فیلم‌های ناامیدکننده ۲۰۱۹؛  همه چیز مطابق پیش‌بینی استودیوها پیش نمی‌رود

۲۰۱۹ سال عجیبی از کار درآمده است. معلوم است که همه‌ی فیلم‌های اکران شده در گیشه‌ی سینماها شکست نخوردند اما تعداد فیلم‌هایی که انتظار داشتیم گیشه‌ی سینماها را بترکانند اما در نهایت خودشان منفجر شدند بیشتر از حدی بود که تماشاگران انتظارش را داشتند.

به نظر می‌رسد روند فعلی سینما به گونه‌ای است که یا نقدهای منفی روی تماشاگران تاثیر می‌گذارد و فروش فیلم را پایین می‌‌آورد یا منتقدان با مردم همسو شده‌اند و اتفاقا هر دو گروه از یک نوع فیلم خوش‌شان می‌آید در نتیجه فیلم‌های پرفروش اکثرا منتقدپسند هم شده‌اند و برعکس. این فهرستی از فیلم‌هایی است که امید داشتیم آثار درخشانی بشوند اما ناامیدمان کردند.

ققنوس سیاه/ Dark Phoenix

 • کارگردان: سایمون کینبرگ
 • بازیگران: سوفی ترنر، مایکل فاسبندر
 • امتیاز متاکریتیک: ۴۳ از ۱۰۰

این فیلم نشانه‌ای از شکست یک بلاک‌باستر است. این فیلمی بود که دقیقا هیچ‌کس آن را نمی‌خواست. اساسا بازسازی یک فیلم یا ساخت یک فیلم از یک سری به معنای رفع اشتباهات گذشته است. اما این فیلم واقعا نیاز داشت که دوباره فیلمبرداری شود و حداقل یک سال دیگر اکرانش به تعویق بیفتد. پول و بازاریابی که برای این فیلم صرف شد به هیچ‌جا نرسید. اصلا کسی به این فیلم اهمیتی نمی‌داد. حتی به نظر می‌رسد بازیگران هم حوصله‌ی بازی در یکی دیگر از فیلم‌های سری «مردان ایکس» را ندارند.

بودجه‌ی رسمی فیلم حول و حوش ۲۰۰ میلیون دلار اعلام شد. اما قطعا این بودجه در فیلمبرداری دوباره‌ی برخی از سکانس‌ها افزایش پیدا کرده بود. وقتی فیلم در افتتاحیه‌اش فقط ۳۲ میلیون دلار فروخت مردم شوکه شدند.

این فیلم درباره‌ی جین گری بود که در سری «مردان ایکس» او را به نام ققنوس سیاه می‌شناسیم. در «ققنوس سیاه» او کاراکتر محوری است و سعی در توسعه‌ی توانایی‌ها و قابلیت‌هایش دارد تا دوباره تبدیل به ققنوس سیاه شود. حالا مردان ایکس باید تصمیم بگیرند که زندگی یکی از اعضای تیم مهم‌تر است یا کل بشریت.

آرامش/ Serenity

 • کارگردان: استیون نایت
 • بازیگران: ماتیو مک‌کاناهی، آن هاتاوی
 • امتیاز متاکریتیک: ۳۷ از ۱۰۰

این قرار بود یکی از آن فیلم‌هایی باشد که با بودجه‌ی متوسط (چیزی حدود ۲۵ میلیون دلار) ساخته شده بود و در اوایل سال هم اکران شود که معمولا کسی به فیلم‌ها توجه خاصی ندارد. اما حضور ستاره‌ها در فیلم باعث می‌شد که فکر کنیم حتی در همان زمان اکران هم فیلم بهتر از این‌ها عمل کند. فیلم با فروش ۱۲ میلیون دلاری به کار خودش پایان داد. به نظر می‌رسد که

به هر حال کارگردانش اعتباری داشت (او همان کارگردان فیلم موفق و جمع و جور «لاک» است) و شاید اصلا به حکم همان اعتبار فکر کرده که این فیلمنامه را بسازد. در کل جالب‌ترین نکته فیلم این است که درک کنیم چطور استیون نایت با چنین فیلمی کنار آمده؟ حتی وقتی تریلرها منتشر شدند به نظر می‌رسید که می‌توانیم منتظر یک اتفاق خوب باشیم. فیلم داستان کاپیتان یک قایق ماهیگیری است که در دام گذشته اسرارآمیزش می‌افتد و خودش را در مواجهه با واقعیت در وضعیت بغرنجی می‌بیند. واقعیتی که در آن هیچ چیز آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست.

البته که مشخص است نایت یک سری ایده جالب در سرش داشته و حتی با توجه به این که از همان ابتدای فیلم عناصر مضحکی می‌بینیم اما به هر حال شبیه یک تریلر برای بزرگسالان به نظر می‌رسد تا این که پیچش داستانی اتفاق می‌افتد. و بعد شاهد عجیب و غریب‌ترین لحظات فیلم هستیم که آرزو می‌کردیم کاش اصلا آن را نمی‌دیدیم.

شفت/ Shaft

 • کارگردان: تیم استوری
 • بازیگران: ساموئل ال.جکسون
 • امتیاز متاکریتیک: ۴۰ از ۱۰۰

سری فیلم‌های «شفت» به عنوان هنر سیاه بخش مهمی از تاریخ سینما هستند. اما تیم استوری نتوانسته از این میراث استفاده کند. فیلمی که استودیو انتظار داشت حداقل با فروش ۱۵ میلیون دلاری کارش را آغاز کند اما فقط توانست ۸.۳ میلیون دلار بفروشد. منتقدان فیلم را متوسط رو به پایین ارزیابی کردند اما تماشاگران در سایت سینمااسکور به آن امتیاز A دادند که راضی کننده بوده.

«شفت» داستان مردی به نام شفت است. یک متخصص جرایم سایبری که از دانشگاه MIT فارغ‌التحصیل شده و برای کشف حقیقت پشت مرگ ناگهانی دوستش از خانواده‌اش کمک می‌گیرد. ساموئل ال.جکسون بازیگر اصلی این اکشن کمدی است.

منتقدان نوشتند که انگار سازندگان فیلم ترسیده‌اند کاراکترهایشان را بیش از حد جدی بگیرند و آن‌ها را به امان خدا رها کرده‌اند و نتیجه‌اش فیلمی شده که زیر بار صحنه‌های اکشن خودش کمر خم می‌کند.

مردان سیاهپوش: بین‌المللی/ Men in Black: International

 • کارگردان: اف.گری گری
 • بازیگران: کریس همسورث
 • امتیاز متاکریتیک: ۳۸ از ۱۰۰

این که کریس همسورث و تسا تامپسون را در خط حمله‌ی فیلمی مثل «مردان سیاهپوش» قرار بدهی به نظر می‌رسید که آینده‌ی فیلم را در گیشه‌ی سینماها تضمین کند. این دو نفر در فیلم «ثور: رگناروک» شیمی فوق‌العاده‌ای کنار هم داشتند. خود کارگردان فیلم هم از دو اثر موفق «مستقیم خارج از کامپتون» و «سرنوشت خشمگین» می‌آمد. اما در نهایت به جز تریلرهای فیلم بقیه‌ی موارد همه با شکست مواجه شدند.

شروع اکران «مردان سیاه‌پوش: بین‌المللی» سونی با فروش ناامیدکننده ۲۸.۵ میلیون دلاری همراه بود. اگر مقایسه کنیم این پایین‌ترین فروش افتتاحیه بین سری فیلم‌های «مردان سیاه‌پوش» است. سه فیلم قبلی همه افتتاحیه‌هایی حول و حوش ۵۱ میلیون دلار داشتند.

این فیلم با بودجه ۱۱۰ میلیون دلاری ساخته شده و منتقدان را هم راضی نکرده است. فیلم نه تنها نقدهای منفی از سوی منتقدان دریافت کرده که تماشاگران هم در سایت سینمااسکور به آن امتیاز B داده‌اند. این امتیاز یعنی فیلم نتوانست رضایت تماشاگران را هم جلب کند.

فیلم در ژانر کمدی اکشن ماجراجویانه ساخته است. وظیفه مردان سیاه‌پوش همیشه محافظت از کره زمین بوده است. در این ماجراجویی جدید آن‌ها باید با بزرگترین تهدید تا امروز دست و پنجه نرم کنند: یک موش کور نفوذی در گروه مردان سیاه‌پوش!

منتقد ایندی‌وایر، اریک کوهن نوشته است: «این قسمت با بازی کریس همسورث و تسا تامپسون فاقد جاه‌طلبی و انرژی است تا جدال بین کهکشانی را تبدیل به چیزی مهیج کند. تلاش سازندگان برای اینکه جانی تازه به این فرنچایز مرده ببخشند بی‌حاصل بوده است. در نهایت فیلم شبیه یک ظرف خالی است که هیچ گرسنه‌ای را سیر نمی‌کند.»

پیتر بردشاو هم گفته وقتش رسیده که جلوی همه تهیه‌کنندگان فریاد بکشیم عمر سری فیلم‌های «مردان سیاه‌پوش» به سر رسیده است.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما