به خوبی کار نکند، از عملکرد آن ناامید خواهید شد. بهترین موتور در این نوع از کالاها احتمالا موتوری است که هم قوی باشد و هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

وزن و نوع پنکه‌ی انتخابی با توجه به نیاز

قبل از خرید یک پنکه‌ی قابل حمل، نحوه و مکان استفاده از آن را در نظر بگیرید. آیا علاقه‌مندید که در زمان دوچرخه سواری از آن استفاده کنید؟ در چنین حالتی انتخاب پنکه گردنی ایده‌ای فوق‌العاده است. آیا به دنبال محصولی هستید که در صورت گرم شدن هوا در هر موقعیتی، بتوانید روزانه آن را با خود حمل کنید؟ احتمالاً می‌توانید با یک پنکه دستی که دارای حلقه مچ است، از گرما فرار کنید. در صورتی که به دنبال پنکه‌ای برای کالسکه‌ی کودک یا تخت نوزاد هستید، گزینه‌های گیره‌ای می‌توانند مفید باشند. بنابراین همان‌طور که دید که هر پنکه‌ای را بهر کاری ساخته‌اند. لازم به ذکر است که این مساله با وزن دستگاه هم ارتباط تنگاتنگی دارد. چراکه گزینه‌ای سبک‌تر راحتی بیشتری در حمل دارد.

سطح نویز پنکه‌ی قابل حمل

اگر چه در این مقاله انتخاب فن‌های قابل حمل با موتورهایی قوی را توصیه می‌کنیم، اما به این معنی نیست که گزینه‌ای انتخابی پر سر و صدا باشد. درواقع دستگاه مدنظر شما باید ترکیب خوبی از خنکی مناسب و عملکرد آرام را داشته باشد. یک پنکه با صدا و نویز بسیار کم در اتاق عالی است زیرا عملا فراموش می‌کنید که در اتاق خواب چیزی وجود دارد.

قابلیت حرکت و دوام کالا

پنکه کوچک دستی دیجی کالا

قبل از خرید، با تست کالا در صورت خرید حضوری از قابلیت جابه‌جایی فن مطمئن شوید. به یاد داشته باشید گزینه‌های قابل حمل سبک و جمع و جور هستند، همچنین به راحتی در فضای بسیار کوچکی ذخیره می‌شوند. در کنار این مورد فاکتور کیفیت و دوام کالا هم بسیار بااهمیت است، چراکه استفاده روزانه از فنی با کیفیت پایین در مدت زمان محدودی شما را با دستگاهی خراب رو‌به‌رو می‌کند که ارزش تعمیر هم ندارد. در همین راستا گزینه‌هایی که از پلاستیک ABS یا فلز و مواد محکمی ساخته شده‌اند، برای مدت طولانی‌تری دوام می‌آورند.

اگر چه در این مقاله انتخاب فن‌های قابل حمل با موتورهایی قوی را توصیه می‌کنیم، اما به این معنی نیست که گزینه‌ای انتخابی پر سر و صدا باشد. درواقع دستگاه مدنظر شما باید ترکیب خوبی از خنکی مناسب و عملکرد آرام را داشته باشد.

چگونه یک پنکه‌ی قابل حمل را تمیز کنم؟

همیشه قبل از اقدام به تمیز کردن پنکه‌ی قابل حمل، دستورالعمل‌های تمیزکاری آن را بررسی کنید. چراکه هر کالایی دستورالعمل متفاوتی از دیگری دارد. از طرفی شما که نمی‌خواهید محصولی دارای باتری یا USB خود را با استفاده از آب و صابون خراب کنید. قبل از تمیز کردن محصول، مطمئن شوید که فن کاملاً خاموش است و از هر منبع برقی جدا شده است. برای تمیز کردن عمومی این نوع دستگاه‌های کوچک، درپوش باتری، درپوش فن یا هر قسمتی که به راحتی جدا می‌شود را بردارید. سپس دستگاه را گردگیری کنید تا هر گونه زباله‌ای در لای پره‌های آن از بین برود.

پرفروش‌ترین پنکه‌های دستی، شارژی، همراه، گیره‌ای و USB

در بخش زیر لیستی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین مدل‌های چنین پنکه‌هایی در بازار به همراه قیمت روز آن‌ها وجود دارد که با مقایسه‌ی این کالاها احتمالا می‌توانید بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

پنکه رومیزی باسئوس مدل ACQS000002

پنکه‌ی رومیزی باسئوس مدل ACQS000002 اگرچه گزینه‌ای گران‌قیمت به شمار می‌رود، اما ویژگی‌های کلی آن می‌تواند شما را قانع کند که یکی از آن‌ها را بخرید. در حالت کلی این نوع پنکه‌ی رومیزی دارای مشخصاتی همچون گیره و استند برای نصب روی مانیتور، دارای ۳ سرعت وزش باد، محدوده‌ی وزش گسترده، دارای درگاه تایپ سی برای شارژ و وزن ۵۵۰ گرم است. همچنین با وجود سه پره در ساختار خود می‌تواند سرمایش کافی را در زمانی که پشت میز هستید، برای شما مهیا کند.

پنکه رومیزی باسئوس مدل ACQS000002

پنکه شارژی مدل JD

پنکه‌ی شارژی مدل JD محصولی ارزان‌قیمت و محبوب است که به راحتی در اتوبوس و مترو قابل استفاده است. این نوع کالای سرمایشی تنها ۲۶۵ گرم وزن دارد و با بدنه‌ای از جنس پلاستیک و درگاه microUSB یکی از نمونه‌های کوچک و کاربردی برای حمل است. لازم به ذکر است که این نوع پنکه قابلیت تنظیم سرعت در سه سطح را دارد.

پنکه شارژی مدل JD

پنکه USB تسکو مدل TFan 01

پنکه USB تسکو مدل TFan 01 گزینه‌ای میان‌رده با مشخصاتی همچون قابل استفاده به شکل دستی، رومیزی و همراه، بدنه‌ای بادوام و پلاستیکی، دارای درگاه microUSB، وزن ۱۸۰ گرمی و قابلیت تنظیم در دو سرعت متفاوت است. از طرفی این محصول با کابل همراه و محافظ پره هم همراه است. به همین دلیل هم یکی از محبوب‌ترین پنکه‌های قابل حمل در بازار به شمار می‌رود.

پنکه USB تسکو مدل TFan 01

پنکه گردنی همراه مدل PA1200

اگر به دنبال پنکه‌ی گردنی ارزان برای ورزش در روزهای گرم سال هستید ما به شما پنکه گردنی همراه مدل PA1200 را پیشنهاد می‌کنیم. این مدل کالای سرمایشی دارای ویژگی‌هایی همچون باتری قابل شارژ ۱۲۰۰mAh، دارای سرعت باد کم/ متوسط​​/ قوی، بدنه‌ای از پلاستیک مقاوم، کابل usb، درگاه USB 2 و وزن ۱۷۳ گرمی است و یکی از مدل‌های کاربردی بازار با توجه به قیمت کمی که دارد به شمار می‌رود.

پنکه گردنی همراه مدل PA1200

کولر رومیزی مدل Mini fan

کولر رومیزی مدل Mini fan اگر چه در بین پنکه‌های قابل حمل قرار نمی‌گیرد ولی گزینه‌ای کوچک و خوش‌ساخت هم برای جابه‌جایی و هم برای سرمایش میز کار است. این نوع کولر قابل حمل دارای مشخصه‌هایی همچون درگاه USB، وزن ۳۸۵ گرمی، قابلیت تنظیم سرعت در یک حالت و با باتری قلمی است و در کنار آن با کابل همراه و محافظ پره‌ها هم همراه شده است. در حالت کلی این مدل کولر یکی از گزینه‌های ارزان بازار است که از اقبال خوبی در بین خریداران برخوردار است.

کولر رومیزی مدل Mini fan

پنکه‌ی دستی مدل SQ 2174

پنکه‌ی دستی مدل SQ 2174 محصولی با در گاه USB است که تنها در حدود ۱۷۴ گرم وزن دارد. این کالا با بدنه‌ای پلاستیکی و ساختاری بادوام همراه شده است و می‌تواند علی‌رغم ظاهر کوچکش، بادی خنک به شما هدیه کند. تعداد پره‌های این محصول سه عدد است و خوشبختانه قابلیت تنظیم سرعت در دو حالت مختلف را دارد.

پنکه دستی مدل SQ 2174

پنکه گردنی نایت کر مدل NEF20

یکی از گزینه‌های بالارده‌ی بازار که می‌توانید از بابت کیفیت آن کاملا مطمئن باشید، پنکه گردنی نایت کر مدل NEF20 است که علاوه بر ظاهری زیبا دارای ویژگی‌هایی همچون خنک کنندگی قابل تنظیم و قابل اطمینان از نوع ۳۶۰ درجه، وزن سبک زیر ۱۱ اونس (۳۴۶ گرم)، حداقل صدای ۴۷ دسی‌بل، سرعت قابل تنظیم NEF20 با ۳ حالت مختلف، قابلیت گردش هوا تا ۱۷۰ لیتر در دقیقه، باتری داخلی ۴۰۰۰ میلی‌آمپر بر ساعتی و با کارکرد طولانی تا ۱۲ ساعت است. همچنین پورت USB-C ساده‌ی به کار رفته در آن امکان شارژ سریع باتری را در پنج ساعت امکان پذیر می‌کند. لازم است بدانید که نایتکر، تنها نماینده‌ی قانونی و انحصاری نایکر در ایران است و این پنکه گردنی را با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا ارائه کرده است.

پنکه گردنی نایت کر مدل NEF20

پنکه رومیزی میوتو مدل SANO

اگر به دنبال بالارده‌ترین مدل پنکه‌ی رومیزی هستید انتخاب پنکه رومیزی میوتو مدل SANO می‌تواند راهی جذاب پیش روی‌ شما باشد. این مدل پنکه‌ی رومیزی از ویژگی‌هایی همچون مجهز به فیلتر نانو، قابلیت تنظیم قدرت فن، قابلیت تنظیم گردش هوا، صدای بسیار کم و وزن ۱۲۰۰ گرمی برخوردار است و عملا جزو مدل‌هایی با ارزش خرید بالا به شمار می‌رود. همچنین جالب است بدانید که پنکه رومیزی میوتو مدل SANO با استفاده از کابل USB به برق متصل می‌شود و مصرف برق بسیار پایینی دارد. شما می‌توانید همین حالا این کالای باکیفیت را از دیجی‌کالا سفارش دهید.

پنکه رومیزی میوتو مدل SANO

پنکه رومیزی باسئوس مدل ACYY000002

یکی از محصولات خوش‌ساخت بازار پنکه‌ی رومیزی باسئوس مدل ACYY000002 است. این نوع کالای سرمایشی جنس بدنه‌ای از پلاستیک محکم ABS و PC دارد و در کنار آن از توری محافظ برای حفظ ایمنی بیشتر برخوردار است. ابعاد این کالا ۱۵۰x140x120 میلی‌متر است و در قسمت پایین آن یک پایه به جهت جلوگیری از لیز خوردن کالا طراحی شده است. پنکه رومیزی باسئوس مدل ACYY000002 از سه حالت تنظیم وزش باد پشتیبانی می‌کند و موتوری قدرتمند دارد، اما با وجود تمامی این مزیت‌ها صدای چندان بلندی ندارد و جزو گزینه‌های آرام به حساب می‌آید.

پنکه رومیزی باسئوس مدل ACYY000002

پنکه USB باسئوس مدل Departure Vehicle Fan CXQC-A03

آخرین محصول پرفروش ما پنکه USB باسئوس مدل Departure Vehicle Fan CXQC-A03 است که مشخصات آن شامل وزن بسیار کم در حد ۱۵۰ گرم، دارای کابل یو اس بی تا ۱.۲ متر، بدنه‌ای از جنس PVC و پلاستیک بادوام، دارای سه سطح سرعت و با امکان تنظیم در زوایای متنوع می‌شود. این کالا طراحی‌ای ایمن با تیغه‌هایی محافظت شده دارد و با توجه به قیمتی که دارد جزو مدل‌هایی با ارزش خرید بالا به شمار می‌رود.

پنکه USB باسئوس مدل Departure Vehicle Fan CXQC-A03

سخن پایانی

وجود موتور قدرتمند با طول عمر بالا و همچنین مصرف انرژی کارآمد از جمله مشخصه‌هایی در پنکه‌های قابل حمل است، که ارزش خرید آن را چند برابر می‌کند. همچنین استفاده از دکمه‌های کاربر پسند و پره‌های محافظت شده تجربه‌ی خنک‌سازی بهینه‌ای را برای کاربر تضمین می‌کند. با شارژ مجدد بلافاصله پس از اخطار دستگاه، هرگز در وسط راه متوجه‌ی کم شارژی پنکه‌ی خود نمی‌شوید، اما توصیه می‌کنیم که همواره باتری‌های اضافی را با خود حمل کنید تا هرگز در چنین شرایطی قرار نگیرید. کوچک بودن این محصولات راحتی زیادی به کاربر می‌دهد، زیرا به راحتی جا به جا می‌شود. از طرفی برخی نمونه‌های موجود در بازار قابل تا شدن هستند، که از منظر ذخیره‌سازی هم بهینه باشند. در پایان امیدواریم که این راهنمای خرید جامع به شما در انتخاب کالایی باکیفیت و بادوام کمک بسیاری کرده باشد.

منبع: TRAVEL LEISURE

پاسخ به سوالات متدوال
آیا می‌توان پنکه‌ی قابل حمل را داخل هواپیما آورد؟
بله؛ شما معمولاً می‌توانید یک پنکه‌ی قابل حمل را در چمدان دستی خود قرار دهید. فقط مطمئن شوید که پنکه حجیم و سنگین نباشد یا فضای زیادی را اشغال نکند.
رنج قیمت پنکه‌ی قابل حمل چقدر است؟
به منظور خرید پنکه‌ای باکیفیت که قابل حمل هم باشد لازم است در سال ۱۴۰۲ حدودا از ۳۰۰ الی ۱ میلیون تومان هزینه کنید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما