معرفی فیلم دست‌ نیافتنی‌ها؛ به زندگی لبخند بزنید (فیلم‌های نوروزی قسمت ۸)

فیلم «دست نیافتنی‌ها» کمدی درام فرانسوی ساخته‌ی الیویه ناکاشه و اریک تولدانو از آن دسته فیلم‌های حال‌خوب‌کنی است که مخاطبان بیشتر از منتقدان با آن ارتباط برقرار می‌کنند. به نظر منتقدان خرده‌گیر آمریکایی بیش از حد ساده‌انگارانه می‌رسد. در ایران خیلی سریع فیلم محبوبی شد. میان ۲۵۰ فیلم برتر imdb هم رتبه‌ی ۴۴ را دارد اما امتیاز متاکریتیک آن ۵۷ از ۱۰۰ است که چندان چنگی به دل نمی‌زند.

بهترین حرف را درباره‌ی فیلم جیمز براردینلی زده که باید «دست نیافتنی‌ها» را در طبقه‌بندی فیلم‌های این‌چنینی دید. فیلم‌هایی که یک نوع سرخوشی کوتاه مدت با خودشان به همراه می‌آورند. داستان مردی که فرانسوا کلوزو نقشش را بازی می‌کند و مدتی است که بیمار و فلج شده. مرد سیاهپوست قوی‌الجثه‌ای از پایین‌شهر که بی‌کار است به‌عنوان پرستار او استخدام می‌شود تا مراقبش باشد. نقش مرد را عمر سی بازی می‌کند که حضورش انرژی و گرمابخش فیلم است.

خلاصه اینکه پرستار که با وجود همه‌ی گرفتاری‌ها و بدهی‌هایش عاشق زندگی است با نگاهش به زندگی مرد ثروتمند بیمار را متحول می‌کند. آن‌ها با یکدیگر تفریح می‌کنند و از مواهب زندگی لذت می‌برند گرچه سلیقه‌ی آن‌ها با هم خیلی فرق دارد.

زوج کلوزو و سی بده بستان خوبی در بازی با یکدیگر دارند. فیلم ریتم خوبی دارد و سرخوشانه و مفرح است و از دیدنش لذت خواهید برد. به علاوه درسی که می‌دهد اتفاقا چندان هم ساده‌انگارانه نیست. هر طور به جهان نگاه کنی همان‌طور می‌توانی زندگیت را پیش ببری. بی‌شک جهان پر از مصایب و مشکلات است و زندگی همه‌ی آدم‌ها هم سرتاسر غم و رنج و غصه اما لحظاتی وجود دارد که می‌توانی همه‌ی آن‌ها را پشت سر بگذاری و با هر چه که داری و نداری از لحظه لذت ببری.

نکته‌ی دیگری که باعث شهرت زیاد فیلم «دست نیافتنی‌ها» در ایران شد موسیقی درخشان آن بود. ملودی دلنشینی کار لودیکو اینائودی پیانیست و آهنگسازی که اتفاقا به ایران هم سفر کرد و کنسرت گذاشت و بیشتر مردم او را از همین فیلم می‌شناختند و کنسرتش با استقبال زیادی هم روبه‌رو شد.

فیلم یک سکانس رقص عمر سی دارد که محشر است.

سال گذشته یک نسخه‌ی هالیوودی هم از روی همین فیلم ساخته شد که البته به اندازه‌ی نسخه‌ی اریجینال شیرین و دوست‌داشتنی نبود ولی در گیشه تقریبا خوب عمل کرد.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما