۱۰ فیلم و سریال مشهور که ابتدا برای تولید رد شده بودند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
شاخص

وقتی می‌گویند هیچ کسب‌وکاری مثل کسب‌وکار فیلمسازی نیست، منظور این نیست که در هیچ کسب‌وکار دیگری اندازه‌ی فیلمسازی، جواب رد نمی‌شنوید. حتی موفق‌ترین هنرمندان فیلم و تلویزیون در سراسر جهان هم بارها از طرف کارگردان‌ها، بازیگران، استودیوها و مدیران جواب نه شنیده‌اند. راز موفقیت آن‌ها این است که با این وجود، همچنان جلو می‌روند.

خالقان ده فیلم و سریالی که در زیر مطرح می‌شوند، دقیقا می‌دانند منظور ما چیست. این فیلم‌ها و سریال‌ها در حال حاضر به عنوان موفق‌ترین آثار عصر خود در نظر گرفته می‌شوند. مدرن‌های کلاسیکی شده‌اند که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان عاشق‌شان هستند. ولی تما‌م‌شان زمانی این کابوس را از سر گذرانده و توسط تهیه‌کننده‌ها و سرمایه گذارها رد شده‌اند، در بعضی‌هایشان این رد شدن حتی به چند بار رسیده است (یکی از این آثار ۲۰ بار رد شد! ولی بعدا مورد تایید قرار گرفت و یکی از موفق‌ترین سریال‌های کل تاریخ تلویزیون شد). در این مطلب به معرفی ده شکست بزرگی می‌پردازیم که بعدا به موفقیت‌های عظیمی تبدیل شدند.

۱. بازی مرکب (Squid Game)

بازی مرکب

 • سازنده: هوانگ دونگ-هیوک
 • بازیگران: لی جونگ-جه، پارک هه-سو، وی ها-جون، جونگ هو-یون
 • سال: ۲۰۲۱

سریال تحسین‌ شده‌ی هوانگ دونگ-هیوک در همان ۲۸ روز اول پخش خود، به موفق‌ترین سریال کل تاریخ نتفلیکس تبدیل شد. ولی موفقیت این تریلر بقا یک شبه به دست نیامده است. هوانگ اولین بار حدود یک دهه پیش طرح‌های اولیه این سریال را نوشت. ولی هیچ شبکه‌ی تلویزیونی و سرمایه‌گذاری حاضر به همکاری در ساخت آن نمی‌شد. در نهایت نتفلیکس با آن ثروت بی‌حد و مرزش بود که پروژه‌ی ساخت آن را برعهده گرفت. واقعا هم شاید هیچ شبکه‌ی دیگری به جز نتفلیکس، ریسک ساخت چنین اثری را برعهده نمی‌گرفت.

«ماهی مرکب» را در حال حاضر می‌توان موفق‌ترین سریال چند سال اخیر در نظر گرفت، این می‌تواند درس خوبی برای تهیه‌کننده‌های محافظه‌کاری باشد که همیشه از ریسک می‌ترسند.

۲. ئی. تی. موجود فرازمینی (E.T. the Extra-Terrestrial)

ئی. تی.

 • سازنده: استیون اسپیلبرگ
 • بازیگران: هنری توماس، دی والاس، رابرت مک‌ناتن، درو بریمور
 • سال: ۱۹۸۲

در اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰، استیون اسپیلبرگ فیلم‌های موفقی چون «آواره‌ها» و «برخورد نزدیک از نوع سوم» را ساخته بود و «مهاجمان صندوقچه‌ی گمشده» هم قرار بود به زودی اکران شود. اسپیلبرگ دوست داشت برای پروژه‌ی بعدی خود فیلمی بسازد که بازتاب دهنده‌ی احساسات او به عنوان یک بچه‌ی طلاق باشد. او مصالح یک فیلمنامه‌ی ساخته نشده به اسم «آسمان‌های شب» را با ایده‌ی حضور یک موجود فضایی انسان‌دوست روی زمین، ترکیب کرد.

نام اولیه‌ی فیلمنامه، «ئی. تی. و من» بود، با بوجود سابقه‌ی درخشان اسپیلبرگ در فیلمسازی، شرکت کلمبیا پیکچرز تمایلی به ساخت آن نداشت. آن‌ها فیلمنامه را رد کردند، و اسپیلبرگ مجبور شد به سراغ شرکت یونیورسال برود. یونیورسال با ساخت فیلم موافقت کرد و «ئی. تی. موجود فرازمینی» در سال ۱۹۸۲ اکران شد. تنها یک سال بعد از اکران، «ئی. تی» به موفق‌ترین فیلم دنیای سینما تا آن زمان تبدیل شد.

۳. مردگان متحرک (The Walking Dead)

مردگان متحرک

 • سازنده: فرانک دارابونت
 • بازیگران: اندرو لینکلن، جان برنثال، سارا وین کالینز، لورن کوهان، استیون ین
 • سال: ۲۰۱۰

سریال «مردگان متحرک» الان که وارد فصل یازدهم شده، یکی از طولانی‌ترین و موفق‌ترین سریال‌های تاریخ است. در طول این بیش از یک دهه حضور، همیشه در بین بهترین سریال‌ها قرار داشته و کلی سریال فرعی بر اساس آن ساخته شده است. اما نمی‌توان گفت تلویزیون ای‌ام‌سی، اولین شبکه‌ی تلویزیونی بود که دست روی این داستان گذاشت و تولیدش را شروع کرد. فیلمنامه‌ی سریال ابتدا به شبکه‌های ان‌بی‌سی و اچ‌بی‌او پیشنهاد شد و هر دو آن را رد کردند. درخواست این شبکه‌ها این بود که خشونت و بی‌رحمی موجود در داستان مصور اصلی منبع اقتباس (از رابرت کرکمن) کاهش یابد.

ولی تهیه‌کنندگان اجرایی سریال، این پیشنهاد را نپذیرفتند و به سراغ ای‌ام‌سی رفتند. این شبکه با آغوش باز محتوای آزاردهنده‌ی «مردگان متحرک» را پذیرفت و زمینه را برای شروع یکی از موفق‌ترین سریال‌های جهان، فراهم کرد.

۴. بازگشت به آینده (Back to the Future)

بازگشت به آینده

 • سازنده: رابرت زمکیس
 • بازیگران: مایکل جی. فاکس، کریستوفر لوید، توماس ویلسون، جیمز تولکان
 • سال: ۱۹۸۵

فیلمنامه‌ی اصلی «بازگشت به آینده» از رابرت زمکیس و باب گیل، بارها توسط استودیوهای مخلتف رد شد، تا این‌که بالاخره شرکت یونیورسال چراغ سبز را برای ساخت آن داد. اصلی‌ترین مشکل سرمایه‌گذارها با فیلم، میزان صحنه‌های جنسی بود. بعضی آن را رد می‌کردند چون صحنه‌های کمی داشت (در مقایسه با کمدی‌های شهوت‌انگیز آن زمان)، و برخی مثل دیزنی که محافظه‌کارتر بودند، می‌گفتند فیلمنامه همین الان هم صحنه‌های جنسی زیادی دارد (مخصوصا دیزنی با رابطه‌ی بین مارتی و مادرش مشکل داشت).

تنها اسپیلبرگ بود که شجاعانه از فیلم دفاع کرد و زمینه‌‌ی ساختش را فراهم کرد. همین باعث ظهور یکی از بهترین و موفق‌ترین آثار علمی تخیلی تاریخ شد.

۵. خانواده‌ی سوپرانو (The Sopranos)

خانواده‌ی سوپرانو

 • سازنده: دیوید چیس
 • بازیگران: جیمز گاندولفینی، لورین براکو، ادی فالکو، مایکل امپریولی، برت یانگ
 • سال: ۱۹۹۹

خیلی‌ها «خانواده‌ی سوپرانو» را تاج طلایی برنامه‌های تلویزیونی شبکه‌ی اچ‌بی‌او می‌دانند. سریالی که راه را برای سریال‌های تلویزیونی معتبر امروزی باز کرد، نزدیک بود خودش اصلا چشم به هستی باز نکند. دیوید چیس، خالق سریال، قبل از اچ‌بی‌او این فیلمنامه را به شبکه‌ی فاکس پیشنهاد داد و پذیرفته نشد. او سپس کار را به اچ‌بی‌او برد، تصمیم گرفته شد که ابتدا یک قسمت آزمایشی ساخته شود، ولی حتی در آن مرحله هم این سریال تنها چند قدم با تعطیلی فاصله داشت.

جیمز اندرو میلر نویسنده، در کتاب خود به نام «آتشگیر» در این‌باره می‌گوید: «بعد از این که قسمت آزمایشی فیلمبرداری و تدوین شد، در چند شهر به صورت امتحانی برای مخاطبان پخش شد. واکنش‌ها به سریال سرد بود.» بیشتر شبکه‌های تلویزیونی وقتی به این مرحله می‌رسند سریال را متوقف می‌کنند. شانس «خانواده‌ی سوپرانو» این بود که چند تن از تهیه‌کننده‌های اچ‌بی‌او واقعا فضا و داستان سریال را دوست داشتند، و همان‌ها باعث شدند سریال به مرحله‌ی تولید برسد.

۶. داستان عامه‌پسند (Pulp Fiction)

داستان عامه‌پسند

 • سازنده: کوئنتین تارانتینو
 • بازیگران: جان تراولتا، اوما تورمن، ساموئل ال. جکسون، بروس ویلیس
 • سال: ۱۹۹۴

تارانتینو که به خاطر موفقیت «سگ‌های انباری» برای خودش اسم و رسمی پیدا کرده بود، با شرکت جرزی فیلمز قراردادی امضا کرد. خود جرزی فیلمز با شرکت ترایستار پیکچرز قرارداد داشت، این یعنی وضعیت تولید پروژه‌ی بعدی تارانتینو مشخص بود. یک تریلر جنایی خشن و بامزه دیگر که تارانتینو آن را «داستان عامه‌پسند» می‌نامید.

ترایستار فیلمنامه را رد کرد چون معتقد بود بیش از حد «جنون‌آمیز» است. سپس فیلمنامه را به شرکت میراماکس بردند. میراماکس که آن زمان تازه توسط دیزنی خریداری شده بود، فیلمنامه را روی هوا قاپید و یکی از اولین‌ پروژه‌های خود را بعد از این خریداری، کلید زد. موفقیت تجاری و خلاقیت جاری در جای‌جای‌ آن باعث شد «داستان عامه‌پسند» به یکی از افتخارات هم تارانتینو و هم میراماکس تبدیل شود.

۷. چیزهای عجیب (Stranger Things)

چیزهای عجیب

 • سازنده: برادران دافر
 • بازیگران: وینونا رایدر، دیوید هاربر، فین ولفهارد، میلی بابی براون
 • سال: ۲۰۱۶

برادران دافر وقتی مشغول ساخت سریال «ویوارد پاینز» بودند، شروع به معرفی سریال تازه‌ی خود به شبکه‌های هالیوودی کردند: یک داستان ترسناک نوجوانانه نوستالژیک که در دهه‌ی ۱۹۸۰ می‌گذرد. آن‌طور که خود برادران دافر می‌گویند، ۱۵ تا ۲۰ شبکه‌ی مختلف این طرح را رد کردند، تا این‌که بالاخره نتفلیکس آن را پذیرفت.

بیشتر ایرادها و عامل اصلی رد شدن این طرح این بود که سریال یک داستان تاریک و ترسناک را با شخصیت‌هایی نوجوان پیش می‌برد. برادران دافر یادشان هست که یک تهیه‌کننده به آن‌ها گفت: «یا باید یک سریال کودکانه بسازی، یا یک داستان کارآگاهی درباره تحقیقات مربوط به فعالیت‌های ماوراالطبیعه.» الان هم که به این طرح نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که واقعا هم ترکیب این دو طرح داستانی آن‌قدرها ایده‌ی خوبی به نظر نمی‌رسد!

۸. احمق و احمق‌تر (Dumb and Dumber)

احمق و احمق‌تر

 • سازنده: برادران فارلی
 • بازیگران: جیم کری، جف دانیلز، لورن هالی، چارلز راکت
 • سال: ۱۹۹۴

برادران فارلی هنگام معرفی فیلمنامه «احمق و احمق‌تر»، به حدی بدبختی کشیدند که مجبور شدند نام فیلمنامه را تغییر دهند. پیتر فارلی در این‌باره می‌گوید: «نامش را عوض کردیم، چون هیچ کارگزاری حاضر نمی‌شد برای فیلمنامه‌ای با این نام، عوامل پیدا کند. می‌گفتند این کار باعث اخراج‌مان می‌شود.»

نام جدید آن‌ها این بود: «ابزار قدرت، اسباب‌بازی نیست»، با این اسم تازه هم استقبال از فیلمنامه خیلی زیاد نبود. خود برادران فارلی می‌گویند که «صدها» بازیگر مختلف این فیلمنامه را رد کردند، تا این‌که بالاخره جیم کری و جف دنیلز قبول کردند که در آن حضور داشته باشند.

۹. بافی قاتل خون‌آشام‌ها (Buffy the Vampire Slayer)

بافی

 • سازنده: جاس ویدون
 • بازیگران: سارا میشل گلر، نیکولاس براندن، آلیسون هانیگان، کاریزما کارپنتر
 • سال: ۱۹۹۷

«بافی قاتل خون‌آشام‌ها» اگرچه در مسیر خود سختی زیاد کشید، ولی در پایان بر قله‌ی سریال‌های تلویزیونی قرار گرفت. فیلمی که این سریال بر اساس آن ساخته شد نه اثر منتقد پسندی بود و نه هواداران زیادی داشت. حتی جاس ویدون، خالق سریال، در آن زمان مطمئن نبود که اصلا این ایده ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به یک سریال را دارد یا خیر. یکی از تهیه‌کننده‌های سریال او را قانع کرد که تلاشش را بکند، آن‌ها یک قسمت آزمایشی از سریال ساختند و به سراغ شبکه‌های مختلف رفتند. ولی همه آن را رد کردند.

در نهایت شرکت برادران وارنر که آن زمان در دنیای تلویزیون کمی تازه‌کار بود و به دنبال محتوای خوب و خطر کردن بود، آن را پذیرفت. بعدا معلوم شد که «بافی» یکی از اولین آثار موفق این شبکه است، اثری که بعدا کلی سریال فرعی و داستان مصور و رمان بر اساسش خلق شد.

۱۰. دیوار نویسی آمریکایی (American Graffiti)

دیوارنویسی آمریکایی

 • سازنده: جرج لوکاس
 • بازیگران: کندی کلارک، ران هاوارد، ریچارد درایفس، سیندی ویلیامز
 • سال: ۱۹۷۳

جرج لوکاس کمی بعد از اکران اولین فیلمش، «تی‌اچ‌اکس ۱۱۳۸»، شروع کرد به نوشتن فیلمنامه‌ای بر اساس خاطرات دوران نوجوانی‌اش در شهر مادستو ایالت کالیفرنیا. او بن‌مایه‌ی فیلم خود را کورس ماشین‌ها و سروصدای آهنگ‌های پاپ در نظر گرفته بود. یونایتد آرتیستس، شرکت توزیع‌ کننده‌ی «تی‌اچ‌اکس»، با این ایده مخالف کرد، چون فکر می‌کرد این فیلم ظرفیت موفقیت تجاری را ندارد، آن‌ها همچنین دوست نداشتند امتیاز پخش این همه آّهنگ را خریداری کنند.

لوکاس سپس فیلمنامه به دست به سراغ استودیوهای دیگر رفت: فاکس، متروگلدوین میر، کلمبیا و پارامونت. همه ردش کردند. در نهایت شرکت یونیورسال فیلمنامه را قبول کرد. مشکل این بود که یونیورسال بودجه‌ی واقعا محدودی برای فیلم کنار گذاشته بود. معلوم شد که اتفاقا این یک تصمیم خوب بوده است. «دیوارنویسی آمریکایی» یکی از پرسودترین فیلم‌های تاریخ شد و به لطف مجموعه آهنگ‌های پاپش، روی کلی فیلم نوجوان پسندانه‌ی بعد از خودش تاثیر گذاشت.

حالا این‌قدر هم یونیورسال را تحسین نکنید. آن‌قدرها هم تیز و باهوش نبودند.. آن‌ها این فرصت را داشتند که مسئولیت توزیع فیلم  بعدی را برعهده بگیرند، ولی نپذیرفتند. فیلم بعدی لوکاس، یک اثر علمی تخیلی ساده به نام «جنگ ستارگان» بود!

منبع: Screencrush

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Zoha

  من احمق و احمق تر رو دیدم بازی و اکنون در حال دیدن فیلم بازی مرکب هستم

 2. ناشناس

  دقیقا همین دو ثانیه پیش داشتم مرکب رو می‌دیدم 😁🤝🏻

 3. امیر

  اینطور که من شنیدم ابتدا وینس‌ گلیگان( کارگردان برکینگ‌ بد) میخواسته این شاهکار را در HBO پخش کند ولی روسای‌ این شبکه قبول نمیکنند.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما