چرا ایجاد عادت سالم زندگی در بهار آسان‌تر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
عادت سالم زندگی در بهار

گنجاندن عادات سالم در روال روزانه ممکن است چالش‌برانگیز باشد. برای بسیاری از افراد، دنبال کردن یک عادت سالم، مقطعی است و نمی‌توانند آن را به یک روتین همیشگی تبدیل کنند. اما عادت سالم زندگی در بهار می‌تواند به عنوان یک آغازی قدرتمند عمل کند. بهار نشانه‌ی بیداری دوباره زمین است. وقتی شکوفه‌ها شاخه‌های درختان را پر می‌کنند و حیوانات از خواب زمستانی بیدار می‌شوند.

از این رو بهار یک زمان طبیعی برای شروعی تازه است. در واقع، بهار احتمالا بهترین فصل برای بازبینی اولویت‌ها، تصمیم‌گیری‌های مهم، گنجاندن عادت‌های سالم زندگی و تغییر عادات مضر است. چرا که ما هم با ریتم طبیعت، هماهنگ می‌شویم و هماهنگی با طبیعت، همیشه نتایج خوبی به همراه دارد. در اینجا ۹ عادت سالم برای شروع در فصل بهار آمده است که قرار دادن یک یا دو مورد از آن‌ها هم می‌توانند تغییرات بزرگی در زندگی شما ایجاد کنند.

لذت بردن و قدردانی از جزئیات خوشایند زندگی

عادت سالم زندگی در بهار

یک حمام آب گرم طولانی، تماشای طلوع آفتاب زیبا، احساس نور و گرمی ملایم روی پوست، یک وعده‌ی غذایی خوشمزه، شنیدن صدای باران یا موج‌های دریا، قدردانی چیزی بیش از گفتن «متشکرم» است. به چیزهایی که شما را خوشحال می‌کنند فکر کنید، مهم نیست که چقدر کوچک هستند. این طرز فکر و لذت بردن از لحظات زندگی، راهی برای دیدن دنیا با قدردانی است. چند دقیقه را به تمرکز افکار و احساسات خود روی چیزهایی اختصاص دهید که برای آن‌ها سپاس‌گذار هستید و از آن‌ها حتی برای دقایقی لذت می‌برید. این عادت ساده، نگرش شما را بهبود می‌بخشد و رضایت از زندگی را افزایش می‌دهد.
می‌توانید با ثبت این لحظات و یادداشت آن‌ها، فراوانی را در زندگی خود ایجاد کنید. صبح اغلب بهترین زمان برای تمرین قدردانی است. با این حال، این کار را می‌توان در هر زمانی در طول روز انجام داد. مهم این است که تمرین لذت و قدردانی از جزئیات خوشایند زندگی را به یک عادت روزانه تبدیل کنیم.

تحرک داشتن بهترین عادت سالم زندگی در بهار

شروع زندگی جدید در بهار

با ملایم‌تر شدن هوا، داشتن تحرک در فضای باز لذت بخش‌تر می شود. پیاده‌روی، دوچرخه سواری یا یوگا فرقی نمی‌کند. به طور کلی گذراندن وقت در طبیعت و هوای تازه می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد، سطح ویتامین D را افزایش دهد و سلامت قلب و عروق را بالا ببرد. پیاده‌روی در طبیعت ذهن را پاک‌سازی می‌کند، باعث آرامش می‌شود و خلاقیت را تحریک می‌کند.

داشتن تحرک ساعاتی بعد از صرف غذا هم بسیار مفید است. حتی یک پیاده روی ۱۵ دقیقه‌ای می‌تواند به هضم غذا و حرکت روده کمک کند، سطح استرس را کاهش دهد و قند خون را تنظیم کند. برای جلوگیری از عادی و خطی شدن عادت تحرک داشتن می‌توانید مسیرهای خود را تغییر دهید تا چیزهای جالبی ببینید، یک دوست را به پیاده‌روی یا ورزش در طبیعت دعوت کنید یا حیوان خانگی‌تان را با خود ببرید.

کفش پیاده روی سارزی مدل A.s.c.s_M.e.s_S.e.f

ژورنال‌نویسی

تغییر عادت‌ها در بهار

حال و هوای بهار، ایجاد عادت ژورنال نویسی را راحت‌تر می‌کند. هر روز چند دقیقه را به یادداشت روزانه اختصاص دهید تا بازتابی از افکار، احساسات و تجربیات خود داشته باشید. نوشتن چند خط یادداشت روزانه می‌تواند به روشن شدن احساسات، کاهش استرس و ارتقای خودآگاهی و رشد شخصی کمک کند. شما می‌توانید در مورد قدردانی، اهداف، دستاورد‌ها، چالش‌ها یا تجربیات روزانه‌ی خود بنویسید. در پایان هر روز زمانی را به تأمل در مورد تجربیات و افکار خود اختصاص دهید و بررسی کنید که چگونه می‌توانید این بینش‌ها را در زندگی‌تان به کار بگیرید.

کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال اثر رایدر کارول انتشارات کتاب کوله پشتی

پاک‌سازی خانه

عادت خوب برای زندگی سالم در بهار

شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که پاک‌سازی روح و جسم از پاک‌سازی فیزیکی محیط شروع می‌شود. بهار به عنوان فصل نوسازی، بهترین زمان برای پاک‌سازی، مرتب کردن و تمیز کردن خانه و ایجاد فضایی برای رشد و شروع عادت‌های جدید است. پاک‌سازی نه تنها محیط زندگی سازمان یافته و هماهنگ‌تری ایجاد می‌کند، بلکه وضوح ذهن را بالا می‌برد و باعث می‌شود احساس سبکی و آزادی داشته باشیم.

برنامه‌ای بریزید و هر بار یک بخش از خانه را پاک‌سازی کنید (کمد، کشو، بخش مدارک و کاغذهای مهم و غیره). هر بخشی از خانه را که تمیز می‌کنید و هر آیتمی که برمی‌دارید از خود بپرسید که آیا این به ارزش زندگی من اضافه می‌کند؟ آیا برای من شادی می‌آورد یا یک هدردهنده انرژی است؟ سپس مواردی را که دیگر در سبک زندگی فعلی شما به کار نمی‌آیند دور بندازید یا به شخص دیگری ببخشید. با ساده‌سازی محیط اطراف و ر‌ها کردن وسایل غیر ضروری و آیتم‌هایی که بی‌دلیل مدت‌ زیادی آن‌ها را نگه داشته‌ایم، حس راحتی و آرامش را به خانه‌ بیاورید.

ارگانایزر مدل DL6-96-30-23

پاک‌سازی جسم

عادت‌های خوب در بهار

خود مراقبتی آسان‌ترین عادت سالم زندگی در بهار است که می‌توانید به عنوان یک روتین همیشکی در زندگی خود بگنجانید. عادات غذایی سالم و اولویت دادن به خواب با کیفیت برای ارتقای سلامتی ضروری است. اگر فکر می‌کنید رژیم غذایی یا برنامه‌ی خواب مناسب و سالمی ندارید، فصل بهار بهترین زمان برای ایجاد تغییرات کلیدی و سخت است.

سعی کنید همگام با فصل غذا بخورید. طبیعت باهوش است زیرا میوه‌ها و سبزیجات فصلی دقیقا همان ارزش غذایی را دارند که بدن ما در آن فصل به آن‌ها نیاز دارد. سعی کنید عادت خوردن غذای ناسالم را تغییر دهید. از غذا‌های فرآوری شده، دارای مواد نگهدارنده و افزودنی‌های مختلف اجتناب کنید. علاوه بر این، داشتن خواب کافی، برای سلامت ارگان‌های ضروری بدن بسیار مهم است. در فصل بهار یک روال خواب ثابت برای خود ایجاد کنید و حتی در آخر هفته‌ها به آن پایبند باشید. داشتن برنامه‌ی خوابی منظم به تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن کمک می‌کند و کیفیت خواب شما را بهبود می‌بخشد.

برای داشتن یک پاک‌سازی جسمی کامل، به پوست خود برسید و به کارهایی که حس خوبی به شما و جسمتان می‌دهد بپردازید. عاداتی که فرصتی برای مکث و استراحت فراهم می‌کنند. مانند حمام کردن، داشتن یک سرگرمی یا گذراندن وقت در یک روز آرام. این فرصت‌ها سلامت عاطفی شما را تقویت می‌کنند، استرس را کاهش می‌دهند و عشق به خود را افزایش می‌دهند.

پاک‌سازی ذهن

شروع عادت سالم زندگی در بهار

روز خود را با یک مراقبه‌ی ذهن آگاهی آغاز کنید. مدیتیشن ذهن آگاهی صبحگاهی نوعی مراقبه است که باعث افزایش آگاهی و تمرکز بر تجربه‌ی لحظه‌ی حال می‌شود. تمرین‌کنندگان، افکار و احساسات را بدون قضاوت یا برچسب‌گذاری، تنها مشاهده می‌کنند.

برخلاف دیگر مدیتیشن‌ها که توجه را روی یک نقطه‌ی خاص (مانند یک مانترا یا تنفس) متمرکز می‌کنند، مراقبه‌ی ذهن آگاهی به ذهن اجازه می‌دهد تا سرگردان شود و افکار را بدون درگیر شدن با آن‌ها بپذیرد. ذهن آگاهی غیر جهت‌دهنده است و صرفا تمرکز بر فرآیند مشاهده‌ی افکار و احساسات به جای دستیابی به یک حالت ذهنی خاص است. همچنین با افزایش حس آرامش و کمک به مدیریت و تنظیم مؤثر احساسات، انعطاف‌پذیری عاطفی را ارتقا می‌دهد. داشتن ذهنی آرام‌تر به کیفیت خواب بهتر هم کمک می‌کند.

دستورالعمل‌ مدیتیشن ذهن آگاهی صبح

  • پس از آنکه از خواب بیدار شدید، مکانی ساکت و راحت را مشخص کنید که بتوانید بدون حواس پرتی به مدیتیشن بپردازید.
  • راحت بنشینید یا دراز بکشید.
  • نفس عمیقی بکشید و چند لحظه چشمان خود را ببندید. احساس کنید که به زمین و زیر خود متصل هستید. تکیه‌گاه استخوان‌های نشیمنگاه خود یا نرمی تشک خود را احساس کنید.
  • از طریق بینی عمیق نفس بکشید و قفسه‌ی سینه و شکم خود را از هوا پر کنید. به آرامی از طریق دهان بازدم کنید و هر گونه تنش را ر‌ها کنید. این تنفس آگاهانه را برای چند دقیقه تکرار کنید.
  • بدن خود را اسکن کنید. به تدریج تمرکز خود را به قسمت‌های مختلف بدن خود تغییر دهید. از انگشتان پا شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید، به هر ناحیه‌ی دارای تنش یا ناراحتی توجه کنید.
  • همان‌طور که افکار به وجود می‌آیند، آن‌ها را بدون قضاوت بپذیرید. با افکار مقابله نکنید. بلکه هر فکر را مانند یک ابر گذرا در نظر بگیرید. ببینید افکارتان شما را به کجا می‌برند. انجام این فعالیت و اجازه دادن به  سرگردانی ذهن به ما این امکان را می‌دهد که تمام وظایف حل نشده را بازبینی کنیم.
  • توجه خود را به تنفس خود و لحظه‌ی حال برگردانید.
  • وقتی احساس آمادگی کردید، به آرامی چشمان خود را باز کنید. و لحظه‌ای از این سکون لذت ببرید.

نکات پایانی

داشتن عادات سالم و کابردی در زندگی به دلیل فراز و نشیب‌ها، کمبود وقت، نداشتن انگیزه و چالش‌های مختلف، ممکن است برای برخی سخت باشد. اما فصل بهار یک شروع تازه است و به عنوان یک محرک قوی به شما کمک می‌کند آسان‌تر و با تلاش کم‌تری زندگی خود را از طریق عادت‌ها دگرگون کنید. از تمرین قدردانی صبحگاهی گرفته تا شرکت در فعالیت‌های بیرون از خانه و تمیز کردن خانه‌، عادت سازی در بهار نه تنها بدن ما را پاک‌سازی‌ می‌کند، بلکه ذهن ما را تغذیه می‌کند و به سلامت کلی ما و حتی اطرافیان‌مان هم کمک می‌کند.

اما باید توجه داشته باشید، تغییر عادات مانند تغییر فصل است و یک شبه اتفاق نمی‌افتد. تغییر همیشه خطی نیست. درست مثل روزهای بهاری، که گاهی هوا آفتابی است و گاهی ابری و بادی، در زندگی هم زمانی عادت‌های خود را بی‌نقص پیش می‌بریم و زمانی آن‌ها را کمی دست و پا شکسته و جلو می‌بریم. ایجاد عادات سالم زمان می‌برد و گاهی شاید احساس ‌کنید که پیشرفتی نمی‌کنید. مهم پایداری و ثبات در پیش بردن عادات سالم و جایگزین کردن آن‌ها با عادات مضر است. این بذری که می‌کارید، با صبر و محافظت، بالاخره جوانه خواهد زد.

از فصل جدیدی که در آن هستید لذت ببرید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید برخی عادات جدید مراقبت از خود را وارد زندگی روزمره خود کنید.

منابع: essentialbalance, sapolinastudio, wearewellbeing, mobilestylesبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما