هر آنچه از بتای الدن رینگ فهمیدیم؛ بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین دارک سولز

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
بازی الدن رینگ

الدن رینگ را به‌راحتی می‌توان بارزترین بازی حال حاضر دانست. از تریلر گیم‌پلی آن تا اخبار بسیار زیادی که منتشر شد همگی باعث شدند تا الدن رینگ به بزرگ‌ترین و پرسروصداترین بازی چند روز گذشته تبدیل شود. با این حال طرفداران سری سولز و علاقه‌مندان به بازی‌های دشوار مخاطب این مطالب و اخبار هستند و از آن لذت می‌برند. چندی پیش اعلام شد که بازی الدن رینگ یک نسخه بتای خواهد داشت. البته مانند بازی‌های دیگر این بتا در دسترس همگان نبوده و تنها افراد محدودی به آن دسترسی دارند. این بتا یک اطلاعات بسیار جامع و کاملی درباره‌ی بازی در اختیار رسانه قرار داد که باعث شد تا یک دید کلی نسبت به الدن رینگ پیدا کنیم.

الدن رینگ ساخته شرکت فرام سافتور بوده و بندای نامکو مسؤول انتشار آن است. نویسندگان اصلی این بازی هیدتاکا میازاکی و جورج آر آر مارتین هستند. ترکیب سبک بازی‌سازی میازاکی با داستان‌نویسی مارتین باعث شده تا الدن رینگ یکی از خاص‌ترین بازی‌های موجود باشد. این بازی در سبک نقش آفرینی و جهان باز بوده که نشانه‌های بسیاری از سری سولز را با خود یدک می‌کشد. به این معنا که به طور کلی شما قابلیت تنظیم سختی را در آن نداشته و هر باخت شما مجازات سنگینی را خواهد داشت.

همان‌طور که گفتیم چندی پیش نسخه بتای این بازی برای افراد محدود منتشر شد. حال با نکاتی که ما از این نسخه آزمایشی آموختیم با ما همراه باشید.

الدن رینگ

تصویر یکی از قلعه‌های این بازی

دنیای الدن رینگ؛ بزرگ، زیبا، آرام و خطرناک

شاخصه سری سولز خطرناک بودن دنیا و وجود چیزی که قصد کشتن شما را دارد در هر گوشه از آن است. الدن رینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. به این معنا که شما در هر لحظه امکان دارد با دشمنی روبه‌رو شوید که بخواهد شما را از بین ببرد. اینکه گفتیم آرام فضای الدن رینگ برخلاف سری سولز اینگونه نیست که یک دنیای کاملا نابود شده باشد. به همین علت عناصر رنگارنگ و به طور کلی دنیای زیباتر و دلنشین‌تری دارد.

بازی زیرزمین آغاز می‌شود. چیزی مانند تمام قسمت دیگر سولز که در یک مکان کوچک شروع شده و سپس دنیای اصلی را به شما ارائه می‌دهد. با این حال زمانی که شما به دنیای اصلی می‌رسید با یک منظره به شدت زیبا روبه‌رو خواهید شد. چیزی که در هیچ کدام از سری سولز یا حتی بلاد بورن وجود ندارد. در این دنیای گسترده چیزهای زیادی وجود داشته که شما با گشت‌وگذار آن‌ها را پیدا خواهید کرد.

در الدن رینگ غارهایی وجود دارد که شما را به یک جای دیگر می‌برد. فرام سافتور دست از ساخت این مکان‌های تاریک و مخوف نکشیده و این‌طور که پیداست در الدن رینگ هم حضور دارد. از طرفی قابلیت‌های دیگر مثل پرتال‌هایی وجود دارند که شما را به یک دنیای موازی می‌برند. برای مثال در یکی از این‌ها شما به دنیایی می‌روید که یک باس در آن حضور دارد.

الدن رینگ

تصویری از محیط بازی الدن رینگ

انواع مختلف دشمنان

همین‌طور که در مطالب قبلی گفتیم در الدن رینگ دشمنان اختیاری بسیار زیاد هستند. به این حالت که این افراد تصمیمی برای کشتن شما ندارند ولی اگر به آن‌ها حمله کنید مبارزه آغاز خواهد شد. اکثر این‌ها گنج یا آیتمی هستند که در بازی به شما بسیار کمک خواهند کرد.

در این میان موجودات زیادی در بازی وجود دارند که فقط جلوه‌ی زیبایی دارند و نشانگر این هستند که دنیای الدن رینگ به طور کامل نابود نشده است. به همین علت شما با پرندگان و چهارپایان مختلفی روبه‌رو خواهید شد. یکی از تفاوت‌های الدن رینگ با سری سولز همین موضوع است.

در الدن رینگ شما با دشمنانی روبه‌رو خواهید شد که مبارزه با آن‌ها کمی ریسک دارد. به این معنا که در صورت برد شما، تمام چیزهایی که از دست دادید را به‌دست خواهید آورد. از طرفی این دشمنان اصلا راحت نیستند و ممکن است شما را بکشند. به همین علت باید در انتخاب دشمن خود به‌شدت هوشمندانه عمل کنید.

الدن رینگ

تصویری از برخی دشمنان این بازی

دقت کنید که در دنیای الدن رینگ شما تعدادی باس پیدا خواهید کرد که در داستان بازی تأثیر خاصی ندارند و به نوعی اختیاری هستند. با این وجود پاداش خوبی داشته و شکست دادن آن‌ها بسیار لذت بخش ولی دشوار است. برای مثال Bloodhound Darriwil که بسیار شبیه به گیوبو در سکیرو بود. اعمال و حرکات این باس شما را قطعا به یاد او خواهد انداخت. با این حال شکست دادن این باس به طرز عجیبی سخت بوده اما اختیاری است. پس اگر علاقه ندارید می‌توانید با او مبارزه نکنید.

درباره‌ی باس‌ها باید گفت که در ابتدا با یک باس تمرینی روبه‌رو خواهید شد که بسیار راحت است. از طرفی اولین باس واقعی بازی Margit است. او که اس قلعه Stormvale دفاع کرده برخلاف اندازه بزرگش بسیار سریع است. مبارزه با آن واقعا یک چالش است و تمام توانایی شما را نیاز خواهد داشت. با این وجود شما با تعدادی ترفند و کمی زیرکی می‌توانید آن را شکست دهید. با این حال مبارزه با این موجود اصلاً راحت نیست.

الدن رینگ

تصویری از Margit

Sites of Grace بان فایر دنیای الدن رینگ

مانند سری سولز در این بازی نیز چیزی مثل بان فایر وجود دارد ولی نام آن Sites of Grace است. به همین دلیل شما جایی را برای استراحت دارید. در اینجا تمام جان شما به همراه فلاسک‌هایتان بازخواهد گشت. از طرفی بخش جدید اضافه شده به آن قابلیت گذر زمان است. به طوری که شما می‌توانید تا شب استراحت کنید یا تا عصر یا هر زمان دیگر. از جنبه‌های دیگر در این مکان‌ها قابلیت سفر سریع است که باعث شده تا شما به‌راحتی در دنیای الدن رینگ جابه‌جا شوید.

نکته‌ی دیگر در این مکان‌ها قابلیت ارتقاء فلاسک و تغییر وضعیت آن است. به این معنا که شما به طور کلی در ابتدا قابلیت این را دارید که از ۴ فلاسک کلی استفاده کنید. دو نوع فلاسک در بازی داریم. یکی که HP شما را افزایش داده و دیگری که FP شما را افزایش خواهد داد. حال شما می‌توانید از هر کدام دو عدد داشته و یا ۴ عدد HP فلاسک داشته باشید و حتی برعکس. پس تعداد و نوع فلاسک را شما تعیین خواهید کرد.

الدن رینگ

تصویری از Sites of Grace در این بازی

در سری سولز اگر شما می‌مردید به‌شدت مجازات می‌شدید. شاید یکی از بدترین آن‌ها، این بود که مجبور بودید مسافت زیادی را دوباره برای مبارزه طی کنید. مدر دنیای الدن رینگ ما شاهد Stakes of Marika هستیم. این بخش در جاهای خاص مثلا نزدیک یک باس یا یک سیاهچال خاص وجود دارد. در صورتی که شما بمیرید الدن رینگ از شما می‌پرسد که آیا در این مکان زنده شوید یا در آخرین Site of Grace که ملاقات کردید.

یکی از شاخصه‌های الدن رینگ حضور سوار است. به این حالت که شما سوار این موجود شده و بسیار سریع و راحت در دنیای الدن رینگ می‌گردید. نکته‌ی بسیار مهم اینجاست که با این اسب شما می‌توانید مبارزه کنید اما بستگی به شرایط دارد. به دلیل اینکه مبارزه با موجودات کوچک چندان بهینه نیست امکان دارد ضرباتتان خطا برود. از طرفی برای موجودات بزرگ استفاده از اسب تقریبا ضروری است.

در انتهای باید گفت که در این بازی سیاهچال هم حضور دارد که یک بخش مهم از الدن رینگ است. از طرفی وجود نقشه هم کار را برای شما به‌شدت آسان خواهد کرد که در متون قبلی به طور کامل درباره‌ی این دو صحبت کرده‌ایم.

گیم‌پلی الدن رینگ؛ دارک سولز ۴

از همان ابتدا که شما بازی الدن رینگ را باز کنید متوجه خواهید شد که این بازی همان دارک سولز است. سبک حرکات و ضربات دقیقا شما را به یاد دارک سولز ۳ خواهد انداخت. با این حال تغییرات مهمی هم در آن ایجاد شده که باعث شده خیلی بهتر قبل باشد.

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد قابلیت پرش است. وجود این حالت باعث شده تا مبارزه در این بازی به‌شدت جذاب‌تر است و همین‌طور اینکه باعث شده سرعت کلی در این بازی بالا برود. این چیزی سری در سولز وجود نداشت و به نوعی از سکیرو به الدن رینگ به ارث رسیده‌ است.

یکی از حرکات مهم که اضافه شده حرکت Guard Counter است. این حرکت زمانی اجرا می‌شود که شما دقیقا بعد از یک دفاع، ضربه بزنید. با این کار دشمن شما به طور ناگهانی گیج شده و می‌توانید آسیب جدی به او وارد کنید. این ضربه بسیار دقیق است. پس بازیکن به‌شدت باید دقت کند که چگونه از آن استفاده می‌کند. از طرفی برخی از دشمنان مثل باس‌های کوچک بعد از هر ضربه مهیب یک ضربه دنباله هم دارند. پس امکان دارد که دقیقا مخالف انتظارات شما عمل کند. این حرکت اگر درست اجرا شود می‌تواند مقدار زیادی از جان دشمن را بگیرد.

الدن رینگ

تصویری از گیم‌پلی بازی الدن رینگ

حالت گارد کانتر چیزی مانند استفاده از اسلحه در بلادبورن است. همان‌طور که در مطالب قبلی هم گفتیم الدن رینگ حاصل زحمات چند ساله‌ی تیم فرام سافتور است. به همین علت شما نشانه‌های بسیاری از بازی‌های قبلی در آن خواهید دید.

یکی از بخش‌های اضافه شده به این بازی توانایی‌های خاص است. نمونه‌ای که نمایش داده شد، بازیکن توانایی این را داشت تا از رعد و برق برای مبارزه استفاده کند. به نوعی می‌توان گفت که فرام سافتور از عوامل زیادی برای راحت‌تر کردن الدن رینگ استفاده کرده است. طبق گفته‌های این شرکت شما می‌توانید توانایی خاص خود را عوض کرده یا آن را ارتقاء دهید. آزادی عمل بسیار یکی از شاخص‌های اصلی این بازی است.

قابلیت احضار؛ جالب و کارآمد

از همان ابتدا که اخبار الدن رینگ اوج گرفت یکی از نکات مهم آن قابلیت احضار بود. با توجه به آن کاربر می‌تواند تعدادی روح احضار کرده تا در مبارزه به او کمک کند. شما می‌توانید این ارواح را از جایی بخرید و یا در گوشه و کنار بازی پیدا کنید. چند نکته‌ی زیر درباره‌ی احضار مهم است؛

  1. احضار در همه‌جای بازی ممکن نیست و شما باید اطراف مکان خاصی به نام Rebirth Monument باشید.
  2. شما برای احضار نیازمند FP و چیزهای خاص است.
  3. در مبارزه با باس‌ها قابل استفاده است.
  4. این روح‌ها جان زیادی ندارند و بیشتر جنبه حواس پرت‌کن را دارند.
  5. این قابلیت در حالت چند نفره قابل استفاده نیست.

در نسخه آزمایشی ما شاهد احضار ۳ عدد روح گرگ بودیم. با وجود جان کمشان این موجودات به‌شدت در مبارزه، به‌خصوصا با باس‌ها به شما کمک خواهند کرد. از طرفی باعث می‌شدند تا حواس دشمن پرت شده و بتوان ضربات سنگینی به دشمن وارد کرد.

الدن رینگ

تصویری از قابلیت احضار در این بازی

ساخت‌وساز عامل به‌شدت مهم در الدن رینگ

به طور کلی در بازی‌های نقش آفرینی ساخت‌وساز به‌شدت اهمیت دارد. الدن رینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. شما با ساخت بخش‌های مختلف می‌توانید توانایی‌های خاص به‌دست آورده و بازی را برای خود راحت‌تر کنید. شما در دنیای الدن رینگ چیزهای عجیبی پیدا خواهید کرد. از آن‌ها استفاده کرده و سعی کنید تا بهترین سازه را بنا بر سبک بازی خود بسازید. با این کار بازی به شدت برای شما راحت‌تر خواهد شد و از طرفی خلاقیت هیچ‌وقت چیز بدی نیست!

حرف آخر

همان‌طور که گفتیم در مدت اخبار و اطلاعات زیادی از الدن رینگ منتشر شد. برخی از این‌ها کمی از لذت بازی کاستند اما از طرفی برای آن لازم بودند. اینکه چرا بتای محدود این بازی تا این حد پخش شد اصلا معلوم نیست اما طرفداران الدن رینگ از آن لذت بردند. به هر حال سیاست هر شرکت با دیگری متفاوت است.

الدن رینگ یک بازی به‌شدت خاص است و مشخص است که فرام سافتور تلاش کرده تا سبک اصیل خود را در آن حفظ کند. با این وجود، این شرکت سعی کرده تا بازی را تا حد ممکن برای کاربر ساده کند. قابلیت‌های اضافه شده همه مکانیک‌هایی هستند تا بازیکن در تجربه خود خلاقیت بیشتری به خرج دهد و از مرگ نترسد. با این کار لذت این بازی دو چندان شده و شما راه‌های مختلف را برای شکست دشمن خود امتحان خواهید کرد.

در انتها باید گفت که بازی الدن رینگ برای کنسول‌های نسل ۸ و ۹ سونی و مایکروسافت و PC در تاریخ ۶ اسفند سال ۱۴۰۰ منتشر خواهد شد.

نظر شما در باره‌ی الدن رینگ چیست؟ به نظر شما این بازی می‌تواند عنوان بهترین بازی سال ۲۰۲۲ را دریافت کند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما