آنچارتد ۴ هم روی کامپیوتر عرضه می‌شود

۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۷ ۷ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
بازی Uncharted 4 A Thief's End

هنوز این خبر رسما اعلام نشده است، ولی کم و بیش باید آن را قطعی بدانیم. این طور که به نظر می‌رسد، آنچارتد ۴ بازی بعدی سونی است که برای عرضه روی کامپیوتر برنامه‌ریزی شده. سونی در یکی جلسات اخیر خود برای سرمایه‌گذاران، مشخصا به عرضه‌ی آنچارتد ۴ روی کامپیوتر اشاره کرده است.

جریان عرضه‌ی بازی‌های انحصاری سونی روی کامپیوتر با قدرت ادامه دارد. یکی دو هفته‌ی پیش شاهد عرضه‌ی «دیز گان» (Days Gone) روی کامپیوتر بودیم؛ عرضه‌ای که با موفقیت بزرگی همراه بوده و بازی دو هفته‌ای است که در صدر فهرست پرفروش‌ترین بازی‌های استیم قرار دارد. اینکه سونی بخواهد دیگر بازی‌های خود را هم به کامپیوتر بیاورد، چندان دور از ذهن نیست، اما تصور نمی‌کردیم بازی بعدی به بزرگی آنچارتد ۴ باشد.

سونی با عرضه‌ی بازی‌های آنلاین و مستقل خود روی کامپیوتر غریبه نیست، اما عرضه‌ی بازی‌های بزرگ و انحصاری پلی‌استیشن ۴ روی کامپیوتر با «هورایزن زیرو داون» (Horizon Zero Dawn) شروع شد. بازی‌هایی که تا پیش از هورایزن روی کامپیوتر عرضه شده بودند، حتی با اینکه با سرمایه‌گذاری و تهیه‌کنندگی سونی ساخته شده بودند و حقوق معنوی آن‌ها متعلق به سونی است، ساخته‌ی استودیوهای خود سونی نیستند. عرضه‌ی بازی‌های انحصاری سونی مثل «باران شدید»، «سفر» یا «دث استرندینگ»، مجموعه‌هایی که همگی از نظر حقوقی متعلق به سونی هستند و با سرمایه‌گذاری سونی ساخته شده‌اند، بسیار با وضعیت هورایزن زیرو داون و دیز گان تفاوت می‌کند.

Sony Presentation

به نظر می‌رسد که بازی انحصاری بعدی پلی‌استیشن که به کامپیوتر می‌آید، «آنچارتد ۴» (Uncharted 4: A Thief’s End) خواهد بود. اطلاعات منتشر شده از سوی سونی درباره‌ی عملکرد بخش پلی‌استیشن و سرویس‌های آنلاین آن، ضمن ارائه‌ی آمار و ارقام مختلف به برخی از برنامه‌های آینده هم اشاره می‌کند. در این فایل رسمی منتشر شده از سوی سونی (صفحه‌ی ۲۶ فایل)، دیز گان و آنچارتد ۴ به‌عنوان دو بازی جدیدی که نسخه‌ی کامپیوتر آن‌ها عرضه می‌شود، معرفی شده‌اند.

آنچارتد ۴ یکی از بزرگترین و مهم‌ترین بازی‌های تاریخ پلی‌استیشن است. در واقع تا به حال سابقه نداشته است تا یک بازی ساخته‌ی استودیوی ناتی داگ، از کرش بندیکوت‌های قدیمی پلی‌استیشن وان گرفته تا جک و دکستر روی پلی‌استیشن ۲ و آنچارتدهای پلی‌استیشن ۳، به کامپیوتر بیاید.

پس از اسپایدرمن، آنچارتد ۴ پرفروش‌ترین و بزرگترین بازی ساخته‌ی سونی برای کنسول پلی‌استیشن ۴ است. عرضه‌ی این بازی روی کامپیوتر تغییر بسیار بزرگی در رویه‌ی کاری سونی را گوشزد می‌کند. مشخصا هم نمی‌دانیم چرا پیش از آنچارتد ۴ سراغ عرضه‌ی بسته‌ی «کلکسیون آنچارتد» نرفته‌اند؛ هر چه باشد بهتر است گیمرهای کامپیوتر قصه‌ی مجموعه را از ابتدا آغاز کنند، نه اینکه مستقیما از قسمت چهارم سراغ آن بروند. امیدواریم که عرضه‌ی بسته‌ی بازسازی شده‌ی سه‌گانه‌ی آنچارتد هم در کنار آنچارتد ۴ روی کامپیوتر، بخشی از برنامه‌های سونی باشد.

بازی Uncharted 4 A Thief's End

عرضه‌ی بازی‌های قدیمی پلی‌استیشن روی کامپیوتر حرکتی بسیار منطقی است و مشخصا این بازی‌ها فروش خود را روی پلی‌استیشن ۴ کرده‌اند و دیگر ظرفیت چندانی برای درآمدزایی روی این کنسول ندارند، اما با هورایزن و دیز گان دیدیم که هنوز هم ظرفیت بسیار زیادی برای درآمدزایی از آن‌ها روی کامپیوتر وجود دارد. هر دو بازی از پرفروش‌ترین‌های استیم در چند ماه گذشته بوده‌اند.

از طرف دیگر، طبق گفته‌ی «هرمن هولست»، مدیر بازی‌سازی سونی، عرضه‌ی این بازی‌ها به تجارت آن‌ها روی پلی‌استیشن ۵ هم کمک بزرگی خواهد کرد، چون آن‌ها با عرضه‌ی بازی‌های قدیمی پلی‌استیشن برای مخاطبی متفاوت، آن‌ها را هم جذب اکوسیستم پلی‌استیشن می‌کنند و در نهایت این افراد می‌توانند به مشتری‌های پلی‌استیشن ۵ و بازی‌های این کنسول تبدیل شوند.

از همه نظر، عرضه‌ی بازی‌های قدیمی پلی‌استیشن ۴ روی کامپیوتر حرکتی مثبت است؛ چه برای سونی و چه برای مخاطب صدها میلیون نفری یا حتی میلیاردی گیمرهای روی کامپیوتر که حالا به بازی‌های شگفت‌انگیزی مثل آنچارتد ۴ دسترسی خواهند داشت.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar شیرین

    بازیThe Last of Usهم اگر منتقل میشد خیلی عالی بود این سیاست بسیار خوبی است یک بازی باید روی همه انواع کنسول و گوشی تلوزیون و همه ابزارها قابل انجام باشد و من گمان میکنم بزودی روزی خواهد امد که دیگر سیستم عامل ها محو و نابود میشوند و تمام ابزارهای دیجیتال در دنیا میتوانند یک برنامه را اجرا کنند از تلوزیون تا گوشی و لپ تاپ و پی سی و هر چیزی همه چیز یکپارچه و استاندارد میشود و هماهنگ از سخت افزارها تا نرم افزارها و کسی این را دیکته و اجبار نخواهد کرد بلکه نظام اقتصادی و رقابت های نزدیک شرکت ها باعث این اتفاق جالب خواهند شد ولی امروز وقت ان فرا نرسیده است