سریال «تهاجم پنهان» کجای خط زمانی مارول قرار دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

داستان «تهاجم پنهان» با ریتم ملایم آغاز شده و حالا بخشی از دنیای سینمایی مارول است. رویداد تهاجم پنهان در کمیک‌های مارول یک رویداد عظیم است که بخش بزرگی از شخصیت‌های مارول را درگیر می‌کند، از انتقام‌جویان گرفته تا چهار شگفت انگیز. تا اینجا سریال «تهاجم پنهان» شباهت اندکی به داستان کمیک داشته و حال و هوای جاسوسی‌ به فضای سریال غالب بوده، اما با این وجود سریال غافلگیری‌های مختص خودش را دارد. از آنجایی که فاز ۵ دنیای سینمایی مارول تازه شروع شده است، هواداران پس از منتشر شدن هر فیلم و سریال جدیدی مشتاق‌اند بدانند هر فیلم یا سریال در جدول زمانی مارول چه جایگاهی دارد و قبل یا بعد کدام فیلم یا سریال قرار می‌گیرد. حق هم دارند، چون فاز ۴ مارول به اندازه‌ای که ما دوست داشتیم منسجم نبود و پروژه‌ها مستقل‌تر بودند، مهم‌تر آنکه به نظر نمی‌رسید آن‌طور که فازهای قبلی بودند این فاز در جهت رسیدن به یک داستان کلی باشد. بنابراین اولین سؤال مارولی‌ها این است که «تهاجم پنهان» کجای جدول زمانی مارول قرار می‌گیرد.

اسکرال‌ها را که یادتان هست؟ همان موجودات فضایی سبزرنگ و گوش‌درازی که در «کاپیتان مارول» (Captain Marvel) با آن‌ها آشنا شدیم و در صحنه پس از تیتراژ «مرد عنکبوتی: دور از خانه» (Spider-man: far from home) هم دیدیم که در غیاب نیک فیوری، عده‌ای از آن‌ها وانمود می‌کنند فیوری و مأموران شیلد هستند. مقدمه‌چینی برای اسکرول‌ها پس از آن هم ادامه داشت و ما در قسمت پایانی سریال «واندا ویژن» (WandaVision) هم شاهد حضور عجیب و غافلگیرکننده یک اسکرال‌ بودیم. پس از به پایان رسیدن سریال «فالکون و سرباز زمستان» (The falcon and The Winter soldier) هم اغلب هواداران به این باور رسیدند که شخصیت شارون کارتر با یک اسکرال جایگزین شده است. به هر حال سریال «تهاجم پنهان» شروع شده و به احتمال زیاد حین پاسخ دادن به سوال‌های قدیمی، سوال‌های جدیدی در سرمان به وجود می‌آورد و مطمئناً تأثیر بزرگی در پروژه‌های آینده مارول و خط داستانی فاز ۵ خواهد گذاشت، به خصوص فیلم بعدی کاپیتان آمریکا.

طبق چیزی که در «کاپیتان مارول» گذشت، همه (چه ما، چه فیوری و رفقا) فکر می‌کردند تعداد محدودی اسکرال روی سیاره زمین زندگی می‌کنند. اما این‌طور که پیداست پس از بشکن تانوس، بیش از ۱ میلیون اسکرال وارد زمین شده‌اند و بی‌آنکه کسی بفهمد، دارند به طور پنهانی زندگی می‌کنند. وقتی اسکرال‌ها برای بار نخست به زمین آمدند، نیک فیوری بهشان قول داد برای آن‌ها یک خانه جدید، یک سیاره خوب، پیدا می‌کند و وضعیت نابسامانشان دائمی نخواهد بود. آن موقع که فیوری این قول را داد گراویک کم سن و سال بود. اما حالا او بزرگ شده و از وضعیت ناراضی است. قرار هم نیست منتظر فیوری یا هیچکس دیگری بماند، یا حتی دنبال یک خانه جدید بگردد، گراویک زمین را به عنوان خانه خودش انتخاب کرده و حالا می‌خواهد با رهبری اسکرال‌ها زمین را از چنگ انسان‌ها، که به عقیده او دارند خانه خودشان را نابود می‌کند، دربیاورد. گراویک از انسان‌ها و شبیه آن‌ها شدن متنفر است و برای آغاز جنگ علیه بشریت عزمش را جزم کرده. این شخصیت موفق شده تعداد زیادی از اسکرال‌ها را با خودش هم‌عقیده کند، از سوی دیگر اسکرال‌هایی که طی سال‌ها به مهم‌ترین ساختارهای قدرت بشری، مثل دولت‌های اروپایی و آمریکا نفوذ کرده‌اند را گرد هم آورده و برای جنگ برنامه‌ریزی می‌کند. با توجه به اینکه سریال «تهاجم پنهان» تنها ۶ قسمت دارد، مشخص نیست داستان در این سریال تمام می‌شود یا ادامه‌اش را در فیلم دیگری دنبال می‌کنیم و جنگ بشریت با اسکرال‌ها قرار است به درازا بکشد. احتمال اینکه داستان سریال در فیلم «مارول‌ها» ادامه پیدا کند بالاست؛ در «مارول‌ها» کارول دنورز و نیک فیوری با هم متحد می‌شوند تا بشریت را از دست تهاجم پنهان اسکرال‌ها نجات بدهند.

فیگور هاسبرو طرح نیک فیوری مدل E3862

«تهاجم پنهان» دقیقاً در چه زمانی رخ می‌دهد؟

نیک فیوری

سریال «تهاجم پنهان» در زمان حال دنیای سینمایی مارول به وقوع می‌پیوندد، درست بعد از پروژه‌هایی مانند «مرد مورچه‌ای: کوانتومانیا» (Ant-Man: Quantumania) و سریال «شی هالک» (She-Hulk). حالا نکته جالب اینجاست (و احتمالاً خودتان می‌دانید) که زمان حال دنیای سینمایی مارول، با زمان حال دنیای واقعی متفاوت است. در حالی که زمان حال ما می‌شود سال ۲۰۲۳، در دنیای مارول زمان حال سال ۲۰۲۵ است. این اختلاف زمانی به خاطر پرش‌های زمانی متعدد و بیشتر از همه، به خاطر بشکن تانوس است. همین امر باعث شده جدول زمانی مارول برای ما در زمان آینده قرار بگیرد. این‌ها را گفتیم تا یادتان بیاید تانوس چه تأثیر بزرگی روی دنیای سینمایی مارول گذاشت، این‌طور که پیداست اسکرال‌ها هم چنین تأثیری روی فیلم‌ها و سریال‌های آینده مارول می‌گذارند.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، این است که بحث جدول زمانی در دنیای سینمایی مارول اهمیتش را از دست داده است. این موضوع در ۳ فاز اول یا همان «حماسه بی‌نهایت» اهمیت زیادی داشت چرا که استمرار و انسجام زمانی از هر چیز دیگری مهم‌تر بود؛ ضروری بود مخاطب بداند هر فیلم کجای جدول زمانی قرار دارد تا بفهمیم ادامه داستان را می‌بایست در کدام فیلم دنبال کنیم. «حماسه بی‌نهایت» با دقت فراوان لایه‌بندی شده بود و تقریباً همه فیلم‌ها در سطح به خصوصی با هم در ارتباط بودند. اما فاز ۴ مارول بهمان ثابت کرد دنیای سینمایی مارول با گسترده شدن دارد مسیر متفاوتی را پیش می‌گیرد؛ حالا استمرار و انسجام زمانی کمتر اهمیت دارد و پویاتر است. از آنجایی که به نظر می‌رسد خود مارول هم دیگر اهمیتی به جدول زمانی نمی‌دهد، هوادران هم کم‌کم دارند حساسیت‌شان را کم می‌کنند. حالا اگر «تهاجم پنهان» تأثیری روی پروژه‌های آینده مارول نگذارد، آن موقع دیگر مارول مهر تأیید را کوبانده: جدول زمانی دیگر هیچ اهمیتی ندارد.

مجله Marvel Year by Year آوریل 2017

«تهاجم پنهان» چه تأثیری روی «مارول‌ها» خواهد گذاشت؟

نیک فیوری در تریلر مارول ها

سریال «تهاجم پنهان» روی تحول شخصیت نیک فیوری تمرکز کرده است و نشان می‌دهد چقدر با فیوری‌ای که پیش از بشکن تانوس می‌شناختیم متفاوت است. به احتمال زیاد تغییراتی که شخصیت فیوری در «تهاجم پنهان» می‌کند، ماندگار خواهد بود. قرار است فیوری را در «مارول‌ها» ببینیم و احتمالاً فیوری‌ای را خواهیم دید که با تهاجم اسکرال‌ها روبه‌رو شده و آن‌ها را شکست داده است. در ابتدای سریال «تهاجم پنهان» فیوری یک مرد در هم شکسته است، سایه‌ای از مردی که پیش‌تر بود، او ۵ سال از عمرش را به خاطر بشکن تانوس از دست داده و حالا از تغییراتی که دنیا در غیابش کرده، می‌ترسد. همین ترس و کمبود اعتماد به نفس فیوری باعث می‌شود در انجام وظایفش سستی به خرج بدهد، و درنتیجه افسار اسکرال‌ها از دستش خارج می‌شود و تهاجم به وقوع می‌پیوندد. با توجه به پیش‌نمایش «مارول‌ها»، آنجا ما یک فیوری مصمم می‌بینیم که درست مثل اولین فیلم «انتقام‌جویان»‌ سرحال است، می‌داند دارد چکار می‌کند و از خودش مطمئن است. به احتمال زیاد طی وقایع «تهاجم پنهان» نیک فیوری دوباره هویت خودش را پیدا می‌کند و پس از پشت سر گذاشتن چالش‌ها به همان مردی تبدیل می‌شود که در گذشته بود. و حتی قوی‌تر.

تی شرت آستین کوتاه مردانه فانتازیو مدل مارول

سریال «تهاجم پنهان» دارد به اوج گرفتن فاز ۵ مارول کمک می‌کند تا درنهایت به «سلسله کنگ» (Kang Dynasty) و «جنگ‌های پنهان» (Secret Wars) ختم شود. اینکه «تهاجم پنهان» در زمان حال به وقوع می‌پیوندد این مزیت را به سریال می‌دهد تا تأثیر گسترده‌تری روی پروژه‌های مختلف مارول بگذارد. داستان شخصیت فیوری هم در «تهاجم پنهان» به تکمیل شدن مسیر تحول شخصیتش و نقشی که در «مارول‌ها» ایفا خواهد کرد، کمک به سزایی می‌کند.

 

منبع: CBR

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما