۱۰ باگ و گلیچ سودآور در بازی‌های ویدیویی به همراه نحوه‌ی استفاده

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه
بهترین گلیچ‌های سودآور در بازی‌های ویدیویی

بیایید با این حقیقت روبرو شویم که توسعه‌دهندگان انسان هستند و تا آنجا که تکنولوژی اجازه می‌دهد، هیچ بازی ویدیویی هرگز کامل نخواهد بود. اشکالات فنی مختلف همیشه اتفاق می‌افتند و ما باید آن‌ها را به عنوان یک واقعیت زندگی بپذیریم.

به بیان ساده، یک گلیچ (Glitch) یک نقص در یک بازی ویدیویی است که باعث می‌شود اتفاقی بیفتد که در حالت عادی نباید رخ دهد. این می‌تواند یک مشکل گرافیکی جزئی یا چیز مهم‌تری مانند یک آیتم یا مرحله‌ی اضافی باشد. اشکالات به یک بخش آزاردهنده اما پذیرفته شده در صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل شده‌اند و توسعه‌دهندگان معمولا در تلاش هستند تا با ارائه‌ی به‌روزرسانی‌های مختلف آن‌ها را رفع کنند. با این حال، برخی از گلیچ‌ها بیش از بقیه مشهور شده‌اند. برخی از آن‌ها توسط بازیکنان پذیرفته شده و برخی دیگر تبدیل به میم شده‌اند. مانند هر چیز دیگری در زندگی، برخی گلیچ‌ها، چه خوب و چه بد، ردپایی از خود در تاریخ بازی‌های ویدیویی ایجاد کرده‌اند. در اینجا ده مورد از گلیچ‌هایی آورده شده است که سودآور بوده‌اند.

۱۰. مسیر رنگین‌کمانی / بازی ماریو کارت ۶۴

ماریو کارت 64

در حالی که بازی سوپر ماریو کارت این ژانر را به نوعی ابداع کرد، ماریو کارت ۶۴ از نینتندو ۶۴ برای بزرگتر و بهتر کردن همه‌ی چیزهایی که آن بازی را فوق‌العاده کرده بود، استفاده کرد. قابلیت‌های سه‌بعدی به نینتندو این امکان را داد تا پیست‌هایی را ایجاد کند که ذهن بازیکنان را متحیر کند. با این حال، میانبرهای ناخواسته‌ی زیادی در بازی وجود داشت که توسعه‌دهندگان از آن‌ها مطلع نشدند تا زمانی که بازیکنان شروع به سوء استفاده از آن‌ها کردند. یکی از معروف ترین آن‌ها، میانبری است که می‌توانید در مسیر رنگین‌کمانی (Rainbow Road) انتخاب کنید.

برای استفاده از این گلیچ باید هنگامی که لاکیتو شروع مسابقه را نشان می‌دهد، بلافاصله به سمت راست پیست بروید. سپس وقتی شروع به پایین آمدن از اولین تپه کردید، بلافاصله با یک پیچ تند به چپ بپیچید و از روی نرده‌ها بپرید. با زمان‌بندی مناسب، در مسیر میان‌بر فرود می‌آیید که به شما این امکان را می‌دهد که به خوبی جلو بیقتید. البته باید دقت داشته باشید که این یک حرکت بسیار خطرناک است. در واقع اگر مسیر را از دست بدهید و در پرتگاه بیفتید، لاکیتو باید شما را بیرون کشیده و به عقب برگرداند که منجر به تلف شدن زمان بیشتری خواهد شد. بهتر است که این حرکت را از قبل حسابی تمرین کنید.

۹. نبات بی‌نهایت / بازی EarthBound

بازی EarthBound

بازی Earthbound یک نقش‌آفرینی ژاپنی کلاسیک است که به‌ خاطر جریان داشتن در زمان‌های مدرن در دوره‌ای که بازیکنان به دیدن بازی‌های نقش‌آفرینی در محیط‌های قرون وسطایی عادت داشتند، شناخته می‌شود. این بازی گاهی اوقات می‌تواند حسابی دشوار شود. با این حال در اینجا یک گلیچ وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تا توانایی‌های اعضای گروه خود را افزایش دهید. برای استفاده از این گلیچ باید ابتدا باید یک نبات (Rock Candy) پیدا کنید. طبق گزارش‌های بازیکنان، اولین موردی که از آن می‌توان پیدا کرد، نزدیک به پایان ششمین Your Sanctuary در یک جعبه دقیقا قبل از مبارزه با باس Thunder and Storm است.

حالا کافی است که شخصیتی که می‌خواهید آیتم را به او بدهید، انتخاب کنید و اینونتوری‌اش را خالی کنید. بهتر است که پو را انتخاب کنید زیرا او در مبارزه بدون سلاح یا زره کاملا مهارت دارد. در ادامه به فروشگاهی بروید و تقریبا کل اینونتوری را با بسته‌های شکر یا شیشه‌های ادویه پر کنید. حالا نبات را به آن‌ها بدهید و مطمئن شوید که در گوشه‌ی پایین سمت راست قرار دارد. وارد نبرد شده و از شخصیت خود بخواهید از نبات برای هر کسی که احساس می‌کنید نیاز به تقویت دارد، استفاده کند. با این کار یکی از قابلیت‌های او ۲ درجه افزایش می‌یابد. این در حالی است که نبات هنوز در ایونتوری شما است و به نوعی بی‌نهایت قابل استفاده است. با این حال دقت داشته باشید که اگر میزان یک توانایی از ۲۵۵ بیشتر شود، به صفر می‌رسد.

۸. توقف شمارش معکوس Crimson Armory / بازی Borderlands: Game of the Year Edition

بوردرلندز

هر کسی که بسته‌ی الحاقی این بازی عالی را تجربه کرده باشد، می‌داند که ۳ دقیقه زمانی کافی برای لوت کردن تمام ۱۲۶ صندوق منطقه‌ی Crimson Armory محسوب نمی‌شود. با این حال، یک گلیچ کشف شد که به شما اجازه می‌داد که تا جایی که می‌شود آن‌ گنجینه‌ها را بیش از حالت معمول لوت کنید. برای استفاده از این گلیچ کافی است که پس از شکست دادن ژنرال ناکس و ناپدید شدن میدان نیروی قرمز سمت راست شما، کد رنگ مناسب را وارد کنید. سپس در یک راهرو پرسه زده و همانطور که به جلو می‌روید، یک دسته از قفسه‌هایی پر از لوت و صندوق مهمات را در دو طرف خواهید دید که توسط یک میدان نیروی قرمز محافظت می‌شوند.

قبل از اینکه وارد آن اتاق شوید، به سمت راست شکاف در بروید و خم شوید. حالا به مرکز بروید و در حالی که به جلو می‌روید، دوباره خم شوید. متوجه خواهید شد که تایمر فعال نشده است و بنابراین به شما این امکان را می‌دهد که تمام صندوقچه های اسلحه خانه را باز کنید و آنچه را که نیاز ندارید نیز بفروشید. هنگام انجام این کار باید چند نکته را در نظر داشته باشید. اولا به اتاق آسانسوری که دقیقا زیر نشانگر ایستگاه بین راه شما است نروید. ثانیا اگر می‌خواهید وسایل خود را بفروشید، باید خود را با نارنجک یا راکت‌انداز بکشید تا بتوانید در نزدیکی ورودی اسپاون شوید. در آخر، دشمنانی که در آنجا با ژنرال ناکس جنگیدید، هر از گاهی دوباره ظاهر می‌شوند.

۷. افزایش ظرفیت بطری / بازی The Legend of Zelda: Ocarina of Time

The Legend of Zelda: Ocarina of Time bottle item

در حالی که بیش از بیست سال از عمر Ocarina of Time می‌گذرد، هنوز هم یکی از بهترین بازی های نینتندو ۶۴ محسوب می‌شود. در بازی تنها حمل ۴ بطری امکان‌پذیر است و در اینجا ما راهی برای گسترش اینونتوری شما داریم. برای این ترفند حداقل به یک بطری خالی نیاز خواهید داشت و از طرفی به آیتمی نیاز دارید که دیگر از آن استفاده نمی‌کنید. برای این کار به نقطه‌ای بروید که حشرات ظاهر می‌شوند و یکی از آن‌ها را در بطری خود به دام بیندازید.

بازی را متوقف کرده تا به صفحه‌ی آیتم‌ها بروید و بطری را با یک آیتم سوییچ کنید. بازی را ادامه داده و دیالوگ را گوش کنید. سپس بازی را دوباره متوقف کنید و خواهید دید که آیتم با بطری جایگزین شده است. دقت داشته باشید که این گلیچ دائمی است و تا آخر بازی قابل جبران نیست. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، بدون شک مطمئن شوید که موردی که جایگزین می‌شود، چیزی است که دیگر از آن استفاده نمی‌کنید.

۶. آسیب بیشتر با سلاح Elec Man / بازی Mega Man

مگا من

اولین بازی سری مگا من یکی از سخت‌ترین بازی‌های NES است. خوشبختانه، یک گلیچ در بازی کار را بسیار آسان می‌کند. برای استفاده از این گلیچ ابتدا باید Elec Man را شکست دهید و سلاح او یعنی Thunder Beam را بگیرید. در ادامه هنگامی که در برابر دشمن سرسختی مانند شیطان زرد قرار گرفتید، به سادگی یک تیر به سمت نقطه ضعف او شلیک کرده و بلافاصله دکمه Select را فشار دهید تا بازی متوقف شود. سپس به سرعت آن را ادامه داده و دوباره متوقف کنید تا بازی آن را به عنوان یک ضربه جدید ثبت کند. به فشار دادن سریع دکمه‌ی Select ادامه دهید تا آسیب‌های زیادی به دشمنان وارد شود. این گلیچ در نسخه‌ی Mega Man Anniversary Collection یا در Mega Man Powered Up برای پلی‌استیشن پرتابل کار نمی‌کند.

۵. ایکس‌پی بی‌نهایت / بازی Fallout 4: Game of the Year Edition

فال‌اوت 4

اگر به نمودار S.P.E.C.I.A.L نگاه کنید، خواهید دید که بازی دارای ۷۰ پرک پایه با رنک‌های متعدد است و همچنین برای بالا بردن آمار S.P.E.C.I.A.L خود به امتیاز پرک نیاز دارید. اگر می‌خواهید همه چیز را در نمودار باز کنید، باید به لول ۲۸۶ برسید و این شامل ۱۴ رنک پرک است که با بسته‌های الحاقی ارائه می‌شود. طبیعتا این به وقت زیادی نیاز دارد که برای هر کسی امکان‌پذیر نیست. بنابراین در اینجا نحوه‌ی بدست آوردن سریع لول‌های بالا آورده شده است.

اول از همه، برای این کار به بسته‌ی الحاقی Automatron نیاز دارید. همچنین باید حداقل در لول ۱۵ باشید تا ماموریت جانبی Mechanical Menace را آغاز کنید. پس از تکمیل آن، ماموریت A New Threat را آغاز خواهید کرد. به نقطه‌ای برسید که باید یک میز کار ربات بسازید. پس از ساختن آن، ظرفی برای قرار دادن وسایل خود پیدا کنید یا بسازید. سپس همه‌ی وسایل خود را از میز کار بیرون بیاورید و با یکی از همراهان معامله کنید تا زمانی که دیگر نتوانند چیزی حمل کنند. سپس به میز کار ربات بروید و مطمئن شوید که حالت‌های Assaultron Torso و Protectron Torso را دارید. اگر ربات همراه دیگری ندارید، آدا به خوبی این کار را انجام خواهد داد. ربات را به Assaultron Torso مجهز کنید. حالا همه‌ی چیزهای دیگر را به جز Prtoectron Torso mod در ظرف ذخیره‌سازی انتخابی قرار دهید.

در ادامه از همراه خود بخواهید که آنقدر نزدیک بایستد که بتوانید با او تعامل داشته باشید اما نه خیلی نزدیک. با او تعامل کنید و با تجارت موافقت کنید. در حالی که همراه شما هنوز در حال صحبت است، به سرعت وارد میز کار ربات شوید و رباتی را انتخاب کنید که مجهز به Assaultron Torso است. اگر به درستی انجام شود، می‌بینید که دو منو با هم نوعی همپوشانی دارند. اکنون Protectron Torso را انتخاب کنید و اگر این کار به درستی انجام شود، آیتم‌های بازیکن و همراه را به عنوان نوعی نویز مشاهده خواهید کرد. اتفاقی که می‌افتد این است که بازی فکر می‌کند که شما دارید چیزی می‌سازید و هر بار که چیزهایی را مبادله می‌کنید به شما امتیاز تجربه یا همان ایکس‌پی می‌دهد.

دقت داشته باشید که وقتی آدا را از دست ربات‌ها نجات می‌دهید، مطمئن شوید که فاصله‌ی خود را با آن‌ها حفظ می‌کنید زیرا می‌توانند آسیب زیادی وارد کند. همچنین اگر پس از انجام این کارهای مربوط به گلیچ از منو خارج شوید، مد Protectron Torso برای همیشه از بین خواهد رفت. بنابراین اگر می‌خواهید دوباره از گلیچ استفاده کنید، باید یکی دیگر را پیدا کنید یا بسازید. در نهایت اگر اصرار دارید که سطح کاراکتر خود را به ۲۸۶ یا بالاتر ببرید، بیش از ۱۲ ساعت طول خواهد کشید.

۴. طلا و ایکس‌پی بیشتر / بازی Final Fantasy

فاینال فانتزی

بازی فاینال فانتزی ۱ برای NES در زمان خود یک بازی عالی بود اما بعضا بسیار دشوار می‌شد، زیرا کشتن اکثر هیولاهای اولیه از نظر ایکس‌پی و پول زیاد نتیجه نمی‌دهد. از طرفی برخی از سیاهچال‌ها می‌توانند حتی بهترین بازیکنان را به چالش بکشند. با این حال یک راه پرخطر و با پاداش بالا برای زود ثروتمند شدن و قوی شدن وجود دارد. اگر به نقشه‌ی بازی نگاه کنید، متوجه شبه جزیره‌ای در شمال شرقی Pravoka خواهید شد که تنها چند مربع با جنگلی که Lufein را احاطه کرده است، فاصله دارد. در اینجا می‌توانید با هیولاهای مختلفی مبارزه کنید که ایکس‌پی و طلای بسیار بیشتری نسبت به هر هیولایی که تا آن مرحله با آن روبرو شده‌اید، به شما می‌دهد.

همانطور که می‌توانید حدس بزنید، قرار است با این هیولاها تا زمان زیادی در بازی مواجه شوید، بنابراین می‌توانند کاملا چالش‌برانگیز باشند. به شدت توصیه می‌شود که ابتدا به Elfland بروید و طلسم Fira را دریافت کنید زیرا بسیاری از هیولاها مانند گرگ‌های زمستان (Winter Wolves) و زامبی‌های مینوتور (Minotaur Zombies) در برابر آتش ضعیف هستند.

۳. سلاح BFG 9000 / بازی (۲۰۱۶) DOOM

بازی دوم

سلاح BFG 9000 در سری بازی‌های Doom بسیار محبوب است و قدرت زیادی برای پاکسازی دشمنان در مراحل مختلف دارد. در حالی که کاربرد آن در نسخه‌ی ۲۰۱۶ محدودتر است زیرا از مهمات خاصی استفاده می‌کند که تا حدودی کمیاب هستند و شما می‌توانید تنها ۳ گلوله را در یک زمان حمل کنید، اما در شرایط خاص می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. با این حال در اینجا ترفندی وجود دارد که می‌توانید بیشترین بهره را از آن ببرید.

در ابتدا شما باید BFG 9000 را پیدا کنید که به شدت از آن محافظت می‌شود. بهترین استفاده از آن برای باس‌هایی مانند Cyberdemon است. هنگامی که با آن درگیر شدید، با BFG 9000 یک یک گلوله شلیک کنید به طوری که بسیار به باس نزدیک باشد اما به طور مستقیم به او برخورد نکند. توپی از انرژی را خواهید دید که به سمت او رفته و هنگامی که آن را مشاهده کردید، بلافاصله چرخ سلاح را فعال کنید. در حالی که با آوردن منوی چرخ مانند سلاح، حرکت محیط بسیار کند شده است. در این حالت نوار سلامتی باس نیز به سرعت کم می‌شود. فقط سه باس در کل بازی وجود دارد، اما دشواری آن‌ها باعث می‌شود که فکر استفاده از این گلیچ به سر شما بزنید.

برای هدف‌گیری دقت داشته باشید زیرا مهمات زیادی ندارید و اگر با فاصله‌ی زیاد از باس شلیک کنید یا مستقیما به او ضربه بزنید، کارساز نخواهد بود. در نهایت اگر تمام مهمات BFG 9000 خود را خالی کردید و باس هنوز سلامت زیادی دارد، کافی است که به چک‌پوینت قبلی بازگشته و دوباره امتحان کنید.

۲. بدست آوردن زودهنگام قوی‌ترین سلاح / بازی Secret of Mana

بازی Secret of mana

تقریبا تمام سلاح‌های این بازی را می‌توان پس از رسیدن به قلعه‌ی مانا تا لول ۹ تقویت کرد. از طرفی به غیر از Fiend Head، همه‌ی دشمنان منطقه منحصربه‌فرد هستند. با این حال شمشیر یک استثنا است زیرا سطح ۹ آن به گونه‌ای طراحی شده است که تا آخرین باس در دسترس نباشد. با این حال راهی برای بدست آوردن قوی‌ترین سلاح در بازی زودتر از زمان مورد نظر وجود دارد. برای این کار شما باید Mech Rider را در قلعه‌ی امپراطور Vandole شکست دهید. پس از آن، شما می‌توانید با Flammie در سراسر جهان پرواز کنید. در ادامه به کشور یخی بروید و با Neko در غرب قصر یخی در منطقه فرود بیایید.

به یاد داشته باشید که شما باید دقیقا در اینجا فرود بیایید، نه اینکه در جای دیگری فرود بیایید و به سمت مقصد پیاده‌روی کنید. با او صحبت کنید و بازی خود را ذخیره کنید. سپس با فشردن دکمه‌های L, R, Start, Select به طور همزمان، بازی را ریست کنید. یک بازی جدید را شروع کنید و بدون ذخیره به روستای پوتوس برگردید. به سمت کلبه‌ی بزرگی در انتهای شمال شرقی شهر بروید تا کات‌سین را مشاهده کنید. به محض اینکه شخصیت فریاد زد: «کمک! هیولا!»، بلافاصله دکمه‌های ذکر شده را برای حدود شش ثانیه نگه دارید. سپس فایل ذخیره را در جایی که فایل قبلی را گذاشته‌اید، لود کنید. در این حالت در گودالی قرار خواهید گرفت که در آن با Mantis Ant مبارزه می‌کنید. به سادگی آن را بکشید و یک گوی شمشیر دیگر بدست خواهید آورد. می‌توانید این سناریو را بارها انجام دهید.

دقت داشته باشید که شمشیر را فراتر از لول ۹ نبرید زیرا ممکن است بازی شما را به هم بریزد. همچنین ضروری است که پس از افتادن در گودال، دکمه‌های گفته شده را برای آن مدت نگه دارید، در غیر این صورت فایل برای همیشه خراب شده و این شما را مجبور می‌کند که از نو بازی را شروع کنید. در نهایت تا زمانی که با درخت مانا در Pureland روبرو نشدید، شمشیر را به سطح ۹ ارتقا ندهید. در غیر این صورت، زمانی که جما سعی‌کند پس از نجات پادشاه از دست Dark Stalker یا پس از شکست دادن Thunder Gigas در Pure Land به شما یک گوی شمشیر بدهد، بازی دچار مشکل می‌شود. زمانی که این اتفاق بیفتد، بازی برای همیشه به همین شکل گیر می‌کند و شما چاره‌ای ندارید جز اینکه از اول شروع کنید.

۱. پوکمون میسینگ‌نو / بازی Pokemon Red and Blue

بازی Pokemon Red and Blue

MissingNo یک گلیچ و یک گونه‌ی غیررسمی پوکمون است که در بازی‌های Pokémon Red and Blue یافت می‌شود. این یکی از معروف‌ترین گلیچ‌های تاریخ است که مواجهه با آن با تغییر تعداد آیتم‌های ششمین اسلات اینونتوری بازیکن به ۱۲۸، باعث ایجاد ناهنجاری‌های گرافیکی و تغییر گیم‌پلی می‌شود. این تاثیر مفید منجر به پوشش این گلیچ توسط مجلات بازی شد. این در حالی است که ناشر بازی یعنی نینتندو هشدار داد که مواجه شدن با این گلیچ ممکن است داده‌های بازی بازیکنان را خراب کند.

گفتنی است که در آن زمان برخلاف بازی‌های امروزی پوکمون، مربیانی با پوکمون سطح ۵۰ چندان اهمیت زیادی نداشتند. از طرفی گرفتن برخی از پوکمون‌ها مانند Snorlax و Mewtwo بسیار دشوار بود و شما فقط یک Master Ball در طول بازی دریافت می‌کردید. همچنین آیتم‌های TM نیز تنها یک بار می‌توانستند استفاده شوند و فقط تعداد کمی وجود داشت که می‌توانستید از فروشگاه‌ها خریداری کنید. با این حال با گلیچ میسینگ‌نو می‌توانید این آیتم‌ها را کپی کنید.

برای این کار شما به یک پوکمون نیاز دارید که بتواند از Surf و Fly استفاده کند. طبیعتا برای استفاده از این حرکات به ترتیب به نشان Soul و Thunder Badge نیاز دارید. پس از انجام این کار، به Pallet Town بروید و از Surf برای رفتن به جزیره‌ی Cinnabar استفاده کنید. اکنون، آیتمی را که می‌خواهید کپی کنید، در اسلات ششم اینونتوری خود قرار دهید. سپس به شهر Viridian بروید و با پیرمردی که در ابتدای بازی راه شما را مسدود کرده بود صحبت کنید و به سوال او در مورد اینکه عجله دارید، با گفتن نه پاسخ دهید.

در ادامه پس از آموزش، به جزیره‌ی Cinnabar پرواز کنید و از Surf برای حرکت در بخش شرقی زمین استفاده کنید. از نواری که زمین و آب را به هم متصل می‌کند بالا و پایین بروید و در نهایت به میسینگ‌نو برخورد خواهید کرد. در این حالت اگر از دست او فرار کنید یا او را بزنید، وقتی به اینونتوری خود نگاه می‌کنید، آیتم مذکور در اسلات ششم دارای گرافیکی عجیب و غریب در کنار عدد ۹ خواهد بود. می توانید این کار را با Rare Candy انجام دهید تا هر ۶ پوکمون انتخابی خود را سریع به لول ۱۰۰ برسانید یا Nugget را برای به حداکثر رساندن پول نقد خود استفاده کنید. در هر صورت انتخاب‌ها فراوان هستند.

منبع: GameSpot

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی


کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت ریجن 1200 آسیا

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایتدیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما