۹ درسی که مارول باید از دی‌سی یاد بگیرد

۲۵ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۰ ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

مارول یا دی‌سی؟ کدام بهتر است؟ این سؤالی است که طرفداران هر دو این نام‌های بزرگ همیشه از هم می‌پرسند و سرش با هم جنگ دارند. جنگی که از همان سال‌های اولیه‌ی شکل‌گیری‌شان تا همین امروز ادامه داشته است.

واقعیت این است که هم مارول و هم دی‌سی قصه‌ها و شخصیت‌های فوق‌العاده و شگفت‌انگیزی به دنیا معرفی کرده‌اند و کلی لحظات هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی به مردم هدیه داده‌اند و هیچ‌چیز مانع یک هوادار دوآتشه‌ی ابرقهرمان‌ها نمی‌شود تا از قصه‌ی دلخواهش لذت ببرد، صرف نظر از اینکه شرکت پشتش چیست و کیست.

با این حال، یکسری چیزها را دی‌سی متفاوت از مارول اجرا می‌کند و بعضی چیزها را هم مارول متفاوت از دی‌سی به عمل می‌رساند. هیچ‌وقت مثل هم نخواهند بود و این چیز خوبی است. ولی اگر مؤلفه‌های مثبتی در دی‌سی وجود داشته باشد که مارول با مطالعه و بررسی آن‌ها کیفیت آثارش را از این هم فراتر ببرد، مگر اشکالی دارد؟

در ادامه ۹ نکته‌ای را می‌بینیم که مارول باید از دی‌سی یاد بگیرد.

۱. بتمن

بتمن

فکر می‌کنید چرا بتمن یکی از محبوب‌ترین قهرمان‌های تمام دوران است و هواداران بی‌شماری دارد؟ بروس وین انسانی معمولی است که قدرت‌های ماورایی و عجیب و غریب ندارد. درست است که میلیاردر است، اما فجایع ناگواری را از سر گذرانده و ضعف‌ها و شکست‌ها و غم‌هایش باعث می شود با او همذات‌پنداری کنیم و خودمان را جایش بگذاریم. بتمن شخصیتی بزرگ و تأثیرگذار است و خود دی‌سی هم باید از او بیشتر یاد بگیرد.

بتمن مثل هیچ قهرمانی نیست و با اتفاق‌های شانسی و قرار گرفتن در موقعیت‌های تخیلی به قدرت و جایگاه فعلی‌اش نرسیده است و با تمرین و ممارست و آموزش‌های سخت و طاقت‌فرسا، توانایی از پا در آوردن انواع و اقسام ضدقهرمان‌ها را پیدا کرده است.

۲. فیلم‌ها و سریال‌های انیمیشنی بهتر

نمایی از انیمیشن سوپرمن

در سینما، مارول پادشاهی می‌کند و با بی‌شمار فیلم جذاب و بی‌نظیر و دیدنی، فعلا حتی اجازه‌ی نفس کشیدن هم به دی‌سی و جهان سینمایی‌اش نداده است. اما در فیلم‌های انیمیشن کمیک بوکی، دی‌سی برگ برنده را دارد و آثار درخشان‌تری ارائه کرده است و از «سریال انیمیشنی بتمن» همیشه به‌عنوان یکی از بهترین اقتباس‌های کمیک‌بوکی یاد می‌شود. مارول در سال‌های اخیر توجه چندانی به بخش انیمیشنش نداشته است، ولی دی‌سی هر سال تعدادی فیلم انیمیشنی با کیفیت می‌‌سازد که طرفداران را راضی نگه می‌دارد.

۳. سریال‌های تلویزیونی

به نظر می‌رسد آن انرژی و هزینه‌ای که مارول صرف ساخت جهان سینمایی معرکه‌ و غول‌آسایش کرده است، دی‌سی روی بسط و شکل‌دهی جهان تلویزیونی‌اش کرده. جهان مشترک «Arrowverse» شامل تعداد زیادی قهرمان و سریال‌های مختلف می‌شود که همگی به هم مرتبط‌ هستند. اما مارول انگار خیلی روی سریال‌هایش مانور نمی‌دهد و از بین آثار تلویزیونی که تا به حال ساخته چندتایی‌شان کنسل شده‌اند (نظیر دِردِویل) و تنها سریالی که تمام‌وکمال پشتش ماند «مأموران شیلد» بود که به‌تازگی به پایان رسید.

۴. اهمیت به شخصیت‌های زن

مارگو رابی در نقش هارلی کویین

مارول در زمینه‌های بیشماری پیشروی کرده است و روز به روز بر ابعاد خودش می‌افزاید، اما در زمینه‌ی ابرقهرمان‌های زن، کمی از دی‌سی عقب افتاد. دی‌سی یکی از معروفترین قهرمان‌های زنش یعنی واندر وومن را دو سال قبل از اینکه کاپیتان مارول به جهان سینمایی مارول بیاید، به سینما معرفی کرد.

یادمان نرود چند سال طول کشید تا مارول بالاخره برای بیوه‌ی سیاه یک فیلم مستقل بسازد. ناتاشا رومانوف یکی از مهم‌ترین زن‌های تیم انتقام‌جویان است و حداقل یک سه‌گانه حقش بود. از سوی دیگر،‌ دی‌سی روی تعدادی دیگر از شخصیت‌های زنش هم مانور داده است، نظیر هارلی کویین.

۵. شخصیت‌های همراه قهرمان

دیک گریسون در ابتدا به‌عنوان رابین در کنار بتمن بود و شخصیت همراه و کمک‌دستش به حساب می‌آمد، ولی بعدها خودش قهرمانی مستقل شد. در جهان‌ دی‌سی قهرمان‌های نوجوان زیادی حضور دارند که در ابتدا دستیار و همراه قهرمان‌های بزرگتر بودند و حالا خودشان برای خودشا کسی شده‌اند. مارول در این چند سال اخیر توجهی به این بخش کمیک‌بوک‌ها نکرده است، در حالی که تماشای دو نسل مختلف از قهرمانان که در کنار هم کار می‌کنند، همیشه جذاب است.

اگر شک دارید، سریال «تایتان‌ها» (Titans) را ببینید که در آن دیک گریسون و دوستان ابرقهرمانش باید با تعداد زیادی قهرمان جوان‌تر سر و کله بزنند.

۶. ضدقهرمان‌های بهتر

هیث لجر در نقش جوکر

اگر ضدقهرمان‌های جذاب و قدرتمند نبودند، ابرقهرمان‌ها باید چه کار می‌کردند؟ گاهی اوقات یک ضدقهرمان و ابرقهرمان دو روی یک سکه هستند و به قول جوکر در شوالیه تاریکی همدیگر را کامل می‌کنند. فیلم‌های مارول در خلق ضدقهرمان‌هایی که دشمن قسم‌خورده‌ی قهرمان‌هایش باشد به اندازه‌ی دی‌سی موفق عمل نکرده است. به استثنای تانوس که ضدقهرمانی به شدت جذاب و قدرتمند بود و همیشه در یادها می‌ماند، باقی ضدقهرمان‌هایی که تاکنون دیده‌ایم خیلی ویژه و منحصر به فرد نبوده‌اند. البته بحث اینجا تصویری است که در فیلم‌ها از آن‌ها ارائه شده است، چون در کمیک‌های مارول بی‌شمار ضدقهرمان جذاب و به یادماندنی ظاهر شده‌اند.

از آنسو در فیلم‌های دی‌سی ضد قهرمانی مثل جوکر حضور دارد که شاید الان محبوب‌ترین و تأثیرگذارترین شخصیت منفی سینما است. چه جوکری که هیث لجر به تصویر کشید و چه نسخه‌ای که واکین فینیکس نمایش داد، هردو هم از نظر سینمایی موفق بودند و اسکار بهترین بازیگر را نصیب ایفاگرشان کردند و هم جایگاهی مهم و ویژه در ذهن مردم دارند. علاوه بر جوکر نام‌های دیگری هم هستند که محبوبیتشان شاید اندازه‌ی قهرمان‌ها باشد،‌ نظیر کت‌وومن، لکس لوتر و هارلی کویین.

۷. سابقه‌ی طولانی‌تر

تصویری از کمیک‌های قدیمی سوپرمن

هم مارول و هم دی‌سی سالیان دراز است که به تولید محتوا مشغول‌اند؛ مارول حتی قبلا نام متفاوتی داشت. با این حال، بیشتر ابرقهرمان‌های مطرح و مشهور مارول از جمله انتقام‌جویان، فنتستیک فور و اسپایدر من در دهه‌ی ۶۰ میلادی ظاهر شدند. در حالی که همه‌ی قهرمان‌های مهم و مطرح دی‌سی از اواخر دهه‌ی ۳۰ یا ۴۰ خلق شدند.

این سابقه‌ی طولانی‌تر به دی‌سی زمان کافی را داده است تا فرمول‌های مختلف قصه‌گویی و شخصیت‌پردازی را امتحان کند و به جایگاه فعلی‌اش برسد. آزمون و خطاهایی که مسئولین مارول با مطالعه‌شان می‌توانند نکات جالبی یاد بگیرند.

۸. شجاعت برای ریسک

کاور کمیک بتمن: جوک کشنده

بله، مارول هم لحظات بحث‌برانگیز و تکان‌دهنده زیادی داشته است؛ برای مثال وقتی که در کمیک‌ها آشکار شد که کاپیتان آمریکا عضو هایدراست و بعد معلوم شد به خاطر دستکاری خاطراتش توسط رد اسکال بوده. اما نویسنده‌ها و طراحان دی‌سی به نظر قابلیت بیشتری برای ریسک‌پذیری و طرح ایده‌ها و داستان‌های جنجالی دارند.

در دی‌سی ماجراهایی وجود دارند که همیشه در ذهن مخاطبانش می‌ماند، چون تکان‌دهنده و قدرتمند هستند و تأثیر عمیقی می‌گذراند. مثلا همین کمیک «بتمن: جوک کشنده» (Batman: The Killing Joke) را در نظر بگیرید که در آن جوکر نقشه‌ای دیوانه‌وار ترتیب می‌دهد تا جیم گوردون را تا مرز جنون بکشاند و ثابت کند همه پتانسیل جانی شدن را دارند.

۹. قهرمان‌هایشان را تا سر حد شکست می‌برند

نمایی از فیلم شوالیه تاریکی

در بحث ماجراهای جنجالی و تکان‌دهنده، دی‌سی همچنین در موقعیت‌های مختلف، قهرمان‌هایش را تحت فشارهای شدید و سنگینی قرار می‌دهد که تا یک قدمی شکست و نابودی می‌روند. نه اینکه مارول هم این کار را نمی‌کند (برای مثال ماجراهایی که در «جنگ داخلی» رخ می‌دهد) اما دی‌سی این مسائل را روی پرده‌ی بزرگ سینما هم بهتر نمایش داده است.

برای مثال، در همان سالی که «مرد آهنی» داشت اولین لباسش را می‌ساخت، بتمن باید با مرگ معشوقش کنار می‌آمد، با استاد هرج‌ومرج (جوکر) دست و پنجه نرم می‌کرد و در دید مردم گاتهام به دشمن و عامل ناامنی تبدیل شده بود.

منبع: cbr

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰۹ دیدگاه
 1. Avatar B.W

  هردو کمپانی واقعا خوبن با همم رابطه خوبی دارن ولی نمیدونم چرا بعضیا هیت میدن.اولا اینکه کدوم بهتره فقط از فیلم نمیشه گفت معیارای زیاد دیگه ام هستن . تو فیلم که کاملا مارول بهتره با اختلاف البته بهترین فیلما اول سه گانه بتمن نولان بودن بعد سایر فیلم های مارول اینو منتقدام گفتن ولی به طور میانگین که بگیریم قطعا مارول به خاط آثار دیگش بهتره ولی تو انیمیشن دی سی با اختلاف بهتره ولی مارولم انیمیشن فوق العاده ای به نام اسپایدرمنو بیرون داد که عالی بود این نشون میده امیدی هست. تو سریال که دی سی فعلا بهتره به خاطر لوسیفرو ارو و چند فصل از فلش و سوپرمن و چندتا آثار معمولی دیگه ولی خب مارول خیلی خودشو نزدیک کرده احتمالش خیلی زیاد بعدا بالا بزنه چون سریال های خوبی مثل وانداویژن و فالکون و وینتر سولجر ساخته و سریال لوکی که عالی بود قبلا هم دردویل رو داشتن به طور میانگین فعلا دی سی بهتره ولی مارول میتونه بهتر بشه اختلاف خیلی کمه و تو کمیک که در طول تاریخ دی سی خیلی بهتر بوده ولی این چند سال اخیر خیلی افت شدیدی داشته ولی من فکر می کنم هنوز یه خیلی کم از مارول بهتر باشه ولی مارول بازم اگه تلاششو کنه میتونه بهتر باشه چون اختلاف خیلی کمه اسکات اسنایدره که کمیک دی سیو نگه داشته وگرنه الان مارول تو کمیک بهتر بود. این مقایسه بود. دی سی خیلی چیزا رو باید از مارول درس بگیره مثل فیلمای منسجم و ….. ولی خب مارولم یه چیزایی رو باید از دی سی یاد بگیره اونایی که میگن من یه تار موی آیرون منو به بتمن ترجیح میدم این مقایسه درستی نیست درسته هردو نابغن هردو دانشمند محسوب میشن هردو پولدارن ولی اخلاقیاتشون خیلی فرق داره . ایشونم گفتن باید مارول باید از بتمن درس بگیره دلیلش این بود که بتمن قهرمانی بوده که در زندگیش خیلی درد و سختی دیده تو مارولم باید همچین شخصیتی باشه. اینکه گفت بتمنو باید درس بگیره به خاطر هوش نگفت به خاطر اون سختی گفت هرچندم با اینکه دی سی فن نیستم ولی خب بتمن از لحاظ هوشم یه سرو گردن از آیرون بالاتره . حالا کاری به هوش ندارم موضوع مهمی نیست ولی اینکه گفتید آره مارول تو اینفیتی وار قهرماناش شکست خوردن خب این فیلم یه دنبال بود تو فیلم بعدی دیدیم که شکست دادن اگه تا انتهای فیلمم شکست میخوردن اون موقع میشد گفت که آره مارولم قهرماناشو تو سرحد شکست میبره البته فیلمایی مثل اند گیم و تا حدی ثور رگناروک و… بودن ولی تعدادشون کمتر از دی سیه . مارولم قهرمانای خوب زن زیاد داره مثل واندا و ناتاشا و… ولی تعدادشون کمتر از دی سیه اینا رو باید مارول از دی سی درس بگیره خیلی چیزا هم باید دیسی درس بگیره من دی سی فن نیستم ولی نمیشه گفت که آره فقط باید دی سی درس بگیره در ضمن برای درک اینکه کدوم بهتر همه ی جوانب در نظر بگیرید نه فقط فیلم . نه ایشون گفت دی سی بهتر نه من فقط گفت تو این زمینه ها مارول باید از دی سی درس بگیره همین

 2. Avatar Kimia

  خیلی پارت هاش درست نبود درسته که DC بتمن رو داره ولی مارول هم ایرون من رو داره که هیچ قدرت خاصی نداره و هوشش استفاده میکنه. در مورد تا سر حد شکست خوردن رفتن هم تو ایفینیتی وار اونجرز نه تنها تا سر حد شکست خوردن رفتن بلکه شکست هم خوردن. سابقه طولانی تر بودن هم چیزی نیست که بشه عوضش کرد و ازش درس گرفت.

 3. Avatar reza

  دوستان متعصب نباشید،دیسی در زمینه کمیک و انیمیشن بهتر عمل کرده ،مارول فن ها بخاطر mcu به دیسی هیت میدن و چون مارول یک دنیای سینمایی خوب داره دیگه یعنی کلا از دیسی بهتره؟
  پای صحبت های سایت اسپایدی که بشینید نتیجه اش همین میشه دیگه.
  تا فیلم جوکر هم نامزد اسکار شد سریع مقاله نوشتن که یکجوری فیلم رو بی اجر کنن

 • 1
 • 2
X