هزینه‌ی ساخت پلی‌استیشن ۵ به ۴۵۰ دلار رسیده است

امیرحسین میرزایی ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۳ ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
پلی‌استیشن لوگو

افزایش تقاضا و کمبود قطعات، قیمت ساخت سخت‌افزار کنسول نسل بعد سونی را بالا برده است. طبق گزارشی که خبرگزاری بلومبرگ منتشر کرده، هزینه‌ی ساخت سخت‌افزار پلی‌استیشن ۵ به حدود ۴۵۰ دلار رسیده است؛ رقمی که سونی انتظار آن را نداشته و در راستای همین موضوع، هنوز نتوانسته است قیمت نهایی PS5 را مشخص کند. منابع بلومبرگ گفته‌اند که سونی منتظر قیمت‌گذاری ایکس‌باکس بعدی از سوی مایکروسافت است و برنامه دارد پس از آن در مورد قیمت پلی‌استیشن ۵ تصمیم‌گیری کند.

سونی و مایکروسافت هر دو برنامه دارند تا در پایان سال جاری میلادی، یعنی پاییز سال آینده، کنسول‌های نسل بعد خود را وارد بازار کنند؛ کنسول‌هایی که هر دو به صورت رسمی با نام‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس معرفی شده‌اند. هر دو کنسول هنوز رسما در طی مراسمی جداگانه معرفی نشده و اطلاعات و جزییات آن‌ها هنوز منتشر نشده است. با این حال، گفته شده که سونی حتی خودش هم نسبت به جزییات نهایی پلی‌استیشن ۵ مطمئن نیست. بلومبرگ می‌گوید که قیمت نهایی کنسول‌های قبلی سونی همگی در ماه فوریه مشخص شده‌اند و پس از آن، سونی در بهار شروع به تولید انبوه کنسول‌ها کرده است. این اتفاق برای پلی‌استیشن ۵ رخ نداده و مسوولان سونی هنوز روی قیمت پلی‌استیشن ۵ اتفاق نظر ندارند. منابع بلومبرگ به صورت ناشناس این خبرگزاری گفته‌اند که سونی منتظر جمع‌آوری اطلاعات بیشتر از رقیب خود یعنی مایکروسافت است.

مشکلی که گریبان سونی را گرفته، کمبود دو قطعه‌ی اصلی پلی‌استیشن ۵ یعنی حافظه‌ی رم و حافظه‌ی فلش است.

تخمین زده می‌شود که کنسول قبلی سونی یعنی پلی‌استیشن ۴ هزینه‌ی ساختی ۳۸۱ دلاری داشته است. سونی این کنسول را به هنگام عرضه با قیمت ۳۹۹ دلار وارد بازار کرد. اگر هزینه‌ی ساخت پلی‌استیشن ۵ را همان ۴۵۰ دلار در نظر بگیریم و آن را در کنار تفاوت قیمت عرضه و ساخت پلی‌استیشن ۴ قرار دهیم، می‌توانیم بگوییم که قیمت نهایی پلی‌استیشن ۵ باید حداقل ۴۷۰ دلار باشد.

فروش یک کنسول بازی ۴۷۰ دلاری به هیچ وجه راحت نیست و این موضوع ممکن است به ضرر سونی تمام شود. همین حالا هم گران‌ترین کنسول سونی یعنی پلی‌استیشن ۴ پرو، با قیمت ۳۹۹ دلار فروخته می‌شود. البته که این رقم هم معمولا در فروشگاه‌ها همراه با تخفیف و پایین‌تر است.

مشکلی که گریبان سونی را گرفته، کمبود دو قطعه‌ی اصلی پلی‌استیشن ۵ یعنی حافظه‌ی رم و حافظه‌ی فلش است؛ موضوعی که در نتیجه‌ی افرایش تفاضا برای این قطعات شکل گرفته. شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند نسل جدید موبایل‌های خود را معرفی کرده و ساخت آن‌ها را شروع کرده‌اند. این موضوع منجر به افزایش بسیار زیاد تقاضا برای رم و حافظه‌ی فلش شده است. سامسونگ همین چند روز پیش سری جدید گوشی‌های خود را معرفی کرد. گوشی‌های سری اس ۲۰ حداقل ۱۲ گیگابایت حافظه‌ی رم دارند.

PlayStation Logo

البته که شرکت‌های سازنده‌ی کنسول‌های بازی معمولا این دستگاه‌ها را با سود بسیار کم یا حتی در بسیاری از مواقع با ضرر عرضه می‌کنند. درآمد اصلی این شرکت‌ها از فروش سخت‌افزار و کنسول نیست، بلکه آن‌ها از فروش بازی و سرویس‌های اشتراکی مختلف درآمدزایی می‌کنند. حتی مدیر عامل سونی، کنیچیرو یوشیدا هم چند وقت پیش گفته بود که موفقیت یک تجارت را نباید با تعداد فروش سخت‌افزار محاسبه کرد، بلکه موفقیت وابسته به تعداد کاربران فعال یک سرویس است.

بلومبرگ می‌گوید که برخی از مسوولان سونی معتقدند که در راستای رقابت با مایکروسافت، آن‌ها باید پلی‌استیشن ۵ را با ضرر بفروشند. از طرف دیگر، تعدادی از مسوولان سونی هم ترجیح می‌دهند تا روی فروش سخت‌افزار پلی‌استیشن ۵ هم درآمدزایی کنند.

قطعات پلی‌استیشن ۵ به صورت نهایی مشخص شده‌اند و سونی برنامه‌ای برای تغییر سخت‌افزار این کنسول ندارد.

هیروکی توتوکی، مدیر ارشد مالی سونی، هفته‌ی گذشته بود که طی کنفرانس مالی سونی به سهام‌داران از تلاش‌شان برای آماده‌سازی پلی‌استیشن ۵ گفت. توتوکی گفته بود: «باید هزینه‌های تولید پلی‌استیشن ۵ را کنترل کنیم و در عین حال هم تعداد صحیحی دستگاه در سری اول تولید کنیم.»

بیشتر قطعات پلی‌استیشن ۵ به صورت نهایی مشخص شده‌اند و سونی برنامه‌ای برای تغییر سخت‌افزار این کنسول ندارد. منابع بلومبرگ گفته‌اند که سونی از یک سیستم خنک‌کننده‌ی به نسبت گران‌قیمت استفاده کرده است. معمولا سیستم‌های خنک‌کننده هزینه‌ای کمتر از یک دلار دارند، ولی سونی از سیستمی گران استفاده کرده تا مطمئن شود که تراشه‌های قدرتمند داخل کنسول مشکل تولید گرما و خنک شدن ندارند.

سونی هنوز تصمیم نگرفته است که برای سال اول تولید، برنامه دارد چه تعداد کنسول پلی‌استیشن ۵ تولید کند. با این حال، طبق گزارش بلومبرگ، ویروس کرونا برخلاف صحبت شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلف، روی تولید پلی‌استیشن ۵ هیچ تاثیری نداشته است.

واضح است که تجارت پلی‌استیشن، بالاترین اهمیت را برای سونی دارد. سونی تصمیم گرفته است تا سخت‌افزار قدرتمند پلی‌استیشن ۵ را حفظ کند و اجازه ندهد مشکل کمبود قطعات روی این کنسول تاثیر بگذارد. با این حال، بلومبرگ می‌گوید که کمبود حافظه‌های رم سونی را مجبور کرده است تا تعدادی از قابلیت‌های یکی از دوربین‌های بدون‌آینه‌ی نسل بعد خود را تغییر دهد.

دسته‌ی پلی‌استیشن

نهایتا، گزارش بلومبرگ می‌گوید که سونی برنامه دارد تا از اجرای بیشتر بازی‌های پلی‌استیشن ۵ روی پلی‌استیشن ۴ هم مطمئن شود؛ طوری که بیشتر بازی‌های اولیه‌ی پلی‌استیشن ۵ روی کنسول قبلی هم کار خواهند کرد. این حرکت، در کنار ادامه‌ی فعالیت سرویس‌های مختلف پلی‌استیشن و همچنین فروش بازی می‌تواند سونی را از حفظ درآمد فعلی خود مطمئن کند. هم سونی و هم مایکروسافت در حال گسترش سرویس‌های آنلاین خود هستند و درآمد حاصل از آن‌ها، می‌تواند انعطاف بیشتری به این دو شرکت درباره‌ی قیمت‌گذاری نهایی سخت‌افزار نسل بعدشان دهد.

منابع بلومبرگ به این خبرگزاری گفته‌اند که سونی منتظر اعلام قیمت نهایی ایکس‌باکس سری ایکس است؛ کنسولی که مستقیما با پلی‌استیشن ۵ رقابت خواهد کرد. با این حال، انتظار نداریم مایکروسافت زودتر از نمایشگاه E3 که در ماه ژوئن برگزار می‌شود، حرفی از قیمت ایکس‌باکس سری ایکس بزند. از طرف دیگر، مدیر ارشد مالی سونی که در کنفرانس اخیر حرف زیادی از تجارت بازی نزد، در همین مراسم به سهامداران گفت که تا پایان ماه آوریل برنامه‌های سونی برای پلی‌استیشن را در سال مالی جاری اعلام خواهند کرد.

حتی اگر این اتفاق هم رخ ندهد و سونی تا پایان آوریل نسبت به قیمت نهایی پلی‌استیشن ۵ تصمیم‌گیری نکند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم تا در کنفرانس مالی بعدی سونی در ماه می، حداقل چیزی درباره‌ی پلی‌استیشن ۵ بشنویم.

با تمام این اوصاف، به نظر نمی‌رسد که سونی بخواهد سکوت خود درباره‌ی پلی‌استیشن ۵ را به این زودی‌ها بشکند.

منبع: بلومبرگ

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. Avatar آرش دهستان آبکنار

  با این تفاسیر فکر کنم به ایران برسه قیمت معقولش طرفای ۷ میلیون باید باشه. البته معقولانه در ایران جایگاهی نداره و قطعا با قیمت های نجومی ۱۲ الی ۱۵ میلیون تومان طرف خواهیم بود! سپاسگذارم هموطن!

  1. Avatar امیر

   حدود پنج تا شش میلیون، در صورت نابودتر نشدن اوضاع تا زمستون سال بعد (که بعیده)، قیمت معقولی میشه.

   البته که باید در نظر داشته باشیم که هزینه ۴۵۰ دلاری ساخت کنسول فقط سخت افزار رو در نظر گرفته.
   یعنی اگه سونی نخواد با ضرر بفروشه و روی فروش کنسول هم سود داشته باشه احتمالا با قیمت ۵۰۰ دلاری برخورد می کنیم. هزینه هایی مثل بسته بندی و توزیع و خیلی چیزهای دیگه رو باید در نظر گرفت.

   که به نظرم به شدت منطقیه.

   همین الان ایکس باکس وان ایکس با قیمت ۵۰۰ دلاری فروخته میشه.
   وان ایکس وحشتناک قوی بود. هیچ کامپیوتری با قیمت زیر هزار و خرده‌ای دلار نمی‌تونه بازی فورکی اجرا کنه. وان ایکس فورکی ۶۰ فریم بازی‌ها رو اجرا می‌کنه.
   مایکروسافت گفته بود اساسا خود سخت افزار وان ایکس هیچ سودی واسشون نداره.
   فقط سیستم خنک کننده وان ایکس قیمتش توی یه کیس معمولی چند صد دلار در میاد.

   سری ایکس و پی اس فایو هم سخت افزار تخیلی قدرتمندی دارن. مسخره قوی‌ان واسه چنین دستگاه هایی.
   یه کامپیوتر معادل فقط کارت گرافیکش قیمت بالاتری داره نسبت به این کنسولها.

   همین الان توی مملکت منصف خودمون مثلا یه کارت قدیمی ۱۰۶۰ رو دارن شیش چوق میفروشن.

   یکم مقایسه که میکنیم با گوشی های جدید که قیمت های ۱۴۰۰ دلاری (!) دارن، واقعا باید سونی و مایکروسافت و تلاششون واسه کم کردن قیمت رو بسیار تحسین کنیم.

   با این حال، حرکت صحیح از سوی سونی اینه که روی کنسول ضرر بده.

   اگه حاضر شه با قیمت ۴۰۰ دلار کنسول رو بفروشه ما با همون قیمت پی‌اس‌فور پرو باید روبرو شیم.
   این ظرفیت هست که سونی دوباره برنده بشه.

   که واسه همه عالیه. سونی هم میتونه توی یک سال هزینه های ساخت رو بیاره پایین و یر به یر کنه یا حتی به سوددهی برسونه.

   ولی سوال جالبتر واسه من اینه.

   اینکه چرا ملت حاضرن هزار دلار هزار دلار پای آیفون جدید و گلکسی جدید پول بدن، ولی به کنسول که میرسه همه چی رو فراموش میکنن؛ کنسولی که نسلش هفت هشت ساله، برخلاف گوشی ها که سالی یا حتی زودتر یه مدل جدید دارن.

   1. Avatar Mahdi

    برادر مثل اینکه خبر نداری …
    قیمت دلار در سال آینده طوری خواهد بود که قیمت های فعلی آرزو باشد ….
    اگر تصمیم به خرید دارید ۵۰۰ دلار کنار بذارید نه ۶ میلیون تومان

   2. Avatar saeid_biologist

    خیلی نقد خوبی کردید. خود من هم برام سؤال بود که چطوری آیفون ۱۰۰۰ دلاری خوب میفروشه ولی کنسول با ۵۰۰ دلار فروشش با مشکل مواجه میشه؟ پاسخی که پیدا کردم این بود که مخاطب کنسول بیشتر نوجوانها هستند و از طرف دیگه ما در بازار کنسول چیزی به عنوان میانرده نداریم. در مورد آیفون هم همینطوره همه آمریکا آیفون ندارند و بازار میانرده‌های سامسونگ و هواوی دنیای اروپا و آمریکا رو هم گرفته

   3. Avatar آزیتا

    فکر کنم حالت خوب نیست.
    مگه دیوونس این کارو کنه.
    بهترین کار اینه فعلا نفروشه تا راهکاری مشخص شه برای پایین آوردن هزینه ی ساخت.