پدرو آلمودوار فیلم صدای انسانی را به جشنواره ونیز رساند

۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۶ ۸ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فیلم صدای انسانی از پدرو آلمودوار

چند روز قبل لیست آثار حاضر در بخش‌های مختلف جشنواره ونیز ۲۰۲۰ اعلام شد، اما هم‌اکنون به صلاح‌دید آلبرتو باربارا، دبیر باسابقه‌ی جشنواره‌ی ونیز، دو فیلم «صدای انسانی» از پدرو آلمودوار و «یک شب در میامی» از رجینا کینگ به بخش خارج از مسابقه‌ی هفتاد و هفتمین دوره جشنواره ونیز اضافه شده‌اند.

حضور اثری از پدرو آلمودوار در یک جشنواره‌ی سینمایی می‌تواند توجه بسیاری از سینمادوستان را به سمت این رویداد جلب کند. فیلم جدید این کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس اسپانیایی یک اثر ۳۰ دقیقه‌ای اقتباس شده از نمایشنامه‌ی تک پرده‌ای «صدای انسانی» اثر ژان کوکتو است. قصه‌ی این نمایشنامه درباره‌ی آخرین مکالمه تلفنی زنی با معشوق خود است. مرد می‌خواهد با زن دیگری ازدواج کند و این اتفاق برای شخصیت اصلی نمایشنامه ناگوار است. در لایه‌های زیرین این داستان نگاه سنتی خانواده‌های فرانسوی درباره‌ی ازدواج به نقد کشیده می‌شود. تیلدا سوینتن بازیگر انگلیسی برنده جایزه‌ی اسکار که امسال به پاس یک عمر فعالیت هنری از جشنواره‌ی ونیز شیر طلایی افتخاری دریافت خواهد کرد، یکی از بازیگران فیلم «صدای انسانی» است.

آلمودوار پس از رسیدن اولین فیلم انگلیسی زبانش به ونیز ۲۰۲۰ احساسات خود را اینچنین ابراز کرده است: «من از بازگشت به ونیز، آن هم در چنین سال خاصی که همه با کرونا دست به گریبانیم، بسیار خوشحالم. همه چیز متفاوت است و من به دنبال کشف سویه‌های جدید هستم. همراهی با تیلدا در سالی که شیر طلایی افتخاری دریافت می‌کند، افتخار بزرگی است.»

آلمودوار پس از ساخت «فیلم همه چیز درباره‌ی مادرم» که جایزه‌ی اسکار و بفتای بهترین فیلم خارجی زبان و کارگردانی را در سال ۱۹۹۹ کسب کرد، به یک کارگردان مهم در سطح جهان تبدیل شد. آلمودوار در کنار این فیلم چند اثر تریلر و ملودرام قابل‌توجه دیگر از جمله «با او حرف بزن» و «بازگشت» را هم در کارنامه دارد که با استقبال خوبی از جانب بینندگان و منتقدین مواجه شده‌اند. بزرگ‌ترین خصیصه‌ی آثار این کارگردان را می‌توان استفاده‌ی زاهدانه از نورپردازی و روایت جذاب قصه‌های زنانه در بستر دنیاهایی مردسالار دانست.

پدرو آلمودوار کارگردان فیلم صدای انسانی و تیلدا سوینتن بازیگر

«یک شب در میامی» به کارگردانی رجینا کینگ نیز یک فیلم اقتباسی است که نخستین نمایش خود را در بخش غیررقابتی جشنواره ونیز ۲۰۲۰ تجربه خواهد کرد. جدیدترین ساخته‌ی کینگ پس از این رویداد، در جشنواره‌ی فیلم تورونتو نیز حضور می‌یابد. «یک شب در میامی» داستان ظهور و بخش‌هایی از زندگی محمد علی کلی، بوکسور مشهور آمریکایی را روایت خواهد کرد. کلی یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های ورزشی است که رفتارهای نژادپرستانه بر زندگی حرفه‌ای او اثر گذاشته است و این فیلم سعی دارد به سراغ مصائب یک ورزشکار موفق رنگین‌پوست در چند دهه‌ی قبل آمریکا برود.

رجینا کینگ در خصوص پذیرفته شدن فیلمش در جشنواره ونیز امسال بیان کرده است: «ما بسیار خوشحال و هیجان‌زده‌ایم که اثرمان برای نمایش در چنین جشنواره‌ی معتبری انتخاب شده است.»

جشنواره‌ی ونیز ۲۰۲۰ از دوم سپتامبر (۱۲ شهریورماه) آغاز می‌شود و به مدت ۱۰ روز ادامه می‌یابد. جشنواره‌ی امسال برای سینمادوستان بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا این رویداد اولین جشنواره‌ی سینمایی مهمی است که بعد از همه‌گیری بیماری کرونا به صورت حضوری برگزار خواهد شد. همچنین حضور سه فیلم ایرانی در هفتاد و هفتمین دوره جشنواره‌ی فیلم ونیز بر اهمیت آن برای سینمادوستان ایرانی می‌افزاید. فیلم «خورشید» از مجید مجیدی در بخش اصلی حضور دارد و فیلم‌های «جنایت بی‌دقت» و «دشت خاموش» به ترتیب به کارگردانی شهرام مکری و احمد بهرامی در بخش افق‌ها به نمایش در خواهند آمد.

منبع: Deadline

برچسب‌ها :
دیدگاه شما