راز تازه نگه داشتن انواع میوه و سبزیجات

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
میوه و سبزیجات تازه

«ای وای، یخچال چه بویی می‌ده»، «من که تازه این میوه‌ها رو خریده بودم»، «حیف از اون سبزی»… شاید جمله‌های قبلی برای شما هم آشنا باشد. بارها پیش می‌آید پول بسیاری برای میوه و سبزیجات پرداخت کرده‌ باشیم اما به دلایل مختلف و به سرعت خراب شوند. برای این که از خراب شدن میوه و سبزیجات جلوگیری کنید، باید آن‌ها را نَشُسته در یخچال قرار دهید. با مطالعه مقاله تازه و سالم نگه داشتن انواع میوه و سبزیجات، می‌توانید از خراب شدن میوه و سبزیجات و هدر رفتن پولتان جلوگیری کنید.

میوه و سبزیجاتی که نباید با هم نگهداری کرد

برخی از میوه‌ها و سبزیجات، مانند موز، زرد آلو، خربزه، گلابی، آلو، انبه و گوجه فرنگی پس از رسیده شدن اتیلن ترشح می‌کنند. اما برخی دیگر از آن‌ها، مانند سیب، بادمجان، هنداونه، سیب ‌زمینی، کدو تنبل، هویج و کلم بروکلی نسبت به اتیلن حساس هستند. برای تازه نگه داشتن و جلوگیری از خراب شدن این محصولات، باید آن‌ها را در ظرف‌های جداگانه نگهداری کرد.

میوه و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات تاریکی‌پسند

پیاز، سیب زمینی، سیر، قارچ و موز عاشق تاریکی هستند. نور خورشید باعث خرابی و پوسیدگی این سبزیجات می‌شوند، به همین بهتر است آن‌ها را در محیط‌هایی تاریک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. اگر به محیط تاریک دسترسی ندارید، می‌توانید پیاز، سیب زمینی و سیر را به صورت جداگانه درون کاغذ قرار دهید. برای این که سیب‌زمینی‌های شما جوانه نزند، یک عدد سیب درون سبد سیب‌زمینی خود قرار دهید. قرار دادن این محصولات در نایلون باعث زودتر خراب شدن آن‌ها می‌شود. برعکس، برای تازه نگه داشتن موز، باید آن را درون نایلون گذاشته و سپس در یخچال قرار دهید. اگر می‌خواهید برای مدت‌طولانی‌تری موز تازه داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را برش بزنید و در ظرف‌ غذا و سپس در فریزر قرار دهید. اگر قارچ‌ها را به صورت بسته‌بندی شده خریده‌اید، آن‌ها را به همان صورت درون یخچال قرار دهید. اگر قارچ را به صورت کیلویی خریده‌اید، برای تازه نگه‌داشتنشان آن‌ها را درون کیسه‌های کاغذی قهوه‌ای رنگ یا دستمال کاغذی قرار دهید. کیسه‌ای که تهیه می‌کنید حتما باید سوراخ داشته باشد تا هوای اطراف قارچ‌ها عوض شود.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد تازه نگه‌داشتن سیب‌‌زمینی و پیاز داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از خواندن مقاله بهترین روش نگهداری سیب‌زمینی و پیاز در خانه غافل نشوید.

سبزیجات آب‌دوست

هویج، کاهو و انواع سبزیجات برای عمر بیشتر به آب نیاز دارند. هویج‌ها را درون نایلون‌های حباب‌دار بپیچید و سپس در ظرفی پر از آب قرار دهید و ظرف را در یخچال بگذارید. با این کار عمر هویج‌های شما بیشتر خواهد شد. سبزی‌هایی مانند جعفری، گشنیز، شوید، نعناع و ریحان را عمودی درون ظرفی پر از آب و در دمای اتاق قرار دهید. با این کار آب از طریق ساقه به برگ‌های گیاه می‌رسد و گیاه شما تازه‌تر می‌ماند. اگر احساس می‌کنید کاهوی شما پژمرده شده، می‌توانید ظرفی از آب سرد تهیه کنید، برگ‌های کاهو را درشت خرد کرده و درون آب یخ قرار دهید. به این ترتیب کاهویی تازه و شاداب خواهید داشت. برای تازه نگه داشتن کاهو در یخچال، آن را در پارچه‌های حوله‌ای یا دستمال کاغذی قرار دهید تا رطوبت اضافی برگ‌های آن جذب شود. با هربار مرطوب شدن دستمال، آن را عوض کنید.

راز تازه نگه داشتن انواع توت و توت فرنگی

برای تازه نگه داشتن توت فرنگی، آن‌ها را درون دستمالی کاغذی و خشک قرار داده و در یخچال بگذارید. برای تهیه دسرهای تازه و خوشمزه، می‌توانید آن‌ها را در فریزر نگه داری کنید. با این روش توت فرنگی شما ۱۰ الی ۱۲ ماه تازه خواهد ماند. توت فرنگی، تمشک و انواع توت را با مخلوطی از آب و سرکه بشویید. با این کار کپک‌ها، عفونت و آلودگی‌های این میوه‌ها را از بین می‌برید و به سالم ماندن آن‌ها برای مدت طولانی‌تر کمک می‌کنید.

توت فرنگی تازه

نگه داری از سیب‌های برش خورده

احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد سیبی را برش زده باشید اما بلافاصله آن را میل نکرده باشید. تغییر رنگ و قهوه‌ای شدن سیب ممکن است حس بدی به شما منتقل کند. برای تازه نگه داشتن سیب برش خورده یک لیوان آب سرد را با نصف قاشق چای‌خوری نمک ترکیب کنید. سیب برش خورده را به مدت ۵ دقیقه درون ظرف آب قرار دهید. سپس سیب را درون نایلونی قرار داده و در یخچال بگذارید.

سیب زرد دماوند Fresh وزن 1 کیلوگرم

راز تازه نگه داشتن مرکبات

برای تازه نگه داشتن مرکبات، میوه‌هایی که آبدارتر هستند را انتخاب کنید. به محض دیدن اولین علائم خراب شدن، میوه خراب را از سایر میوه‌ها جدا کنید. پرتقال‌ها را در کیسه‌های پارچه‌ای و در قسمت جا میوه‌ای یخچال قرار دهید. اگر قصد نگهداری پرتقال یا لیموی نصف شده را دارید، آن‌ها درون ظرف غذا و سپس درون فریزر قرار دهید. می‌توانید از این میوه‌های برش خورده در تهیه انواع نوشیدنی‌ها استفاده کنید. اگر برای تهیه غذا به چند قطره آب پرتقال یا آب لیمو نیاز دارید، می‌توانید انتهای میوه دلخواه خود را به کمک چاقو یا چنگال سوراخ کرده و از آن استفاده کنید. با این روش پرتقال یا لیموی شما نه تنها تلخ نخواهد شد بلکه برای استفاده‌های بعدی نیز تازه خواهد ماند.

میوه و سبزیجاتی که نباید در یخچال نگهداری کرد

معمولا پس از خرید میوه و سبزیجات، برای ماندگاری بیشتر، آن‌ها درون یخچال قرار می‌دهیم. اما برخی از آن‌ها گرمادوست هستند و نباید آن‌ها را در یخچال قرار داد. این میوه‌ها و سبزیجات عبارتند از:

  • ریحان: ریحان، گیاه مناطق گرمسیری است. قرار دادن این گیاه درون یخچال باعث سیاه شدن و از بین رفتن برگ‌های آن خواهد شد. برای تازه‌تر نگه داشتن ریحان، لیوانی آب تهیه کرده و ساقه گیاه را درون آن قرار دهید.
  • خیار: خیارها میوه‌هایی آب‌دار هستند. نگه داری این میوه در یخچال باعث نرم و پلاسیده شدن آن می‌شود.
  • میوه‌های هسته‌دار: هلو، شلیل، آلو و زردآلو از جمله میوه‌های هسته‌دار هستند و باید آن‌ها را در دمای اتاق نگه داری کرد. نگه‌داری این میوه‌ها درون یخچال باعث سیاه و بی‌مزه شدن آن‌ها می‌شود.
  • فلفل دلمه‌ای: فلفل دلمه‌ای جزو سبزیجات ترد و پرطرفدار است. نگه داشتن فلفل دلمه‌ای در دمای پایین باعث از بین رفتن تردی و نرم شدن آن می‌شود.
  • هنداونه: اگر هنداونه خود را بُرش نزده‌اید، بهتر است آن را در دمای محیط قرار دهید تا سالم‌تر بماند. اما پس از برش دادن باعث روی قسمت برش خورده را بپوشانید و هنداونه را درون یخچال قرار دهید.
  • گوجه فرنگی: گوجه‌ها به سرما علاقه‌ چندانی ندارند و بهتر است آن‌ها را در دمای اتاق نگه دارید. هوای سرد یخچال باعث شُل شدن زودهنگام گوجه‌ها می‌شود.

هندوانه ممتاز Fresh مقدار 4 تا 6 کیلوگرم

گوجه فرنگی تازه

این میوه‌ها و سبزیجات را با یکدیگر نگهداری نکنید

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات اتیلن تولید می‌کنند و باعث از بین رفتن سایر مواد غذایی و خوراکی خواهند شد. در جدول زیر فهرستی از میوه‌هایی که نباید آن‌ها را در کنار یکدیگر نگه‌داری کرد نوشته شده است:

سیب و هویج انگور و انبه پیاز و سیب زمینی
موز و آووکادو هلو و موز بادمجان و طالبی
زغال اخته و توت فرنگی خیار و گوجه فرنگی شلیل و کلم

سخن آخر

هر کدام از میوه‌ها و سبزیجات روش‌های مختلفی برای نگه‌داری دارند. برخی از آن‌ها مانند گوجه فرنگی برای سالم ماندن به دمای محیط و برخی مانند قارچ به سرما نیاز دارند. دمای اتاق باعث پخته‌تر یا رسیده شدن میوه‌هایی مانند انبه و هلو خواهد شد. بنابراین توجه به محیط، دما و نور آن بسیار مهم است. میوه‌هایی مانند موز و سبزیجاتی مانند سیر به محیط‌های تاریک نیاز دارند و می‌توان آن‌ها را درون کاغذهای تیره رنگ قرار داد. نگه داشتن سبزی‌هایی مانند نعناع، گشنیز و جعفری در آب به تازه و سالم ماندن آن‌ها کمک می‌کند و دیرتر پژمرده می‌شود. اگر میوه‌هایی که تهیه می‌کنید رسیده هستند، آن‌ها را درون نایلون قرار ندهید، این کار باعث فاسد شدن میوه‌های شما خواهد شد. به عنوان نکته آخر فرامکوش نکنید هر چند وقت یک‌بار یخچال خود را تمیز و میوه‌های خراب را جدا کنید.

منبع

rd.comدیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما