امسال در مسابقات جهانی دوتا چه گذشت؟ The International 2021 از برندگان تا بازندگان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
dota 2 international 2021 ti 10

مسابقات سالیانه‌ی دوتا که تحت عنوان The International برگزار می‌شوند همیشه از بزرگ‌ترین رویدادهای جهان ورزش‌های الکترونیکی بوده‌اند. مسابقات جهانی دوتا ۲ نه‌تنها رکورد یکی از پربیننده‌ترین مسابقات eSports را دارد، بلکه جوایز آن هم به طور پیاپی در سال‌های اخیر از همه رقبا بیشتر بوده است.

متاسفانه به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ در دنیا که منجر به تعطیل شدن بخش‌ قابل توجهی از صنعت سرگرمی و ایضا بازی‌های ویدیویی بود، برگزاری دهمین سری مسابقات TI از سال ۲۰۲۰ به ۲۰۲۱ موکول شد. حال بعد از ماه‌ها انتظار، این مسابقات بالاخره در ۷ اکتبر (۱۵ مهر ماه) کلید خوردند و تا ده روز ادامه داشتند.

در این مطلب به مرور خلاصه اتفاقات TI 10 می‌پردازیم.

Dota 2 TI10

مانند همه جهانی‌های قبل از آن، «اینترنشنال ۲۰۲۱» هم با یک رویداد افتتاحیه‌ی حماسی آغاز شد. «لینزی استرلینگ» ویالن‌نواز شناخته‌ شده در جوامع بازی‌های ویدیویی نسخه‌ای از تم رسمی Dota 2 را اجرا کرد و «جان پتریک لوری» صداگذار هیروی Earthshaker با صدای خاص و بم خود همه بازیکنان و مخاطبان جهان دوتا را به تماشای مسابقات فراخواند.

درست مانند سال‌های قبل، ۱۲ تیم از سراسر جهان در تورنمنت‌های Dota Pro Circuit شرکت و با کسب امتیازهای کافی مسیر خود برای ورود به TI10 باز کردند. لیست ۱۲ تیم برگزیده به شرح زیر است:

 • Evil Geniuses
 • LGD
 • pro
 • Quincy Crew
 • Invictus Gaming
 • T1
 • Vici Gaming
 • Team Secret
 • Team Aster
 • Alliance
 • Beastcoast
 • Thunder Predator

همان‌طور که انتظار می‌رفت، وجود تیم‌هایی مثل PSG.LGD و Evil Geniuses یا حتی Team Secret و Alliance امری اجتناب‌ناپذیر و کاملا قابل پیش‌بینی بود. به هرحال بسیاری از بازیکنان حاضر در این تیم‌ها در سال‌های اخیر به ستاره‌های جهان دوتا تبدیل شده‌اند و به سختی می‌توان اینترنشنالی را در نظر گرفت که امثال «آمه» (Ame) یا «فلای» (Flyfly) و «پاپی» (Puppey) در آن حضور نداشته باشند.

dota 2 international 2021 ti 10

اما جدا از این ۱۲ تیم که همیشه توسط Dota Pro Circuit انتخاب می‌شوند، ۶ تیم دیگر از طریق برگزیده‌های منطقه‌ای (Regional Qualifiers) به مسابقه دعوت شدند:

 • Team Undying از ‌آمریکای شمالی
 • OG از اروپای غربی
 • SG esports از آمریکای جنوبی
 • Team Spirit از اروپای شرقی
 • Elephant از چین
 • Fnatic از جنوب شرق آسیا

تیم OG که قهرمان دو «اینترنشنال» قبلی بود با سردمداری «نوتیل» (N0tail) و «سب» (Ceb) باری دیگر به جلو آمد و تیم‌های Fnatic و Team Spirit هم با امثال «یاتورو» (Yatoro) و «کولپس» (Collapse) و «ریون» (Raven) و «دی‌جی» (DJ) جلوی آن‌ها صف‌آرایی کردند.

QOP Dota 2

مرحله‌ی گروهی

در مرحله گروهی، این ۱۸ تیم به دو گروه ۹ تیمی تقسیم شدند و با هم به رقابت پرداختند. در این مرحله، هر تیم باید با ۸ تیم دیگر مسابقه می‌داد و هر کدام از مسابقه‌ها بهترین امتیاز از دو مچ بودند. ۴ تیم برتر به رویداد اصلی (Main Event) صعود کردند و ۴ تیم پایین‌تر از آن‌ها در براکت پایینی به رقابت ادامه دادند. تیم آخر از هر گروه از مسابقه حذف شد.

در گروه اول، تیم‌های OG و Invictus Gaming و Virtus.pro و T1 توانستند جایگاه خود را در براکت بالایی حفظ کنند. Team Undying و Evil Geniuses و Team Aster و Alliance هر کدام با شکست‌های قابل توجه و امتیاز پایین‌تر در براکت پایینی قرار گرفتند و Thunder Predator به طور کلی از مسابقات حذف شد.

dota 2 international 2021 ti 10

روز دوم مسابقات؛ Team Spirit وارد می‌شود.

اما در گروه دوم، PSG.LGD و Team Secret و Team Spirit و Vici Gaming توانستند راه خود را به رویداد اصلی باز کنند که نباید برای کسی غافلگیرکننده باشد. Quincy Crew و Fnatic و Elephant و beastcoast هرکدام در براکت پایینی قرار گرفتند و SG esports از مسابقات حذف شد.

جدا از کری خواندن‌های همیشگی و مسابقات نه چندان نفس‌گیری که TI10 را آغاز کردند، مرحله گروهی هیجان خاصی برای هیچکس نداشت. مثلا «پاپی» (Puppey) در یکی از مصاحبات خود به OG گفت که «سر جایتان بمانید!»‌ (Stay Down) که در کل طول مسابقات توسط طرفداران میم شد و در تک تک شکست‌های OG یا گاف‌های خطرناک آن‌ها به عنوان یک شعار به کار رفت. اما واقعیت این است که برای اکثر تیم‌ها، بخصوص آن‌هایی که آماده در مسابقه حضور یافتند، شکست در مرحله مقدماتی تقریبا غیر ممکن بود.

مسلما قرار گرفتن در براکت پایینی پیروزی را برای تیم‌های مذکور چالش‌برانگیز می‌کند، اما همان‌طور که انتظار می‌رفت، آن تیم‌های اصلی راه خود را به رویداد اصلی و براکت بالایی باز کردند. متاسفانه شکست‌های Thunder Predator و SG esports بیش از حد مفتضحانه بود که آن‌ها را تبدیل به دو تیم اولی کرد که از TI10 حذف شدند.

Dota 2 Team Secret

رویداد اصلی

مرحله رویداد اصلی دوتا همیشه بی‌رحمانه بوده است، اما مگر می‌شود چیزی جز این از مسابقات جهانی انتظار داشت؟ در «اینترنشنال ۲۰۲۱» جمع جوایز به ۴۰ میلیون دلار رسید که یعنی قهرمانان آن ۱۸ میلیون دلار را به خانه بردند. در مسابقات نفس‌گیر رویداد اصلی، هشت تیم در براکت بالایی و هشت تیم در براکت پایینی به رقابت‌های دو حذفی پرداختند؛ به این معنا که اگر یک تیم دو بار ببازد، از TI10 حذف می‌شود.

مچ‌های براکت بالایی در مرحله اول به شرح زیر بود:

 • Invictus Gaming ۲ – ۱ Team Spirit
 • OG 0 – ۲ Team Secret
 • PSG.LGD ۲ – ۱ T1
 • Victus.pro ۲ – ۱ Vici Gaming

OG و Team Spirit در بهترین امتیاز بین سه مچ با شکست جلوی حریفان خود به مرحله دوم براکت پایینی رفتند، اما در مرحله اول، تیم‌های براکت پایین در مسابقات تکی به این صورت ادامه دادند:

 • Team Undying 0 – ۱ Fnatic
 • Quincy Crew ۱ – ۰ Aster
 • Alliance ۱ – ۰ beastcoast
 • Elephant 0 – ۱ Evil Geniuses

همان‌طور که مشخص است، تیم‌های Aster و Team Undying و beastcoast و Elephant از مسابقات حذف شدند. پیروز مرحله اول براکت پایینی با شکست‌خورده‌های مرحله اول براکت بالایی به مسابقه پرداختند. در این مرحله OG و Team Spirit شکست خود را جبران کردند و در مرحله سوم براکت پایینی به رقابت با یکدیگر پرداختند.

dota 2 international 2021 ti 10

تیم Thunderhide در مقابل تیم Golem

مسابقه میان قهرمان قبلی «اینترنشنال» و تیم با پتانسیل Team Spirit از نقاط عطف مسابقه TI10 بود. در نهایت، OG نتوانست آن‌طور که باید جلوی ترکیب‌های سفت و سخت Team Spirit بایستد و با شکست دو به هیچ از مسابقات حذف شد.

در براکت بالایی، Team Secret و PSG.LGD رقیبان خود را شکست دادند و در مرحله نیمه نهایی با هم به رقابت پرداختند. اما در نهایت، تیم «آمه» (Ame) توانست رقیب خود را شکست دهد. از طرفی، Team Spirit در براکت پایینی سه پیروزی دیگر بدست آورد و در فینال جلوی PSG.LGD قرار گرفتند.

Magnus Dota 2

Magnus – قهرمان واقعی «اینترنشنال ۲۰۲۱»

Team Spirit در تمام مسابقات «اینترنشنال ۲۰۲۱» نشان دادند که با استراتژی معین و استقامتی باورنکردنی به میدان آمده‌اند. ترکیب حمله‌های وحشیانه «یاتورو» و Magnus «کلپس» به هیچ کدام از تیم‌های حذف شده امان مبارزه ندادند. پس عجیب نبود که Team Spirit در فینال هم از همین ترکیب برای مقابله با PSG.LGD استفاده کرد.

حرکتی که «کلپس» با Magnus خود انجام می‌داد در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌رسد اما به لطف هماهنگی خارق‌العاده Team Spirit این تکنیک منجر به پیروزی نهایی این تیم شد. او با استفاده از یکی از قابلیت‌های خود تانک یا کَری تیم حریف را با خود به میانه هم‌تیمی‌های خود حمل می‌کرد و در آنجا چهار نفر دیگر از پس او برمی‌آمدند. این کاملا تیم حریف را فلج می‌کرد، به گونه‌ای که تا به خود می‌آمدند نبرد تیمی از چنگ آن‌ها خارج می‌شد.

team spirit

البته این بدین معنا نیست که PSG.LGD کاملا در برابر این ترتیب بی‌دفاع بودند. فینال‌های «اینترنشنال» همیشه بیشترین امتیاز از پنج بازی است. Team Spirit به راحتی دو مچ اول را برد، اما PSG.LGD در مچ سوم و چهارمین توانست بر حریف خود غلبه کند که بازی را به مچ پنجم کشاند. در نهایت Team Spirit باز هم با ترکیب Magnus و Ember Spirit توانست پیروزی نهایی را در «اینترنشنال ۲۰۲۱» از آن خود کند. جدا از جاودانگی در جامعه دوتا، هرکدام از اعضای Team Spirit با هدیه ۱۸ میلیون دلاری «اینترنشنال» تقریبا ۳.۶ میلیون دلار از این پیروزی بدست آوردند.

Marci Dota 2

مارسی به دوتا می‌آید!

غافلگیری واقعی «اینترنشنال» امسال معرفی یک هیروی جدید در قالب «مارسی»‌ (Marci) بود. مارسی از شخصیت‌های تازه وارد انیمه Dota بود که سال گذشته بر روی پلتفرم استریمینگ نتفلیکس عرضه گردید. حال به نظر می‌رسد که محبوبیت این کرکتر به حدی زیاد بوده که Valve قرار است آن را به استخر قهرمانان دوتا ۲ اضافه کند.

هنوز اطلاعات زیادی از این قهرمان تازه‌وارد نداریم، اما اگر مارسی کمی هم شبیه به نسخه‌ی انیمه‌ای خود باشد، می‌توان انتظار داشت که به یکی از خطرناک‌ترین و سرسخت‌ترین هیروهای Dota 2 تبدیل شود.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما