لحظه‌ی سقوط گیرنده‌ی ۹۰۰ تنی تلسکوپ آرسیبو

بنیاد ملی علوم آمریکا ویدیوی شوکه‌کننده‌ای را از لحظه‌ی سقوط گیرنده‌ی ۹۰۰ تنی معلق بر روی دیش عظیم ۳۰۵ متری تلسکوپ رادیویی تاریخی آرسیبو منتشر کرده است.

با توجه به پاره شدن کابل‌ها و تلاش برای از کار انداختن کنترل‌شده‌ی رصدخانه، در لحظه‌ی سقوط، یک پهپاد هم به طور تصادفی در حال بررسی دقیق کابل‌هایی بود که هنوز سکوی علمی را در بالای ظرف نگه داشته بودند.

علاوه بر نمای گرفته شده توسط این پهپاد وارسی، دوربین مرکز بازدیدکنندگان هم لحظه‌ی سقوط را نشان می‌دهد که سازه به شکلی مهیب به درون دیش این تلسکوپ رادیویی واقع در پورتوریکو سقوط می‌کند. در این ویدیوی منتشر شده همچنین دو قطعه‌ی بزرگ از برج‌های سیمانی که کابل‌های گیرنده‌ی آرسیبو را نگه داشته بودند هم در حال سقوط دیده می‌شوند.

پیش از این دو کابل تلسکوپ آرسیبو یکی در ماه آگوست (مرداد) و یکی در ماه نوامبر (آبان) پاره شده بود و با بی‌ثباتی سازه، بنیاد ملی علوم تصمیم به پایان فعالیت این رصدخانه‌ی تاریخی گرفته بود. تصمیمی که قرار بود سازه را به صورت کنترل‌شده جداسازی کند اما سقوط گیرنده بر روی دیش تلسکوپ، این فرصت را گرفت.

این تلسکوپ که نزدیک به ۶۰ سال داده‌های علمی بسیاری را برای بشر فراهم کرده است، یک یادمان مهم علمی محسوب می‌شد و حتی صحنه‌های برخی از فیلم‌ها ازجمله جیمز باند «گولدن‌آی» (GoldenEye) محصول سال ۱۹۹۵ در آن فیلمبرداری شده بود. اما میراث اصلی آرسیبو کمکی است که به بسیاری از اکتشافات علمی کرده است. آرسیبو تپ‌اخترها را کاوش کرد، دانش ما را درباره‌ی سیاره‌ی عطارد افزایش داد، سیاره‌های فراخورشیدی را یافت و فوران‌های رادیویی سریع را شناسایی کرد.

Credit: National Science Foundation

منبع: CNetبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما