فیلم چشمان مار مقدمات تقابل او با سایه‌ی طوفان را پایه‌ریزی می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
چشمان مار

پایان فیلم «چشمان مار: ریشه‌های جی‌آی‌جو»، مقدمات پیوستن این جنگجوی قهرمان به تیم جی‌آی‌جو را فراهم می‌کند و علاوه بر آن، منجر به درگیر شدن سایه طوفان (اندرو کوجی) در فیلم جی‌آی‌جو در برابر کبرا می‌شود.

هشدار: در این متن داستان فیلم چشمان مار: ریشه‌های جی‌آی‌جو (Snake Eyes: G.I. Joe Origins) لو می‌رود

چشمان مار یک فیلم بازسازی‌شده است که هیچ ارتباطی با فیلم جی‌آی‌جو: ظهور کبرا در سال ۲۰۰۹ و جی‌آی‌جو: تلافی در سال ۲۰۱۳ ندارد. بدیهی است که عوامل پروژه امیدوار هستند تا چشمان مار دوباره سری‌فیلم‌های جی‌آی‌جو را زنده کند اما تمرکز اصلی آن بررسی ریشه‌های چشمان مار و پرداختن به رابطه دوستانه (بهتر است بگوییم دشمنانه) او با برادر خونی‌اش، سایه طوفان است.

شرور اصلی فیلم‌، رهبر گروه یاکوزا، کنتا (تاکهیرو هیرا) است که با استفاده از چشمان مار یک نیروی قدرتمند متعلق به قبیله نینجاهای آرشیکیج به نام گوهر آفتاب را به‌دست آورد. این سنگ فضایی با انرژی خورشیدی، به صاحبش قدرت یک ستاره را می‌دهد و او را قادر می‌سازد هر چیزی را که در مسیرش است بسوزاند. کنتا از گوهر برای حمله به قلعه آرشیکیج استفاده کرد و بسیاری از نینجاها را به‌عنوان انتقام اخراج از قبیله کشت. چشمان مار، سایه طوفان، رییس امنیت آرشیکیج، آکیو (هاروکا آبه)، استاد نابینا (پیتر منسا)، استاد سرسخت (ایکو اوایس) و سن، رهبر قبیله آرشیکیج (اری ایشیدا) به اسکارلت (سامارا بافی) پیوستند تا کنتا را متوقف کنند و گوهر را پس بگیرند. حتی مأمور کبرا، بارونس (اورسولا کوربرو) به طور موقت به آن‌ها پیوست، زیرا کنتا به او خیانت کرده بود. او خیلی زود پیمان خود را شکست، حتی با وجود اینکه قصد داشت گوهر آفتاب را برای کبرا به‌دست آورد.

مرگ کنتا با عدالت همراه بود، زیرا وی توسط آناکونداهای غول پیکر که در زیر قلعه آرشیکیج زندگی می‌کردند، بلعیده شد. کنتا هرگز با سه چالش جنگجو روبرو نشد. او به دلیل تلاش برای قتل سایه طوفان به منظور گرفتن جایگاه رهبری، از قبیله اخراج شده بود. در همین حال، چشمان مار دو دل بود، زیرا مخفیانه برای کنتا کار می‌کرد و برای سرقت گوهر آفتاب به او کمک کرده بود. سرانجام وی حقیقت را درباره‌ی اینکه واقعا چه کسی است، گفت. آناکونداها از خون او گذشتند اما به هر حال کنتا را از بین بردند.

خیانت چشمان مار به این معنا بود که او نمی‌تواند به آرشیکیج بپیوندد. با این حال، نینجاها عذرخواهی وی را پذیرفتند و او را مأمور یافتن سایه طوفان کردند که عهد خود را شکسته بود و از قدرت گوهر آفتاب در برابر کنتا استفاده کرده بود. در همین حال، تیم جی‌آی‌جو همچنان خواستار استفاده از مهارت‌های چشمان مار بودند و روابط خودشان با پدر او را فاش کردند. همه این‌ها مقدمه ماجراجویی و درگیری دیگری بین چشمان مار و سایه طوفان در فیلم جی‌آی‌جو در برابر کبرا است.

چرا تیم جی‌آی‌جو، چشمان مار را می‌خواهد – آیا او به آن‌ها خواهد پیوست؟

انگیزه چشمان مار در کل زندگی، یافتن مردی بود که پدرش (استیون آلریک) را ۲۰ سال پیش کشت که بعدا معلوم شد قاتل، یکی از اعضای کبرا به نام آگوستین (ساموئل فینزی) است. در پایان فیلم، اسکارلت با بازی سامارا ویوینگ پرونده‌ای را برای چشمان مار می‌آورد و به او می‌گوید که فرمانده‌اش، ژنرال جو کلتون از چشمان مار می‌خواهد تا آن را ببیند. در این پرونده مشخص شد که پدر چشمان مار یکی از اعضای جی‌آی‌جو بود که در طی یک مأموریت مخفی به نام عملیات برادسورد توسط کبرا کشته شد. اسکارلت پیشنهاد کالتون را مبنی بر اینکه چشمان مار باید جایگزین پدرش در تیم شود، به او گفت اما چشمان مار قبول نکرد. در عوض، لباس مشکی و آشنای خود را که آکیکو به او داده بود می‌پوشد تا به دنبال سایه طوفان برود. در این لحظه او هیچ تمایلی برای پیوستن به تیم جی‌آی‌جو نشان نمی‌دهد.

ژنرال جو کلتون همان فرد اصلی جی‌آی‌جو است که فیلم براساس این شخصیت ساخته شد و در فیلم جی‌آی‌جو: تلافی، بروس ویلیس نقش او را بازی می‌کرد. او در این فیلم به‌عنوان رهبر جی‌آی‌جو معرفی می‌شود. پیش از این، این مقام را ژنرال هاوک در سری‌انیمیشن‌های دهه ۸۰ میلادی و کمیک‌های کلاسیک مارول که توسط لری هما نوشته شده بود، در اختیار داشت. این فیلم دارای پیچ و تاب زیادی است که موضوع چشمان مار را در قالب یک مسئله خانوادگی و شخصی مطرح می‌کند اما با سؤالات منطقی زیادی همراه است، زیرا این نسخه از چشمان مار هیچ سابقه نظامی ندارد و هرگز در نیروهای جنگی خدمت نکرده است. اگر دنباله‌ای برای این اثر ساخته شود، او می‌تواند به‌عنوان یک فرد متخصص به تیم جی‌آی‌جو بپیوندد.

چرا کبرا سایه طوفان را استخدام کرد

چشمان مار

در صحنه پس از تیتراژ فیلم، بارونس در هواپیمای شخصی سایه طوفان ظاهر می‌شود و عضویت در کبرا را به او پیشنهاد می‌دهد و به او می‌گوید که از این طریق می‌تواند از قبیله آرشیکیج انتقام بگیرد. به دلایلی که هنوز افشا نشده است، کبرا خواهان کنترل و رهبری ژاپن است و این به معنی حذف آرشیکیج است. کبرا از سلاح‌ها و امکانات یاکوزا بهره می‌برد اما علاوه بر آن، گوهر آفتاب را هم می‌خواست. گوهر در پایان فیلم در قلعه آرشیکیج قرار گرفت اما قابل تصور است که بارونس می‌تواند از سایه طوفان بخواهد تا آن را بدزدد و به‌عنوان بخشی از نیروهای خونی قبیله به‌راحتی وارد قلعه شود و آن را به دست آورد.

بدیهی است که تامی آرشیکیج معروف به سایه طوفان، یک عضو ارزشمند برای کبرا است و از کنتا که به محض دستیابی به گوهر، به بارونس خیانت کرد، ارزش بیشتری دارد. سایه طوفان مانند کنتا روابط خود را با آرشیکیج قطع کرد اما او یک جنگجوی ماهر، قدرتمند و مدبر با افتخاراتی بیشتر از کنتا بود. البته سایه طوفان از گذشته عضوی از کبرا بوده است و در فیلم مشخص می‌شود که چرا او به این گروه تروریستی پیوسته که قصد تسلط بر جهان را دارد. گوهر آفتاب از نوع سلاح‌های فوق‌العاده‌ای است که کبرا در دهه ۸۰ میلادی در سری‌انیمیشن‌های جی‌آی‌جو از آن استفاده می‌کرد، مانند دستگاه توده‌ای و سلطه‌گر هوایی. ممکن است گوهر آفتاب بخشی از سلاح بزرگ کبری باشد که می تواند در دنباله این فیلم رونمایی شود.

چه کسی آدم خوب واقعی است؟ چشمان مار یا سایه طوفان

چشمان مار

جذاب‌ترین جنبه فیلم این است که سایه طوفان به‌عنوان مردی بهتر از چشمان مار نشان داده می‌شود که یک آدم شرور است. البته گاهی اوقات حضور او با کمی اغراق همراه است. در آغاز فیلم، چشمان مار زندگی سایه طوفان را نجات داد اما مشخص شد که این یک نیرنگ برای جلب اعتماد او و ورود به قلعه آرشیکیج بود. چشمان مار در تمام مدت با کنتا کار می‌کرد، زیرا آن‌ها یک توافقنامه داشتند که چشمان مار، گوهر را بدزدد و کنتا مردی را که پدرش را کشته بود به او تحویل بدهد. چشمان مار طبق گفته‌های اولیه خودش عمل کرد و به جای انتقام از آگوستین، او را نکشت اما آیا تغییر ذهنیت او و کشتن کنتا، صدمات وی به آرشیکیج را جبران کرد؟ این تغییر موضع ناگهانی، خیلی قانع‌کننده و منطقی نیست.

در همین حال، سایه طوفان یک شخصیت تراژیک در فیلم است که توسط برادر خونی که به او اعتماد داشت و سپس توسط خانواده خودش مورد ظلم واقع شد. او پس از ترک قبیله به دلیل عدم موفقیت در رسیدن به رهبری آرشیکیج، تبدیل به یک فرد ولگرد می‌شود. او از قدرت گوهر آفتاب در برابر کنتا استفاده کرد و عهد مقدس آرشیکیج را شکست. آن‌ها معتقد بودند که باید فقط از گوهر محافظت کنند و هرگز از قدرت آن استفاده ننمایند. سایه طوفان با وجود استفاده از گوهر برای انتقام‌گیری، در حقیقت کنتا را با آن نکشت. با این وجود، باز هم مورد مجازات قرار گرفت.

سایه طوفان به درستی دید که ژاپن و جهان در حال تغییر هستند و به روش‌های جدیدی نیاز است، به ویژه وقتی که با تلاش‌های کبرا برای رهبری و کنترل ژاپن مواجه شد. به همین دلیل او چشمان مار را به‌عنوان دوست و محافظ خود وارد کار کرد. مجازات او، کوته‌بینانه، ناعادلانه و بسیار سخت به نظر می‌رسید، زیرا هر کاری که انجام داد فقط برای محافظت و صیانت از آرشیکیج در برابر دشمنان بود. بدیهی است که چشمان مار باید سایه طوفان را به‌عنوان بخشی از تیم جی‌آی‌جو محسوب کند اما اقدامات قهرمانانه چشمان مار خیلی معمول به نظر نمی‌رسند و سایه طوفان از او و خانواده‌اش راضی نیست. این موضوع باعث ایجاد جذابیت و ظرافت بیشتری در داستان بین این دو کاراکتر می‌شود.

فیلم چشمان مار مقدمات ساخت یک فیلم دیگر را با حضور سایه طوفان فراهم می‌کند

چشمان مار

فیلم با ناتمام گذاشتن داستان بین چشمان مار و سایه طوفان به پایان می‌رسد و این تصور را برای مخاطبان ایجاد می‌کند که در فیلم بعدی شاهد ادامه ماجراهای این دو برادر خونی و نینجا هستیم و این دنباله در صورت ساخت خیلی با محوریت تیم جی‌آی‌جو نیست. مرکزیت داستان این فیلم هم رابطه بین این دو نفر بود و داستان آن‌ها پتانسیل ادامه دارد، به‌خصوص اینکه نقش آن‌ها اساسا به‌عنوان قهرمان و ضدقهرمان در پایان فیلم برعکس شد. البته مرحله بعدی رقابت آن‌ها به‌راحتی می‌تواند در سطح دیگری و در قالب درگیری بین دو تیم جی‌آی‌جو و کبرا مطرح شود. این اثر همچنین به گذشته مشترک و رابطه بین اسکارلت و بارونس اشاره دارد که انگار به یک فیلم دیگر برای شرح داستان آن، نیاز است. با این حال، مقیاس فیلم، بسیار شخصی و با محوریت نبرد و درگیری بود، بنابراین می‌توان جنگ شخصی افراد را در دنباله پروژه ادامه داد.

آینده فیلم‌های جی‌آی‌جو

چشمان مار چشمان مار چشمان مار چشمان مار

واضح است که شرکت‌های هاسبرو و پارامونت پیکچرز امیدوارند فیلم چشمان مار به اندازه کافی موفق شود تا بتوانند یک سری‌فیلم جدید جی‌آی‌جو بسازند. برنامه‌های مختلفی برای فیلم‌های جی‌آی‌جو در دهه گذشته عنوان شده است، از جمله تلاش برای ایجاد فیلمی مشترک با عناصر هاسبرو و جی‌آی‌جو، مانند تبدیل‌شوندگان، ماسک و تعدادی دیگر از اسباب بازی‌ها. البته این برنامه‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده‌اند. در ماه مه سال ۲۰۲۰ گزارش شد که فیلمی جدید که دنیای چشمان مار را گسترش می‌دهد، در دست ساخت است. همچنین به طور مداوم درباره‌ی فیلمی مشترک با حضور جی‌آی‌جو و تبدیل‌شوندگان صحبت می‌شود و حتی تهیه‌کننده جی‌آی‌جو، لورنزو دی بوناونتورا ساخت آن را اجتناب‌ناپذیر می‌داند. فیلم چشمان مار مسیر را برای ساخت دنباله‌های بعدی هموار کرد اما همه چیز بستگی به استقبال مخاطبان و میزان سود این فیلم دارد.

منبع: Screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما