شهروند-فضانوردان مأموریت تاریخی اینسپیریشن ۴ به زمین بازگشتند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فرود فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس در آب‌های سواحل فلوریدا

پس از سه روز اقامت در فضا، دقایقی پیش خدمه‌ی اینسپیریشن ۴ به عنوان نخستین مأموریت فضایی تمام‌شهروندی تاریخ با فرود در آب‌های سواحل فلوریدا به زمین بازگشتند.

مأموریت «اینسپیریشن ۴» (Inspiration 4) بامداد پنج‌شنبه توسط موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس از پایگاه فضایی کندی راهی فضا شده بود. ۴ سرنشین غیرنظامی به کمک تأمین مالی کارآفرین میلیاردر و مالک شرکت «شیفت۴ پیمنتس» (Shift4 Payments) خدمه‌ی این پرواز را تشکیل می‌دادند.

فضاپیمای سرنشین‌دار «تاب‌آوری» دراگون اسپیس‌ایکس طی این سفر فضایی توانست به ارتفاع ۵۸۵ کیلومتری دست یابد که بالاتر از مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی و مدار فعلی تلسکوپ هابل است.

اکنون این مأموریت تاریخی با طی چند مرحله کاهش ارتفاع سرانجام ساعت ۱۹:۰۶ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۳:۳۶ به وقت تهران) در سواحل فلوریدا با موفقیت به زمین بازگشت و بررسی‌های اولیه نشان از سلامت کامل خدمه دارد.

«جرد آیزاک‌من» (Jared Isaacman) فرمانده این مأموریت در گفت‌وگوی زنده از مدار زمین گفته بود: «ما می‌دانیم که چقدر خوش‌شانس هستیم که اینجا هستیم. در حال حاضر همه‌ی وقت خود را به آزمایش‌های علمی و کمی هم نواختن یوکللی (نوعی گیتار) اختصاص می‌دهیم و سعی می‌کنیم با افزایش آگاهی‌رسانی درباره‌ی این مأموریت دلیل خوبی برای بازگشت به زمین داشته باشیم.»

شهروند-فضانوردان این مأموریت تاریخی پیش از این ماه‌ها آموزش دیده بودند و در طول پرواز از همان لباس‌های سفید مخصوص اسپیس‌ایکس استفاده می‌کردند که توسط فضانوردان حرفه‌ای به‌کار گرفته می‌شود.

برخلاف مأموریت‌های قبلی کپسول سرنشین‌دار دراگون که همه‌ی آن‌ها برای رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی و تحت برنامه‌ی تجاری ناسا انجام می‌شدند، اینسپیریشن۴ به‌طور مستقل در مسیری پرواز کرد که بالاتر از همه‌ی کپسول‌های دراگون تا کنون بوده است.

با توجه به اینکه فضاپیمای تاب‌آوری دراگون این بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی نمی‌رفت، اسپیس‌ایکس درگاه اتصال به ایستگاه را در قسمت بالای کپسول، با یک پنجره‌ی گنبدی بزرگ جایگزین کرد. این گنبد بزرگ‌ترین پنجره‌ای است که تا کنون به فضا رفته است.

«هیلی آرسنو» (Hayley Arceneaux) خدمه‌ی پرواز و نماینده‌ی بیمارستان سنت جود در مأموریت اینسپیریشن ۴ درباره‌ی این پنجره گفت: «ما زمان زیادی را در این گنبد گذرانده‌ایم. ما می‌توانیم به تنهایی سر خود را درون این گنبد شیشه‌ای ببریم و یا چند نفری از آن استفاده کنیم و تمام محیط زمین و البته مناظر خارج از این جهان را ببینیم.»

تصاویر درون کپسول تاب‌آوری در مأموریت اینسپیریشن 4

هیلی آرسنو زیر گنبد شیشه‌ای کپسول دراگون
Credit: SpaceX

خدمه‌ی اینسپیریشن ۴ علاوه بر گشت‌وگذار فضایی مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را برای مطالعه‌ی شرایط بدن انسان در فضا انجام دادند و همچنین برخی وسایل مانند یوکللی را حمل می‌کردند که بعدا به نفع بیمارستان سنت جود به حراج گذاشته خواهد شد.

فضانوردان نخستین مأموریت تمام‌شهروندی تاریخ همچنین روز جمعه زنگ پایان بورس نیویورک را به صدا درآوردند و آیزاک‌من به عنوان بخشی از مأموریت نخستین شرط‌بندی را از فضا انجام داد. آن‌ها در طول اقامت مداری خود از غذاهایی مانند پیتزای سرد، ماکارونی بلونزی، کباب مدیترانه‌ای، دراژه و فنجان کره‌ی بادام زمینی استفاده کردند و البته از توالت با بهترین منظره‌ی تاریخ بهره بردند.

آیزاک‌من درباره‌ی این مأموریت خاطرنشان کرد: «بخش بزرگی از مأموریت اینسپیریشن ۴ با هدف الهام‌بخشی درباره‌ی کارهایی است که می‌توان در فضا انجام داد. چیزهای زیادی در بیرون وجود دارد که باید برویم و کشف کنیم. اما همچنان وظیفه داریم که از زمین مراقبت کنیم و در حال حاضر غلبه بر سرطان در دوران کودکی در اولویت ماست و به همین دلیل از سنت جود حمایت می‌کنیم.»

عکس کاور: فرود فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس در آب‌های سواحل فلوریدا

Credit: SpaceX

منابع: SpaceX, Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما