خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا که حتی فکرش را هم نمی‌کنید

۱۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۸:۵۶ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا

همواره درباره‌ی فواید و مزایای ورزش کردن می‌شنویم. برای همین شاید عجیب به نظر بیاید، اما ورزش کردن ممکن است خطرناک باشد‌. بسیاری از افراد اهل ریسک کردن هستند، بنابراین ترجیح می‌دهند برای ورزش کردن به سراغ ورزش‌های پرخطر بروند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ۱۵ نمونه از خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا آشنا کنیم؛ ورزش‌هایی که برای انجام آن‌ها باید شجاعت زیادی داشته باشید و تمام خطرات و آسیب‌های احتمالی را به جان بخرید.

این لیست بر اساس میزان آسیب‌دیدگی ورزش‌کاران، اثرات بلندمدت آسیب بر افراد و همچنین تلفات آن‌ها تنظیم شده است. از شماره‌ی ۱۵ شروع می‌کنیم و به سمت خطرناک‌ترین آن‌ها می‌رویم. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱۵. لوژ خیابانی (Street Luge)

لوژ سواری در لیست خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا قرار می‌گیرد، اما خطرناک‌ترین آن‌ها نیست. برای انجام این ورزش، افراد روی یک تخته‌ی چرخ‌دار یا لوژ دراز می‌کشند و از خیابان‌ها و تپه‌ها عبور می‌کنند. بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، تعداد افرادی که در این ورزش خطرناک جان خود را از دست دادند، ۲۵ نفر بوده است.

شرکت‌کنندگان در مسابقات لوژ خیابانی و ورزشکارانی که به این ورزش مشغول هستند، دچار آسیب‌های شدیدی می‌شوند، اما تعداد زیادی از آن‌ها خوش‌شانس بوده‌اند و جانشان را از دست نداده‌اند.

البته شاید دلیل نجات یافتن آن‌ها شانش نبوده و علت آن، استفاده از لباس‌های چرمی مخصوص و کلاه ایمنی بوده است. با اینکه این ورزش جزء خطرنا‌ک‌ترین ورزش‌های دنیا قرار گرفته است، اما کم‌خطرترین ورزش این لیست است.

۱۴.رهبر تشویق (Cheerleading)

رهبر تشویق (Cheerleading) جزو خطرناک ترین ورزش های دنیا

در بسیاری از کشورها ورزشی به نام «ورزش هلهله‌چی‌ها» وجود دارد. منظورمان همان افرادی هستند که آن‌ها را در فیلم‌های هالیوودی زیاد دیده‌اید. حتما شما هم هلهله‌چی‌ها را در فیلم‌های نوجوان‌پسند آمریکایی دیده‌اید.

آن‌ها گروهی از تشویق‌کنندگان ورزش‌های مختلف هستند که قبل از ورود بازیکنان یک تیم ورزشی به زمین، با حرکات آکروبات، حرکات نمایشی انجام می‌دهند. به این افراد، رهبر تشویق یا هلهله‌چی گفته می‌شود.

این ورزش از خطرناک‌ترین ورزش‌های مدارس آمریکایی است. شاید باورش سخت باشد، اما میزان آسیب‌دیدگی که بازیکنان این ورزش متحمل می‌شوند، از بازیکنان فوتبال هم بیشتر است.

یکی از اعضای گروه در هوا می‌پرد و در ارتفاع چند متریِ زمین قرار می‌گیرد. اگر در مسیر بازگشت به زمین، سایر اعضای تیم در زمان مناسب او را نگیرند، آسیب شدیدی خواهد دید.

۱۳. اسکی (Skiing)

خطرهای زیادی در مسیر ناهموار و پر پیچ و خم اسکی‌بازان در کوه‌های پوشیده از برف وجود دارد. برخورد با بهمن‌های سنگین، برخورد با درخت یا حتی یک اشتباه ساده در مسیر اسکی ممکن است حادثه‌ی جبران‌ناپذیری را رقم بزند‌.

شاید فکر کنید یکی از علت‌هایی که اسکی جزء خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا است، سرمای شدید هوا در مسیر اسکی‌سواری و گیر کردن اسکی‌بازان در کوه‌های یخ بسته است. اما بسیاری از مرگ‌هایی که در مسیر اسکی کردن اتفاق میفتد، در راه‌های ساده و معمولی است.

۱۲. غواصی (Scuba Duving)

غواصی (Scuba Duving) خطرناک ترین ورزش های دنیا

علاوه بر اینکه در غواصی احتمال خفه شدن در آب وجود دارد، خطرات دیگری هم جان غواصان را تهدید می‌کند. این امکان وجود دارد که کپسول یا تانک غواصی خراب شود یا زمانی که ورزشکار زیر آب است، سرش به صخره یا سنگ بخورد. از کوسه‌ها و حیوانات دیگر هم نمی‌توان غافل شد.

همه‌ی این‌ها به‌خوبی نشان می‌دهند که چرا غواصی در لیست خطرناک‌ترین ورزشکارهای دنیا قرار گرفته است. در زیر آب، فشار تغییر می‌کند و این موضوع ممکن است باعث بیماری رفع فشار (DCS) در غواصان شود.

بیماری رفع فشار عارضه‌ای است که در آن، بدن انسان بعد از قرار گرفتن در یک فضای پرفشار و سپس ورود به فضای کم‌فشار، دچار آن می‌شود.

۱۱. گاوسواری (Bull Riding)

گاوسواری از قدیم در میان مردم بعضی از نقاط دنیا مرسوم بوده است. خطرات این ورزش در گذشته بیشتر از زمان حال بود، چون گاوسواران از لباس‌های مخصوص‌ و کلاه ایمنی استفاده نمی‌کردند و مورد حمله‌ی گاوهای خشمگین قرار می‌گرفتند.

البته هنوز هم استفاده از کلاه ایمنی اجباری نیست، اما با در نظر گرفتن خطراتی که ممکن است افراد را تهدید کند، متوجه می‌شویم که استفاده از آن ضروری است.

۱۰. گاوبازی (Bull Fighting)

گاوبازی (Bull Fighting)

مبارزه با گاوها و گاوبازی از جمله ورزش‌ها و مسابقات باستانی است. در این ورزش، عده‌ای از افراد با یک گاو خشمگین می‌جنگند و جان‌ خود را در معرض خطر جدی قرار می‌گیرند.

مواجهه با گاوی که با شاخ‌های تیزش‌ همه چیز را خراب می‌کند و می‌تواند جان شما را به خطر بیندازد، خطری است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. هر ساله تعدادی زیادی از افراد در گاوبازی آسیب می‌بینند یا حتی جان خود را از دست می‌دهند.

۹. چوگان (Polo)

چوگان ورزشی است که در آن شرکت‌کنندگان روی اسب می‌نشینند و با وسیله‌ای شبیه به چکش، از فاصله‌ی دو متریِ زمین توپی را به حرکت در می‌آورند.

چوگان هم جزء خطرنا‌ک‌ترین ورزش‌های دنیا است و جان افراد زیادی را می‌گیرد. این ورزش نه تنها ورزشکار، بلکه به اسبی که او را حمل کرده است هم آسیب می‌رساند. بعضی از منتقدان ورزش چوگان، این ورزش را حتی از بوکس هم خطرناک‌تر می‌دانند.

۸. راگبی (Rugby)

راگبی (Rugby)

درصد صدماتی که به بازیکنان ورزش راگبی وارد می‌شود، بسیار زیاد است. با وجود این، هر سال افراد زیادی در سرتاسر دنیا به این بازی مشغول می‌شوند.

این بازی به این صورت است که چند بازیکن باهم در رقابت هستند تا با تکل و ضربه زدن به هم، توپ را از یکدیگر بگیرند. همین ضربه‌ها و تنه زدن‌ها و همچنین سرعت بالای بازیکنان منجر به ایجاد صدمات و آسیب‌های شدید می‌شود.

۷. جای‌آلای (Jai Alai)

این ورزش که چندان هم معروف نیست، در لیست خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا قرار گرفته است. در این ورزش، باید در یک اتاق قرار بگیرید و با یک دسته‌ی مخصوص توپی را پرتاپ کنید. توپ با سرعت زیاد بین دیوارهای اتاقک حرکت می‌کند و هر لحظه امکان دارد به صورت بازیکن برخورد کند.

این توپ نباید روی زمین بیفتد و تلاش برای کنترل آن، همان چیزی است که باعث می‌شود این ورزش جزء خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا قرار بگیرد. شهرت و محبوبیت این بازی زیاد نیست، اما خطرات آن همیشه زیاده بوده است‌.

۶. شکار (Hunting)

شکار خطرناک‌ترین ورزش دنیا

در این ورزش حریف شما انسان‌ها نیستند، بلکه حیوانات وحشی هستند. هر ساله افراد زیادی جان خود را به علت اتفاقاتی که طی شکار میفتد، از دست می‌دهند. این ورزش هر ساله تعداد زیادی از افراد را در نقاط مختلف دنیا به کشتن می‌دهد. اگر شکار هم در دسته‌ی ورزش‌ها قرار بگیرد، ورزشی به‌شدت خطرناک است.

۵. چتربازی (Skidiving)

چتربازی‌ هم جزء خطرناک‌ترین ورزش‌ها به شمار می‌رود. حتی اگر نکات ایمنی را مو به مو رعایت کنید، باز هم امکان دارد چترتان به هر دلیلی باز نشود. اگر چتر نجات یدکی هم باز نشود، اتفاق جبران ناپذیری خواهد افتاد. در این صورت شاید روی سیم‌های برق فرود بیایید، شاید هم در لابه‌لای شاخه‌های یک درخت بلند گیر کنید.

۴‌. موج‌سواری (Surfing)

موج‌سواری (Surfing) خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا

موج‌سواری از آن دسته‌ از ورزش‌های پرهیجان است که با وجود خطرناک بودن، طرفداران خود را در میان افرادی که شیفه‌ی هیجان هستند، حفظ کرده است. سوار شدن بر فراز موج‌ها احتمالا برای شما هم کار مهیج و جذابی به نظر می‌آید و انگار چندان خطرناک نیست‌. اگر این‌طور فکر می‌کنید، باید به شما بگوییم که اشتباه می‌کنید‌.

موج‌سواران معمولا سرعت بالایی دارند و به امواج بلند، تپه‌های درون یا نزدیک آب و صخره‌ها برخورد می‌کنند. خطر موجودات داخل آب و کوسه‌ها را هم نمی‌توان نادیده گرفت. به همین دلیل است که موج‌سواری در فهرست خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا قرار گرفته است‌.

۳. مسابقات موتور و ماشین‌سواری (Racing)

مسابقات موتور یا ماشین‌سواری هم جزء ورزش‌های خطرناک هستند‌. تصور کنید که با این وسایل و با سرعت تقریبا ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت با یک دیوار برخورد کنید. به غیر از تصادف، آتش گرفتن موتور آن وسیله هم باعث می‌شود با مرگ به‌شدت وحشتناک یا آسیب بسیار جدی مواجه شوید.

۲. بوکس (Boxing)

جزئی‌ترین آسیب‌هایی که در ورزش بوکس به بازیکنان وارد می‌شود، کبود شدن دور چشم و ورم کردن لب‌ها است. ضربه‌هایی که به گردن یا سر وارد می‌شود، می‌توانند منجر به مرگ بازیکن شوند. حتی اگر در طول مسابقات کسی آسیب نبیند، ضربه‌هایی که مدام به سر وارد شده، ممکن است مرگ و بیماری‌های دیگر را در زندگی ورزشکار به دنبال داشته باشد.

۱. کوهنوردی (Mountainreeing)

کوهنوردی (Mountaineeeing)

کوهنوردی از آن دسته از ورزش‌های محبوبی است که شاید توقع نداشتید آن را در فهرست خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا ببینید. اما هر ساله، هزاران نفر در نقاط مختلف دنیا در کوه‌ها صدمه می‌بینند و حتی جان خود را از دست می‌دهند. سقوط از صخره‌ها و دره‌ها یا افتادن از کوه ممکن است جان کوه‌نوردان را بگیرد. امکان گم شدن در کو‌ه‌ها هم وجود دارد.

نکته‌ی پایانی

ورزش کردن یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ سلامتی است. اما باید جوانب احتیاط را رعایت کرده و در چهارچوب منطق حرکت کنید. در این مقاله ۱۵ نمونه از خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا را به شما معرفی کردیم‌. به نظر شما کدام ورزش‌ها خطرناک‌تر هستند؟ تابحال این ورزش‌ها را امتحان کرده‌اید؟

منبع: sports casting

برچسب‌ها :
دیدگاه شما