بلاداسپورت در برابر ددشات؛ خطرناک‌ترین قاتل دنیای توسعه‌یافته‌ی DC کیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
بلاداسپورت و ددشات

بلاداسپورت با بازی ادریس البا و ددشات با بازی ویل اسمیت، قاتلان اصلی گروه ضربت ایکس در جوخه‌ی انتحار ۲۰۱۶ و جوخه‌ی انتحار ۲۰۲۱ هستند. اگرچه مهارت‌ها و سوابق آن‌ها بسیار با یک‌دیگر شباهت دارد اما یکی از آن‌ها کمی خطرناک‌تر از دیگری است.

جوخه‌ی انتحار دیوید آیر، دارای شروران مختلف برجسته اما بسیار کمتر استفاده‌شده مانند کیلر کروک و ددشات بود. اکثر شخصیت‌های اصلی تا پایان فیلم آیر زنده ماندند اما جیمز گان در جوخه‌ی انتحار خود، از ترکیب جدیدی استفاده کرد که در آن، شخصیت‌های مختلف، نقش‌های مشابه قبل را ایفا می‌کردند. از این رو، کینگ شارک به‌عنوان فرد قدرتمند و فیزیکی تیم، جایگزین کیلر کروک، پولکا داتمن به‌عنوان فردی طرد‌شده و قدرتمند با پس‌زمینه تلخ، جایگزین ال‌دیابلو و بلاداسپورت به‌عنوان تیراندازی برجسته، جایگزین ددشات شد.

جوخه‌ی انتحار، رویکردی آزاد نسبت به مسائل دنیای توسعه‌یافته DC دارد و به همین دلیل، این فیلم متکی به رویدادهای اثر قبلی در سال ۲۰۱۶ نیست و هم‌چنین داستان آن را بازنویسی نمی‌کند. فیلم جیمز گان سعی کرد تا اشتباهات قبلی را برطرف کند و تعداد بالای شخصیت‌های اصلی و بهبود پویایی بین شخصیت‌ها، نشان از این قضیه دارد. هارلی کویین، ریک فلگ و کاپیتان بومرنگ به فیلم برگشتند اما با عدم بازگشت ویل اسمیت در نقش ددشات، جیمز گان ادریس البا را برای بازی در نقش بلاداسپورت آورد که توانایی‌های مشابهی با ددشات داشت اما شخصیت‌پردازی او کمی متفاوت بود.

رابرت دوبوآ و فلوید لاتون، هر دو فوق‌العاده قوی، چابک و جان‌سخت هستند و به نظر نمی‌رسد که حتی یک تیر از دست بدهند. مأموریت‌های مختلفی که آن‌ها در آن شرکت کرده‌اند، شاید کمی متفاوت باشد اما به نظر می‌رسد یکی از این دو تیرانداز، در کار خود واردتر است. پس بهتر است تا کارها و اقدامات آن‌ها را بررسی‌ کنیم تا بفهمیم کدام‌ یک از این دو قاتل، خطرناک‌تر است.

بلاداسپورت در برابر ددشات؛ اسلحه

سلاح‌های دوربرد، عضو جدایی‌ناپذیر بلاداسپورت و ددشات هستند. در فیلم جوخه‌ی انتحار ۲۰۱۶، ددشات در بل‌ریو در یک جلسه تمرینی، مورد آزمایش واقع می‌شود. او از تمام سلاح‌های موجود استفاده می‌کند و تسلط کامل خود بر همه آن‌ها را به نمایش می‌گذارد. با این حال، سلاح محبوب او اسلحه مچ‌بند است. ددشات در جوخه‌ی انتحار آیر، یک چشم‌بند خاص با تکنولوژی بالا دارد که به او کمک می‌کند مخالفان خود را به طور خودکار هدف قرار دهد، محیط را بخواند و محاسبه‌هایی پیچیده در کسری از ثانیه انجام دهد.

در طرف دیگر، بلاداسپورت ترجیح می‌دهد از انواع سلاح‌های سفارشی و دست‌ساز خودش که می‌تواند آن‌ها را تهیه کند، استفاده نماید. این توپ جنگی مدولار و مخرب (بلاداسپورت) اسلحه‌های گرم ساده را به تفنگ‌های شکاری تبدیل می‌کند که حتی می‌تواند کینگ شارک را ناتوان کند و همچنین می‌تواند سلاح‌های متفاوتی مانند گرز خاردار، شعله‌افکن، شمشیر و اسلحه‌ی محبوب خود یعنی اسلحه قلاب‌سنگی را درست کند. بلاداسپورت هیچ گونه محافظ کمکی ندارد. در عوض، او یک کلاه ایمنی می‌پوشد و بیشتر به دقت طبیعی خود متکی است. می‌توان نتیجه گرفت که در بحث تسلیحات، بلاداسپورت نسبت به ددشات برتری دارد، اگرچه احتمالا او بیش از حد به سلاح‌های دست‌ساز خود وابسته است.

بلاداسپورت در برابر ددشات؛ دقت

بلاداسپورت و ددشات

بدیهی است که نقطه قوت بلاداسپورت و ددشات، دقت آن‌ها است. ددشات در سکانس اولیه خود در فیلم، گلوله‌ای را از پنل بازتابنده به بالا پرتاب می‌کند و به‌راحتی آن را هدف قرار می‌دهد و می‌زند. در سکانس فوق در بل‌ریو، او قادر است با هر تفنگی به مرکز پیشانی هر هدفی تیراندازی کند. او هم‌چنین ده‌ها نفر از مینیون‌ها را تنها با یک اسلحه دستی و اسلحه‌ای که روی مچ او نصب شده است، از پا درمی‌آورد. مهم‌تر از همه، آخرین شلیک او در فیلم به یک بمب در حال سقوط، باعث شکست خوردن انچنترس می‌شود.

بزرگ‌ترین شاهکارهای بلاداسپورت در جوخه‌ی انتحار شامل سرنگونی مخالفان مختلف با اسلحه کمری خود و کشتن یک سرباز کورتو مالتیایی با تیراندازی در چشمان او در میان طوفان است. او هم‌چنین با شلیک به میز کناری یک شورشی ناشناس، پنکه برقی کنار او را داخل وان حمامش می‌اندازد تا آن فرد از جریان برق بمیرد. از همه موارد قابل توجه‌تر، این است که او قبلا با شلیک یک گلوله کریپتونایت، سوپرمن را روانه ICU کرده است و به همین دلیل در زندان به سر می‌برد اما این که چرا مرد پولادین هنوز نمرده است، نشان می‌دهد یا او تیر را خطا زده است یا واقعا نمی‌خواسته که او را بکشد. او با شلیک گلوله‌ای به گردن پیس‌میکر (دقیقا با همان اسلحه پیس‌میکر)، جایگاه خود را به‌عنوان یک تیرانداز متخصص تثبیت می‌کند.

بلاداسپورت در برابر ددشات: نبرد تن به تن

بلاداسپورت و ددشات به دلیل دقت در تیراندازی‌ دوربرد شناخته می‌شوند اما در جنگ‌های تن به تن هم فوق‌العاده قوی و ماهر هستند. ددشات در ابتدای فیلم و در زندان بل‌ریو، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد اما می‌بینیم که هیچ آسیبی نمی‌بیند. سابقه او نشان می‌دهد که ددشات قبلا توانسته است از نبردهای وحشیانه شوالیه تاریکی، جان سالم به در ببرد. اگرچه در فلش‌بکی نشان داده می‌شود که توسط بتمن اسیر شده است و به سختی می‌تواند از خود در برابر او دفاع کند.

بلاداسپورت هم مانند ددشات فرصت زیادی برای نشان دادن مهارت‌های رزمی تن به تن خود در جوخه‌ی انتحار پیدا نمی‌کند اما کمی از مهارت خود را زمانی نشان می‌دهد که او و پیس‌میکر به پایگاه شورشیان نفوذ می‌کنند و همه افراد داخل آن را با روش‌هایی خلاقانه به قتل می‌رسانند. یک صحنه در این فیلم وجود دارد که برتری نسبی او در نبردهای فیزیکی را تصویب می‌کند، وقتی که او و پیس‌میکر و ریک فلگ دستگیر شده‌اند، در یک تصمیم جمعی هر سه موافقت می‌کنند که هم‌زمان به دشمنان خود ضربه بزنند. این حرکت ممکن بود باعث مرگ آن‌ها شود اما با موفقیت آن را پشت سر گذاشتند. او حتی در قسمت نهایی فیلم، هنگام تخریب برج یوتنهایم، از برج سقوط می‌کند و به شدت ضربه می‌خورد اما هنوز استقامت کافی برای کشتن پیس‌میکر و مبارزه با استارو را دارد.

بلاداسپورت در برابر ددشات؛ شخصیت

بلاداسپورت و ددشات

اگرچه هر دو تیرانداز، حتی از نظر شخصیتی هم مشابه هستند اما فیلم جوخه‌ی انتحار، ددشات را به‌عنوان یک ضدقهرمان بسیار دیوانه و عصبانی نشان می‌دهد. او در ابتدا به‌عنوان یک جنایتکار چقر معرفی می‌شود که تنها هدفش ملاقات مجدد با دخترش است و هیچ ابایی از بی‌احترامی به آماندا والر و ریک فلگ ندارد. ددشات قبل از این‌که به زندان بیافتد، کارفرمایان خود را تهدید کرده بود تا مبلغ ۲ میلیون دلار به او پرداخت کنند تا آن‌ها را نکشد که این قضیه ثابت می‌کند که اگرچه او عمدتا غرایزی پدرانه دارد اما دارای وجوه شخصیتی جسورانه هم هست. در ادامه، شرایط ددشات باعث می‌شود او کمی تغییر کند و همکاران ضد قهرمان خود را، (اگر دوستان خود نمی‌داند) حداقل به‌عنوان همکارانی محترم، در نظر بگیرد.

در جوخه‌ی انتحار ۲۰۲۱، آماندا والر به طور خلاصه توضیح می‌دهد که بلاداسپورت تا چه حد چقدر خطرناک است و تقریبا سوپرمن را کشته است اما رفتار بلاداسپورت نشان می‌دهد که او واقعا یک شرور خشن یا قاتل سنگ‌دل نیست. بلاداسپورت از همان ابتدا شخصیت متواضع‌تری نسبت به ددشات به نمایش می‌گذارد و حتی در زمان نبرد با پیس‌میکر و هنگام ترسیدن از موش‌ها، هرگز آرامش خود را از دست نمی‌دهد. او دائما بر مأموریت متمرکز است اما ترجیح می‌دهد که تنش را کاهش دهد تا اطمینان حاصل کند که همکارانش در امنیت هستند. به‌عنوان مثال، او به کینگ شارک شلیک می‌کند تا مطمئن شود که رتکچر را نمی‌خورد و در ادامه، به رتکچر اطمینان می‌دهد که شخصا او را زنده و سالم از مأموریت بیرون آورد. بلاداسپورت بر خلاف ددشات، رابطه‌ای سخت و خشک با دخترش دارد و به وضوح، پدر کم‌تجربه‌تری نسبت به ددشات است.

بلاداسپورت در برابر ددشات: رهبری

آماندا والر در هر دو فیلم جوخه‌ی انتحار، وظایف را تقسیم می‌نماید و ریک فلگ در هر دو قسمت، گروه ضربت ایکس را راهنمایی می‌کند و دو تیرانداز مورد بحث، راهبران تیم هستند. نه ددشات و نه بلاداسپورت مجبور به انجام این کار نیستند اما هر دو به طور طبیعی به دنبال این هستند که تیم را سرپا نگه دارند و در زمان‌های ناامیدی و وقتی که همه چیز از دست رفته به نظر می‌رسد اوضاع را روبه راه کنند. متاسفانه شرایط برای تیم ددشات، بی‌ثبات‌تر است، زیرا جوکر در آن فیلم، یک مأموریت جدید را کلید می‌زند، اسلیپ‌نات خودش را منفجر می‌کند و انچنترس، برادرش اینکیوبوس را فرا می‌خواند تا با هم جهان را تصاحب کنند. تیم بلاداسپورت، بیشتر به هم وابسته هستند و هر یک از اعضا، همدلی و هماهنگی خوبی با یک‌دیگر دارند که به او کمک می‌کند راحت‌تر آن‌ها را هدایت کند. البته پولکا داتمن می‌میرد و پیس‌میکر هم یاغی و سرکش می‌شود و ریک فلگ را می‌کشد اما در نهایت، این بلاداسپورت است که با وجود تهدیدات آماندا والر، ابتکار مأموریت کشتن استارو را به دست می‌گیرد و با اعضای بازمانده گروه ضربت ایکس، استارو را شکست می‌دهند، کورتو مالت را آزاد می‌کنند و خودش هم موفق می‌شود رتکچر را سالم و سلامت، نجات دهد و مأموریت را به پایان برساند اما ددشات با وجود تلاش‌های خود، نمی‌تواند ادعای پیروزی در عملیات خود را داشته باشد.

بلاداسپورت و ددشات؛ چه کسی برنده است؟

بلاداسپورت و ددشات

واضح است که بلاداسپورت و ددشات، مزایا و معایب بسیار جزئی نسبت به یک‌دیگر دارند. بلاداسپورت می‌تواند ددشات را با یکی از سلاح‌های دست‌ساز خود نابود کند اما اگر لازم نبیند این کار را انجام نمی‌دهد. ددشات شاید در مبارزه تن به تن بهتر باشد اما ددشات در شرایط معمول و با انگیزه‌های مناسب، احتمالا بلاداسپورت را حتی قبل از این‌که با او رودررو و تن به تن شود، به قتل برساند. باید این را در نظر گرفت که قاتلان باید در کار خود خونسرد باشند تا بهترین عملکرد را داشته باشند اما شاید انسانیت و شخصیت بلاداسپورت به ضرر او تمام‌ شود و ددشات کار او را تمام کند. در نتیجه، ددشات، تیرانداز مرگبار‌تری است.

منبع: Screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۴ دیدگاه
 1. سپهر

  خطرناک ترین قاتل DC دث استروک هست و به نظر من دد شات دوم و بلاد اسپورت سوم هست

 2. Gfmm

  یادمون نره که بلاد اسپورت سوپرمن رو به کما فرستاد ولی قبول دارم که ددشات خطرناک تر هست
  در ضمن شما اون بالا گفتید که خطرناکترین قاتل دنیای توسعه یافته دی سی کیست؟ خوب معلومه دث استروک . باید می گفتید بین این دو

 3. فن حصین یاس پوتک

  من به شخصه واقعا دد شات رو ترجیح میدم چون خیلی نترس تر هستش تو جوخه انتحار یک دیدید چطوری جلو لشکری که مثل زامبیا حمله ور شده بودن «لشکر جادوگر»رفت جلو و یه تنه تقریبا کارشون رو تموم کرد و یه تیکه ریز هم به ریگ فلک میندازه در کل هر دو عالین ولی ددشات یه چیز دیگس و اینکه هارلی کویین با تمامی دیوانگیش به حرف ددشات بیشتر گوش کرد

 4. Matinrko

  دقیقاً. معلومه ددشات خطرناک تر و بهتر است. چون به غیر از جوخه انتحاری تو کلی چیز دیگه هم بوده. ولی این اولین فیلمه بلاداسپورته. ددشات توی کلی از انیمیشن های دی سی یا بازی اینجاستیس ۲ یا بتمن آرخام اورجینز خیلی خوب خودشو نشون داده.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما