۱۵ نکته و پیام پنهان فصل اول سریال «سندمن»

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
سندمن

سریال اقتباسی «سندمن» محصول نتفلیکس پر از پیام‌های پنهان و ارجاعات مختلف به داستان اصلی خود است. طبیعتا این پیام‌ها و ارجاعات اشاراتی به کمیک‌های دی‌سی و کتاب‌های سندمن دارند‌ که در قالب دنیایی بزرگ روایت شده‌اند. در کنار این‌ها تعدادی پیام پنهان بصری و ادبی هم درباره شخصیت‌ها و مفاهیم گوناگون وجود دارند که نیازی به توضیح طولانی یا معرفی رسمی ندارند.

هشدار: در این متن، داستان فصل اول سریال «سندمن» لو می‌رود

اهمیت سندمن در ادبیات مدرن را نمی‌توان نادیده گرفت. سندمن اولین اثر بزرگ نیل گیمن (نویسنده «خدایان آمریکایی» و «فال نیک») و یکی از اولین مجموعه رمان‌های گرافیکی محسوب می‌شود که مخاطب هدف آن خوانندگان بزرگسال بود و جایگاه کمیک‌ها را از داستان‌های ساده ابرقهرمانی فراتر برد. این داستان با وجود اعتراضات بسیار، جوایز متعددی از جمله جایزه جهانی فانتزی را برای بهترین داستان کوتاه به دست آورد اما بسیاری اعتقاد داشتند که یک کتاب صرفا کمیک نباید چنین جایزه معتبری را دریافت کند.

سریال جدید نتفلیکس، «سندمن» نمود کاملی از داستان اصلی است. بسیاری از دیالوگ‌های اصلی گیمن و زیبایی‌شناسی بصری هنرمندانی که در طول سال‌های متعدد به دنیای سندمن جان بخشیدند، در تار و پود این سریال نهاده شده است. با هم خلاصه‌ای از تمام پیام‌های پنهان و ارجاعات فصل اول این مجموعه را بررسی می‌کنیم.

۱۵. ساکنان رویا

سندمن

صحنه آغازین قسمت ۱ سندمن، «رویای صادقه»، به طور چشم‌گیری شکافی بین دنیای رویا و بیداری ایجاد می‌کند. دوربین پس از نمایش پرواز «جسمی کلاغه» بین قلمروهای مختلف، روی عبارت رویا زوم می‌کند و تصاویر وارد قلعه رویا می‌شود. در این بین، مارتین تنبونز و مروین پامکین‌هد نیز خیلی کوتاه و قبل از نقش‌آفرینی‌شان در قسمت‌های بعدی دیده می‌شوند. نگهبانان قلعه رویا، وایورن، گریفین و هیپوگریف نیز در حین عبور جسمی از دروازه‌ها به تصویر کشیده می‌شوند.

۱۴. سندمن: پیش‌درآمد

سندمن

«سندمن: پیش‌درآمد» که در شش قسمت از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ منتشر شد، پیش‌درآمدی برای «سندمن» بود و نبردی را به تصویر می‌کشید که مورد اشاره قرار گرفته اما هرگز نشان داده نشده بود. سریال «سندمن» نتفلیکس دو صحنه از آن پیش‌درآمد را به شکلی دیگر بازسازی می‌کند. اول، لوسین با مورفئوس درباره یک احساس خاص صحبت می‌کند و به او می‌گوید که شاید از سفر آینده خود زنده برنگردد. دوم، مورفیوس با کورینتیان معروف به چشم‌دندانی روبه‌رو می‌شود که همین صحنه نشان می‌دهد که کورینتیان خیلی قبل‌تر از گیر افتادن مورفیوس نیز فردی سرکش بوده است.

۱۳. اشاره به تصاویر کمیک اصلی

سندمن

نماهای زیادی در فصل ۱ «سندمن» پنل‌ها و صفحات معروف کمیک‌های اصلی را نشان می‌دهند. صحنه‌ای که در آن مورفیوس در یک دایره الزام‌آور به دام می‌افتد یکی از دراماتیک‌ترین لحظات است. هم‌چنین در لحظه دیگری که در اولین تریلرهای سریال نیز دیده شده بود، مورفئوس به صورت برهنه به سمت یک درگاه نورانی فرار می‌کند.

۱۲. نفرین بیداری ابدی

سندمن

در سریال «سندمن»، مورفیوس، الکس برگس را با نفرین خواب ابدی مجازات می‌کند. پس از آن الکس در حالت خلسه به نظر می‌رسد و انگار در یک کابوس به دام افتاده است. کمیک‌ها به طور کامل ماهیت این نفرین را به تصویر کشیده‌اند و در آن‌ها الکس برگس از یک کابوس بیدار و متوجه می‌شود که در یک کابوس کاملا متفاوت دیگر گرفتار شده است که مورفیوس آن را بیداری ابدی می‌نامد.

۱۱. شخصیت‌های آشنا

سندمن

نیل گیمن شخصیت‌های منحصربه‌فرد بسیاری را در کمیک سندمن خلق کرد و در عین حال برای مجموعه ترسناک کمیک‌های دی‌سی (قبل از مجموعه «سندمن») نیز احترام قائل بود. قابیل و هابیل معروف‌ترین نمونه‌های این‌چنینی هستند که از سری کمیک‌های «خانه معمایی» و «خانه اسرار» الگوبرداری شده‌اند.

هم‌چنین سه جادوگری که با پیشگویی به مورفئوس کمک می‌کنند، شخصیت‌های «زمان جادوگری» بودند. حتی لوسین کتابدار که اکنون مدت‌هاست با داستان‌های سندمن گره خورده، برای اولین بار به عنوان یکی از کاراکترهای سری داستان‌های «قلعه ارواح» که تنها سه شماره از آن منتشر شد، ظاهر گردید. قلعه متروکه ارواح در ترانسیلوانیا که لوسین در غیاب استادش از آن نگه‌داری می‌کرد، بعدا به قصر مورفیوس در قلب دنیای رویا تبدیل شد.

۱۰. برادر ولگرد

سندمن

هنگامی که مورفیوس در پایان قسمت ۱ «سندمن» به دنیای رویا باز‌می‌گردد، لوسین به یکی از افرادی اشاره می‌کند که مسئولیت‌ها و وظایف خود را رها کرده است. او در واقع به برادر ولگرد اشاره دارد که شخصیتی است که خط داستانی جدا و جالبی دارد. او بعدا هم در قسمت ۶ سندمن، «صدای بال‌هایش»، مورد اشاره قرار می‌گیرد و رویا از مرگ می‌پرسد که آیا سر و کله ولگرد در غیاب او پیدا شده است یا خیر. هم‌چنین در قسمت ۷، «خانه عروسک»، ناامیدی احوال ولگرد را از آرزو جویا می‌شود.

۹. کمی رویای رویای من را ببین

سندمن

قسمت ۳ «سندمن»، کمی رویای رویای من را ببین از سومین شماره کمیک سندمن اقتباس می‌کند، جایی که جان کنستانتین جنگجو و البته کلاهبردار به مورفیوس کمک می‌کند تا کیسه شن جادویی دزدیده‌شده‌اش را پیدا کند. این سریال اقتباسی نتفلیکس نسخه‌ای زنانه از جان کنستانتین به نام یوهانا کنستانتین را به تصویر می‌کشد اما علاوه بر این، اشاراتی هم به کمیک هلبلیزر، کراس‌اوور کمیک سندمن دارد.

سکانس کابوس آغازین در کلوپ کاسانوا در نیوکاسل روایت می‌شود که کنستانتین در آن‌جا قصد داشت دختری به نام آسترا لوگ را از دست نیروهای جهنم نجات دهد اما ناموفق بود. علاوه بر این، یکی از پوسترهای کلوب به گروه پانک کنستانتین اشاره دارد. این قسمت هم‌چنین برخی از دوستان و معشوقان سابق کنستانتین، از جمله چاس چندلر و کیت رایان را نیز مورد اشاره قرار می‌دهد.

۸. ریشه‌های متیو کلاغه

سندمن

متیو کلاغه برای اولین بار در قسمت ۳ «سندمن» ظاهر شد. او درباره پیشینه خود چیزی نمی‌گوید به جز این که چند ساعت قبل از این که لوسین او را به عنوان پیام‌آور مورفیوس منصوب کند در خواب مرده است. کمیک‌ها به جزئیات بیشتری می‌پردازند و نشان می‌دهند که او متیو کیبل، دوست الک هالند و شوهر اول ابیگیل آرکان است. او یکی از عناصری است که موجب تداوم کمیک‌های ترسناک دی‌سی شد و همیشه خوانندگان بزرگسال را سردرگم می‌کرد.

۷. قلمرو آرزو، آستانه

سندمن

قلمرو آرزو به طور کامل در یک قلعه به نام آستانه قرار دارد. این قلعه به شکل یک مجسمه غول پیکر از آرزوست که در مواقع مختلف تغییر شکل می‌دهد تا شکل و شمایل فعلی آرزو را منعکس کند. آرزو خانه خود را در قلب آستانه ساخته است. در قسمت ۷ «سندمن»، خانه عروسک یا همان آستانه را از فاصله دور و در یک شات ثابت، به عنوان یک پیام پنهان می‌بینیم.

۶. شخصیت‌های ابرقهرمان

سندمن

مورفیوس با مستر میراکل و شکارچی مریخی در داستان آغازین کمیک اصلی سندمن ارتباط برقرار کرده بود و همین موضوع نشان می‌دهد که او بخشی از همان جهانی است که شخصیت‌های لیگ عدالت در آن قرار دارند. سریال اقتباسی نتفلیکس وجود ابرقهرمانان را در دنیای خود تایید نمی‌کند اما اشاراتی به کمیک‌های دی‌سی و مایل‌استون دارد.

برای مثال، زمانی که رز واکر به برادرش کمک می‌کند تا چمدان‌هایش را جمع‌آوری کند، چندین اکشن‌فیگور از فلش، زن شگفت‌انگیز و بتمن در تصویر قابل مشاهده است. همین اسباب‌بازی‌ها بعدا در مرکز فرماندهی گالت به همراه تصاویری از ابرشرورانی مانند دزد دریایی روانی، کاپیتان کولد و پید پایپر دیده می‌شوند. هم‌چنین در قسمت ۹ جید با تی‌شرتی با طرح شخصیت قهرمان الکتریکی استاتیک دیده می‌شود و بعدتر در اتاق هتل کورینتیان در حال تماشای قسمتی از «شوک استاتیک» است.

۵. سندمن جو سایمون و جک کربی

سندمن

بین زمان انتشار اولین کمیک سندمن دی‌سی (که یک کارآگاه به نام وسلی دادز نقش او را بر عهده داشت و مسلح به گاز خواب‌آور بود) و خلق مورفیوس توسط نیل گیمن، یک قهرمان دیگر با نام سندمن وجود داشت. این سندمن که در سال ۱۹۷۴ توسط خالقان کاپیتان آمریکا، جو سایمون و جک کربی ساخته شد، نگهبان کودکان بود و از آن‌ها در برابر کابوس‌های جادوگر شیطانی محافظت می‌کرد. سریال «سندمن» دارای یک پیام پنهان است که به این نسخه از سندمن ادای احترام می‌کند و جد واکر را در این نقش و در قالب کابوس‌های شبانه به تصویر می‌کشد.

۴. چسترتون

سندمن

چسترتون، نویسنده انگلیسی که به عنوان شاهزاده پارادوکس شناخته می‌شود و تاثیر قابل توجهی بر نیل گیمن که با خواندن آثار این نویسنده بزرگ شده است، داشت. گیمن در کمیک اصلی سندمن با الگوبرداری از شخصیت گیلبرت به چسترتون ادای احترام کرد. «سندمن» نتفلیکس نیز به این نویسنده اشاره می‌کند و به او احترام می‌گذارد و گیلبرت در دو صحنه جداگانه درباره نوشته‌های چسترتون صحبت می‌کند.

۳. همایش قاتلان سریالی

سندمن

در نیمه دوم فصل اول سریال، مرد خانواده دیگر نتوانست به عنوان مهمان افتخاری در همایش قاتلان سریالی حضور پیدا کند و کورینتیان به عنوان سخنران اصلی در این مجلس ظاهر شد. در کمیک‌ها، مرد خانواده با جان کنستانتین زد و خورد پیدا می‌کند. بعدا در قسمت ۹ «سندمن»، کورینتیان سازمان‌دهندگان همایش را وادار می‌کند تا یکی از قاتلانی را که به عنوان بوگیمن در همایش حاضر شده بود تعقیب کنند.

کورینتیان  بوگیمن واقعی را می‌شناخت و می‌دانست که او سه سال قبل در لوئیزیانا غرق شده است. این اتفاقات اشاره به شماره ۴۴ کمیک سومپ تینگ دارد، جایی که بوگیمن واقعی پس از یک درگیری می‌میرد. هیچ شانسی برای حضور این شخصیت در سریال «سندمن» وجود ندارد، زیرا حقوق مادی و معنوی این کاراکتر در حال حاضر به جی‌جی آبرامز تعلق دارد اما این سریال باز هم ارتباط بین سندمن و سومپ تینگ را ارج می‌نهد.

۲. حضور آزازل

سندمن

در صحنه پایانی فصل ۱ «سندمن»، لوسیفر با آزازل دیدار می‌کند که یک دیو عالی‌رتبه است که برای خبررسانی به لوسیفر آمده تا او را از آمادگی اربابان جهنم برای حمله به سرزمین رویا مطلع کند. در کمیک‌ها، آزازل به همراه لوسیفر به عنوان بخشی از گروه سه‌گانه شیاطین و فرشتگان عزل‌شده بر جهنم حکومت می‌کرد و سپس تبدیل به ضدقهرمان اصلی خط داستانی یک کمیک دیگر شد. به نظر می‌رسد که او در فصل دوم سریال نیز نقشی مشابه را ایفا کند.

۱. تیتراژ پایانی

سندمن

هنرمندان بزرگ زیادی روی کمیک‌های سندمن کار کرده‌اند اما دیو مک‌کین یکی از کسانی است که بیشتر با این مجموعه درگیر بوده و نام او روی جلد هر شماره و هم‌چنین چندین نسخه دیگر هم به چشم می‌خورد. مک‌کین سکانس‌های انیمیشنی منحصربه‌فردی را برای تیتراژ پایانی هر قسمت از سریال «سندمن» کارگردانی و از همان سبک کاورهای کمیک اصلی استفاده کرده است. بینندگان باید حتما دکمه تماشای تیتراژ را در پایان هر قسمت از «سندمن» بزنند تا از هنرمندی مک‌کین و نحوه ارجاع آن‌ها به کمیک‌ها لذت ببرند.

منبع: screenrant

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
  1. حسین

    قسمت اولش چنگی به دل نزد.

  2. عارف

    واقعا با اضاف شدن رز واکر و لایتا هال داستان ریخت بهم حیف این سریال با کاراکتر اولی به این فوق العاده ای

  3. M

    سریال جالبی نیست. من که نصفه ولش کردم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما