هیجان‌انگیزترین لحظات ماموریت‌های فضایی؛ از آپولو ۱۱ تا پشتکار

متخصصان مرکز کنترل ماموریت‌های فضایی از لحظه پرتاب فضاپیما تا پایان ماموریت به طور مداوم و با دقت تمام جزئیات ماموریت را زیر نظر می‌گیرند. چهره‌ کارکنان مرکز کنترل در حساس‌ترین بخش‌های ماموریت‌های فضایی به اندازه‌ای مضطرب است که ناخودآگاه استرس و دلهره را به بینندگان تلویزیونی نیز منتقل می‌کند! دلهره‌ای که گاه با لبخند و فریاد شادی به پایان می‌رسد و گاه با بهت و اشک.

کارکنان مرکز کنترل با بررسی داده‌های ارسالی از فضاپیما و گفتگو با فضانوردان (در ماموریت‌های سرنشین‌دار) عملکرد تمام سیستم‌ها را بررسی می‌کنند و در صورت ایجاد هر گونه مشکلی اقدامات لازم برای حل آن را انجام می‌دهند.

ماجراهای ماموریت آپولو ۱۳ و نقش متخصصان مرکز کنترل در حل مشکلاتی که ممکن بود به قیمت جان فضانوردان تمام شود اهمیت و ارزش فعالیت متخصصان مرکز کنترل را نشان می‌دهد. ماموریتی که ممکن بود به فاجعه‌ای تمام‌عیار تبدیل شود، اما با راه حل‌های خلاقانه تیم مرکز کنترل و عملکرد فوق‌العاده فضانوردان در کنترل شرایط سختی که با آن مواجه بودند با فرود سالم فضانوردان در زمین به پایان رسید.

هر چند که شاید بیشتر تصاویر شادی کارکنان مرکز کنترل پس از موفقیت ماموریت‌ها را به یاد داشته باشیم، اما چهره بهت‌زده افراد حاضر در مرکز کنترل در زمان وقوع فاجعه انفجار شاتل فضایی چلنجر و سقوط مرگبار شاتل فضایی کلمبیا نیز چیزی نیست که به راحتی بتوان آن را از یاد برد. اشک‌ها و لبخندها در مرکز کنترل صحنه‌هایی به‌یادماندنی و تاثیرگذار را در تاریخ عصر فضا خلق کرده که در این ویدئو آن‌ها را مرور می‌کنیم.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. mostafa

    گذرزمان…
    ممنون

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما