نخستین تریلر سریال شکوفه‌های شانگهای اثر وونگ کار وای را ببینید

۲۱ خرداد ۱۴۰۰

نخستین تریلر سریال «شکوفه‌های شانگهای» (Blossoms Shanghai) اثر جدید کارگردان «در حال و هوای عشق» منتشر شده است که ما را بیشتر با فضا و اتمسفر این سریال هنگ کنگی آشنا می‌کند.

وونگ کار وای بی‌تردید یکی از مهم‌ترین و موفق‌ترین کارگردان‌های آسیایی طی دهه‌ی سه دهه‌ی اخیر بوده است که با فیلم‌های تحسین‌برانگیزی همچون در حال و هوای عشق، «۲۰۴۶» و «چانگ‌کینگ اکسپرس» جایگاه ویژه‌ای میان سینمادوستان دارد. فیلم‌ساز گزیده کاری که تنها ده فیلم بلند داستانی به همراه چند فیلم کوتاه در کارنامه حرفه‌ای او به چشم می‌خورد. آخرین فیلم کار وای یعنی «استاد بزرگ» در سال ۲۰۱۳ روی پرده رفت و حالا او قصد دارد بعد از چند سال استراحت با ساخت سریال شکوفه‌های شانگهای براساس کتاب پرفروشی با همین نام فعالیت هنری خود را از سر بگیرد.

نخستین تریلر شکوفه‌های شانگ‌های نشان می‌دهد این مجموعه‌ی تلویزیونی نیز از همان دکوپاژها و میزانسن‌های همیشگی وونگ برخوردار است و باری دیگر با شخصیت‌هایی در غم و سختی، محیط‌هایی شلوغ و رنگارنگ و شک‌هایی هستی‌شناسانه و دل‌نگرانی‌هایی عاشقانه مواجه هستیم. بر اساس گزارش ورایتی شکوفه‌های شانگ‌های ۲۴ ساعت طول خواهد داشت و اینطور که پیداست هر قسمت از این سریال اندکی از یک فیلم سینمایی کوتاه‌تر است. وونگ کار وای قسمت ابتدایی فصل نخست شکوفه‌های شانگ‌های را تهیه و کارگردانی کرده، اما کارگردانی تمام قسمت‌های بعدی برعهده‌ی او نیست، به نظر می‌رسد این کارگردان هنگ کنگی بیشتر بر ترسیم خط کلی سریال و تهیه‌کنندگی آن متمرکز شده است.

در بهار سال گذشته اعلام شد وونگ بر اساس رمان «شکوفه‌ها» یک فیلم درامِ رمانتیک را جلوی دوربین خواهد برد. چندی قبل به خاطر دنیاگیری کروناویروس ساخت این فیلم متوقف شد و حالا مشخص نیست با توجه به ساخته شدن سریال شکوفه‌های شانگ‌های، نسخه‌ی سینمایی آن چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

این سریال روایتگر سرگذشت یک میلیونر خودساخته به نام مستر بائو است که هو جی نقش وی را بازی خواهد کرد. بائو در مسیر زندگی خود با چهار معشوقه همراه می‌شود که هر یک نماد یک بخش از اهداف او هستند؛ ماجراجویی، افتخار، عشق و معصومیت. «شکوفه‌های شانگهای» در دهه‌ی ۹۰ میلادی رقم خواهد خورد، یعنی زمانی که شهر شانگهای به شکل فزاینده‌ای در حال ترقی و صنعتی شدن است. کار وای قصد دارد در پس زمینه‌ی حکایت عاشقانه‌اش، تأثیر این تغییرات اقتصادی و فرهنگی بر زندگی عموم مردم آن روزهای شانگهای را هم به تصویر بکشد.

وونگ کار وای در خصوص انتخاب این داستان و تعلق خاطرش به حال و هوای بخش‌های پیشرفته چین در چند دهه قبل بیان کرده است: «رمان برجسته‌ی جین یوچنگ، «شکوفه‌ها»، فرصت ایدئالی برای تصویرگری و به اشتراک گذاشتن عشق و علاقه‌ام به زادگاهم را در اختیارم گذاشت. با این سریال می‌خواهم مخاطبانم را به تماشای ماجراهای خیال‌انگیز اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی شانگهای دعوت کنم. روزگاری هیجان‌انگیز که راه رسیدن به شانگهای مدرن را هموار کرد.»

سریال شکوفه‌های شانگهای و فیلم احتمالی شکوفه‌ها در شهر شانگهای رقم خواهند خورد و کین ون کار، فیلم‌نامه‌نویس اهل شانگهای وظیفه نوشتن فیلم‌نامه‌ی این مجموعه را عهده دار شده است. همچنین پیتر پائو فیلم‌بردار برنده‌ی جایزه‌ی اسکار که بیشتر او را به خاطر فیلم‌برداری فیلم «ببر خیزان، اژدهای پنهان» می‌شناسیم، قرار است فیلم‌بردار نخستین تجربه تلویزیونی وونگ کار وای باشد.

در دنیای فیلم‌های وونگ عموما با شخصیت‌هایی مجنون و تنها مواجه هستیم که گرفتار ماجراجویی‌های عاشقانه‌ی خاصی می‌شوند. بزرگ‌ترین خصیصه آثار او را می‌توان استفاده از نورپردازی اکسپرسیونیسمی و قاب‌های متراکم دانست که به زیبایی قادرند کش‌مکش‌های درونی شخصیت‌ها را به تصویر بکشد. در نخستین تریلر شکوفه‌های شانگهای هم شاهد چنین ویژگی‌های بصری هستیم و علاوه‌بر آن طی این تریلر کوتاه سبک فیلم‌برداری پیتر پائو و موسیقی انتخاب شده برای آن نیز خودنمایی می‌کردند. موسیقی سریال اگر چنین ضرباهنگی داشته باشد، یاد و خاطر آثار چابی چکر، خواننده و رقصنده‌ی راک اند رول آمریکایی را در ذهن علاقه‌مندان به موسیقی و سینما زنده خواهد کرد.

احتمالا در اواسط سال ۲۰۲۲ می‌بایست شاهد آغاز پخش سریال شکوفه‌های شانگهای باشیم. پخش کننده‌ی این مجموعه در چین مشخص شده، اما هنوز امتیاز پخش بین‌المللی آن به کمپانی غربی فروخته نشده است.

منبع: Indiewire

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه