آزمایش موشک آرتمیس ۱ به دلیل نشت هیدروژن باز هم ناکام ماند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
موشک مأموریت آرتمیس 1 همچنان بر سکوی پرتاب

سومین تلاش ناسا برای انجام تمرین لباس خیس نخستین موشک مأموریت آرتمیس به دلیل نشت هیدروژن متوقف شد.

در حالی که با توجه به مشکلات قبلی ناسا تمرین لباس خیس «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (Space Launch System) را بازطراحی کرده است، سومین تلاش برای انجام آن هم روز پنج‌شنبه پس از شناسایی نشت هیدروژن مایع هنگام عملیات پر کردن مخزن متوقف شد.

این تازه‌ترین اتفاق از چندین شکست در تمرین لباس خیس موشک است؛ از جمله تأخیرهایی که به دلیل آب و هوا، خرابی فن‌های تهویه و مشکلات دریچه پیش آمده بود. اکنون آژانس فضایی آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای تمرین لباس خیس دیگری برای این موشک سفر به ماه است که برای پس از ۲۱ آوریل (۱ اردیبهشت) برنامه‌ریزی شده است.

«مایک سارافین» (Mike Sarafin) مدیر مأموریت آرتمیس روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «همه‌ی مسائلی که ما با آن مواجه هستیم، بخشی از روند مأموریت هستند و درس‌هایی هستند که می‌آموزیم.»

طی «تمرین لباس خیس» (Wet Dress Rehearsal) موشک حدود ۱۱۰ متری با قرار گرفتن بر سکوی پرتاب پر از سوخت می‌شود و تیم از طریق شمارش معکوس آزمایشی همه‌ی مراحل پیش از آتش نهایی را اجرا می‌کند. این تمرین برای پرتاب آرتمیس ۱ که یک مأموریت رفت و برگشتی بدون سرنشین به ماه و نخستین گام برای بازگشت انسان به ماه تا سال ۲۰۲۶ است، انجام می‌شود.

این تمرین لباس خیس ابتدا برای ۱ آوریل (۱۲ فروردین) برنامه‌ریزی شده بود اما به دلیل مشکلات فنی که باعث می‌شد خدمه موشک را با سوخت پر کنند، به تعویق افتاد. در ادامه و پیش از تاریخ آزمایش بعدی در ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین)، تیم عملیات یک سوپاپ معیوب را کشف کردند که باعث شد عملیات را اصلاح کنند و فقط برای سوخت‌رسانی به مرحله‌ی اصلی SLS بدون مرحله‌ی بالایی آن، برنامه‌ریزی کنند.

سومین تلاش روز پنج‌شنبه هم اما متأسفانه به‌خوبی پیش نرفت زیرا تیم عملیات، نشت هیدروژن مایع را در محل اتصال دکل سرویس که پایه‌ی پرتابگر متحرک را به مرحله‌ی اصلی موشک متصل می‌کند، شناسایی کرد. هیدروژن مایع و اکسیژن مایع دو سوخت استفاده شده در این موشک هستند.

تا زمانی که این تمرین لباس خیس لغو شد، حدود ۴۹ درصد از مخزن با اکسیژن مایع و تنها ۵ درصد از مخزن دیگر با هیدروژن مایع پر شده بود. در ادامه تیم عملیات با موفقیت خطوط استفاده شده برای بارگیری سوخت در در مرحله‌ی بالایی را خنک کرد اما از سویی به دلیل مشکل دریچه، امکان هدایت هیچ سوختی را به این مرحله نداشت.

با وجود این مشکلات، تیم سازنده‌ی موشک SLS تأکید دارند که تسلیم نمی‌شوند. «چارلی بلک‌ول-تامپسون» (Charlie Blackwell-Thompson) مدیر راه‌ندازی آرتمیس گفت: «شکی ندارم که ما این چالش آزمایش را به پایان خواهیم رساند و سخت‌افزار را بررسی خواهیم کرد و داده‌های این آزمایش ما را به مراحل بعدی هدایت خواهند کرد. ما این پرتابگر را راه‌اندازی خواهیم کرد و آماده‌ی پرواز خواهیم بود.»

عکس کاور: موشک مأموریت آرتمیس ۱ همچنان بر سکوی پرتاب در انتظار تمرین لباس خیس است.
Credit: NASA/Joel Kowsky

منبع: Gizmodoبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما